Carnauba vaha on ollut ylivoimaisesti paras irroitusaine mitä olen kokeillut, ja niitä kokeiluja on ollut paljon vuosien aikana. Asetuotteista Birchwood Stock Wax, tai sitten autopuolelta melkein mikä tahansa carnaubaa sisältä vaha kuten vaikka Collinite 476s. Levitetään ja jätetään kuivunut vaha pintaan, ei missään nimessä pyyhitä sitä pois. Raudat irtoaa helposti kopauttamalla jos on muistanut peittää teipillä tai muovailuvahalla rautojen negatiiviset pinnat ja kolot. Teflon spray on myös hyvä mutta ei yhtä hyvä kun carnauba vaha.
Jotkut massat kutistuu kovettuessaan, vielä senkin jälkeen kun raudat on irroitettu, kuten Acraglas. Näissä massoissa on syytä käyttää kalvollisia (alkoholilateksi) petausmassoja että rautojen ja massan väliin jää petauksen jäljiltä muutamien satkujen välys kutistumista varten. Jos välystä ei jää niin petaus voi ajan mittaan haljeta pohjasta, riippuen massan määrästä ja kehyksen muodoista. Kuidulla tai metallilla vahvistetuissa massoisa tätä huolta ei ole ollut.
Sen pikaepoksin alle olen aina laittanut teipin juuri tuon takia ettei se jämähdä kiinni, vahingossakaan, vaikka on laitettu irroitusainetta.
Tää nyt oli tällaista jälkiviisautta...