Tikka t1x UPR=>Oryx projekti

Aloittaja Zetori, joulukuu 07, 2021, 14:09

« edellinen - seuraava »

Perkeleen_Luoma

Itse poistaisin dremelillä vähän materiaalia ruuvin reikien takapuolelta, jossa nuo pykälät on. Ja varmistaa ettei ruuvit pääse kantamaan rei'issä.
Tällä saisin ainakin itse mielenrauhaa, että kun rautoja asennettaan, niin vain rekyylin vastin on ainut pitkittäinen vastepinta.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

Koheltaja

Quadin kehyksen alapinta on monimuotoinen ja sen olen pedannut "muotoon", eli en ole poistanut materiaalia tai ennen petaamista teippaillut ylimääräisiä vastimen pintoja. Käynnissä tai osumapisteessä ei ole ollut eroa lämpimässä/pakkasessa joten eipä se juurikaan vetele vaikka kehys on terästä ja tukin runko alumiinia.
Kylätason ampuja

Zetori

Noniin. Ensimmäinen testikerta radalla petauksen jälkeen. Käynti palasi alkuperäiselle tasolle eli petauksella oli selvä vaikutus. Kasojen keskiarvo 15mm niin bipodilta ja kevyeltä takapussilta tuskin pystyn pienempää edes ampumaan. Ja itseasiassa toi pienin 12,5mm 4lks kasa on avovaimon ampuma. Taisin saada kaverin ampumahommiin 🤓








Zetori

Toinen testi kasapukilta 5lks/50m - 4°C. Ensimmäinen kasa 10mm siistissä nipussa ja hymy korvissa, mutta sitten se pikku hiljaa hyyty. Iso osa kasoista niin että 4 todella tiukassa nipussa ja yks karkulainen ja tämä yleensä ensimmäinen laukaus. Mitä kokeneemmat mieltä kasoista? Voiko niistä ja niiden muodosta päätellä jotain? Onko syy patruunassa, ampujassa vai eikö massatuotantopiipulta vaan voi odottaa enempää?





Koheltaja

#64
Aika normi käynniltä näyttää ja karkulaiset johtuu yleensä patruunasta/lotista, pakkanen tekee omat haasteensa ehkä tekisi vielä suuria johtopäätöksiä käynnin osalta. Tein aikoinaan Quadin kanssa samoja taisteluita kunnes löysin erittäin hyvin käyvän patruunaerän jonka kanssa käynti oli aika jäätävää, kunnes kaupassa lotti vaihtui ja käynti huononi kyseisellä patruunalla.

500€ piekkareissa on helmiä mutta myös keskinkertaisella käynnillä olevia piippuja, eikä tilanne aina parane vaikka tuplaa tai triplaa aseen hinnan. Eikä ne 600€ jenkkipiiput aina autuaaksi tee jos muu kokonaisuus ei ole kunnossa. Joskus piekkarissa käynnin ulosmittaus on sieltä sarvikuonon perseestä koska suurimmaksi osaksi käynti on sidonnainen patruunan tasalaatuisuuteen.

Onko kasat samanlaisia vaimentimella ja ilman vaimenninta?
Kylätason ampuja

jthyttin

Jos olet varma ampumasuorituksestasi, ergonomiasta, olosuhteista yms. kokeile vaikuttaako rautojen kiristysmomentti käyntiin. Netistä löytyy jotain ohjeita, lähinnä haarukointia niin että kerrallaan pidetään jompikumpi pultti samassa momentissa ja toista vaihdellaan. Kannattaa avata reilusti pulttia ennen uutta kiristystä, eikä vain vääntää tiukemmalle. Tässä kai oli jo vakioitu patruuna, SK Rifle Match tms?

