asekaapin valmistus?

Aloittaja parhis, joulukuu 28, 2013, 23:11

« edellinen - seuraava »

parhis

Ei ehkä kuulu varuste osioon mutta mutta...

Eli kysymys kuuluu, voiko asekaapin hitsata itse, ja kelpaako se vielä vuodenvaihteen jälkeenkin?

Olen ammatiltani hitsari ja luokatkin ovat voimassa, senpuoleen onnistuisi kyllä. entiseltä työpaikalta voisi saada mittaan leikattuna esim. 4mm levyä..

Tällä hetkellä aseita senverran vähän että riittää tuo 3-5 aseen kaappi mutta mahdollisen "ennakkoperinnön" mukana saattaisi aseita tulla taloon senverrran että tuo kovemman luokan kaappi olisi ajankohtainen. Eikös se uusi laki ollut suuntaan "yli 8 asetta niin pitää olla kovempien stantartien kaappi"?

Senverran hinnoissa nuo kaapit ovat ainakin pihin *rseaukisen mielestä, että voisikohan tässä säästää?

Lukitus pitäisi tietenkin tehdä asianmukaisesti, onnistuuko tämä kotikonstein, esim kiinteät lukot ylä ja -alareunassa, sekä salpa ja iiiso abloy roikkumaan?

Vai unohdetaanko ja aletaan etsimään valmista kaappia...

Homer

#1
Älä unohda vielä tässä vaiheessa. Hommaa kuitenkin vastaukset poliisilta ja mielellään kirjallisesti...ellei jollain täällä ole jo sen tason vastauksia. Vastausten saaminen vienee aikaa, kun miettivät, että kuka osaisi vastata. Pelkän foorumikeskustelun perusteella, olkoonkin että näillä foorumeilla on usein asiantuntevampaa väkeä, ei kannata ryhtyä työhön. Ei olisi viranomaisille mikään helppo homma alkaa määrittelemään omatekemien kaappien laadun riittävyyttä. Varsinkin jos vaatimukset pysyvät ennallaan.



Tämän hetkiset vaatimukset turvakaapin (sen "kovemman" kaapin) osalta lienevät tuttuja:



1 §

Turvakaapin vaatimustenmukaisuus

Ampuma-aselain 106 §:n 2 momentissa tarkoitetulta turvakaapilta vaaditaan, että sen on osoitettu täyttävän standardin SFS 5870 taikka turvallisuustasoa koskevilta vaatimuksiltaan vähintään sitä vastaavan muun Euroopan talousalueella hyväksytyn turvakaappeja koskevan standardin vaatimukset.



2 §

Turvakaapin ankkurointi

Turvakaappi, jonka massa on alle 150 kilogrammaa, on ankkuroitava seinään tai lattiaan turvakaapin mukana toimitettujen asennusohjeiden mukaisesti.



3 §

Standardien arviointi

Sisäasiainministeriö voi antaa lausunnon siitä, onko muuta Euroopan talousalueella hyväksyttyä standardia pidettävä sellaisena, että se turvallisuustasoa koskevilta vaatimuksiltaan vastaa vähintään standardia SFS 5870.




Tulevasta en tiedä.

parhis

#2
joo toki tarkoitus oli varmistaa asiat vielä viranomaisilta ennen hommien aloittamista. ajattelin vain josko joku olisi jo mietisekllyt näitä asioita aikaisemminkin..

Homer

#3
Ajatus on hyvä ja varmasti useampi metallitaitoinen (tai sellaisen kaveri) on miettinyt samaa. Kuitenkin silloin kun vaatimuksissa esiintyy standardeja tai vastaavia niin homma muuttunee hankalammaksi.

parhis

#4
yhden kaapin valmistuksessa olen ollut mukana mutta kysymys onkin lähinnä että vieläkö tämä uusi aselaki sallii omavalmisteen.

muutama vuosi sitten ammattikoulua kun kävin, siellä teki useampikin jamppa päättötyönä asekaapin itselle tai myyntiin, ja silloin vielä ne kelpasivat

EDIT. toki taisi kelvata myös se että lukko/etutukki tai muu ampumiseen välttämätön osa on lukkojen takana. joitain vaijeri-liipasinkehys virityksiäkin on nähty

HJu

#5
Sertifioiduksi kaapiksi ei omavalmistetta saa koska seritifioinnin saa vain sertifioimalla. Poliisi voi halutessaan hyväksyä omavalmisteen säilytystilaksi. Mitään pakkoa siihen ei ole ja monesti säilytystilalta on vaadittu myös hälyttimet.



Kannattaa kysyä paikalliselta poliisiasemslta neuvoja.
Terveisin,


HJu