Main Menu

T3 x TAC A1

Aloittaja CJK, kesäkuu 18, 2016, 16:52

« edellinen - seuraava »

mjpaanan

#60
Tuo on kyllä ihan komea laitos, onkohan tuo etutuubi vaihdettavissa kun äkkisestään näyttäisi tuollaiselta AR tyyliseltä barrel nut tyyppiseltä ratkaisulta. Kuvasta ei oikein näe että onko tuo kisko yhteinen aktion ja etutukin kanssa. Mites toi perä, onko AR kierteellä ja lukittuuko sivulle? Ainakin poskipakan korkeuden voi säätää, onko pituussuunnassa säätö myös? Kahva taitaa olla myös AR yhteensopiva.



Hämmentävästi tuo on MDT ESS:n, Cadexin ja Rugerin näköinen, tosin nuo kaikki alkaa näyttää samalta. Onko tietoa tuleeko tuo aftermarket osana saatavaksi joskus?
PAUTAC-asetarvikkeet

SO

#61
Ainakin Eurosatoryssä esitellyssä mallissa perä oli ARn kierteellä sallien ARn bufferituubit ja perät, kahva AR-yhteensopiva pienin varauksin ja etukädensuojassa on adapteripala jossa vakio ARn barrelnutmuoto eli sallii sellaisenaan vakiomutteriin kiinnittyvät handguardit. Adapteripalaa muuttamalla saa sopimaan myös muut. Perä lukittuu vasemmalle sivulle, lukitus nivelessä. Poskipakka korosäädettävissä, ei pituussäädettävissä. Tukki sopii vakio rautoihin eli jälkiasennus mahdollista mikäli tulee myyntiin..



"Tikka T3x TAC A1 is a special development for law enforcement sniper application. The ri e is based on Sako's famous Tikka T3 bolt action construction but made to meet the challenging requirements of long range tactical shooting. The T3x TAC A1 provides straight-forward performance and ruggedness with just the right amount of adjustability and absolute precision, all in a light weight and compact package.

The aluminum chassis stock system is ambidextrous and offers a foldable rear stock with quick adjustable cheek piece and adjustable length of pull. Picatinny rail on the receiver provides a solid platform for day scope mounting and an AR-type for-end for NVD, LAD and other accessories. The muzzle is threaded for attaching muzzle brakes and/or suppressors. Silky smooth bolt operation provides  awless feeding from the steel box magazines.

The aluminum chassis stock system is compatible with most common type AR-15 fore-ends, pistol grips and rear stocks, making the ri e fully modular to ful ll all operational requirements."



http://www.sako.fi/defence-law-enforcement">http://www.sako.fi/defence-law-enforcement

MaR

#62
Pääsin sattumalta näkemään Tikka T3 tac a1 aseen livenä ja sain ampua muutaman laukauksenkin. Patruunana Sakon jotain tehdaspaukkua. Kaveri pisti 3 laukauksen kasan yhtä reikää, meitsi alta kulmaminuutin. Tarkkuuspotentiaalia tuntuisi löytyvän.



Pitää sanoa että äärimmäisen mielyttävä kivääri kyseessä. Perä oli taitto-ominaisuudestaan huolimatta jykevä. Ergonomia oli kerrassaan loistava. Liipaisu oli miellyttävä, kevyt 2-stage.  



Mikäli en olisi juuri ostanut uutta tt3 kivääriä, laittaisin yhden välittömästi varaukseen. :)

Finnfire

#63
Tervetuloa Heinolan ampumaradalle sunnuntaina 29.1.2017 kello 12-15 kokemaan uusi Tikka T3x TAC A1 ensimmäisten joukossa! Jarkko Laukia tarjoaa yleisölle ammuntanäytöksen ja practical-kuopalla testattavana myös Beretta 1301-haulikko. Osoite: Heinolan ampumarata (500m rata), Pikijärventie 250, 18120 Heinola. Nähdään sunnuntaina!



Semmonen ilmoitus Sakon fb-seinällä.

Jambo

#64
Lainaus käyttäjältä: FinnfireTervetuloa Heinolan ampumaradalle sunnuntaina 29.1.2017 kello 12-15 kokemaan uusi Tikka T3x TAC A1 ensimmäisten joukossa! Jarkko Laukia tarjoaa yleisölle ammuntanäytöksen ja practical-kuopalla testattavana myös Beretta 1301-haulikko. Osoite: Heinolan ampumarata (500m rata), Pikijärventie 250, 18120 Heinola. Nähdään sunnuntaina!