Zetori

En oo koittanut ilman vaimenninta vielä. Pitää vielä jatkaa sopivan patruunan etsintää ja kokeilla noita ruuvien kireyksiä. Nyt molemmat olivat 45 inch/lbs. Ja joo SK Rifle match on patruuna. Mikäli ei ala löytymään niin luultavasti etsin sitten onnea siitä amerikkalaisesta laatupiipusta jossain vaiheessa. Ajattelisin että tuolla lukkorungolla ja tukilla siitä piipusta vois ulosmitata sen mitä se antaa? Jos semmoiseen ratkaisuun jossain vaiheessa päädyn niin mikä olis järkevä piippu ja kuka semmoisen vaihto-operaation tekisi? Missä hintahaitarissa koko operaatio olisi?

Joka tapauksessa en tämmöiseen käyntiin oo tyytyväinen ja kun olen sen touhutonnin upottanut tähän niin se on sama laittaa samaan konkurssiin lisää että ei ensimmäinen tonni menny turhaan.

Zetori

Tuosta ampumasuorituksesta. Enhän mä ihan satavarma oo omasta ampumataidosta mutta sen voin kyllä melkein sanoa että noi isoimmat kärpäset ei voi olla mun aikaansaannoksia koska ristikko ei laukaisuhetkellä edes heilahda noin paljoa. Ja suurin piirtein puolet kasoista on ammuttu siten että ase lepää pukilla ja takapussilla ja en koske muutakuin liipasimeen. Ase pääsee aika vakioidusti liikkumaan rekyylistä joka kerta. Kuvasta näkyy setuppi. Laitoin vielä perään liukasta teippiä että se ei takertele liikkuessaan taaksepäin. Kasapukki ja takatuki on lainassa esase nimimerkiltä ja sain hyviä vinkkejä miten kasatyylin tuolta pukilta ammutaan. Toiset puolet on ammuttu tiukemmalla otteella ase olkaa vasten mutta en hirveitä eroja huomannut näiden välillä.

Woodsman

Aika tyypillistä piekkarikäyntiä. Saman tuloksen olen saanut satasen Tozilla ja paljon kalliimmalla Ansulla, sen jälkeen lähti Ansu myyntiin ja jäi satasen Toz kaappiin :D
Malta sen verran, että kokeilet patruunaeriä/merkkejä edelleen rauhassa. Piekkari hommissa jos missään kärsivällisyys patruunoiden jahtaamisessa on tarpeen.

jthyttin

Patruunahan on tuossa vasta semmoista keskiluokkaa. En jaksa lueskella tätä tai muita threadeja uudestaan, mutta jos oletetaan että tuo patruuna(erä) kävi aseessasi toistuvasti hyvin kun aluksi testasit. Keskihintainen aseessa hyvin käyvä patruuna voi olla hyvin ronkeli. Nyt on muuttunut esim.

- olosuhteet
- aktion kiinnitys tukkiin
- tukin ampumaergonomia
- aseen tuenta
- laukaisutapahtuma
- rekyylikäyttäytyminen
- mahdolliset vaimentimeen liittyvät asiat

Mikä tahansa näistä saattaa vaikuttaa sen verran ettei ko. patruuna enää käykään aseessasi poikkeuksellisen hyvin. Ja jos irroitat vaimentimen se poistaa siihen liittyvät muuttujat mutta on taas itsessään uusi muutos. Lisäksi oma käyttäytymisesi on voinut muuttua, esim. kuvittelet olevasi aseen kanssa sinut ja ammut rohkeammin.

Piekkari on halpa/edullinen harjoitusase mutta harvemmin se samalla aikaa on todella tarkka. Joku taisi suositellakin Lapuan testipalveluita. Tämä ja/tai kalliimpaan patruunaan siirtyminen on todennäköisesti nopein ja pitkässä juoksussa edullisin tapa saada aseen käyntipotentiaali käyttöön.

Jo mainittujen lisäksi normihommat eli kiikari ja sen kiinnitys, joku pätevä kaveri ampumaan, mielellään toinen pätevä ase rinnalle jne. ja eikun jatkamaan testejä.

