Aseet ja vastuullisuus -seminaari 13.3.2009

Aloittaja SO, helmikuu 24, 2009, 21:48

« edellinen - seuraava »

SO

http://www.ampumaurheiluliitto.fi/?x42021=1828095">http://www.ampumaurheiluliitto.fi/?x42021=1828095



ASEET JA VASTUULLISUUS -SEMINAARI



Aika: Perjantai 13.3.2009 klo 12.00-16.00

Paikka: Helsingin Messukeskus, GoExpo -messujen yhteydessä

Järjestäjä: Ampumaharrastusfoorumi

Kumppanit: Suomen Messut Oy ja Sevent Oy

Osallistujat: Kutsutaan poliitikkoja, viranomaisia, foorumin taustajärjestöjen johtoa ja aktiivitoimijoita, yhteensä noin 120 henkilöä - kutsuseminaari

Hinta: Seminaari on osallistujille maksuton



Ilmoittautumiset:



28.2. mennessä SAL:iin maila.pynnonen@ampumaurheiluliitto.fi

Aikataulu, aiheet ja alustajat:

12.00-12.15



Ilmoittautuminen

12.15-12.30 Seminaarin avaus

- Seminaarin puheenjohtaja Antti Nieminen



12.30-13.00 Aseet ja yhteiskunta

- Valtiosihteeri Antti Pelttari, Sisäasiainministeriö



13.00-13.30 Aseet ja lainsäädäntö

- Ylitarkastaja Mika Lehtonen, Sisäasiainministeriö



13.30-14.00 Kahvitauko



14.00-14.20 Aseet ja metsästys

- Apulaistoiminnanjohtaja Panu Hiidenmies, Suomen Metsästäjäliitto ry



14.20-14.40 Aseet ja reserviläistoiminta

- Puheenjohtaja Mika Hannula, Suomen Reserviupseeriliitto ry



14.40-15.00 Aseet ja urheilu

- Toiminnanjohtaja Risto Aarrekivi, Suomen Ampumaurheiluliitto ry

- Olympiavoittaja Satu Mäkelä-Nummela



15.00-15.30 Aseet ja vastuullisuus

- Hankepäällikkö Markku Lainevirta, Ampumaharrastusfoorumi



15.30-16.00 Loppukeskustelu ja seminaarin päätös

- Seminaarin puheenjohtaja Antti Nieminen







Huom. Entiseltä nimeltä Ampumaratafoorumi on vaihtanut nimeä ja toimii nykyisin nimellä Ampumaharrastusfoorumi.

LSa

#1
Vaikuttaa erittäin hyvältä ajatukselta.

tverho

#2
Seminaarin ohella myös GoExpo messuille on vapaalippuja tarjolla. Tässä tietoa RUL:n jäsenille http://www.rul.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=249&Itemid=1">//http://www.rul.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=249&Itemid=1 ja samanmoinen lippupotti on myös RES:n puolella jaossa (kysy RES:n toimistolta http://www.reservilaisliitto.fi/yhteystiedot">//http://www.reservilaisliitto.fi/yhteystiedot).



Messuilla RUL, RES ja RESUL pitävät yhteistä ständiä 6-hallissa aiheenaan reserviläisammunta. Töihin ständille otetaan oikein mielellään ammunnan harrastajia. Lisätietoja minulta yv:llä.

SO

#3
Mitä jäi käteen..



Mika Lehtonen kertoi aselakiuudistuksesta ja pääkohdat oli että 20v alaikäraja tulee pistooleihin, ensimmäisen pistoolin hankkijan pitää olla harrastanut 2 vuotta ja tästä pitää olla todistus. Säännölliseksi harrastukseksi ollaan kaavailtu 1kerta/kk sykliä. Yhdistysten merkitys koostuu, harrastustodistuksen voisi kirjoittaa ampumaseuran koulutettu asekouluttaja/kouluttajat jotka tultaisiin poliisihallituksen toimesta kouluttamaan. Annettiin ymmärtää että kouluttajien määrää ei tulla rajoittamaan, eli niitä on riittävästi. "2v koeajaksi luetaan harrastus ruutiaseilla, ilma-aseet eivät käy. (siis paineilmalla toimivat aseet, ei ilmasta-ilmaan, tai ilmasta-maahan tyyppiset ilmaaseet) Käsiaseeksi luetaan pistooli, revolveri, pienoispistooli ja pienoisrevolveri. Eli ei tulla soveltamaan mustaruutiaseisiin.



