Drakunov TA-kivääri

Aloittaja Silent killer, heinäkuu 13, 2005, 13:05

« edellinen - seuraava »

Silent killer

Taas täällä ollaan kyselemässä , mutta syykin on selvä. täältä saa asiallista ja ennenkaikkea nopeata tietoa asiasta kuin asiasta , joten käytän tätä TA-killan keskustelu foorumia  , vähän niinkuin tietokirjaa jos tälläistä termiä saa käyttää..



Niin niinkuin topikissa ilmenee aihe on ja kysymys perään että onko kyseistä TA-kivääriä myynnissä ( ennen oli Asetalo Oy:ssä , mutta eipä enää ( on niin vanhaa proosyriä..heh )..

Ja olen huomannut että jollakin on käytössään TA-porukoissa myöskin kyseinen kivääri.

Minusta tämä  olisi kokeilun arvoinen kivääri , koska kaliberi olisi tuo tuttu ja turvallinen 7,62x53R.Ja semi automaatti toiminto , ja tarkkuus olisi kokeiltava , jos jostakin tälläinen ase olisi ostettavissa..

Jo hinnan osalta tämä tulisi kysymykseen koska naapurimaan aseet ovat selvästi halvenpia kuin esim amerikan ja saksan jne...



Epäilisin kuitenkin että tämä ase ei ole niin huono kuin yleensä naapurin tuotteet , sillä kyllä ne joitakin aseita tekevät ja hyviäkin ovat..



Tuossa kuvaa katselen ja siitä ilmenee piipun pitkä mitta  , ja tietysti luurankoperä ( keventäisi "taakkaa" liikuttaessa )..



Näin loman ollessa vielä käynnissä voisin vaikka ajella katsomaan ja vaikka ostamaan tälläisen kiväärin ..( Kaikkea täytyy kokeilla ..näin saa parhainta kokemusta )..kivääriä on ja haulikkoa kaapissa  , mutta olisihan se selvä "komistus" asekaapissa jos eroittuisi muista selväti..no tää oli turha pointti..



Mutta asiallisesti..Jos jollakin on tästä omakohtaista kokemusta , ja plussana vielä mistä tälläisen mahdollisesti voisi ostaa , ja niin se tärkein voiko siviili tälläisen sotilas aseen hankkia ilman mitään erityistä selvitystä ???..niin olisin taas hitusen viisaanpi , olen nimittäin huono plärään tuolla netin sivuilla , sieltä en ole oikeastaan löytänyt kuin ihan tuollaista mutu tietoa..



 Näin.. aina on jotain..mutta aina saa myös vastauksen  , näin se menee... :D
terv: Silent Killer

PL

#1
Riistamaa tuo maahan kyseisen aseen siviiliversiota, TIGR-02. Löytyy taittoperänä ja kiinteellä luurankoperällä. Asetta saa myös .308 kaliiperissa. Tigr ei eroa tuotanto dragunovista (SVD) paljoakaan. Muutamia sivilisointeja on tehty mm. tangenttitähtäimemn asteikko ei yllä 1200m vaan 300m asetukselle, kaasuportin säädin saattaa puuttua, iskupiikissä on vastajousi.

Ase on melko konstikas ampua sillä esim.kädensuojuksen tukeminen eri pisteistä hiekkapussiin muuttaa iskemäkeskipistettä yllättävän paljon.

Myös oikean latauksen löytäminen saattaa olla työlästä. Tigrien rihlannousu on ainakin ollut 320mm eli painavammat luodit eivät vakaudu.

Hitaita ruuteja ei voi käyttää koska liikkuvat saavat liian kovaa kyytiä. Aseen laatu on hyvä ja erittäin toimintavarma konstruktio, paitsi että lyhyet 8g luodeilla ladatut paukut eivät syöty lippaasta. Kaikki  "normaalimittaiset" a-tarvikeet toimivat häiriöttä.

Varaudu pitkään toimitusaikaan (1/2 vuotta).

Latauksista vielä sen verran että eräässä aseyksilössä ruutina N140 ja luotina Sierran 168gr MatchKing antaa n.1 moa:n käynnin tuonne 600 metriin asti. TA-kisoissa ei välttämättä pärjää mutta vehkeellä on kiva fiilistellä.

