Pari kysymystä sisäballistiikasta ...

Aloittaja haivula, kesäkuu 10, 2014, 10:21

« edellinen - seuraava »

haivula

Nyt alkukesän kevennyksenä muutama kysymys jotka ovat mietityttäneet amatööriä ...



Katselin vihtavuoren latausopasta pitkästä aikaa ja huomasin että 8g scenarissa nakulla maksimilataus N550:llä oli isompi kuin vastaavalla molyllä. Mistä moinen johtuu? Maalaisjärjellä ajatellen molyssä olisi vähemmän kitkaa ja näin ollen paineet jäisivät pienemmäksi. Mitä olen ymmärtänyt väärin?



Toinen kysymys liittyy ns. kuumiin latauksiin. Foorumeilla saa aina välillä sellaisen käsityksen että suuri lähtönopeus tarkoittaa automaattisesti suuria maksimipaineita ja sitä kautta esim. ylimenon palamista. Ymmärrän homman niin että paine voidaan esittää ns. käyränä paineen ja ajan funktiona. Tämän pinta ala on sitten energia.



Jos käytetään hidasta ruutia (pitkässä piipussa) tai pienempää nallia tmv., niin eikö se tarkoita sitä että käyrä saadaan mahdollisimman tasaiseksi koko piippuajan ajaksi. Näin maksimipaine ei ole korkea mutta pinta-ala, eli energia saadaan kuitenkin suureksi ja sitä kautta lähtönopeus hyväksi.



Meneekö tämä ajatusmalli kuinka pahasti metsään?
\"Mistäs jos opetettelisit ampumaan?\"

HJu

#1
Molyluotietien painetestit lienee mitattu eri painepiipulla kuin nakuluodin. Piippukohtaiset erot selittää helposti erot.



Energia polttaa sen ylimenon ei piikkipaine sinänsä. Eli painekäyrän alueen pinta-ala on se mikä polttaa mikäli olen ymmärtänyt oikein. Ballistiikassa harvemmin saa ilmaisia lounaita.
Terveisin,


HJu

JL

#2
Syntymekanismi on kaikkinensa aikasta monimutkainen ilmiö.



Asiaan liittynee myös liekkieroosio eli nopeat kaasuvirtaukset. Sama ruutienergiamäärä samoilla max paineilla poltettuna on ylimenolle tuhoisampi pienellä kaliberillä.

vrt esmes 338 Lapua Magnum ja 300 Lapua Magnum. 338 elinikä 4000-6000 lks, 300 palttiarallaa 1000-1500 lks.

Toisaalta, kova paine ja lämpötila kulkevat käsi kädessä- lämpöshokki aiheuttaa piipun pintaan mikrohalkeamia jotka lopulta kasvavat "krokotiilinnahaksi" ja pinnasta irtoileviksi paloiksi.

Mitä isompi shokki (=suurempi lämpötilaero teräksen pinta vs perusaine), sitä nopeammin pinnan rapautuminen etenee- liekkiä tai ei.

Teoriassa tulikuumalla piipulla ammuttaessa lämpö-ero pinta vs perusaine on pienempi ja siten myös eroosion pitäisi olla hitaampaa, mutta käytännössä kuuma piippu kuitenkin kuluu nopeammin. Arvaan että tämä puolestaan johtuu tulikuuman teräksen heikentyneistä ominaisuuksista.



Jotkut sanovat että rosteripiippu vastustaa liekkieroosiota paremmin, en tiedä. Toisaalta, esmes Sako ja Steyr tekevät piiput kylmätakomalla- lopputulos on erittäin luja ja sitkeä materiaali. Väittäisin että

lujempi kuin yksikään rosteripiippu voi ikinä olla. Homma voi olla pienestä kiinni: Olen itse katsonut borolla dokumentodusti 4200lks ammuttua 6.5-284 rosteripiippua jonka ylimeno oli täysin kunnossa- vaikka "nettitietojen" mukaan sen ei pitäisi olla mitenkään mahdollista.

HJu

#3
Mitenköhän Sakon takomalla tehdyt rosteripiiput selviäisi ?



Tarkkuuden puolesta TRG-42 mustat piiput 338:na ovat pelittäneet jopa 6000 lks verran ok. Lähtönopeudet tietty ovat laskeneet ja piipun puhdistamiseen on pitänyt kiinnittää huomiota.



Tulinopeus eli käytännössä miten kuumasta piipusta ammutaan vaikuttaa myös melkoisesti. Pikatuli arskalla syö ylimenoa enemmän kuin jos saman laukausmäärän ampuu laukaus kerrallaan kylmästä piipusta.



Yhtäkaiklo kuluuhan ne piiput ammuttaessa mutta ampumista vartenhan ne on hankittu. Turha liikaa murehtia.
Terveisin,


HJu

erilainen

#4
Lainaus käyttäjältä: HJuMitenköhän Sakon takomalla tehdyt rosteripiiput selviäisi ?



Tarkkuuden puolesta TRG-42 mustat piiput 338:na ovat pelittäneet jopa 6000 lks verran ok. Lähtönopeudet tietty ovat laskeneet ja piipun puhdistamiseen on pitänyt kiinnittää huomiota.


tästä on itselläni menossa empiirinen testi, tosin vasta 1500 lks suoritettuna. ja ellei ampumatahti ala kiristymään, niin tuloksia joudutaan valitettavasti odottamaan pitkään. helpolla tuota piippua ei ole päästetty, yli puolet ammutuista on ollut latauksella 6,4 g n170 / 16,2 lock base. boroskkooppi olisi kiva niin näkisi ylimenon ja rihlojen alun kunnot.
kitchen table dremel gunsmith

JL

#5
Eräs foorumilainen- 338 TRG42 piippujen suurkuluttaja- kokeili Shileniä, muistaakseni oli rosterinen. Piippu oli mennyttä jossain 1200lks kohdilla jos en nyt aivan värin muista. Tarkkuus ok, mutta lähtönopeudet romahtivat käyttökelvottomalle tasolle.

Kommentoi itse tarkempia jos haluaa.

HJu

#6
Lähinnä tuo takorosteripiipun kesto kiinnosti. Se on aika selvää että pehmeät nappirihlatut rosteripiiput eivät Lämärän kyydissä pitkään kestä.
Terveisin,


HJu