Main Menu

7,62 x 53 R

Aloittaja morgankane, syyskuu 01, 2006, 19:54

« edellinen - seuraava »

morgankane

Miten on joko ko. kaliberi on haudattu ta ampujien keskuudessa kokonaan?

Mielestäni erinomainen kaliberi ammuntaan ku ammuntaan.

Mielestäni pesee 308 ja 30-06 mennen tullen...

Vai mitä raati on mieltä?

LSa

#1
Lainaus käyttäjältä: morgankaneMielestäni erinomainen kaliberi ammuntaan ku ammuntaan. Mielestäni pesee 308 ja 30-06 mennen tullen...


Perustele.  :idea:

VKK

#2
Mäkin vaan että pesee niinku missä..? Iässä?

morgankane

#3
No taisi tulla sanottua ehkä liiankin pahasti... foorumin  keskustelua seuranneena huomannut, että ko kaliberi ilmeisesti haudattu harrastajien keskuudessa ilmeisesti kokonaan.

Hakasin äskettäin sotapyssyn rautoihin valmetin piipulla pajotetun torslaakin. Ajattelin luoda kaliberista hieman keskustelua...





Iässähän se pesee nämä muut, ja onhan sillä hävitty yksi sotakin

 :)

paragon

#4
Levätköön poulestani rauhassa atavistinen R-kanta. Taittuvapiippuisissa vielä henki voi pihistä. Mitä pesuhommiin tulee, 30-06 samoilla paineella painelee komeasti ohitse.

er

#5
Terve. Jos katsotaan kaliiperin ominaisuuksia, niin voidaan todeta että siinä on yksi perusvika, joka tiedostettiin jo viimevuosisadan alkupuolella, eli laippakantaisuus.  Kyseinen ominaisuus tekee kaliiperista, haasteellisen asesuunnittelun kannalta.  Patruunan syöttöä kun ei helpolla saa pelaamaan ongelmitta pulttilukkoisissa tai puoliautomaattisissa lippaallisissa aseissa.  Tästä syystä kaliiperiin ei enää suuremmin valmisteta uusia aseita muualla kuin venajällä ja senm kanssa liitossa olleissa valtioissa. Esimerkiksi Dragunovin suunnitteluajasta puolet kului toimivan lippaan suunnitteluun. Tämä siksi ettei muuten laippakannalla saanut syöttöä pelaamaan. Taittuvapiipuisissa ja vyösyöttöisissä asissa tätä ongelmaa ei luonnollisesti ole. Venäjällä kaliiperi pysyy voimissaan koska a tarviketta ja aseita on olemassa käsittämätön määrä. Kaikkien noiden vaihtaminen tulisi saatuun hyötyyn nähden suhteettoman kaliiksi. Sama idea on pitänyt kaliiperin voimissaan myös puolustusvoimissa. Kaluston ja A tarvike varastojen muuttaminen muulle kaliiperille tulee todella kalliiksi.



M91 mallin lukkolaitteen kaikista ongelmista ei voi millään päästä eroon. Kuitenkin niin kauan kuin tak-85 on pv:n pää ta-ase on kyseisen lukkolaitteen ongelmien kanssa pärjäiltävä. Lukkolaitteen suurimmat ongelmat liittyvät mielestäni pitkään lukkoaikaan, makaasiinisyötön ongelmiin, hankalaan ja osin jopa vaaralliseen varmistimeen(osin tästä syystä Tak-85 mallisssa ei ole lainkaan varmistinta. Lisäsyy on lukkoajan nopeutuminen) ja laukaisulaitteen säädön ongelmallisuuteen. Jos harrastaja ei välttämättä painia näiden + petaus ja kiikarinkiinnitysongelmien kanssa niin lienee järkevintä unohtaa kaliiperi. Plussana lukkolaitteelle voidaan pitää sen lian sietokykyä ja kenntäpurettavuutta, jossa se kyllä hakkaa modernit lukkolaitteet mennen tullen. Kaikista puutteistaan huolimatta tak-85 mallia on pidettävä lähtökohtiin nähden onnistuneena ja henkilömaalien tuhoamiseen toimivana ase patruuna yhdistemänä.  Muut m-91 viritykset ovat aina hiukan arvoituksellisia. Ne voivat toimia, ainakin kohtuullisesti, mutta ikinä niillä ei päästä modernien aseiden kanssa samaan suoritustehoon.