JpL

#2
Ei mitään venakkoja, ei se yleensä käy kovinkaan kummosesti - kipaise osuuspankin johtajan pakeille ja hanki PSG-1, sillä alkaa varmasti voittoja ropisemaan ellei käsi tärise  :wink:



(tämä oli sitten ihan vitsi, sori, en voinut mitään...)
- \"Olen halunnut tehdä elämässäni vain kolmea asiaa: Kirjoittaa, metsästää, ja rakastaa.\"


PL

#3
JpL, sun Mosin-Naganttis on myös Venäjällä tehty ja sillähän osuu :wink:

MJ

SVD
#4
Moi,



SVD on erittäin hyvä itselataava kivääri, joka on pitkälti ollut aliarvostettu siitä syystä, että siihen ei ole länsimaissa ollut saatavilla oikeaa a-tarviketta.



Tosin kuten PL tuolla edellä toteaa, saman valmistajan kuin SVD eli Ishmashin asetehtaan Tigr:n eri versiot (synteettinen kiinteä luurankoperä tai synteettinen taittuvaperä) kaliiperissa .308 lienee parempi vaihtoehto ta-kivääriksi kuin aito orginaali SVD.



Aidot SVD:t kun perusvarusteineen (hyväkuntoiset) maksavat helposti 4000-5000 Euroa, kun taas uudet synteettiset Tigr:t puolestaan 1000-1300 Euroa. Tämän lisäksi .308 Tigr on pykälän verran tarkempi kuin aito sotilas SVD kaliiperissa 7,62x54R.



Uskoisin, että synteettisellä tukilla varustetusta (oli se sitten kiinteä tai taittuva luurankotukki) Tigr:stä kaliiperissa .308 saisi rakennettua riittävän tarkan itselataavan ta-kiväärin myös ta-kisoihin.



Jokatapauksessa konseptina ja aseena SVD/Tigr on erittäin hyvä kivääri nykyisinkin.



Carpe Diem,



MJ

JpL

#5
Mähän sanoin, että kyseessä on vitsi  :)



Ps. Vain lukko on Nagantin, piippu on Valmetin.
- \"Olen halunnut tehdä elämässäni vain kolmea asiaa: Kirjoittaa, metsästää, ja rakastaa.\"


JL

#6
Asetalo myi jossain vaiheessa romanialaista "dragunovia" joka oli todellisuudessa vain pitkäpiippuinen AK.





Omat ampumakokemukseni SVD:hen rajoittuvat PV:n kalustoon jolla ammuin muutaman tunnin janttereihin matkoille 300-900m.



Ainakin PV:n a-tarvikkeella varma osuminen yli 450-500m matkoille on puhtaasti tuuripeliä.

Homer

#7
Lainaus käyttäjältä: JLAsetalo myi jossain vaiheessa romanialaista "dragunovia" joka oli todellisuudessa vain pitkäpiippuinen AK.


Tuota Romanialaista FPK:ta näkyy aina joskus olevan kaupan. Sitä vain ei kannata yhdistää SVD:hen, vaikka sitä välillä myydäänkin Dragunovina. Kuten herrat jo totesivat: jos Dragunovin haluaa, pitää ostaa Tigr.

HJu

#8
Pisti vaan silmään yksityiskohta:



Mosin-Naganteista yllättävän moni on valmistettu USAssa tai Ranskassa. Osassa M/39:jäkin voi olla jenkkiläinen lukonkehys/raudat. Valmistajia lukonkehyksille Venäjän/NL:n ulkopuolella olivat ainakin New England Westinghouse, Remington ja Chatellerault (Ranska).
Terveisin,


HJu

Ghillie Suit

#9
Itselle on tulossa joensuusta 308win Tigri,saapi ruveta siinä tuunaamaan tätä idän ihmettä ensi vuoden TA-kisoja varten. Koska nyt rupeaa pikku hiljaa kyllästyttämään TRG sokeroiminen lohtajan hiekassa sillä seurauksella,että aseen jumittuminen kesken jantterien tuhoamisen keskeyttää ammunnan. Nyt vain oikeaa latausta etsimään ja kunnon optiikkaa päälle ja tulta munille(tai jantterille) :wink:  :wink:

MJ

#10
Moi,



Muutama vuosi sitten ML:llä oli Häyhässä .308 Tigr, jolla hän osuikin erittäin hyvin. Ko. Tigr:iin oli tehty mielestäni hyviä ratkaisuja mm. bipodin ja sen kiinnityksen osalta sekä tähtäimen kiinnityksen osalta - hyvä peli. Tähtäin itsessään olisi voinut olla parempi, niin osunta olisi ollut vieläkin parempaa...



Olen tässä jo pitkään ihmetellytkin, että miksi kukaan muu kuin ML ei ole viitsinyt lähteä rakentamaan .308 Tigr:istä itselataavaa ta-kivääriä, sillä Tigr on erittäin hyvä aihio ja muutokset siihen eivät tarvitse olla mullistavia.



Kuten Ghillie Suit toteaa, hyvä optiikka päälle, oikea lataus ja kunnon bipodi ratkaisu, niin siinä se on - soiva peli ta-ammuntoihin.



Ilmeisestikin .308 Tigr:ien saatuvuus Suomessa on ollut vaikeaa???



Carpe Diem,



MJ

JL

#11
Varasin taittoperä -Tigr 308:n jo pari vuotta sitten, odotteluaika silloin olisi ollut muutama viikko.

Sittemmin kuulin sangen ikäviä tarinoita ko. aseen tarkkuudesta, ja peruinkin varauksen.



Ilmeisesti nämä(kin) aseet ovat yksilöitä kun ML on kuitenkin hyviä osumia omallaan saanut.



silloin oli maahantuojan kansas puhetta että aseita oli luovutettu testattavaksi johonkin lehteen, testin tulos vaan ei sitten sattunut silmäänmissään lehdessä. Mitenkähän lie kävi? Onko kellään muistikuvaa?

MJ

#12
Moi,



Aitoa venäläistä SVD:tä ei ole testattu kuin ASE-lehdessä. Tigriä kaliiperissa 7,62x54R on mielestäni testattu Rekyylissä ja hieman järeemmässä kaliiperissa 9,3x64 Tigriä on mielestäni puolestaan testattu Kaliiperissa. Valitettavasti en tiedä Rekyylin ja Kaliiperin numeroita, joissa testit ovat, mutta eiköhän se selviä, kun soittaa tai meilaa ko. lehtien toimitukseen.



Tigriä kaliiperissa .308 ei valitettavasti liene testattu missään lehdessä???



Joka tapauksessa .308 Tigr on Ishmashin tehtaan (SVD:n, SVDS:n ja Tigr:n valmistaja) oman ilmoituksen mukaan tarkempi kuin 7,62x54R kaliiperin SVD:t, SVDS:t tai Tigrit.



Ainahan toki kivääritkin ovat yksilöitä.



Tuoko joku firma Tigrejä nykyisin maahan, en muista nähneeni viimeaikoina Tigrejä juuri missään myynnissä? Vai myydääkö Ishmashinkin kaikki tuotteet nykyisin suoraan USA:han, kuten miltei kaikki muidenkin eurooppalaisten valmistajien aseet?



Carpe Diem,



MJ

JpL

#13
Turun ampuma-asekeskuksessa on juuri tällä hetkellä myynnissä Romanialainen SVD-klooni, ihan jees, kokeilin sitä pintapuolisesti , PSO kiikarikin on päällä.
- \"Olen halunnut tehdä elämässäni vain kolmea asiaa: Kirjoittaa, metsästää, ja rakastaa.\"


rölli3

#14
Morjensta!

Ottakaapa yhteyttä eräliike riistamaahan siellä ei kyl nyt tällä hetkellä taida olla kuin se 9,3x64 versio tighristä,tilauksesta 308win tai kolme linjaastakin saapi kait eli 7,62x54R.kohtuullisen hyvä peli,pikkasen suolanen hinta työkalusta!
Who Dares Wins