20v. alaikärajaa perustellaan sillä että valtaosa on silloin jo suorittanut asepalveluksen ja silloin ei pääsääntöisesti olla enää oppilaitoksissa... Viranomaisten välistä tietojenvaihtoa parannetaan jolloin sheriffeillä on mahdollista saada tietoja jos asepalvelus on keskeytynyt. Tässä ei ilmeisesti olla huomioitu sitä että jos/kun suomi siirtyy palkka-armeijaan tai NATOon jolloin ei pojista enää tehdä miehiä eikä tietoa palveluksesta saada.



Yhtenä uutena asiana tulee PVn P2-testistä muokattu lomake joka ei yksistään kerro soveltuuko hakija vai ei, mutta kertoo "vihreää tai keltaista valoa" hakijasta. Lupa tulee 5v. määräaikaiseksi jonka jälkeen toistaiseksi. Kaikki 5v aikana hankitut vastaavat tulikepit on määräaikaisia ja määräaika päättyy samaan aikaan. Harrastus pitää kuitenkin todistaa viiden (5) vuoden sykleissä. Myös jo olemassa olevat luvat voidaan peruuttaa jos harrastus loppuu.



Loukkupyyntiin tullaan jatkossa myöntämään ainoastaan kertalaukeaville tai reukuille lupia. Ei itselataaville.



Uusia aseen osia tulee luvanvaraisiksi. Aseiden rungot menee luvanvaraisiksi ja äänenvaimentimet. On kaavailtu että äänenvaimentimet luvanvaraistetaan siten että jos on hallussapitolupa aseeseen, silloin on myös lupa vaimentimeen. (vrt patruunoiden osto-oikeus) Deaktivointia tullaan kiristämään niin että kaikki osat on tehtävä liikkumattomaksi -> ei käytännössä mahdollista -> sulattamoon -> pyritään saamaan pois näköisaseet jotka aiheuttavat harmia.



RULn Mika Hannula piti erinomaisen info:n reserviläistoiminnasta samoin kuin SMLn Panu Hiidenmies. SALn kantaa edusti Risto Aarrekivi ja rivienvälistä kävi selväksi että lakimuutos tulee koskettamaan kaikkein eniten SALn toimintaa koska heillä on voimakas nuorisotoiminta joka alkaa jo nuorella iällä. Tämä on harmillista jos sinänsä hyvä nuorisotoiminta laantuu lain myötä. Nuorille harrastajille tullaan mahdollistamaan harrastus siten että huoltajalla on mahdollisuus tulevaisuudessa hakea lupaa sillä perusteella että jälkikasvu harrastaa. Huoltajan tulee tietysti täyttää normaalit vaatimukset hallussapitoluvan saamiseen.



Valtiosihteeri Antti Pelttari (intermin) alusti lakiasiaa ja kertoi että kaikilla ampumaharrastusfoorumin jäsenillä on mahdollisuus antaa lausunto aselakimuutokseen. Aikaa on noin 3-4vko valmistella lausuntoa. Tässä tulisi meidän reserviläisten painottaa erityisesti että meidän omat koulutusjärjestelmät voitaisiin hyväksyttää tähän asekouluttajasysteemiin.



Kaikista esityksistä korostui ampumaseurojen merkitys ja säännöllisen harrastamisen myötä myös ampumaratojen merkitys. Uusi laki ampumaradoista tullaan ottamaan hallituksen käsittelyyn 2010.



Paikalla oli muutamia poliitikkoja (liian vähän), viranomaisia, lehdistöä sekä suuri määrä harrastajia. Puheenvuoroista jäi erityisesti mieleen valtuutettu Jarmo Niemisen puheenvuoro, Helsingin riistanhoitoyhditysksen Veikko Seunan puheenvuoro sekä muutamaan kertaan ampuamrata-asiaa kommentoinut Matti Kopra (evp) joka toi esiin että jos ratoja ei ole, kolmannessa vaiheessa on mahdollista että kun ratoja ei ole, on mahdollista ettei aselupia enää myönnetä koska ei ole osoittaa säännöllistä harrastusta. Tämä on jossain osin maata täysin totta. Erityisesti pääkaupunkiseudulla.



tverho laittanee esitykset jakoon RULn sivuille hetimiten kun mahdollista. Aselakia voi kommentoida otakantaa.fi sivuilla jossa arvatenkin on paljon kommentteja myös muilta, vähemmän isänmaallisilta kansalaisilta.



Aselain toisessa vaiheessa tullaan käsittelemäät lutkut, jouset ja ampumaradat.

HJu

#4
Olin SOn kanssa paikalla joten täydennän muutamia kohtia SOn ansiokkaasta raportista.