Semmonen ilmoitus Sakon fb-seinällä.


Jumankekka! Täytyy olla potematta minkäänsortin krapulaa sunnuntaina ja radalle painella. Mitään tietoa tuleeko A-tarvikkeet esittelevältä ilmaiseksi vai pitääkö maksaa tyyliin 10€/5lks...

JL

#65
Maistiaista heille jotka eivät pääse itse koeampumaan:



https://youtu.be/2v6zpg0c1X0">https://youtu.be/2v6zpg0c1X0

FINZKI

#66
Kyllä tuo uusi Tikka niin paljon kuumottaa, että tiedä jotta pitäisikö tuo oma CTR myydä pois ja ostaa tämä A1.

Saa nähä miten kuume nousee, kun tuollaisen omiin kätösiin saa.

Sitten tehdä vasta johtopäätös.

Se olisi myös kamppailu, että vaihtaisiko 308:siin, vai pysyisikö tuossa 260rem:issä.

Tuo JL:n video näytti kyllä hyvältä, 308:issä olisi itselle tarpeeksi potentiaalia näille leveyksillä missä asun.



Tosin kyllä tuo CTR:kin on kova luu, tosin joutuisi ison tukun laittamaan taaloja, että sen saisi likelle A1 ulkonäköä.

Mutta sen kummemmitta, katsokaa tämä video, jossa sniperhiden ukko on CTR:n Cadexin tukilla päivittänyt.

Piippua kehuu ilmiömäiseksi, niinhän se Tikassa onkin:)

En viitsisi edes samana päivänä Tikkaa verrata Remingtonin kivääreihin, kuten videon mies.

Liipaisinkoneisto on Tikassa jo vakiona täydellinen, pienellä jousella upea.

Mutta kai se on jenkkien nyt myönnettävä, että Suomesta tulee tämän päivän parhaat kiväärit, kun budjetti on inhimillinen.

Suoraan paketista otettuna, tuo A1 on takuulla paras mitä saa tältä planeetalta.

Ei Rugerin prp:tä voi tuohon edes verrata.



https://www.youtube.com/watch?v=mPVgI61xsJk">https://www.youtube.com/watch?v=mPVgI61xsJk

jsr85

#67
Jos ite jo omistaisin t3 niin laittaisin kyllä tuon mtd.n tukin, omaan silmään näyttää niin paljon paremmalta kuin tac a1. Paremmuudesta en osaa sanoa kun ei kumpaakaan oo käpistellyt.



Tietenki jos uutta hankkii niin miksi ei vaikka tuo tac a1 tarttis saada vaan 223...
<t></t>

FINZKI

#68
Millä MDT tukilla saat "paremman" ulkonäön kuin tuo on tuolla Tikan A1 tukilla?

Tiedä tuleeko tuosta joskus sitten 223 versio, ei olisi huono vaihtoehto, mm NATO:a ajatellen, tosin tuo 308 jo olisi sisällä toisella jalalla.

Toinen juttu mitä et koskaan saa MDT tukilla, on tuo 2-asentoinen liipaisinkoneisto.

Itse tuon ostaisin heti, jos tuota tulee joskus myyntiin Sakolta.

Olen vankkumaton 2-stage koneiston kannattaja, lienee jo intissä painettu kaaliin niin kovasti tuo systeemi:D

Jotenkin se tuo laukaisuun sen tuntuman paremmin, kuin 1-vaiheinen.



Katsoitko muuten tämän videon?

On tuo A1 vaan niin gun porno, ei tuosta voi tietyllä tavalla enää pulttilukko parantua.



https://www.youtube.com/watch?v=2v6zpg0c1X0">https://www.youtube.com/watch?v=2v6zpg0c1X0

jsr85

#69
MDT ess on kyllä MUN mielestä tyylikkäämpi.

Mikä on kaksi asentoinen koneisto? Oon kuullut vaan kaksivaiheisesta....

Tykkää ite kans kovasti tuosta trg.n koneistosta... Muistankohan väärin et tuonkin sais t3 kun tukkia muokkaa?

T3 saa myös muualta 2-stage koneistoa, esim. CG Universal Match Trigger.

Olen katsonut videon.

Makuasioita loppujenlopuksi, ei tuokaan ruma ole.....



JR
<t></t>

Perkeleen_Luoma

#70
TRG:n koneisto menee T3:seen. Ainakin CTR:ssä se vaatii liipasinkaaresta pientä materiaalin poistoa.

