Main Menu

Uudet TRG-42:set

Aloittaja Karhuma, elokuu 21, 2012, 09:29

« edellinen - seuraava »

MOj

#30
Poltsikkaa löytyy multakin, ton API: n kanssa on vähän hiljasempaa. Hiukan epäilen .338 lm sytyttävää vaikutusta jos kerosiinijerryyn laaki vedetään, puhumattakaan sotilas ilma-alusten säiliöistä.

er

#31
Näitä huhuja on liikkunut jo tovin.



Itselläni on kaapissa TRG-22(valmistettu ennen beretan vaikutusti) ja 42(valmistettu 2007, jolloin beretalla oli syvästi näppinsä pelissä).



Heitän alle omien aseiden faktoja koittamatta spekuloida mitätä yleinen laatu on.



TRG-42

-Ostettu 2007

-Käyttö rajua kisakäyttöä  ja harjoittelua+ muutama jahtireissu Aseella ammuttu yhteensä yli 6000ls.

-Alkuperäinen piippu kävi säännöllisesti luokkaa 0,7-1moa lock basella 0-700m etäisyyksin.

-Alkuperäinen piippu alkoi palamaan ylimenosta 1500ls kohdalla lähtönopeuksia laskien ja hylättiin 2200ls kohdalla vo:n laskettua tehdaspaukuilla 850m/s luokkaan. Käynti oli tuolloin yhä luokkaa 1-1,5moa.

-Tarkkuus parani kun aseen vaihdettiin originaalin tilalle Liljan piippu. Nyt 0,5moa.

-Nyt asennettuna toinen Liljan piippu. Alkuperäisen liljan vauhdit hiipuivat n 2000ls kohdalla tarkkuuden ollessa yhä luokkaa 0,5-1moa

-Liljan piiput antaneet järkijään 20m/s kovemmat vauhdit kuin originaali.



-Aseesta hajonnut: 2 kertaan  perälevysetti, 1 kertaan bipodin kiinnitin, 1 kertaan lukonvapautin.

-Häiriötä aiheuttanut: Laukaisukoneisto, jumittanut aiheuttaen hyvin voimakkaan laukaisuvastuksen n4kg tai päälle-----> Koneisto vaihdettu yksitoimiseen kustomiin

-Kulunut: Bipodi, jonka lukite uria jouduttu syventämään, ulosvetäjän kynsi ja jouset---> vaihdettu uusiin vaikka alkuperäisetkin toimivat.

-Kulunut: Lukon sulkuolat---> Asia vain huomiotu piipun asennuksessa ei lopullista ongelmaa.

-Toisinaan lipas saattaa valahtaa hiukan alaspäin tahatta.----> jousi himpun löysä. Lipas ei ole kuitenkaan pudonnut kertaakaan.



TRG-22

-cal 308win

-ostettu käytettynä 2009. valmistettu joskus vuosituhannen vaihteessa.

-Ostohetkellä 1500ls takana ta kisa ja ja rata-ammuntaa

-Oma ammmunta 1500ls pääosin radalla ja kenttäammuntana(ei kisoissa)

-Käynti nyt ja osthetkellä 1moa

-Mikään osa ei ole hajonnut tai merkittävästi kulunut





----->Ase on nähdäkseni ehkä hiukan turhan rata-asemainen kenttäkäyttöön, mutta en silti ole nähnyt riittävää etua vaihtaa sitä esim Accuran AX:ään tai DTA;han tms. Tarkuutta ja hyvää ergonomiaa ja ammuttavuutta aseessa kyllä on. Nyt jos puhtaalta pöydältä lähdettäisiin, niin valinta menisi Accuran AX:n ja

PDW Timberwolfin välille.
Train hard--->Fight easy

SO

#32
Varsin mielenkiintoista seurata koska suomustusrauta-buumi menee ohi ja palataan perusasioihin ja mcmillanin tukkiin.

JRu

#33
Jep. Mä olen TRG tukkia eri muodoissaan (TRG-42 2007-2008, M995/TRG-41 2009-2012) ulkoiluttanut monenlaisissa tapahtumissa viimeiset viisi vuotta ja käyttö on ollut enemmän ampumakatoksen ulko- kuin sisäpuolella. Viime aikoina tosin paljolti myös kaapissa säilytystä :( Joka tapauksessa TRG:ssä on aika maksimimäärä ihan tavalliseen pulttilukkoon ruuvattavia palasia mitä jaksaa irroitella, puhdistaa, kuivata ja voidella. Nää jenkkien märistä päiväunista syntyneet AR-look- pulttilukot tuntuu ihan aivopierulta muuten kuin myyntimiehen näkökulmasta kun saa uuden trendin luotua ja taas myydään kuin siimaa muutama vuosi.



--> Vaikea keksiä toimivampaa pakettia kuin yhdestä lankusta tehty kahva johon se kehys on pedattu Devconilla.