Lainaus käyttäjältä: SOLoukkupyyntiin tullaan jatkossa myöntämään ainoastaan kertalaukeaville tai reukuille lupia. Ei itselataaville.


Kaliperina loukkupyyntiin hyväksytään jatkossva VAIN .22Lr. Ei muita. 2008 Suomessa pyydettiin muuten 135000 supikoiraa ja ne kaikki käytännössä on ammuttu loukusta jollain lyhyellä käsiaseella.



Viranomaiset puhuivat asepalveluksen yhteydessä myös asevelvollisuudesta. Se mitä ei puhuttu/mainittu: Asevelvollisuus on nyt 18-60v miehille. PVn komentaja on viime viikolla esittänyt asevelvollisuusajan laskemista 40 vuoteen. Sitten kun luovutaan varusmiesarmeijasta niin kukaan ei ole asevelvollinen ja kätevästi voidaan jättää luvat antamatta lyhyisiin käsiaseisiin kun ei ole asevelvollisuudesta todistetta. Samoin SRA-kaluston luvat voidaan perua haluttaessa niiltä jotka eivät enää kuulu asevelvollisiin.


LainaaAseiden rungot menee luvanvaraisiksi


Nyt ostamaan ne STIn, Glockin ja Arskan rungot joita olette aina halunneet. Jatkossa saatte ensin ostaa ne ja luvittaa ne. Jos haluatte rakentaa niistä jotain toimivia aseita niin saatte hakea rakennusluvat erikseen. Ja todennäköisesti hallussapitoluvat siihen vielä päälle määräaikaisina. Kannattaa osista kasatessa olla aika tarkkana koska Case Lahti-pistoolin kohdalla pelkästään puretun aseen kasaaminen takaisin toimivaksi aseeksi yritettiin katsoa aseen valmistamiseksi ilman lupaa. Homma jatkuu vielä ainakin hovioikeudessa joten täyttä selvyyttää tähän "asen valmistus aseen osat yhdistämällä" ei vielä ole.


Nuorille harrastajille tullaan mahdollistamaan harrastus siten että huoltajalla on mahdollisuus tulevaisuudessa hakea lupaa sillä perusteella että jälkikasvu harrastaa. Huoltajan tulee tietysti täyttää normaalit vaatimukset hallussapitoluvan saamiseen.

Käsittääkseni tämä koskee nyt tässä vaiheessa VAIN metsästysperustetta. Mukulan vanhemmat eivät ehdotuksen mukaan voi hakea hallussapitolupia urheiluaseperusteella. Pistooliammuntaan luvan hakijalta edellytetään joka tapauksessa sitä 2 vuoden harrastusta etukäteen joten alle 20v nuorten pistooliammunnat muilla kuin seuran tai vanhemman omilla aseluvilla olevilla pistooleilla voidaan unohtaa.


LainaaValtiosihteeri Antti Pelttari (intermin) alusti lakiasiaa ja kertoi että kaikilla ampumaharrastusfoorumin jäsenillä on mahdollisuus antaa lausunto aselakimuutokseen. Aikaa on noin 3-4vko valmistella lausuntoa. Tässä tulisi meidän reserviläisten painottaa erityisesti että meidän omat koulutusjärjestelmät voitaisiin hyväksyttää tähän asekouluttajasysteemiin.


Tämä on hyvä tämä aikalupaus. Paikalla oli +90 henkeä joten jos tämä lupaus petetään niin siitä tullaan puhumaan isoilla äänenpainoilla.



Aseiden haltijoiden aseharrastuksen totuuden löytämiseksi Sisäministeriö kaavailee että ns. auktorisoituja ampumakouluttajia olisi seuroissa jotka sitten antaisivat harrastustodistuksia poliisille. Nämä kouluttajat koulutettaisiin Poliiin toimesta 1 päivän kursseilla joissa käytäisiin läpi mitä heidän tulisi seurata ja miten raportoida luvanhatijoiden harrastamista esim. määräaikaisten aselupien uusimisen yhteydessä.



Se mitä ei mainittu on se, että miten Poliisi kerkiää ja pystyy kouluttamaan harrastajia kun jo nytkin Poliisi joutuu tukeutumaan mm. reserviläisten osaamiseen kun koulutetaan Täydennyspoliiseja aseenkäyttöön. -> Mistä Poliisin kouluttajat tähän löytyvät (resurssi ja osaaminen), kun heitä ei nytkään riitä edes Poliisin nykyisiin tehtäviin ? Se jäi myös täysin puhumatta miten nämä auktorisoidut kouluttajat saataisiin motivoituneiksi ryhtymään Poliisin tiedonantajiksi. Ketäänhän ei voida pakottaaa Poliisin tiedonantajaksi. Ei ainakaan vielä. Saako esim. auktorisoitu kouluttaja helpommin aselupia vai miksi siihen hommaan kenenkään kannattaisi ryhtyä? Mielestäni pelkkä Poliisin kaino toive ei vielä monia paljon motivoi ryhtymään tällaiseksi virkavallan tiedottajaksi.



