Rautatähtäimet, backup sights

Aloittaja oho osu, kesäkuu 03, 2026, 14:21

« edellinen - seuraava »

oho osu

Onko kellään kokemuksia? Sinänsä menin jo ostamaan tai tilaamaan PV:n ja MPK:n kuvien perusteella Magpul MBUS Pro:t sekä yhden parin offset-mallina, eli kello 13:30

... että toiset ihan suoraan ylöspäin olevat. Sekä tähän pariin vielä vaihtoehdoksi etutähtäimen, jossa diopterimaailmaa haviteltu, eli "hooded front sight" ylhäältä hieman avoin rinkula.

Ilman diopterietutähtäinrinkulaa noi jenkkietutähtäimet tuntuukin hyvin epämääräisiltä. Että miten se ilveksenkorvatähtäin tulisi asemoida takatähtäimen rinkulaan. Ehkä ne korvat vain osoittaa ja varjostaa etujyvän, joka sitten asemoidaan takarinkulan keskelle?

laitos

Etutähtäimen jyvä keskelle takatähtäimen ympyrää. Ainakin omat silmät poimii hyvin MBUS yms tähtäimillä ammuttaessa tuon "symmetrian" niin, että etutähtäin asettuu hyvin sinne takatähtäimen ympyrän keskelle.

https://thenewrifleman.com/the-ultimate-guide-to-the-ar15-iron-sights/





HJu

#2
AR-10:iin MBUS Pro LR  + pyöreä diopteritunneli vähän kiinnostaisi mutta hinta ja ikänäkö yhdistelmänä ovat jarruttaneet hankintaa toistaiseksi
Terveisin,


HJu

oho osu

Ihmettelin miksi toi hooded front sight on vajaalla rinkulalla. Mutta Forgotten Weapons julkaisi juuri Sako 92S -videon ja siinä toden totta, etutähtäimen rinkula on samalla tavalla päältä vajaa. Vaikuttaisi siltä että MagPul on juuri suomalaisten tilauksesta tehneet "Hooded front sightin" parin vuoden sisään. Ehkä sillä on haettu sitä, että maalia on helpompi tähystää? Vaiko jäätynyt lumi poistaa?

HJu

Avarrettu yläosa antaa enemmän valoa ja näkymää maaliin ja jyvään. Ja rapa & lumi on vähän helpompi poistaa kuin Rk62:n umpinaisesta etutähtäinrinkulasta. Kiinalaisilla oli joissain malleissa umpinainen rinkula jossa oli päällä reikä jyvän korosäätötyökalua varten. Ei yhtään helpompi puhdistaa kuin Rk62 etujyvä.
Terveisin,


HJu