MVe

#34
Vaikka käyttöergonomian vuoksi en juuri arvosta noita suomustusraudoilta näyttäviä torrakoita, niin pakko myöntää ettei lisävarusteiden paikkojen keksiminen myöskään ole ollut helppoa ns. tavanomaisella tukilla varustettuihin aseisiin.

Optroniikan kehittyminen ja käyttö viranomais aseissa käytännössä vaatii noita ikäviä kalansuomustimia ja kieltämättä helpoin tapa on rakentaa ase jo alunperin alutukkisena varustettuna sopivilla kiinnitysmahdollisuuksilla.

Viranomaiskäytössä en usko, että kukaan enää haluaa jättää käyttämättä mahdollisuutta varustaa ase pimeätoimintaan valonvahvistimella, lämpötähtäimellä jne.

Laitteista suuri osa on sellaisia, jotka tulevat päiväoptiikan eteen ja vaativat ehdottomasti pitkän kiinnityskiskon.



Alkuperäiseen teemaan liittyen ja oman kokemuksen mukaan TRG 42 on monilta ominaisuuksiltaan aikakutensa yksi parhaita ta-kiväärejä, ellei suorastaan paras niin tarkkuudeltaan, ergonomialtaan, kuin laadultaan, enkä epäilisi ottaa sellaista matkaan kentälle jos sellainen tarve tulisi.

Toisaalta myös jotkut ominaisuudet voisivat palvella enemmän puhtaasti sotilaskäyttöä, kuten esimerkiksi laukaisukoneisto, joka ei juuri epäpuhtauksia siedä.

Merkittäviä laatuvaihteluita en myöskään juuri ole havainnut vuosien myötä.

HJu

#35
Lievä OT liittyen Sako M10:iin ja vastaavien modernien ta-kiväärien kiskotuksiin.



Ymmärrän hyvin että sotilaskäytössä on tarvetta aseen päällä olevaan pitkänä picatinnykiskoon jotta valonvahvistimet tai lämpökamerat saadaan siihen kiinni joko sellaisenaan tai päiväoptiikan etupuolella. Tukin alaosaan aivan eteen 5-7cm pätkä picatinnykiskoa käy myös jossain määrin järkeen jos käytössä on bipodit jotka kiinnittyvät kiskoon. Ilmankin kyllä on aika hyvin pärjännyt muilla kiinnitystavoilla. Etukahva SOPMOD-kit tyyliin ei mielestäni kuulu ainakaan pulttilukkokivääriin.



Sitä mitä en ole vielä ymmärtänyt ovat ne sivukiskot pulttilukossa. Rynnäkkökivääreissä niihin kiinnitellään valaisimia ja laserosoittimia. Mitä niihin on tarkoitus kiinnittää ta-pulttilukkokiväärin ollessa kyseessä ? Kahvinkeitin vai savupanoksen heittäjä ?



Tietenkin Sako ja muut tekee mitä US Army pyytää mutta onkohan siellä armyssa asiat mietitty aivan loppuun asti näiden raastinrautojen osalta ? Vai olenko itse vaan jotenkin rajoittunut ? :-)
Terveisin,


HJu

MVe

#36
Esimerkiksi IR alueen maalinosoitus/valaisuu lasereita olen joskus nähnyt kiinnitettävän noihin etukiinnikkeisiin.

Aika pienelläkin värkillä saa maalin valaistua pimeäkäytössä tuollaisella IR alueen laserilla yli 1 km etäisyydelle.

Näppärä värkki moneen käyttöön.

JL

#37
Ei tartte tietty Suomalaisen varusmiehen tämmöisestä murehtia, mutta esmes jenkkien tiedustelutarkka-ampujilla lienee käytössään yleensä kylkeen kiinnitettävä AN/PEQ-2.

Tuo TRG42:een "faceliftattu" ITRS on siinämielessä hyvä että kiskoa on onnistuttu, ilmeisesti käytännön syistä, lisäämään eteen vain vähän.

Ja saahan siihen picatinnyyn kätsysti kiinni hihnakiinnikkeen istukkaa yms, mutta siihenkään ei montaa slottia kyllä tarttis.



Joskus myös miettinyt että tekisi omaksi huvikseen iltaprojektina std TRG laukaisukoneistosta tiiviin esmes kumittamalla. Ei maksaisi montaa euroa, jos vaan muuten saa onnistumaan.

SO

#38
Saa nähdä tuoko sitten M10 jotain uutta myös 22/42een? Valonvahvistimen ja lämppärin vaatiman etukiskon saisi kyllä kiinni mcmillaniinkin ihan hyvin. Harmi että jenkit keksi suomustusraudan, olisi paljon helpompaa jos kisko olisi samaa millä lentokoneen penkit on kiinni. Ikäänkuin UIT-kisko stopparikoloilla.



https://encrypted-tbn3.google.com/images?q=tbn:ANd9GcR2O3KjzsVhOHAeTwJmmOpwfjL9sh-zRpODJLrsLk_AiFjB6hrYyw">