6,5x55 SE pitkälle matkalle

Aloittaja galwran, lokakuu 15, 2013, 15:08

« edellinen - seuraava »

Ippe

#45
Nyt ei ammuta kovin pitkälle mutta lainaan tätä topickia. Amet 100-300 metriä. Aseessa 500mm piippu, 8 jenka ja osuman vaimennin nokalla. Luotina 9 grammanen scenar ja ruutia kaapissa n140 ja n160. Kumpaa ruutia kannattaa kokeilla ja millä annoksella?

ALa

#46
Lainaus käyttäjältä: IppeNyt ei ammuta kovin pitkälle mutta lainaan tätä topickia. Amet 100-300 metriä. Aseessa 500mm piippu, 8 jenka ja osuman vaimennin nokalla. Luotina 9 grammanen scenar ja ruutia kaapissa n140 ja n160. Kumpaa ruutia kannattaa kokeilla ja millä annoksella?

Itse lähtisin N160 kanssa liikkeelle ja normi tikapuutestausta jostain 2,75g eteenpäin, annoskokoa maltillisesti kasvattaen ja painemerkkejä seuraillen.

jpniemi

#47
Onko kenelläkään kokemusta Sierran  HPBT 142gr MK luodista, kyyditettynä Norman MRP ruudilla taikka Hodgdon H4831 ruudilla. Luodissa paperilla korkea B.C 626. Sierran kotisivuilla maininta This bullet requires a barrel twist rate of 1x8" or faster. Toimiiko esim 8.66 ?

jpniemi

#48
Kokemukset pelkästä luodista myös kiinostaa. sekä This bullet requires a barrel twist rate of 1x8" or faster Kumpaan suuntaan on faster ? jyrkempi vai loivempi ?

Vai kannataako edes kokeilla, kun paperilla"123gr/ 8g scenar vaikuttaa todella hyvältä, pitkälle ammuttaessa.



Luoten saatavuus sekä hinta myöskin arveluttaa. Ja mikäli muuta huonoa taikka hyvää niin mielelläni kuulisin.

HJu

#49
Faster on jyrkempi. Eiköhän tuo kesäkelillä kuitenkim 9" nousulla vielä vakaudu kunhsn vauhtia on tarpeeksi. 260 Remiin ja vastaaviin ehkä turhan pitkä/raskas.



Luoti on VLD-muotoa ja tarkka hyppäyksestä rihloihin.



F-Class ampujat USAssa ampuu tuota paljon joten kannattaa kokeilla.
Terveisin,


HJu

jpniemi

#50
Lainaus käyttäjältä: HJuFaster on jyrkempi. Eiköhän tuo kesäkelillä kuitenkim 9" nousulla vielä vakaudu kunhsn vauhtia on tarpeeksi. 260 Remiin ja vastaaviin ehkä turhan pitkä/raskas.



Luoti on VLD-muotoa ja tarkka hyppäyksestä rihloihin.



F-Class ampujat USAssa ampuu tuota paljon joten kannattaa kokeilla.


Kiitti Hju selvennyksistä.



Taidan jättä 142gr Sierran tälläerää kokeilematta. Tilasin 120gr Lapua scenaria sekä 120gr Sierraa mk . Sierra on selvästi tiiviimpi, ja ilmeisesti kestää rakenteen puolesta paremmin riistaosuman . Scenarin kärjen ontto osa on huomattavan pitkä.

Poikma

#51
Välikommenttina vaan että teeriä olen ampunut sekä 308:lla 10g Scenarilla 860 m/s että 6,5mm 9g Scenarilla 910 m/s eikä yhtään linnun "räjähtämistä" ole käynyt. Tuo ontto osuushan näissä luodeissa johtuu valmistustekniikasta/-tavasta eli niitä ei ole tarkoitettu/suunniteltu avautumaan. Jos osuu oksaan ennen lintua tai linnussa rankaan tms. niin todennäköisesti räjähtää, mutta niin saattaa räjähtää FMJ:kin.

ALa

#52
Scenaria sekä Scenar-L:ää on tullut tarjoiltua linnuille tässä kaliberissa painoluokissa 7g, 7,8g, 8g ja 8,8g ja koskaan ei ole ollut ongelmaa luodin rakenteen kestävyyden kanssa. Kun pitää vauhdit ja ampumaetäisyyden järjellisinä niin hyvin toimii.

jpniemi

#53
Ok hienoa, että scenar toimii, koska oli ja on myöskin minulle ykkösvalinta. Sierrat latailen vertailun vuoksi. Itsellä tarkoitus on löytää luottolataus pitkän matkan ammuntaan, joka samalla on myöskin linnustuslataus.

jpniemi

#54
Lainaus käyttäjältä: ALaScenaria sekä Scenar-L:ää on tullut tarjoiltua linnuille tässä kaliberissa painoluokissa 7g, 7,8g, 8g ja 8,8g ja koskaan ei ole ollut ongelmaa luodin rakenteen kestävyyden kanssa. Kun pitää vauhdit ja ampumaetäisyyden järjellisinä niin hyvin toimii.


Löysitkö suosikkia ?