Puhtaasti ballistisesti 7,62X53R patruunan ruutitilan muoto on parempi kuin 308win kaliiperin.  Ruutia on hylsyn pituuteen nähden suhteellisesti enemmän kuin 308win kaliiperissa. Toisin sanoen ruuti on enemmän pallomaisessa muodossa. Jos 7,62X53R mallista tehtäisiin urakantainen vanhvempisenäinen patruuna, niin se kyllä pesisi sekä 308win ja 30-06 sring patruunat. Tästä onkin tehty joitakin kokeiluja Suomessa. Ilmeisesti tulokset olivat rohkaisevia, mutta koska homman takana ei ollut iso asetehdas, niin se jäi vähälle huomiolle. Muistaakseni tuo patruuna oli vielä mitoitettu 7,83mm luodeille kuten länsimaiset 30 kaliiperiset.
Train hard--->Fight easy

HJu

#6
Näkisin että kaliperissa ei ole vikaa mutta sitä ampuvat aseet ovat kivääripuolella pääosin Mosin-Nagantteja josta aika nyt vaan on mennyt ohi jo 50 vuotta sitten.



On kaliperille pesitetty hyviäkin aseita kuten Tikka M65 mutta kyllä patruunan riesana varsinkin siviilikäytössä on se että hyviä asekonstruktioita sille ei varsinaisesti ole olemassa.



Muita heikkouksia on virallisessa CIP-patruunassa paksu luoti johon sopivia tarkkuusluoteja saa heikosti.



Mainittu urakanta .308X53 ilman R:ää voi olla hyväkin patruuna mutta sen verran vahva villikissa että jos Custom-linjalle mennään niin aivan yhtä hyvin voi valita 300 WSM:n joka pesee pienemmät ja vähän isommatkin .308-kaliperin patruunat mennen tullen. WSM:ään sentään saa hylsyjä kaupasta. .308X53:n ongelmaksi jäisi edelleen varsin kartiokas hylsy josta tulisi riesaa lippaallisissa aseissa.



Aiheeseen liittyvä provo: Jokainen Euro jonka käyttää Mosin-Nagantin kustomointiin on hukkaan heitettyä rahaa jos tarkkuuskivääriä on rakentamassa. Asesepän se kyllä pitää leivässä.
Terveisin,


HJu

JL

#7
Lainaus käyttäjältä: HJu
Aiheeseen liittyvä provo: Jokainen Euro jonka käyttää Mosin-Nagantin kustomointiin on hukkaan heitettyä rahaa jos tarkkuuskivääriä on rakentamassa. Asesepän se kyllä pitää leivässä.


Yhtä hyvinhän voisit väittää että ylipäätään kaikki tarkkuuskivääreihin sijoitettu raha on täysin turhaa ja järjetöntä.

Kaikkea sitä kuuleekin...huh huh. Kiitokset kuitenkin, todella hyvät naurut tuosta sai. :lol:





Ta-ammunnassa ei tietääkseni (vielä?) jaeta kalusto-tyylipisteitä, vaikka nyt alkaakin vahvasti näyttämään siltä että siihen ollaan menossa. :shock:

Asiallisesti rakennetulla ja halvalla mosinilla kaatuu pelti takuulla yhtä hyvin kuin yybertaktisilla picatinny-tupperware -torrakoilla.



P.S.

Just oltiin viikonloppu ulkomerellä. Ammuttiin mm. vanhoilla mauser -ja mosinlukkoisilla hyljekivääreillä, ja ei voinut taaskaan kuin ihmetellä kuinka käyviä aseita ne (vieläkin) ovat.

