Kiinnostaako IDPA

Aloittaja john, huhtikuu 13, 2012, 23:10

« edellinen - seuraava »

T3 sport

#45
Ei ole kisaluokkaa pienarikalibeerille.

Vammalassa on kisoihin laina-aseita (9mm) niille joila ei vielä ole omaa.



En uskoisi olevan kellään vastaan vaikka .22:lla ampuisi harjoituksissa.



Nim ose (edellinen postaus) on sielä vastuullisia, laita hänelle privaa.

ose

#46
IDPA antaa mahdollisuuden ampua Non-Compliant aseilla (tähän ei mulla ole vielä käännöstä, koska en aio sanoa "mahdollistaa sääntöjenvastaiset...")

erityisessä Specilty Divisioonassa. (SPD)



Päätös tästä on annettu kilpailunjohtajan valtuuksiin.

Jos kysyntää on, tällainen Divari mahdollistetaan jonkin seurakisan yhteyteen, luonnollisesti.

Sama SPD mahdollistaa 7 ja enemmän vetävät reukkurullatkin

Karva

#47
Kiitoksia erityisesti oselle tiedoista. Osaatko sanoa pystyykö tuolla aikataulullisesti osallistumaan esimerkiksi ccp ja reukkuluokkaan? Jonoon tuli jo ilmoittauduttua 🙂

HJu

#48
Non-compliant = sääntöihin sopimaton



Jos siis ei suoraan halua sanoa "sääntöjenvastainen mutta poikkeussäännön perusteella siitä huolimatta mukaan hyväksytty"
Terveisin,


HJu

Homer

#49
Lainaus käyttäjältä: HJu post_id=89914 time=1521117745 user_id=42
Non-compliant = sääntöihin sopimaton



Jos siis ei suoraan halua sanoa "sääntöjenvastainen mutta poikkeussäännön perusteella siitä huolimatta mukaan hyväksytty"

Jos sen sanoo noin, niin siinä on snadisti negatiivinen vire. Kyseessähän on mahdollisuus mitä monikaan laji ei tarjoa, kiteytettynä: tule ampumaan sillä aseella mikä sinulla on.

Tuollaista mahdollisuuttahan on tarjottu pidemmän aikaa. Aiemmin se oli nimeltään NFC-divisioona (Not For Competition), mutta jo sitä aikaisemminkin tuo mahdollisuus on ollut epävirallisesti olemassa. Jännä juttu onkin se, että yhtään tuollaista osallistujaa en ole tavannut. En tarkoita etteikö niitä voisi olla, mutta ei ole tullut vastaan. Vaikka esimerkiksi 6" rullapyssyjä on varmaan "laatikoissa" vailla käyttöä.

Ukko

#50
Eniten epäilen ettei ne ei harrastavat henkilöt edes tiedä tälläistä mahdollisuutta olevan. Jos nyt ajattelen itseä kun mitään kilpailu lisenssejä ei ole ja muutenkin tieto lajista on erittäin rajallinen. Sattuneesta syystä en seuraa kilpailu ilmoituksia koska ole edes olettanut että minulla olisi mahdollisuuksia tälläiseen niin aika epätodennäköistä on että edes kuulen mistään tästä mahdollisuudesta. Eihän se missään nimessä ole järjestäjän vika vaan ihan omaa saamattomuuttani. Mutta silti uskon että suomessakin on yllättävän paljon henkilöitä jotka olisi kiinnostuneita vaikka tulemaan epäviralliseen harjoitukseen mukaan jossa saisi opastusta ja omalla aseella ampumista kun vain tietäisi missä ja milloin olisi mahdollista.  Tämän jälkeen kynnys epäviralliseen kilpailuun osallistumiseen ei olisi enää niinkään suuri ja portti on näin auki uudeksi harrastajaksi.

Homer

#51
Hyvin sanottu, samaa mieltä.

ose

#52
Matinsuon normi-ammunnoissa, siis harjoituksissa, on täysin mahdollista kokeilla hommaa käytännössä millaisella käsiaseella tahansa.

Tarvittaessa joku harrastaja lainaa omaansakin hetkeksi.

En tiedä mistäpäin kysyjä on mutta jos matka Matinsuolle ei ole mahdoton, sopii laittaa viestiä niin järjestellään asiaa.



Kysymykseen voiko ampua kaksi divaria tuossa 7.4 kisassa, niin valitettavasti aikataulu ei näytä antavan siihen mahdollisuutta.

Jos kilpailun jälkeen on kuitenkin vielä ampuma-aikaa, ja joku suostuu tuomaroimaan, on mahdollista ampua kokeiluluonteisesti kilpailusuorituksen verrokiksi jollain muulla aseella kuin millä kisan ampui. Mahdollisesti.

Karva

#53
Ekat kisaillut Matinsuolla käyty ja kivaa oli. Nyt onkin sitten jo muutama ilmoittautuminen lisää sisällä. En tiedä tavoittaako viesti tätä kautta miten hyvin järjestäviä osapuolia mutta kiitokset hyvin järjestetystä tapahtumasta. :)