Onko luoti vaihtoehtoja jopa liikaa. Ei aika, eikä taidot riitä selvittämään kaikkia luodinvalmistajan ajatuksia miksi ja mihin tarkoitukseen kyseinen luoti on valmistettu. Joo joo ostettavaksi tietenkin, Mutta toivoisin luotien valmistajilta vähän enemmän infoa, ettei kuluttaja olisi näin helv....tin hukassa.

ALa

#55
Olen siirtynyt käyttämään L sarjan Scenareita 7,8g ja 8,8g. Eivät ole ronkeleita lat.pituuden suhteen ja tosiaan kestävyys linnustuksessa on ollut hyvää. Tarkkudestakaan ei voi valittaa. Normi Scenarit joudun lataamaan huomattavan pitkiksi kun tuossa omassa T3ssa on ylimeno sen verta pitkä, niin tuppaa jäämään luoti aika hintsusti hylsyyn kiinni. Sierran MKta tuli myös aikanaan kokeiltua ja en saanut kumpaakaan 140gr ja 142gr toimimaan halutusti. Ruutina oli noissa MK kokeiluissa VVn N160 ja N560.

JääKyy

#56
Lainaus käyttäjältä: JKuUritus lisää piipun taivutusjäykkyyttä ja samalla keventää rakennetta.

Uritus pienentää taivutusjäykkyyttä, verrattuna piipun taivutusjäykkyyteen ennen uritusta.

Yhtä painavista piipuista joissa on sama profiili, on uritettu jäykempi. (Uritettu on paksumpi, profiili sama)



Tästä pohdintoja urituksen vaikutuksesta jäykkyyteen:

https://www.youtube.com/watch?v=cSMwCXO2gbU">https://www.youtube.com/watch?v=cSMwCXO2gbU

http://www.snipercountry.com/articles/realbenefitsbarrelfluting.asp">http://www.snipercountry.com/articles/r ... luting.asp">http://www.snipercountry.com/articles/realbenefitsbarrelfluting.asp




Lainaus käyttäjältä: JKuTyöstäminen ei lisää jännityksiä piipussa koska materiaaliin ei kohdisteta voimaa samalla tavalla kuin vaikkapa vasaratakoessa piippua, jyrsimen terä vain leikkaa materiaalia.

Piipun valmistuksesta jäävät sisäiset jännitykset muuttuvat, kun osa materiaalista otetaan pois urituksen aikana. Jännityksenpoistohehkutukset eivät välttämättä poista kaikkea jännitystä "--up to 90% of the stresses can be relieved".*



Suomenkielisessä versiossa on ehkä vähän turhan vähän tavaraa, Lontooksi tekstiä sitten löytyykin:

https://en.wikipedia.org/wiki/Residual_stress">https://en.wikipedia.org/wiki/Residual_stress

* http://www.metlabheattreat.com/heat-treat-stress-relieving.html">http://www.metlabheattreat.com/heat-tre ... eving.html">http://www.metlabheattreat.com/heat-treat-stress-relieving.html



Edit: lisätty mm. jänniä linkkejä.
2c, kaverit paikkaa jos on huomautettavaa.

JKu

#57
Olet oikeassa.

Tosin staattisen jäykkyyden osalta.



Lisää linkkejä asian tiimoilta.

http://bisonballistics.com/articles/the-fluted-barrel-stiffness-and-rifle-accuracy">http://bisonballistics.com/articles/the ... e-accuracy">http://bisonballistics.com/articles/the-fluted-barrel-stiffness-and-rifle-accuracy





Koska asiaa on tutkittu nähtävästi tieteellisesti aivan liian vähän ei tähän fluuttaukseen pystytä sanomaan ehdotonta juuta eikä jaata.

Tällä haavaa en kerkinyt katsomaan linkkejäsi kokonaan mutta pitää paneutua noihin paremmalla ajalla.
Homo Sapiens Non Urinat In Ventum

Perkeleen_Luoma

#58
AI noita fluutattuja piippuja testaili laittamalla laserin tukkiin, kiikariin ja piippuun. Pisteet päällekkäin ja ampuen ase kuumaksi.

Uritetut piiput alkoi kääntyilemään enemmän piipun osalta vrt, pyöreään.

Tuo ja Shilenin kanta uritukseen saa ainakin minut pidättäytymään urituksilta. Alusta asti olen muutenkin pitänyt sitä rahan tuhlauksena ja "showoff" meininkinä.



http://www.longrangehunting.com/forums/f19/ai-tests-fluting-barrel-reduces-its-accuracy-147285/">http://www.longrangehunting.com/forums/ ... cy-147285/">http://www.longrangehunting.com/forums/f19/ai-tests-fluting-barrel-reduces-its-accuracy-147285/
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

Maantiekiitäjä

#59
Iteltä löytyy kaapista kolme kappaletta nuita Shilenin mustia tehtaalla läpättyjä piippuja 6XC/6,5x47/.308. Tuo .308 on sileä ja kaksi muuta uritettua. Mitään käynnin vaeltamista en ole huomannut vaikka piippuja ampuisi kuumaksikin. Siihen en ota kantaa onko tuossa fluuttauksessa mitään järkeä. Oman CTR:n piipun uritin myös ja rokkaa edelleen aivan yhtä hyvin kuin sileänä.