MPK, Helsingin maanpuolustuspiirin tarkka-ammuntakurssit

Aloittaja JHa, maaliskuu 16, 2008, 09:08

« edellinen - seuraava »

SO

#30
"Minkä tahdotte ihmisten teille tekevän, tehkää se myös heille."

LSa

#31
Lainaus käyttäjältä: SO"Minkä tahdotte ihmisten teille tekevän, tehkää se myös heille."


Amen brother!   :D



Pv:n tukea ja palveluksia odottava ajattelee homman käänteisesti - jos muut auttavat minua, niin mä ehkä autan muita. (Ja vaan ja ainoastaan niitä jotka on auttanu mua ensin.)  :roll:

Homer

#32
Lainaus käyttäjältä: SO"Minkä tahdotte ihmisten teille tekevän, tehkää se myös heille."

Näin se on. Mutta jos homma toimii vuosia yksipuolisesti niin se toinen osapuoli kyllästyy aina olemaan antavana osapuolena.

Oma aikani reservissä täyttää kohta 20 vuotta, joista jälkimmäiset kymmenen on ollut aktiivisempaa maanpuolustustouhua. Pidän asiaa edelleen vakavana, kiinnostavana ja harrastamisen arvoisena, mutta odotan kyllä saavani jotain vastinetta siltä toiselta osapuolelta. Jopa aikaisempaa enemmän.

Jos PV:n suhtautuminen muuttuisi reserviläisistä välinpitämättömäksi ja PV/Mpk:n koulutuksista tulisi vain sijoituksen mukaisia niin voin aina laittaa hanskat naulaan ja harrastaa ammuntaa vain omaksi ilokseni.

Ei PV ole minulle mitään velkaa, mutta en minäkään ole sille. Siksi asioissa pitää olla tasapaino ja molemminpuolinen arvostus. Vielä on ja hyvä niin.

HJu

#33
Lainaus käyttäjältä: HomerJos PV:n suhtautuminen muuttuisi reserviläisistä välinpitämättömäksi


Miten niin jos ?
Terveisin,


HJu

LSa

#34
Puolustusvoimat vetää perinteisesti työntekijältään maton alta, jos työntekijä on hoitanut työnsä lepsusti ja jotain on päässyt tapahtumaan. On aivan luonnollista, että vastuuhenkilöt tästä syystä pyrkivät kaikin voimin suojaamaan selustansa. Esimerkiksi ampumatapahtumien turvallisuusohjeet ovatkin siitä syystä jo kehittyneet sellaisiksi, että haittaavat kohta realistista treenausta.



Hankala uskoa, että tässä oltaisiin tarkoituksella kiristämässä tarkka-ammunnan treenausta. Monen ampumapaikan turvallisuuspuoli on ollut jo vuosia rempallaan ja nyt tilanteeseen on vain herätty - ratarakenteita ja ohjeistusta päivitetään.



Keskustelemme kouluttajapankin ja Pv:n edustajan kanssa ensi viikolla eri jutuista. Myös treenausolosuhteista.

HJu

#35
Eikös Syndalenin turvamääräykset vedetty ensin niin tiukoiksi että alueella ei olisi saanut ampua kukaan mitään? Sitten piti vähän väljentää kun epärealistisen tiukat määräykset olisivat estäneet kaiken toiminnan myös PV:ltä.



PV:llä alkaa olla kohta mahdoton tehdä mitään ampumatoimintaa Rovajärven ja Lohtajan ulkopuolelle jos aina pitää olettaa että mitään ei saa tapahtua vaikka ampumasuuntavirhe olisi +90 astetta ja korovirhe +30 astetta.



Kun huomioidaan että 338LM:n maksimilentomatka on jotain 5300m niin noilla virheillä saadaan heti varoalueita joiden koko on yli 44km2 (puoliympyrä jonka säde 5,3km). Alueita joissa moisiin virheisiin on varaa ei löydy E-Suomesta mistään. PV:n kannattaisi ehkä myös miettiä onko heidän tyylinsä uhrata aina joku yliluutnantti se paras tapa jos esim. PV:n ohjeistus on pielessä tai resurssit liian pienet suhteessa käskettyyn harjoitukseen. Eihän se yliluti voi kieltäytyä esimiehen käskystä vain sillä perusteella että resurssit ovat pienet.



Lisäksi jos 1 mökkiläinen valittaa niin PVn pitää lopetta heti kaikki toiminta alueella. Syndalenissa se tehtiin siten että varuskunta lakkautettiin ja 150 jäi työttömäksi. Mökkilöisillä lienee hyvä mieli nyt.
Terveisin,


HJu

er

#36
LSa kirjoitti



"Esimerkiksi ampumatapahtumien turvallisuusohjeet ovatkin siitä syystä jo kehittyneet sellaisiksi, että haittaavat kohta realistista treenausta."



Haittaavat kohta = Haittaavat nyt
Train hard--->Fight easy

mamannon

#37
LainaaLisäksi jos 1 mökkiläinen valittaa niin PVn pitää lopetta heti kaikki toiminta alueella. Syndalenissa se tehtiin siten että varuskunta lakkautettiin ja 150 jäi työttömäksi. Mökkilöisillä lienee hyvä mieli nyt.


 :lol:  :lol:  :lol:



Olen kyllä aina tiennyt, että Suomi on narrien maa, mutta jos kesämökkiläiset saavat lakkautettua puolustusvoimien varuskuntia, suomalaiset eivät ole pelkästään narreja, vaan alatialistuvia pelkureita, jotka kilpailevat sillä, kuka pelkää eniten.



T: mamannon

HJu

#38
No olihan sen varuskunnan lakkauttamiseen varmasti muitakin syitä. Silti Syndalenin käyttörajoitukset melun osalta johtuvat muutamasta okt-tontin ostajasta joille on ollut yllätys että Puolustusvoimien Ampuma-alueen vieressä oleville tonteilla voi joskus kuulua ampumisen ääniä. Samaa ilmiötä on ollut Pk-seudulla jossa monille ihmisille on suuri yllätys että esimerkiksi lentokentän lähellä ja erityisesti kiitoratojen kummassakin päässä oleville tonteille voi kuulua lentokoneen ääntä.
Terveisin,


HJu

jthyttin

#39
Lainaus käyttäjältä: HJuSamaa ilmiötä on ollut Pk-seudulla jossa monille ihmisille on suuri yllätys että esimerkiksi lentokentän lähellä ja erityisesti kiitoratojen kummassakin päässä oleville tonteille voi kuulua lentokoneen ääntä.


Tai se, että ampumaradan "rajanaapurina" olevan kiinteistön (joka on juuri ostettu, ja hinnasta varmasti tingitty) alueella kuuluu [pikkutyttöäkin] pelottavia ampumisen ääniä (joiden lopettamisen voidaan olettaa nostavan kyseessä olevan kiinteistön arvoa). Ratana tietysti Lahnus.



Eli rajaton on ihmisen kateus ("muilla ei saa olla hauskaa"), ja omanvoitontavoittelu. Aamen.