Suujarrulla varustetut äänenvaimentimet.

Aloittaja KRG, kesäkuu 24, 2025, 09:58

« edellinen - seuraava »

KJJ

tuota luodin vaihtoa ja latauspituuden muuttamista  on tullu harrastettua paljoki ja oompa tainnu joskus kirjotellakki siitä.. siinä semmonen huomio että saattaa myös vaikuttaa siihen osuntaan kun jo kerran luoditettuun hylsyyn mahdollisesti se uusi kuula menee jouhevammin ja jos hyvä hyvin asemoitu purkuholkki niin voipi jopa kannan reunaan nähden jotain tapahtua hylsylle kun luoti vedetään pois (tais tulla joskus esiluoditettuaki ja poistettua.. mutta nykyäänhä on nuita tappeja

ps ja kokeilkaapa erälle netin Pohjolan vinkkiä Leen holkista mikä puristaa kaulaa Lee Collet Neck Die -kaulasupistusholkkia siitä löytyy maininta myös 6mmbr sivustolla joidenkin varmintampujien suosikki..

metsienmies

Lainaus käyttäjältä: Jullimus - syyskuu 04, 2026, 20:52
Lainaus käyttäjältä: metsienmies - syyskuu 04, 2026, 17:58Mut väite et paljas änkkä, ihan sama mikä änkkä kyseessä pärjäis mitenkään hybridille
Eikai täällä kukaan tollasta ole väittänyt. Mua kiinnostaisi nähdä kunnollinen vertailu ja tulokset, ei hypeä.

Itse en suujarrullista vaimenninta laittaisi metsästykseen. Syy on liittyy puhtaasti painoon ja ääniin.

Kyllähän netti on pullollaan tuloksia ja testejä jos yhtään edes viitsii ettiä. Esim otkn kohdalla jarrukorkki änkän päähän poisti rekyyliä noin 3.3x enemmän kuin pelkkä änkkä. Ja ton shb jarrun paino on yks kärpäsenkakka siel käres et jos sitä ei jaksa kantaa niin ihmettelen miten rastasta isompaa saalista jaksaa tuua metästä sit pois 😁

JPu

#242
Keskustelu alkaa olemaan melkoista juupas-eipäs väittelyä, ei kovin rakentavaa..

Änkkäri, jossa on riittävän kokoinen ensimmäinen refleksikammio ja tarpeeksi pituutta sekä kammioita, syö rekyyliä varsin tehokkaasti ilman suujarrun roiskeita ja paineiskua viereen, eteen ja myös taakse. Markkinoilla on ollut vaimentimia, jotka toimivat hyvin, esim. Vaimeko valmisti sellaisia, mutta taitaa olla poistunut markinoilta jo vuosia sitten, ehkä suuren pituutensa vuoksi. (1/4 osa vaimentimesta oli piipun päällä taaksepäin ja loput edessä 3/4 osaa, vaimennin itse noin 40 cm pitkä)

Nykyään kun näkee kuvia vaimentimista ja ne ovat usein varsin pikkuisia ja lyhyitä, jolloin ei mitenkään ole mahdollista, että pystyisivät kovinkaan paljoa vähentämään sen enempää ääntä kuin rekyyliäkään, eikä se kai ole ollut edes tarkoitus, ottavat osan pois, ovat käteviä kun eivät ole suurikokoisia tai pidennä asetta paljoa ja ovat kevyitä..

Änkkärin idea on hidastaa ruutikaasun virtausta ja päästää se pienempitehoisena ulos piipun päästä, jolloin tarvitaan monta kammiota ja ainakin yksi iso rauhoittamaan vauhtia. Suujarrun tarkoitus on ohjata virtauksen suuntaa rekyyliä vastustamaan, melu ja roiskeet vapautuvat lähes samalla nopeudella kuin vapaasta piipunsuusta ilman ohjauksia.. Tästä periaatteellisesta syystä änkkärin päähän asennettu suujarru ei enää jarrutakaan niin kuin kovilla paineilla, koska virtaus on rauhoittunut ja hidastunut jo huomattavasti. Sen sijaan jos änkkäri on lyhyt/kammiot pienet, niin silloin vaikutus on suuri sen takia, että paineet ja virtaus eivät ole laskeneet riittävästi.