Orggis viilattu/porattu mosinin laukaisu, tai mauserin -50 luvun snellarikoneisto kyllä yllättävät positiivisesti vielä tänäkin päivänä.

Tämän päivän huippuaseiden tasolle ne eivät yllä, mutta joka väittää että sellaisella ei voi ampua tarkasti, niin a)valehtelee b)ei tiedä mistä puhuu.



Esimerkiksi Mauser snellarilla, tuntemattoman valmistajan erittäin paksu piippu, Zeiss 2.5X Zielvier matkarummulla, Leica LRF 1200 ja "lokinkokoiset maalit" olivat helisemässä vielä sangen pitkille matkoille.

Tähystäjän avustamana, luonnollisesti.



Tässä erään kaverin perinne-ase, isoisä sillä jo hylkeitä kiusaili.

Pelkkä optiikka muuten maksoi 50 -luvulla riuskan työmiehen kuukausipalkan. Aivan kuten nykyäänkin.

http://img463.imageshack.us/my.php?image=img4800gz0.jpg">




Lainaus käyttäjältä: morgankaneNo taisi tulla sanottua ehkä liiankin pahasti... foorumin  keskustelua seuranneena huomannut, että ko kaliberi ilmeisesti haudattu harrastajien keskuudessa ilmeisesti kokonaan.

Hakasin äskettäin sotapyssyn rautoihin valmetin piipulla pajotetun torslaakin. Ajattelin luoda kaliberista hieman keskustelua...

Iässähän se pesee nämä muut, ja onhan sillä hävitty yksi sotakin

 :)


Ei tosiaankaan ole haudattu....valtava kouho-hypetys näiden uusimpien keksintöjen ympärillä vaan tuppaa "sumentamaan" käsitykset käyvistä/hyvistä kivääreistä. Kyllä sitä ennenkin osattiin...ja rautahan ei tasan tarkkaan tiedosta omaa ikäänsä...  :wink:

ao

#8
Lainaus käyttäjältä: HJuAiheeseen liittyvä provo: Jokainen Euro jonka käyttää Mosin-Nagantin kustomointiin on hukkaan heitettyä rahaa jos tarkkuuskivääriä on rakentamassa. Asesepän se kyllä pitää leivässä.


Mitä kaikkea tarkoittamasi customointi tässä tapauksessa merkitsee? Kyllä se Mosinin konstruktio on aivan toimiva laite vielä nykyäänkin, ei sitä tosin tarvitse customoida osuakseen esim. 1000 metriin (kts. http://koti.welho.com/solkinuo/videot/1000m.avi">video). Ainoa "customointi" videon kiväärille on tukin vaihto, sekä kiikaritähtäimen kiinnittäminen. Ei se nyt tietenkään vedä vertoja +2000 €:n TRG:lle yms., mutta on hinnassakin huomattava ero.

jyri.h

#9
Video ei näy mulla :(

ao

#10
Lainaus käyttäjältä: jyri.hVideo ei näy mulla :(

Hae DivX -codec. http://www.divxmovies.com/codec">http://www.divxmovies.com/codec

Korruptio

#11
Lainaus käyttäjältä: jyri.hVideo ei näy mulla :(


Suosittelen aina VLC media playeriä. Ei tarvitse enää miettiä aukeaako mediatiedostot vaiko ei.



http://www.videolan.org/vlc/">http://www.videolan.org/vlc/

Homer

#12
Lainaus käyttäjältä: JLTa-ammunnassa ei tietääkseni (vielä?) jaeta kalusto-tyylipisteitä, vaikka nyt alkaakin vahvasti näyttämään siltä että siihen ollaan menossa. :shock:

Tottakai jaetaan, valitettavasti. Etkös muka ole sitä huomannut kirjoitteluiden, kilpailuiden ja muiden keskustelujen yhteydessä? Aina välillä tulee vastaan niitä "todellisia tarkka-ampujia" joille vain paras on kyllin hyvää :wink:

Voivod

#13
Suomalaiset Mosinit ovat edelleen aivan mahtavia aseita ja kaliiperin 7,62x53R A-tarvike täysin kuranttia tavaraa. Todisteena käy se, että tämä Tsaarin-aikainen patruuna on edelleen aktiivisessa ja tehokkaassa (nimenomaan) sotilaskäytössä, olkoonkin sitten pääasiassa vain alkuperämaassansa ja muissa maissa, jotka ovat ostaneet tai lainanneet :D saman kaliiperin aseita. Eisevväliä, paha patruuna joka tapauksessa.