Räiskis

Kauan aikaa sitten tuli Sako p94 aseella kasoja ammuttua ja siinä herkistin, liipaisu oli herkkä kuin pitää. Kuitenkin pussien päältä ampuessa piti pitää aseesta kiinni, en saanut kasoja aikaiseksi vain liipaisimesta, en tiedä mikä siihen vaikutti? Kun tarpeeksi tuli reenattua niin alkoi naputtaa ihan huippukasaa, patruunat siihen aikaan DominatorL. Paikalla paikkas 100m kasan, ihan iltatyynessä kelissä tietysti. Ei ollu ihan vakiotötterö.

Zetori

#71
Joo en nyt mitään hätäisiä liikkuja tee ennenkuin olen testannut useampaa kalliimpaa patruunaa.

Onko se todella niin että vaikka hommaisin tohon kolvatun ja valikoidun laatupiipun niin se ei välttämättä käy tuon kummemmin kuin mitä olen nyt testannut ellen löydä siihen juuri sopivaa patruunaa ja vielä erää? Ymmärrän kyllä että jos aletaan hakemaan sitä viimeistä milliä niin huippupiipullekin pitää hakea se sopiva patruuna mutta voisko kuitenkin olettaa että se huippupiippu käy useammalla laadukkaalla patruunalla sitä kohtuu käyntiä (10-12mm keskeltä keskelle mitattuna) ilman isompia kärpäsiä?

Edit. Tai edes yhdellä laadukkaalla patruunalla niin ettei tarvisi erän vaihtuessa alkaa metsästämään käyntiä (ja käynnillä tarkoitan nyt sitä kohtuullista 10-12mm keskeltä keskelle käyntiä, en mitään yhtä reikää..

Koheltaja

#72
Lainaus käyttäjältä: Zetori - joulukuu 29, 2021, 19:43
Onko se todella niin että vaikka hommaisin tohon kolvatun ja valikoidun laatupiipun niin se ei välttämättä käy tuon kummemmin kuin mitä olen nyt testannut ellen löydä siihen juuri sopivaa patruunaa ja vielä erää?

Se on juuri noin. Mulla on Quadissa Shilen SM ratchet 4 piippu joka maksaa asennettuna sepästä riippuen 700-800€ eikä sillä käynti ole tuon kummoisempaa samalla SK Rifle Matchilla. Keskiluokan patruunoista SK Long Range antaa tasaisempaa käyntiä ja se riittää mulle, en koe tarvetta ampua 2-3x kalliimpaa patruunaa että saisin kasoista jonkun millin pois ja vähemmän roiskeita. Ei se kallis kisapiippu tee autuaaksi vaan kokonaisuus ja silloinkin patruuna on merkittävässä roolissa.

Olen vuosien aikana testannut useita eri piippuja piekkarissa ja on sattuman kauppaa että saa sellaisen piipun joka ampuu nättejä kasoja melkein millä tahansa patruunalla.

EDIT: Parhaat kasat saan yleensä kun ammun tiukalla otteella enkä anna aseen elää omaa elämäänsä laukauksen aikana. Makuu/bipodi/korvapussilla tämä on helppo totetuttaa ja aseen saa lukittua liikkumattomaksi, haaste on siinä että kovin montaa sarjaa ei pysty toistamaan yhdeltä makuutukselta.

Kylätason ampuja

capo


Aika selkeä kärpänen kyllä, Koheltajan mainitsema "Onko kasat samanlaisia vaimentimella ja ilman vaimenninta?" kannattaa tarkistaa,
varsinkin jos se on aina ensimmäinen laukaus.

Zetori

Lainaus käyttäjältä: capo - joulukuu 29, 2021, 21:07

Aika selkeä kärpänen kyllä, Koheltajan mainitsema "Onko kasat samanlaisia vaimentimella ja ilman vaimenninta?" kannattaa tarkistaa,
varsinkin jos se on aina ensimmäinen laukaus.

Kyllä se oli melkein joka kasassa ensimmäinen laukaus se kärpänen. Pitääpä tosiaan ensimmäisenä testata toi äänenvaimennin tai siis ampua ilman. Huonompi homma on se että ammuin just Kärkkäiseltä viimeisen laatikollisen Rifle matchia eikä tietoa millon tulee lisää ja mitä erää.