Voisi olla hyvää kehitystyötä asentaa superlyhyt vaikka kahdella vastinlevyllä oleva suujarru hyvän ja kunnolla vaimentavan vaimentimen eteen ja katsoa saako sillä sitä toivottua vaikutusta, että ohjaisi jo keventyneenkin loppuvirtauksen ylös-/sivuillepäin siten, että suuliekki hajoaisi vielä enemmän. Ajatuksen, että etupuoleta katsottuna pimeällä tai hämärässä liekin saisi mahdollisimman huomaamattomaksi. Ilman tavoitetta vaimentaa rekyyliä enempää kuin se jo vaimenee vaimentimessa.
JPu, TRG-300LM ja pari muuta

rkr

Erittäin karkeasti yleistäen ruuti kaasut aiheuttavat n.50-66% rekyylistä. Suurin osa tästä on poistettavissa hyvän suujarrun tai änkkäri + suujarru combon avulla. Nuo 50-55% rekyylistä pois mitä testeissä näkyy sopivat hyvin tähän. Se että poistuuko rekyyli pöntön laipoissa vai suujarrussa on sinällään merkityksetöntä mutta änkkärin osuus hiljentää ääntä mikä ainakin omalla kohdallani parantaa suoritusta. Jpu:n ajatus on tältä pohjalta varsin kannatettava.

mjpaanan

Pyysin Claudea tekemään vertailun ja laskemaan tuon auki perustuen mitattuihin ja todenettuihin arvoihin mitän on saatavana.

Tekoäly voi tehdä virheitä, mutta koska sama kaasu voi luovuttaa liikemääränsä vain kerran, joten toinen komponentti käyttää enää edellisen jäljelle jättämää osaa — ei koko alkuperäistä määrää niin kyllä tuo loogiselta vaikuttaa.

Kuten aikaisemmin totesin, jos joku parantaa suoritusta nii hyvä ja sitä kannattaa jatkaa.

**Rekyylivertailu: Tikka T3x ACE, 6.5CM, Lapua 136gr Scenar-L @ 835 m/s (2740 fps)**

Tein karkean fysikaalisen mallinnuksen eri suujarru/vaimennin-yhdistelmien rekyylinvaimennuksesta, tukeutuen löytämääni mitattuun/dokumentoituun dataan sen sijaan että arvailisin kertoimia. Tässä yhteenveto ja perustelut.

**Lähtötilanne (ei mitään lisävarustetta)**
Liikemääräyhtälöllä (luoti + kaasumassa) Tikka T3x ACE:lle (arvioitu paino ~3,9 kg) saadaan rekyylienergiaksi ~14,4 J. Lapuan 6.5 Creedmoor -patruuna ladataan 136 grainin (8,8 g) Scenar-L-luodilla, ja lähtönopeus on 2740 fps (835 m/s) — tämä on siis oikea tehdasarvo, ei arvio. [sussexarms](https://sussexarms.net/store/product/6418267103817)

**1) Suujarru yksin (dokumentoitu, laboratoriomittaus)**
PrecisionRifleBlog.comin laaja voima-anturitesti mittasi yli 20 suujarrua neljällä eri kaliiperilla, joukossa 6.5 Creedmoor, käyttäen suurnopeuskameroita ja voima-antureita koko rekyylisyklin ajan. Parhaimman 6.5 Creedmoor -suujarrun keskimääräinen impulssinvähennys oli 40 % ja huippuvoiman vähennys 46 %. Lisäksi Area 419 Hellfire -suujarru on osoittanut 52 %:n rekyylinvähennyksen 6.5 Creedmoor -testikiväärillä riippumattomassa vertailutestissä.
→ **Suujarru yksin: 40–52 % vähennys**, rekyylienergia ~6,9–8,6 J. [precisionrifleblog](https://precisionrifleblog.com/2015/07/17/muzzle-brake-recoil-reduction) [tacticalpenguin](https://tacticalpenguin.com/?p=95979)

**2) SL5i-tyyppinen vaimennin yksin (baffle-rakenne, ei suujarrua)**
SL5i on perinteinen baffle-vaimennin, lisäpituus vain 103 mm (~4"). NZ Hunting and Shooting -foorumilla julkaistu rekyylikelkkatestaus (12 eri vaimenninta, mekaaninen mittalaite) antaa suoraan vertailukelpoista dataa: 4 tuuman pituinen vaimennin ilman suujarrutoimintoa vähentää rekyyliä noin 10–14 % tavallisilla kaliipereilla, kun taas 6 tuuman vaimennin yltää 20–25 %:iin.
→ **SL5i yksin (~4" luokka): 10–14 % vähennys**, rekyylienergia ~12,4–13,0 J. [nzhuntingandshooting](https://www.nzhuntingandshooting.co.nz/f15/dpt-braked-cans-105997-post1593868)

