T3 hyvä aihio vähän kaikenlaiseen

Aloittaja HJu, tammikuu 22, 2010, 22:04

« edellinen - seuraava »

Koheltaja

#735
308 lukon päässä 7.62x39 toimii, ehkä joutuu kynttä muotoilemaan uudestaan. 300BLK:ta ei saa sitten mitenkään 308 lukon päähän.



Mulla oli yhdessä vaiheessa CTR harkinnassa ja pyynnöstä joku kokeili syöttääkö CTR lipas rynkyn paukkua ja oli syöttänyt ihan normaalisti. Voi olla että syöttää myös normi muovilippaasta?



Multa löytyisi (patruuna kehitetty siluettiin) 300JHC piippu, holkit ja hylsyt. Patruuna on Russian/rynkyn hylsyyn perustuva ja hylsyt kestää ikuisuuksia, latausten skaala on subsoonisesta lähes hirvijouleihin. Jos kiinnostaa niin jatketaan yyveenä.
Kylätason ampuja

Ropeliz

#736
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja308 lukon päässä 7.62x39 toimii, ehkä joutuu kynttä muotoilemaan uudestaan. 300BLK:ta ei saa sitten mitenkään 308 lukon päähän.



Mulla oli yhdessä vaiheessa CTR harkinnassa ja pyynnöstä joku kokeili syöttääkö CTR lipas rynkyn paukkua ja oli syöttänyt ihan normaalisti. Voi olla että syöttää myös normi muovilippaasta?



Multa löytyisi (patruuna kehitetty siluettiin) 300JHC piippu, holkit ja hylsyt. Patruuna on Russian/rynkyn hylsyyn perustuva ja hylsyt kestää ikuisuuksia, latausten skaala on subsoonisesta lähes hirvijouleihin. Jos kiinnostaa niin jatketaan yyveenä.


Avaan vähän lisää tätä.



Eli Lahti saloranta paksu kanki pesitettynä 7.62x39:ksi, piippuun M18x1 jenka, tulis vaihtopiipuksi t3 308/6.5x55:seen.



Tulossa sporter 6.5x55 ja optiona T3 308 tai vaihtopiippu sporteriin 308:na ja 7.62x39:nä, alustavana ajatuksena oli ympätä kaikki samaan, mutta alan kallistumaan kahteen aseeseen joista toinen varmintti ja siihen vaihtokalibeerit (ehkä kätevämpi tuo varmintti hirvijahdissa)?

Koheltaja

#737
Lainaus käyttäjältä: RopelizEli Lahti saloranta paksu kanki pesitettynä 7.62x39:ksi, piippuun M18x1 jenka, tulis vaihtopiipuksi t3 308/6.5x55:seen.


Pitäisi toimi T3:ssa, Tikka M55:ssa on noita 7.62x39 vaihtopiippuja nähty. Niissä joutui muistaakseni hieman muotoilla ulosvetimen kynttä. Piipun vaihto onnistuu vaikka radalla kun hankkii/tekee vaihtotyökalun. Sulkuväliä varten seppä tekee merkit kehykseen ja piippuun, sen jälkeen kiertää merkit kohdallee ja ampuminen jatkuu eri kaliberilla.
Kylätason ampuja

Ropeliz

#738
Mitenkäs väki on huomannut 20" piipun pituuden riittäneen ja tarkemmin oikeastaan mille matkalle venyy? T3 -yleisesti kalibeerissa 308

M31

#739
Lainaus käyttäjältä: RopelizMitenkäs väki on huomannut 20" piipun pituuden riittäneen ja tarkemmin oikeastaan mille matkalle venyy? T3 -yleisesti kalibeerissa 308


10g scenar on  750 metriin  toiminut omassa 20 tuumasessa vallan mukavasti.

espo

#740
Kymppigrammaisella scenarilla pääset nipinnapin tonniin asti Tikan 50 cm piipun kanssa, väittäisin. Loivemmilla nousuilla kuten 1:12 ei aina onnistu ilman pitkää piippua, muttta 1:11 nousuisella tonni onnistuu, kunhan lähtöjä on noin 875 m/s. Ja nuo lähdöt on saavutettavissa 308:sta jopa Sakon mustarautaisesta piipusta.



1:12 nousuisella arskallani noin 860 m/s lähdöillä ja kymppigrammaisella scenarilla ei tahdo tonniin onnistua ampumaan niin että luoti olisi aina täysin vakaa, mutta aikoinaan eräs kiltalainen kertoi oman tiukempinousuisen (1: 11,25?) arskansa pelittävän tonniin 20 tuuman piipulla ja kaupan latauksella (Lapua ja 10g Scenar).

Perkeleen_Luoma

#741
10g scenulle taulukon tappilataus  n550 = lähdöt 840-850ms, ei painemerkkejä. Lisää lähtöjäkin varmaan irtois.

Aseena t3 CTR.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

Koheltaja

#742
Lainaus käyttäjältä: Ropelizmutta alan kallistumaan kahteen aseeseen joista toinen varmintti ja siihen vaihtokalibeerit (ehkä kätevämpi tuo varmintti hirvijahdissa)?


