Posti ei kuljeta asetarvikkeita

Aloittaja brohu, joulukuu 14, 2011, 21:33

« edellinen - seuraava »

brohu

KOKONAAN KIELLETTY: Aseet, ilma-aseet, ase- ja räjähdysainejäljennökset (kielto kattaa aseet, lukot, lippaat, patruunat, vaimentimet ja näitä vastaavat osat sekä kaasupistoolit ja kaasupanosten laukaisemiseen tarkoitetut laitteet, ei kuitenkaan optiikkaa, puhdistusvälinesarjoja ja tyhjiä koteloita.)



Postin kautta ei ole mahdollista lähettää airsoft-aseita (jos ulkomuotonsa

> perusteella luokitellaan asejäljennökseksi), asejäljennöksiä eli

> replikoita, kaasupistooleja ja kaasupanosten laukaisulaitteita, lippaita,

> patruunoita, piippuja, puisia tukkiosia, starttipistooleja tai vaimentimia.

>

> Postin kautta on mahdollista lähettää airsoft-aseita (jos ulkomuotonsa

> perusteella ei luokitella asejäljennökseksi), aseoptiikkaa, ilma-aseiden

> Co2 patruunoita (ei lentokuljetusta), jousiaseita, kaasusumuttimia (ei

> lentokuljetusta) leluaseita ja vesipyssyjä, naulaimia (ei lentokuljetusta),

> paintball kuula-aseita, puhdistusvälineitä ja tyhjiä koteloita.



Lähde: Itellan sivut ja asiakaspalvelun vastaukset.



********



Kuinka Itella aikoo valvoa kieltoa? Kiellon valvonta tarkoittaa epäilyttävän lähetyksen avaamista.

Millä perusteella Itella voi avata lähetyksen postisalaisuuden rikkoen, jos se ei sisällä vaarallista tai laitonta tavaraa?

Miten rangaistaan kielletyn lähetyksen tekijää? Mikä lainkohta?

Millä perusteella Itella määrittelee "replika" aseen, jos määrittelyä ei ole mikään viranomainen tehnyt?



*



Aika mielenkiintoinen tapaus. Pistetäänkö porukalla hanttiin Itellan yleispalveluvelvoitteen ja monopoliaseman takia?

Ymmärrän jotenkin luvanvaraisten aseiden, osien ja ampumatarvikkeiden kiellon, mutta muiden kieltäminen on mielivaltaa. Vai onko kyseessä Itellalle vuotanut aselain toisen vaiheen päätösten sisältö?



Ota kantaa ja vaadi Itellalta selitystä sähköpostitse.

JL

#1
Taitaa olla kaikuja euroopan nykykäytännöistä. muistaakseni DHL otti saman käytännön n. vuosi sitten.

Tilanne on ollut Itellalle työllistävä, koska lähes kaikki eurooppaan menevä asetarvike (tai näköisosat) kulkevat DHL:n kautta

Itsellenikin on tullut bumerangeja helsingin postitullista juuri tästä syystä. Itellalle lienee selvintä rajata kaikki pois niin säästyy palauttelemisen vaivat.



Saa valittaa, mutta mikään ei liene estä heitä valikoimasta lähetyksiään. Itse jatkan MH:n käyttämistä, kuten olen tehnyt jo vuosia. Parempi, nopeampi jne.

Tuukka

#2
Iso osa kansainvälisistä rahtiyrityksistä ei kuljeta aseita, aseenosia, patruunoita ymv.



Kotimaassa tuo ei ole iso ongelma mikäli MH:n kautta kulkee tavara tulevaisuudessakin, lähinnä ongelmana on esimerkiksi EU:n ulkopuolelta tulevat, Postitulliin jäävät lähetykset.



Onhan tuo melkoinen ongelma mikäli sekä lähetys että vastaanotto-maassa lupavapaita tavaroita ei saa asiakkaalle perille.

556

#3
Lainaus käyttäjältä: JLSaa valittaa, mutta mikään ei liene estä heitä valikoimasta lähetyksiään.
Joskus muinoin vielä laki oli se joka määrää. Postin toimintaa koskee postilaki. Postilaissa on määrätty mitä kirjelähetyksiä ei tarvitse kuljettaa (§ 40). Mielestäni mikään siinä sallituista rajauksista ei täsmää aseen osiin, joita painonsa puolesta pystyy kirjeinä lähettämään.

Tuukka

#4
Laitoin eräälle Itellan "johtajalle" sähköpostia, kyseisen henkilön aiempi vastaus oli postattu tuonne eralle.nettiin.



Eli kysyin kuinka he aikovat varmistaa sen että tänne pystytään edelleen tilaamaan lupavapaita osia ja tarvikkeita, varsinkin EU:n ulkopuolelta.



On hyvinkin mahdollista että vastauksen jälkeen lähtee yhteydenotto Viestintävirastoon.