**3) SL5i + suujarru / hybridi-pääty**
Sama foorumilähde vertaili myös suujarru-integroituja ("brake end cap") vaimentimia: brake-päädyllä varustetut vaimentimet vähentävät rekyyliä 30–40 % tavallisilla kaliipereilla ja jopa noin 50 % magnum-kaliipereilla.
→ **Hybridi (SL5i + suujarru): 30–40 % vähennys**, rekyylienergia ~8,6–10,1 J. [nzhuntingandshooting](https://www.nzhuntingandshooting.co.nz/f15/dpt-braked-cans-105997-post1593868)

Ei mitään lisävarustetta
Vähennys: —
Rekyylienergia: 14,4 J
Lähde: laskettu
SL5i yksin
Vähennys: 10–14 %
Rekyylienergia: 12,4–13,0 J
Lähde: NZHS-foorumi (rekyylikelkka)
Suujarru yksin (Area 419 -tyyppinen)
Vähennys: 40–52 %
Rekyylienergia: 6,9–8,6 J
Lähde: PrecisionRifleBlog / Area 419
SL5i + suujarru (hybridi)
Vähennys: 30–40 %
Rekyylienergia: 8,6–10,1 J
Lähde: NZHS-foorumi ("brake end cap")

**Perustelut ja rajoitteet**
- Kaikki luvut olettavat 6.5 Creedmoor -luokan (ei-magnum) kaliiperin.
- PrecisionRifleBlogin data on laboratoriotasoista (kalibroidut voima-anturit), Area 419:n luku on valmistajan/riippumattoman testin ilmoittama, NZHS-foorumin data on harrastelijan rekyylikelkkamittausta — suuntaa antavaa muttei laboratoriotarkkaa.
- Tarkkaa, juuri SL5i:lle tai juuri tietylle Sako-suujarrulle mitattua lukua ei löytynyt — vertailu perustuu rakenteellisesti vastaaviin, dokumentoituihin tuotteisiin (sama pituusluokka / sama toimintaperiaate).
- Todellinen tulos riippuu asekohtaisista tekijöistä (perän muotoilu, painojakauma), kuten myös PrecisionRifleBlogin testissä havaittiin.
PAUTAC Night Vision Devices

jli

Mielenkiintoista. Oma, miltei erehtymätön perstunto sanoisi vanhan SL5:n vähentävän rekyyliä 50%. Varmaan siitä osa sitten muodostuu etupainoisuuden lisääntymisestä, ts ase ei enää heilahda ylös niin paljoa, jos yhtään.
 
Ampujan kokema "rekyyli" kuitenkin tarkoittaa käytännössä sitä, minkälainen reaktio ampumisesta syntyy. Joku käsittämättömän kova pamaus tai aseen pomppaaminen voi antaa vaikutelman suuremmasta rekyylistä kuin mitä se todellisuudessa on. Jos näiden häiriöiden pienentäminen parantaa ja tasoittaa ampumasuoritusta, niin minä olen tyytyväinen - vaikutusmekanismista riippumatta.

KJJ

ot mitehä tuo jos pienillä magneetti paloilla muuttaa tuota painoa keulilla laittaa vaimentimeen niin saisko sillä parempaa värähtelyä osuntaa sitten kun nuissa pitikissä etutukeissa saa palikat koko piipun ympärille niin vaikuttaskohan tuhon värähtelyyn jos voimakkaat magneetit laittas vastapuolille

psk123

Kyllä tuossa tarkkuus jutussa voipi olla perääkin lämärillä 4laukuksen kasa alle 7mm viidenteen tuli häiriö tekijöitä ja ampujasta johtuva virhe levitti kasaa. 6.5cm sama, mutta 4ls 7.2mm- Testit jatkuu, ei tuo nyt ainakaan huonontanut käyntiä. painoa tuli lisää n.90grammaa

saku_s-t

Tässä ihan mitattua dataa siitä miten nuo nokkakoristeet toimii. Vertailussa siis OTK vaimentimia eri konfiguraatioissa 6,5creedmoor kaliiperissa, lineaari penkissä. Lyhyesti: hyvä jarru vie rekyyliä törkeästi, hybridi todella hyvin ja pelkkä vaimennin jonkin verran. Kuten kuvasta (tai videolta https://youtu.be/zl6tc8KbwFk?is=LuKdMMkheRXsB4lA ) näkyy niin pelkkä hybridi korkki karkeasti tuplaa rekyylin poiston.