Kannattaa myös harkita erillistä 7.62x39 kivääriä, tuonne tuli myyntiin ehkä yksi parhaalla pikkulukolla oleva rynkyn paukkua oleva kivääri ja hinta on aika kohdallaan: http://forum.eralle.net/viewtopic.php?t=98785">http://forum.eralle.net/viewtopic.php?t=98785



Ostaisin pois ellen olisi kerennyt varaamaan T3:sta.
Kylätason ampuja

torrehaa

#743
Täytynee tehdä 762x39 vaihtopiippukin tuohon Mauser aliäänikoekiwwäärrini.

Kenttäolosuhteissa vaihdettava tottakai.... 8)

Tuulos

#744
Australiasta kuuluu mielenkiintoista eli 10 patruunan lipasta ja tukkia.



http://www.aihpa.com/Sponsor/Tikka_T3_Mag_Options/Tikka_T3_Mag_Options.htm">http://www.aihpa.com/Sponsor/Tikka_T3_M ... ptions.htm">http://www.aihpa.com/Sponsor/Tikka_T3_Mag_Options/Tikka_T3_Mag_Options.htm



http://www.aihpa.com/Sponsor/Tikka_T3_Tube_Stock/T3.htm">http://www.aihpa.com/Sponsor/Tikka_T3_Tube_Stock/T3.htm

Koheltaja

#745
Lippaat voisi kiinnostaa, pitää seurailla palautetta kun sitä alkaa maailmalta tulemaan. Tukki on karmeen näköinen diy viritelmä, ei ole kiinnostava teknisesti eikä esteettisesti.
Kylätason ampuja

Koheltaja

#746
T3 223 tuli ja tuunaaminen tietenkin aloitettin välittömästä. Varmint tukkiin sai bipodille picatinny kiskon kiinni tukin nokkaan dremelin avulla. Nokkaan maalarinteippi missä oli kiskon profiili, pientä lastuamista ja sopiva reikä oli valmis. Kiinnitys tukkiin kahdella ruuvilla ja hyvä tuli.



http://uppaa.fi/image/Z0D">



http://uppaa.fi/image/Z0c">



Käyntikin on ihan kelvollista tehdaspatruunalla, 223 S&B Match 69gr 5lks/150m, 21.7mm ja 23.2mm. Näyttäisi muutkin 5lks kasat sijoittuvan sinne 0.5 Moan molemmille puolille, aika lupavaa ja uskon että käynti paranee muutamien juttujen jälkeen. 50lks tuli ammuttua enkä saanut puhdistuslappua siniseksi, piipussa varmaan jotain vikaa? :)



http://uppaa.fi/image/Z9n">



EDIT: kasojen mittausvirheet korjattu
Kylätason ampuja

Koheltaja

#747
Onko ehdotusta miten modaan lipasta että saan mahtumaan pidempiä patruunoita? 223:ssa on ongelmana ettei pysty syöttämään papu kerrallaan koska luoti tökkää piipun perään ja lukon liike loppuu siihen, pakko syöttää lippaan kautta. Tehdaspaukulla homma toimii mutta ladatuilla paukuilla ei lippaan pituus riitä. Vai suosiolla AICS+alarauta tai Aihpan lippaat?
Kylätason ampuja

fr0z

#748
Minkä verran lukko tulee paukun kannasta taaksepäin?

Eli että pystyisikö tuolla lippaan takaosan rajoitinpalan modaamisella saamaan pidempää lipaspituutta?



Ei näytä kovin ihmeelliseltä tuo rajoitin -> http://s226.photobucket.com/user/gigitt/media/Rifles/TikkaT3VS204/IMG_0009_1024x491.jpg.html">http://s226.photobucket.com/user/gigitt ... 1.jpg.html">http://s226.photobucket.com/user/gigitt/media/Rifles/TikkaT3VS204/IMG_0009_1024x491.jpg.html

fr0z

#749
Tässä joku onkin näköjään tehnyt oman rajoittimen kyseisiin lippaisiin -> http://shootingshed.co.uk/wp/2012/06/tikka-t3-magazine-modification/">http://shootingshed.co.uk/wp/2012/06/ti ... ification/">http://shootingshed.co.uk/wp/2012/06/tikka-t3-magazine-modification/



Ja palikan mitat -> http://shootingshed.co.uk/wp/2013/01/tikka-t3-magazine-modifications/">http://shootingshed.co.uk/wp/2013/01/ti ... fications/">http://shootingshed.co.uk/wp/2013/01/tikka-t3-magazine-modifications/



edit: vielä yksi tapa -> http://www.24hourcampfire.com/ubbthreads/ubbthreads.php/topics/4799827/Re_Tikka_T3_223_Magazine_Modif">http://www.24hourcampfire.com/ubbthread ... zine_Modif">http://www.24hourcampfire.com/ubbthreads/ubbthreads.php/topics/4799827/Re_Tikka_T3_223_Magazine_Modif