Esityksessä esitettiin myös ns. vapaaehtoista pakkoa sallia Poliisille terveystietojen saanti tai aselupa voidaan perua tai evätä jos Poliisille lupaa ei anneta. Mielestäni tällainen "vapaaehtoinen pakko" ei sovi hyvään hallintotapaan tai yleensä oikeusvaltioon.  En vastusta terveystietojen luovuttamista mutta ihmettelen mikä tällainen vapaaehtoinen pakko on jos kerta Poliisille ei muutoin kyseistä oikeutta haluta antaa.



Yhdistymisvapaus on myös täysin peruttu jos haluaa aseluvat lyhyeen käsiaseeseen. Nimenoman ampumayhdistyksen JÄSENYYS on ehdotuksen mukaan yksi lupaehto. Vaikka olisi harrastanut todistettavasti 8 vuotta isopistooliammuntaa esim. sukulaisen pistoolilla sukulaisen valvonnassa niin ilman ampumaseuran 2 vuotta kestänyttä jäsenyyttä ei MITÄÄN SAUMAA pistoolilupiin.



Herääkin kysymys mitä muita Perustuslain turvaamia oikeuksia ei kohta enää katsota kuuluvan aseluvan haltijan perusoikeuksiin? Näitähän ovat vielä toistaiseksi mm. sananvapaus, oikeus oikeudenmukaiseen oikeudenkäyntiin jne.
Terveisin,


HJu

SO

#5
Sellainen käsitys on annettu tosiaa että jos haluaa pistoolille luvan, on jatkossa pakko kuulua ampumaseuraan. Kuten, mainittua, yhtä lailla mahdollista että aselupien omistajan muitakin oikeuksia rajataan kuten juuri sanavapautta. Jos puhut jotain epämiellyttävää, sinulle ei myönnetä aselupaa. Jos kuulut eri uskontoon, sinulle ei myönnetä aselupaa. Jos et kuulu ampumaseuraan, sinulle ei myönnetä aselupaa jne jne.



Ampumaseurat ovat siis läänihallituksen hyväksymiä yhdityksiä, kuten TA-Kilta. Ei mitä tahansa, ilman lupaa toimivia yhdistyksiä.



Asia on sen suhteen myös mielenkiintoinen, että yhdistys saa itse valita jäsenensä. Koska tullaan näkemään sitten ensimmäiset tapaukset joissa joku valittaa syrjimisestä koska ei ole tullut hyväksytyksi seuraan. Maanpuolustuksellisestä näkökulmasta tällä on mahdollisuus rajata pois tiettyjä ryhmiä, mikä ei sinänsä ole ollenkaan huono asia.



Yhdistyslaissa 12 § kerrotaan että:

Jäseneksi liittyminen

Sen, joka tahtoo liittyä yhdistyksen jäseneksi, on ilmoitettava aikomuksestaan yhdistykselle. Jäseneksi hyväksymisestä päättää hallitus, jollei säännöissä ole toisin määrätty.





Suomen Perustuslaissa 11.6.1998/731 pykälässä §13 on säädetty yhdistymisvapaudesta seuraavaa:



Kokoontumis- ja yhdistymisvapaus

Jokaisella on oikeus lupaa hankkimatta järjestää kokouksia ja mielenosoituksia sekä osallistua niihin.



Jokaisella on yhdistymisvapaus. Yhdistymisvapauteen sisältyy oikeus ilman lupaa perustaa yhdistys, kuulua tai olla kuulumatta yhdistykseen ja osallistua yhdistyksen toimintaan. Samoin on turvattu ammatillinen yhdistymisvapaus ja vapaus järjestäytyä muiden etujen valvomiseksi.



Tarkempia säännöksiä kokoontumisvapauden ja yhdistymisvapauden käyttämisestä annetaan lailla.

HJu

#6
Sen verran vielä jäseneksi hyväksymisestä että jäsenanomuksen hylkäämistä ei tarvitse perustella kirjallisesti tai suullisesti yhtään mitenkään. Itseasiassa sitä ei edes kannata perustella ettei perustelija vahingossa syyllistyisi johonkin syrjimiseen tms. lainvastaiseen tekoon. Hylkäävästä päätöksestä voi valittaa ihan vapaasti Hallinto-oikeuteen mutta eivät he yhdistyksiä voi pakottaa ottamaan jäseneksi henkilöä jota ei jäseneksi haluta.