Josko tällä saisi hieman jossittelua ja mutuilua vähennettyä. Hybridejä ja vaimentimia on toki miljoona erilaista mutta tässä on hyvä yks yhteen vertailu

Lähetetty minun CPH2581 laitteesta Tapatalkilla


JPu

Vaimentimet testissä vaikuttavat aika lyhyiltä..

Tässä taitaa olla vaimekon valmistama vaimennin ilman refleksikammiota, kuvasta saa kuitenkin käsityksen siitä, että toimiakseen tarvitaan pittuutta ja paljon kammioita. Itsellä on tuollainen tosiaan vielä pidennettynä mainitulla kammiollla ja se kyllä toimii niin ääneen kuin rekyyliin ja on 300 winmag käytössä.

https://imgur.com/a/norinco-56s-with-barrel-shroud-Zy6GN
(kuvia on tuolla lisääkin, netistä löytyi eli ei liity minuun mitenkään)
JPu, TRG-300LM ja pari muuta

SO

Tässä on muutama oppitunti Yevgenin fläppitaululta mitkä kannattaa katsoa ajatuksen kanssa. (Tekstityksen kanssa saa enemmän irti...)

https://youtu.be/m6GxvU6gJbo?si=nEY4VN-34mTPm5Wp
https://youtu.be/jBtZB-Khz4Y?si=3anKeOcB30MX9DWp

Jullimus

Lainaus käyttäjältä: saku_s-t - syyskuu 08, 2026, 09:38Tässä ihan mitattua dataa siitä miten nuo nokkakoristeet toimii. Vertailussa siis OTK vaimentimia eri konfiguraatioissa 6,5creedmoor kaliiperissa, lineaari penkissä. Lyhyesti: hyvä jarru vie rekyyliä törkeästi, hybridi todella hyvin ja pelkkä vaimennin jonkin verran. Kuten kuvasta (tai videolta https://youtu.be/zl6tc8KbwFk?is=LuKdMMkheRXsB4lA ) näkyy niin pelkkä hybridi korkki karkeasti tuplaa rekyylin poiston.

Josko tällä saisi hieman jossittelua ja mutuilua vähennettyä. Hybridejä ja vaimentimia on toki miljoona erilaista mutta tässä on hyvä yks yhteen vertailu

Lähetetty minun CPH2581 laitteesta Tapatalkilla
Tää on oikein hyvä vertailu työstökeskuksen etuvaimentimista.

Testissä on karvalakkimallin etuvaimentimet, joissa keskitasoa huonompi äänen- ja rekyylinvaimennus. Valmistajaa mitenkään väheksymättä.

Mielenkiintoista olisi nähdä joku kunnollinen vaimennin tuossa samassa testipenkissä, esim stalon xe 149 tai jakin titanium hunter/super/power.

saku_s-t

Ei muuta kuin Yhden reijjän poijjille viestiä menemään  ;D https://www.outdoorlife.com/gear/suppressor-recoil-test/#h-recoil-reducing  Tuolta löytyy iso lista testattuja vaimentimia hybridi korkkeineen ja ilman. https://www.youtube.com/watch?v=_YyS8dewEFw  Tästä taas mielestäni samat tulokset ecxelinä videon kommentti kentästä. Jos haluaa vähän sorttailla niin kopioi omaan exceliin ja ihmettelee siitä. Tuossa toki pitää vähän tietää/tulkita että missä on jarru moduli ja missä ei.

KRG

7" toimisiko sit enää nää 105gr +- luodit?

KJJ

tuolla näkee eri nopeuksilla vakautumisen (kannattaa kattoo myös eri lämpötiloilla ;) )

https://bergerbullets.com/twist-rate-calculator/


mahtaa alla 2 kuiteski pysyä ja ei luulis nuilla nopeuksilla laatupiipulla ainakaan aluksi luotien särkyvän..

mites se laskettiinkaan 720 kertaa x nopeus fps jaetaan rihlannousulla= pyörimisnopeus joka pitäs pysyä alle 300000rpm jotkut viisaammat nii sanovat..

ite kyllä kokeilisin jos ois mahkuja joskus pohdin että vois joku vihmerä tehä lahjotus/keräilytilin ja esim teetättäs just samanlaisia piippuja eri nousuilla ja ilmoittas sitten lahjoittajille tuloksista... ei tarttis kaikkien erikseen sorvata varsiki kun köyhälle kallista nykyään kaikki..