Tuukka

#5
Vastaus sähköpostiini vastauksen.



Kielto ei riipu luvanvaraisuudesta vaan se on heidän oma turvallisuuslinjaus ja mikäli heidän verkkoon saapuu linjauksen vastainen lähetys, palauttavat he sen lähettäjälle.



Lähetin lisäkysymyksen siitä miten kielto vastaa Postilain 40 § pykälää.



Tämän kiellon perusteellahan EU:n ulkopuolelta ei saa nyt tullattua läpi mitään asetta tai aseenosaa?, jollei suoraan anna heille väärää tietoa paketin sisällöstä.



Kysyin myös että miten valvonta toimii EU maiden kesken kun tullausta ei ole.



Suosittelisin asiaan tiimoilta kyllä nyt yhteydenottoja Viestintävirastoon.

veeteetee

#6
Laitoin valituksen Viestintävirastoon - ei se niin kauaa kestä, puolisen tuntia nettihakuineen ja sähköpostin kirjoittamisineen - ja tiedoksi Kuluttajavirastoon sekä Eduskunnan oikeuasiamiehelle, kuuluu asia heille tai ei



Toinen juttu on, että monillakin meistä ampujista, metsästäjistä ja asekeräilijöistä on asema, jossa voi vaikuttaa siihen, tekeekö vaikkapa oma yritys tai työnantaja mitään yhteistyötä Itellan kanssa, joten,

1) laitetaan Itella boikottiin siinä laajuudessa kuin suinkin mahdollista ja suositaan vaihtoehtoja ja

2) tehdään kaikissa käänteissä itellan edustajille selväksi, miksi Itellaan boikotoidaan

brohu

#7
Kiitos yhteydenotostanne. Viestintävirasto on liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonalalla toimiva sähköisen viestinnän ja tietoyhteiskuntapalvelujen yleinen hallintoviranomainen, jonka tehtäviin muun ohella kuuluu postilain (415/2011) noudattamisen valvonta.

Lisäksi Itella Posti Oy:n on sille myönnetyn toimiluvan ehtojen perusteella noudatettava Maailman Postiliiton yleissopimusta.



Postilain 40 §:n mukaan postiyritys voi kieltäytyä vastaanottamsta tai välittämästä kirjelähetystä, jos lähetys sisältää esim. vaarallisia aineita, esineitä tai tuotteita, joiden kuljettaminen on laissa kielletty taikka jotka ovat muulla tavalla lain vastaisia tai aiheuttavat ilmeistä vaaraa ihmiselle tai omaisuudelle. Maailman Postiliiton yleissopimuksen 15 artiklan mukaan:



"15 artikla

Lähetykset, joita ei oteta vastaan. Kiellot"

----

"1.3 Kaikilla jäsenmailla tai niiden nimetyillä operaattoreilla on mahdollisuus laajentaa tämän artiklan sisältämiä kieltoja, joita voidaan soveltaa käytäntöön heti, kun ne on sisällytetty vastaavaan kokoelmaan."

-------

"3.2 Minkään luokan lähetyksiin ei saa laittaa räjähtävien laitteiden jäljitelmiä tai inerttejä räjähtäviä laitteita tai taisteluvälineitä, mukaan lukien inertit kranaatit, inertit hylsyt sekä vastaavat."



Edellä siteeratut postilain ja UPU -sopimuksen säännökset huomioon ottaen Viestintävirasto ei lähtökohtaisesti näe Itella Posti Oy:n tässä tarkoitettua toimintaa postilain noudattamisen kannalta ongelmallisena.



Ystävällisin terveisin,



N.N.

Lakimiesharjoittelija

Viestintävirasto



**********



Seuraava porras on eduskunnan oikeusasiamies. Toivottavasti moni muukin kantelee asiasta, sillä kohta kieltoja ja rajoituksia on niin paljon, että harrastaminen muuttuu mahdottomaksi.

Tuukka

#8
Olisihan tuo hyvä saada vähän korkeammaltakin edustajalta lausunto kuin harjoittelijalta.



"jos lähetys sisältää esim. vaarallisia aineita, esineitä tai tuotteita, joiden kuljettaminen on laissa kielletty taikka jotka ovat muulla tavalla lain vastaisia tai aiheuttavat ilmeistä vaaraa ihmiselle tai omaisuudelle"



Vaikkakin kuinka perus juristimainen tuo vastaus olikin, en kyllä saa normaaleista aseen varaosia tai tarvikkeita vastaamaan ylläolevaa.. :roll:

brohu

#9
Nyt kannattaa ihan oikeasti painaa päälle taikka sitten seuraavassa aselaissa on aseiden lähettäminen yksiselitteisesti kiellettyä. Perusteluina on, ettei kukaan kuljeta aseita, koska se on kiellettyä. Silloin ei matkahuoltokaan pysty kuljettamaan asetarvikkeita.



