338 WM ja LM piipun minimipituus?

Aloittaja itm, syyskuu 22, 2023, 08:50

« edellinen - seuraava »

itm

Koitin hakea, en löytänyt tai osannut hakea....

Mikä olisi lyhyin järkevin piipun pituus noille 338 kalibereille vaimennin käyttöön ja metsästykseen?

Meneekä 20" liian säätämiseksi latausten kanssa vai mikä on yleinen näkemys ja kokemus?
<t></t>

Brownells Finland Oy

No ainakin lyhin järkevä pituus on 338 Win Magille paljon lyhyempi kuin 338 Lapua Magille. Jos siis järkevällä tarkoitetaan ruudin tyydyttävää palamista, kohtuullista suupainetta ja sitä ettei nopeudet putoa vielä hirveän paljon.

Kun reikä on saman kokoinen, niin tätä voi hyvin suhteuttaa käytettyjen ruutimäärien mukaan.
[url="//www.brownells.fi"]www.brownells.fi[/url]
puh. 09-51 22 933, ma-pe klo 10-17

HJu

#2
TRG M10:jä ja AI AXMC:tä saa tehdasvalmiina 20" piipulla. Jos käytät vaimenninta niin kannattaa valita melko tukeva laite. Paineet piipunsuulla lienevät melkoiset joka laukauksella.

Alle tuon ei taida kannattaa mennä ja tuokin pituus on jo aikamoinen kompromissi lähtönopeuksien suhteen.
Terveisin,


HJu

SO

20" 338LM menettää jo niin paljon nopeutta että menettää kokonaan 338LM hyödyt käytännössä.

HJu

Itse olen arvioinut että alle 24" / 610mm piipunpituuksissa ei 338 Lapuassa ole hirveästi järkeä.
Terveisin,


HJu

MOj

Itsellä 338lm 24". Alle en menisi. Oikealla ruudilla tuosta lähtee 250gr Scenar 895ms.

itm

Sama varmaan pätee tuohon WM:ään myös?

Lähetetty minun SM-G991B laitteesta Tapatalkilla

<t></t>

Ärmätti

Jos lyhyttä haluaa niin unohda lämäri. 540mm piippu Howa 338wm ammutiin 820ms ulos piipasta 225gr Hornadyn gmx. Muistaakseni vielä n160 ruudilla että 540 saa varmaan vielä enemmän irti

K.Helin

Lähtönopeuksien putoamisesta puhutaan paljon AR-pohjaisten aseiden piippua lyhennettäessä. En muista lukuja mutta esim 15m/s / tuuma 26-22" piipulla. Sitten lähdöt tipahtaakin yhtäkkiä 25m/s /tuuma 22-18" piipuilla. En muista tarkkoja lukuja, mutta ilmiö toimii tällä periaatteella.

Useimmilla pullonkaulaisilla tarkkuuskiväärin  kaliipereilla (6.5 Creedmoor, .338 LM) missä normipainoinen kuulla hiihtää yleensä noin 850 m/s pitkällä piipulla. Tuo ensimmäinen hidas lähtönopeuden putoaminen pysähtyy juurikin tuohon 22". Siitä lyhyemmillä lähtönopeuden laskeminen kiihtyy. Erilaisia barrel chop testejä löytyy eri kaliipereille etsimällä ja jokainen voi havaintoni niistä todentaa. Muita kun .223 ja .308 kaliipereita en lyhentäisi alle 22", koska halpaa patruunaa voi ampua enemmän huonolla ballistiikalla ja muutenkin nuo lienee useimmilla 300m ja alle kaliipereja eli 14" piipun lähtönopeustappiota tuolla etäisyydellä hädin tuskin huomaa.

K.Helin

Vielä jos haluaa aliäänisen .338 pyssyn niin 8.6 Blackout muokataan 6.5 Creedmoorin hylsystä. Sopii siis .308 lippaaseen.

Lukka

Mulla on sakon 338WM, jossa oli aiemmin vakio piippu(muistaakseni61cm ), lyhensin sen 50 senttiseksi. GRT lla katoin, että n550 olisi hyvä pulveri tuommoselle piipulle ja 225 grainiselle kuulalle. Noslerin 225 e-tippi lähtee 820m/s. ilman painemerkkejä. Metsästyskäytössä olevan, vaimennetun kiväärin käytettävyys parani roimasti.

rum


Valkoselkätikka

Mulla on 308 ja 6.5*55 kaapis puhtaasti metsästysaseina. Molemmis on pitkät piiput ja itteä häirinny vähä nuo kaks asetta kun ovat niin lähellä toisiaan, et pitäskö myydä toinen pois. Tuli ny mielee jos tekis toisest ihan överin reppupyssyn ja lyhentäs piipun siihe sallittuun minimii, 300mm se vissii oli. GRT:stä katoin että 308 vauhdit tippus 150ms ja svedus 200ms. Vissiin se 308 kestäis paremmin sen lyhennyksen mut onko ruottalainen jotenki huonompi idea typistää vai onko se sama? 308 olis pidempi varmintpiippu, mielummin uhraisin sen ruottalaisen mehupillin joka jo on lyhyempi ja käyntikin huononee kun putki lämpee

Ippe69

308 on lähtökohtaisesti selvästi paremmin toimiva lyhyellä piipulla. Ruotsinmauseri on juuri sellainen kaliiperi mikä tarvii pituutta toimiakseen mihin se on tarkoitettu. Kyllähän siitäkin silti luoti lähtee ja varmaan omilla latauksilla saa suupaineen kohtalaiseksi. Olennaista on mitä muuta meinaat aseella tehdä kuin kantaa repussa? 308:sta saa GRT:n mukaan reilusti hirvelle vaadittavan tehon 30 senttisenäkin. Siihen saa myös subsonic-luoteja ja panoksia jos vain rihlannousu riittää ne vakauttamaan.
Ruotsinmauseria tuskin saa enää hirvilailliseksi lyhyenä.

Valkoselkätikka

Eihän tollasella nysäpiipulla enää hirvijahtiin mennä. Haittaeläinten poistoon helposti mukana kannettava tuliluikku mielessä, hirvijahtiin jää sitten se toinen ase johon se piippu jää pitkäksi. Subsonicien ampuminen olisi mukavaa, liekö onnistua kun ei rihlaus turhan jyrkkä ole kummassakaan, 308:ssa 12" ja 6.5:ssa 9".