Suomalaiset sotienjälkeiset TA-kivääri/standardikivääriviritelmät ovat resurssit ja ajanjakson huomioiden hämmästyttävän hienoja pyssyjä (m28-57, m28-76 ja m27-66). Eikä tarkkuudessa ole valittamista. Ergonomialtaan ne edustavat luonnollisesti aikaansa, mutta rauta ei horju!
Voivod

HJu

#14
Syntyihän sitä keskustelua :-)



Miksi "vihaan" Mosin-Nagantia ? Siksi koska samalla rahalla saa parempia aseita. Esimerkki:



M-N M39: 100-200 Euroa, ostopaikasta ja kunnosta riippuen

Kiikarinjalka: 50-100 Euroa asennettuna (minimi)

Laukaisu: 50-100 Euroa, sepästä riippuen voi olla todella hyvä tai sitten ei

Tukki: 0-300 Euroa, riippuen tekeeko itse vai ei

Varmistin: 50-100 Euroa

Ei irtolipasta.



Tikka M55 Target: 500-600 Euroa, sepälle rahaa: 0 Euroa. Irtolipas vakiona, säädettävä laukaisu vakiona, 17mm kiikarinurat vakiona, tukki yleensä käypä sellaisenaan.



Halvimmillaan jos on kätevä kaveri ja pääsee käyttämään metallintyöstökoneita niin Mosinista tekee itse muutamalla satasella jonkinlaisen tarkkuuskiväärin jos siinä on hyvä piippu. Jos ei ole kätevä kaveri vaan tarvitsee aseseppää niin aseeseen saa palamaan saman ja enemmänkin kuin hyväkuntoiseen raskaspiippuiseen Tikka M55:een.



Myydessä tuosta Tikasta saa helposti omansa pois ja Mosinista saa 200-300 Euroa riippumatta siitä onko sen kustomointiin käytetty 100 vai 500 Euroa.



Eli kustannusmielessä Mosiniin ei MINUN MIELESTÄ (saa olla vapaasti muutakin mieltä) kannata hukata rahojaan jos aikomus on joskus se myydä.



Sitten jos katsotaan tuota asekonstruktion turvallisuutta käyttäjälle niin M-N ei ole nalli- ja hylsyrikkojen kannalta kovin hyvä, kaasut tulee näissä tapauksissa naamaan/silmään aika lailla suoraan verrattuna vaikka Tikka M55:een tai Mauser K98:iin. Varmistin on vakio-Mosinissa huono, oikeastaan voi sanoa että kiikarikiväärimalleissa sen käyttö on niin vaikeaa että sitä ei oikeasti ole käytettävissä. Seppä voi tuoda apua mutta taas paloi rahaa.



Aseiden osunnasta sen verran että 45-70 Governmentilla on ammuttu 1000 yardin kasakisoja ennen kuin savutonta ruutia oli edes keksitty. Silti aika harva väittää että se on aseteknisen kehityksen huippu jota ei voi ohittaa eikä ylittää. Sama pätee 115 vuotta vanhaan Mosin-Nagantiin. Kyllä sen kanssa voi elää mutta ei se tottapuhuen ole kovin hyvä aihio. Oikeastaan nykyään sen ainoa hyvä puoli on halpa hinta ja halvat vakio-osat. Kun PV on myynyt varastot tyhjäksi niin sitten ne halvat osatkin alkaa olla historiaa. Tähän tosin menee varmaan 20 vuotta :-)



Saa olla muutakin mieltä, vapaa maa.
Terveisin,


HJu