223 ei oikein sovi aseen käytännön tarkoitukseen, 308 on kuitenkin NATO kaliiberi, jos moisia jostain syystä murehtii.

Voi olla että semmoinen kuitenkin markkinoillekin tulee, tais Tacticaaliakin saada 223.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

mjpaanan

#71
Lainaus käyttäjältä: jsr85MDT ess on kyllä MUN mielestä tyylikkäämpi.

Mikä on kaksi asentoinen koneisto? Oon kuullut vaan kaksivaiheisesta....

Tykkää ite kans kovasti tuosta trg.n koneistosta... Muistankohan väärin et tuonkin sais t3 kun tukkia muokkaa?

T3 saa myös muualta 2-stage koneistoa, esim. CG Universal Match Trigger.

Olen katsonut videon.

Makuasioita loppujenlopuksi, ei tuokaan ruma ole.....



JR


Vanhempi TRG:n laukaisukoneisto menee T3:een aikalailla suoraa ja onhan noita muitankin tarjolla.

T3:n omaan tukkiin pitää hieman askarrella että saa varmistin mahtumaan.

Kysyin Sakolta niin ainakaan vielä ei TAC A1:n laukaisukoneisto saa varaosana, ehkä ensi vuonna sitten...



Tuossa yksi video tuosta ESS:stä, https://youtu.be/1g3fq7nc4S4">https://youtu.be/1g3fq7nc4S4 kyllähän tuo on ihan nätti mutta niin on kyllä TAC A1.



Videoiden ja kuvien perusteella yksi iso ero on tuo perä, MDT:ssä on oma ja TAC A1 on AR yhteensopiva. Aikaisemmin MDT on tehnyt myös AR yhteensopivia mutta tuota omaa perää perustelevat videolla sillä että ampuja saa paremman peukalotuen tukista kun ei ole paksua AR tuubia tiellä. Toinen ero on tuo barricade stop tuossa lipaskuilun edessä jota TAC A1:ssä ei ole. Toisaalta TAC A1 on enemmän AR yhteensopiva kuin MDT, johon ei voi vaihtaa kuin AR pistoolikahvan. Myös TAC A1:n taittoperä on tosi fiksun näköinen ja jos on yhtään TRG tyylinen on kyllä todella tukeva. Kumpaakaan en ole tosin livenä nähnyt niin hankala sanoa millaisia käytännössä.
PAUTAC-asetarvikkeet

Perkeleen_Luoma

#72
Jos en ihan väärin muista niin MDT Facebook sivuilla oli pientä huhuilua, että folderi ja ar-adapteri olis tulossa ESS-tukkiin myöhemmin.

A1 etuina pitäisin pystympää kahvakulmaa ja lipasta. Folderi olis kätevä, mutta meidän lainsäädäntö on kankea, eikä se heltiämässä ole. Tuollanen ase kun sujahtaa vaikka hihaan tai lahkeeseen kun perän taittaa.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

jsr85

#73
Lainaus käyttäjältä: Perkeleen_Luoma
223 ei oikein sovi aseen käytännön tarkoitukseen, 308 on kuitenkin NATO kaliiberi, jos moisia jostain syystä murehtii.

Voi olla että semmoinen kuitenkin markkinoillekin tulee, tais Tacticaaliakin saada 223.


Lähinnä omiin tarpeisiin tuo 223 olisi mielenkiintoisempi vaihtoehto kuin 308, nyt kun on jo trg 260reminä eikä ole 308 mitään erityistä tarvetta saada.



JR
<t></t>

Perkeleen_Luoma

#74
Lainaus käyttäjältä: jsr85
Lainaus käyttäjältä: Perkeleen_Luoma
223 ei oikein sovi aseen käytännön tarkoitukseen, 308 on kuitenkin NATO kaliiberi, jos moisia jostain syystä murehtii.

Voi olla että semmoinen kuitenkin markkinoillekin tulee, tais Tacticaaliakin saada 223.


Lähinnä omiin tarpeisiin tuo 223 olisi mielenkiintoisempi vaihtoehto kuin 308, nyt kun on jo trg 260reminä eikä ole 308 mitään erityistä tarvetta saada.



JR


Juu, ymmärsin :D Lähinnä valmistajan näkökulmasta spekuloisin. Oma toive olisi 6.5x47 tai 7mm-08 ja riittävän pitkällä piipulla ettei mene taitettuna muumiksi.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.