Mikään lainkohta ei kiellä aseiden lähettämistä postitse. Itellan toimintaa säätelee postilaki, joka velvoittaa toimittamaan kaikki lähetykset perille, mikäli niitä ei ole laissa kielletty.

Sami83

#10
Johan menee mielenkiintoiseksi tämä touhu täällä suomessa.



Kohta oikeesti joutuu harkita muuttoa pois täältä. Kokoajan tulee kieltoja ja muuta kakkaa. Jos ei porukat pistä hanttii kaikelle näille, nii ei täällä ole kohta ihmisillä muuta, kun velvollisuus maksaa veroja ja olla hiljaa.

Hetu82

#11
Näin suoraan Suomeksi sanottuna... Ihan uskomatonta paskaa.

Aloitetaan nyt vaikka tekemällä adressi. http://www.adressit.com">//http://www.adressit.com
[img]

veeteetee

#12
Adressit eivät tässä maailmassa paina enää p-kan vertaa, ikävä kyllä :shock:



Ainoa, mikä noteerataan on, että jokainen tekee kirjallisen valituksen ja vaatii kirjallisen valituskelpoisen päätöksen ja valittaa vaikka Kiinan keisarille saakka :twisted:



Aamu-uutisissa juuri todettiin, että Kuluttajavirastoon oli tehty norjalaisesta sähkönvälittäjäfirmasta 300 valitusta, mikä on tähänastinen ennätys => pistetään paremmaksi :D

Sami83

#13
toi on kyllä aikas hanurista. Ei voi muuta ku olla clintin kanssa samaa mieltä



http://apina.biz/37247.jpg">//http://apina.biz/37247.jpg

brohu

#14
3 luku

Yleispalvelun sisältö

14 §

Yleispalvelun tarjoaminen



Koko maassa on oltava pysyvästi tarjolla postipalvelujen yleispalvelu, joka on saatavilla tasapuolisin ehdoin.



Yleispalvelun sisällöstä säädetään tässä luvussa.

15 §

Yleispalveluun kuuluvat postilähetykset



Yleispalveluun kuuluu seuraavia postilähetyksiä koskevien postipalveluiden pysyvä tarjonta:



1) enintään kahden kilon painoiset kirjelähetykset, jotka maksetaan yleisesti käytettävissä olevilla käteismaksutavoilla ja jotka käyttäjällä on mahdollisuus jättää postiyrityksen kuljetettavaksi keräilypisteeseen; kotimaan kirjelähetyksistä on pidettävä tarjolla ainakin sellaista jättöpäivästä lukien toisena arkipäivänä jaettavaksi tarkoitettua kirjetuotetta, johon sovelletaan 19 §:ssä määriteltyä yleispalvelun laatustandardia;



2) enintään kymmenen kilon painoiset postipaketit, jotka maksetaan yleisesti käytettävissä olevilla käteismaksutavoilla ja jotka käyttäjällä on mahdollisuus jättää postiyrityksen kuljetettavaksi postitoimipisteeseen tai muuhun soveltuvaan jättöpaikkaan ja noutaa postitoimipisteestä;



3) maahan saapuvat enintään kahdenkymmenen kilon painoiset postilähetykset; sekä



4) 1 ja 2 kohdassa tarkoitettujen postilähetysten kirjaamis- ja vakuuttamispalvelut.



Tässä pykälässä tarkoitettuun yleispalveluun kuuluvat sekä kotimaan palvelut että ulkomaanpalvelut.



*******



8 luku Lähetysten vastaanotto ja jakelu 40 § Kirjelähetysten vastaanotto,

välitys ja takavarikointi



Postiyrityksellä on velvollisuus vastaanottaa ja välittää jokaisen sitä

haluavan kirjelähetys voimassa olevaa maksua vastaan toimilupansa sekä

toimitusehtojensa mukaisesti postin saajalle.



Postiyritys voi kuitenkin kieltäytyä vastaanottamasta tai välittämästä

kirjelähetystä, jos:



1) lähetys sisältää vaarallisia aineita, esineitä tai tuotteita, joiden

kuljettaminen on laissa kielletty taikka jotka ovat muulla tavalla lain

vastaisia tai aiheuttavat ilmeistä vaaraa ihmiselle tai omaisuudelle;



2) lähetys sisältää eläviä hyönteisiä tai muita eläviä eläimiä;



3) lähetyksen sisältö on erityisen arka lämmölle tai kylmyydelle;



4) lähetys sisältää särkyviä tai taittuvia esineitä taikka valuvia aineita;

tai



5) vakuuttamaton yleispalvelulähetys tai muu kuin yleispalveluun kuuluva

lähetys sisältää rahaa, arvopapereita tai muuta arvokasta.