Yhdistyksen hallituksen ei tarvitse perustella jonkun jäsenen jäseneksiottamista tai erottamista edes jäsenkunnalleen. Jäsenkunta toki voi vaihtaa hallituksen jos katsoo että hallitus ei toimi siten kuin jäsenkunta hyväksi katsoo.



Huomattava myös se, että kun joku on jäseneksi hyväksytty ja hän hoitaa jäsenvelvoitteensa (=jäsenmaksun) niin häntä on erittäin vaikea häätää yhdistyksestä pois. Oikeastaan vain sellainen toiminta, joka suoraan ja kiistatta vahingoittaa yhdistyksen sääntöihin kirjattuja tarkoitusperiä, käy erottamisperusteesta. Jos henkilö on muuten vaan hankala tai ärsyttävä niin se ei ole mikään laillinen erottamisperuste.



Edelläolevasta seuraa että ampumayhdistyksen jäsenyyspakko on hankala koska minkään yhdistyksen ei ole pakko ottaa ketään jäseneksi ja minkään yhdistyksen "Poliisitiedottajan" ei ole pakko antaa mitään lausuntoa kenenkään jäsenen harrastamisista tai harrastamatta jättämisistä.



Hyvää tässä on se, että ei-sosiaaliset vaaralliset henkilöt eivät pääse ampumaseuroihin ampumaan. Huonoa siinä on se, että turvalliset ei-sosiaaliset henkilöt eivät välttämättä pääse ampumaseuroihin mukaan vaikka olisivat täyspäisiä ja lainkuuliaisia.
Terveisin,


HJu

KAF

#7
Mennään aika heikoille jäille tuossa koko suunnitelmassa. Mikäs meillä sosiaalisilla ja pitkään harrastaneilla, mutta pahalta näyttää että voidaan olla kokolailla "viimeisellä tiellä".



Vuoden harrastaminen seurassa pitäisi riittää. Jos sitten ei halua seuraan niiin sitten vaikka 2v ja vain määriksiä. Milläs todistat sen harrastuksen ilman seuraa? Ampumakaverit kuittaa, ratavalvoja kuittaa, patruunakuitit, puhkottuja tauluja... :think:  IPSC ja SRA ei tosin voi edes harrastaa ilman seuraan kuulumista. Samoin taitaa olla kaikissa muissakin ampumakilpailuissa. Ilman lisenssiä ei ilmottautumista pitemmälle pääse.



Tuo että "uusinnan" saa vain joltakin ampumakouluttajalta on perttelistä! Pitäisi hyväksyä myös ratapäiväkirja ja kisatulokset. IPSC ampujilla pitäisi kelvata myös se että on luokiteltu. Koska luokitus loppuu jos kisoissa käyminen loppuu. Mites SRA status vanhenee? Jos "uusinta" on jostain muusta kuin harrastajan toiminnasta kiinni niin minusta se on kestämätön tilanne.



Eikä tämä uusikaan laki tule muuttamaan sitä että muutamissa poliisipiireissä todellinen kyykytys jatkuu ja hyvinkin erilaisia tulkintoja asioista tulee esiintymään.



Pahinta on se että kukaan ei kerro miten yksityiskohdat kuten "asekouluttajien" kelpoisuudet ja määrät tullaan päättämään, sekä että mitä se tulee kustantamaan. Kun ne jätetään asetuksien varaan, voi kukin ministeri, presidentin suosiollisella avustuksella muutella käytäntöjä mielensä mukaan. :(

tverho

#8
Lainaus käyttäjältä: SO
tverho laittanee esitykset jakoon RULn sivuille hetimiten kun mahdollista.


Löytyvät nyt http://www.rul.fi">www.rul.fi sivujen Uutiset-palstan Lisätietoa aselakiehdotuksesta -uutisen alta.



t tommi

KAF

#9
Kiitokset Tommille!

SO

#10
Huomenta Suomi 16.3.2009

http://www.katsomo.fi/?treeId=103">http://www.katsomo.fi/?treeId=103

(4min eteenpäin)

SO

#11
Keskustelua aiheesta:

http://jarmonieminen.blogit.uusisuomi.fi/2009/03/19/mita-aselain-muutosesitys-merkitsisi/">http://jarmonieminen.blogit.uusisuomi.fi/2009/03/19/mita-aselain-muutosesitys-merkitsisi/