Ohjeita nollasta aloittavalle?

Aloittaja FelisLeo, huhtikuu 25, 2006, 01:06

« edellinen - seuraava »

JRu

#30
LainaaAjattelin kuitenkin harjoitella kurssien välilläkin.


Siksipä se piekkari...

FelisLeo

#31
En osannut netistä etsiä niin missä hinnoissa liikkuvat pienoiskiväärin vähintään 10x suurentavat tähtäinkaukoputket?

JRu

#32
Jätät pois sanan "pienoiskiväärin" niin alkaa löytyä. Eli mikä hyvänsä putki käy sopivilla kiikarinjaloilla. Pelimies pulttaa pyssyn päälle picatinnya ja johan on valinnanvaraa taktisista taskulampuista lähtien.

Ossi_v

#33
Hyvä hinta/laatusuhteeltaan piekkarikäyttöön on Bushnell Elite 3200 10x40 Mildot. Minulla oli sellainen, mutta myin pois keväällä. Ostaja sanoi laittavansa sen ta-piekkariin.



Ossi

FelisLeo

#34
Lainaus käyttäjältä: Ossi_vHyvä hinta/laatusuhteeltaan piekkarikäyttöön on Bushnell Elite 3200 10x40 Mildot.


Hinta näkyi kieppuvan välillä 150-200 euroa  :arrow:  Aivan liian kallis tähän tilanteeseen. Taidan ostaa 3-9x tähtäimen, vaikka sillä ei saisikaan piekkarikisoihin osallistua.

Hollow Point

#35
Uutta halpaa kiikaritähtäintä ei kannata ostaa, varsinkaan variaabelia, siitä ei seuraa muuta kuin ongelmia ja pahaa mieltä. Jos pitää halvalla saada, niin yritä löytää käytetty esim. Huuto.netistä, keskustelupalstojen myydään osioista tms.



Äläkä mene halpaan, ja osta niitä uskomattoman edullisia käyttämättömiä tähtäimiä, ne on järjestään huonolaatuisia piraattikopioita. Itse ostin yhden sellaisen, ja jouduin uhkaamaan myyjän fyysistä koskemattomuutta, ennen kuin sain rahani takaisin... :twisted:



Käytetyn kohtuulaatuisen kiikarin voi saada hyvinkin halvalla, kun käyttää vähän aikaa, eikä osta ensimmäistä vastaan tulevaa.
\"Jos kynsien alta ei löydy verta, öljyä tai paskaa, homma on näpertelyä...\"

kumitassu

#36
Mulla on "totsin" päällä Bushnell Buckhorn 3X-9X 40. Hinta ei aikoinaan ollut lukiolaisella mikään paha, ainoa moite tulee oikeastaan tähtäinristikosta, metsästystähtäin ei sovellu TÄYDELLISESTI tarkka-ammuntaa, välttävästi kylläkin.
[i]\"TA-kisoissa pitäisi jokaisen juipin kamat punnita ja listata, ja vetää kaikkia tur

KNo

#37
Kehaisenpa ossilta ostettua Bushnellia.Kuva on kirkas ja säädöt helppo tehdä( peruskohdistus viiteenkymppiin ja koro doteilla pitemmille matkoille).  Sako seitenkakkosella on nyt mukava naputella alle MOA:n kasoja sataan metriin.

ao

#38
Itselläni pelittää vallan mainiosti piekkarissa Tasco 2,5-10 mildot, ovh joku 110€. Säätötornien asteikko ei pidä paikkaansa (asteikko pyörii eri tahtiin kuin naksut), mutta itse naksut pitävät paikkansa. Itseäni tämä ei haittaa, koska en käytä koron ottoon naksuja, vaan ammun ristikon avulla. Ristikko riittää hieman yli 200 metriin asti siten, että ylin dot on kohdistettu 50 metriin. Joskus tulevaisuudessa kyllä on suunnitelmissa (kun on ylimääräistä rahaa) hankkia IOR MP8-ristikolla myös piekkariin, jolloin saa vielä 5 mrad lisää koroa.

ao

#39
tupla

FelisLeo

#40
Lainaus käyttäjältä: Hollow PointUutta halpaa kiikaritähtäintä ei kannata ostaa, varsinkaan variaabelia


Mikä on variaabeli?



Nykyinen tähtäinkaukoputkeni on NIIN huono*, että suunnilleen mikä tahansa on parannusta. Olen harkinnut hintaluokkaa 70-80 euroa ja tällöin on jopa vara valita kahdesta ehdokkaasta suurennoksen ollessa 3-9x.



*Kohdistettava 30-40 laukauksen välein,

kiinteä 4x15 eli aivan liian pieni rööri läpi tuijotteluun ja

jos katsoo vähänkään sivusta tai läheltä/kaukaa niin tähtäimestä näkyy pelkkää mustaa,

tietenkään mitään etäisyydenarviointia auttavaa ei ole: vain musta ristikko ilman mitään hienouksia.

FelisLeo

#41
Lainaus käyttäjältä: kumitassuMulla on "totsin" päällä Bushnell Buckhorn 3X-9X 40.


Eikös Bushnell ole tuumissa, jaloissa sun muissa unsseissa? Toinen ehdokkaistani (taisi olla joku Cano/Camo) oli 79 euroa ja milleissä ja metreissä.

Hollow Point

#42
Variaabeli on muuttuva suurennoksinen, eli juuri esim 3-9x40. Siinä on enemmän (liikkuvia) osia kuin kiinteä suurennoksisessa. Eli se on rakenteeltaan kalliimpi valmistaa, ja rikkoutuu helpommin kuin yksinkertaisempi kiinteällä suurennoksella varustettu malli.



Oletko katsonut Veika Oy:n tuotteita? Esim. ALBAR 6x40 saattaisi olla toimiva halvan hintaluokan tähtäin. Itselläni ei ole kokemusta näistä, mutta joistakin itätähtäimistä on, ja ne olivat yllättävän laadukkaan tuntuisia hintaan nähden.



Pienoiskiväärissä Mil Dot ja muut vastaavat ristikot ovat ehdottomia, ei tarvitse joka hemmetin metrille olla ruuvaamassa ristikkoa ylös-alas, ampuminen on huomattavasti nopeampaa ja tarkempaa kuin summassa koron otto pelkälle viivalle. (Mahtaako halvat vehkeet edes pidemmänpäälle kestää jatkuvaa tornien ruuvaamista?)
\"Jos kynsien alta ei löydy verta, öljyä tai paskaa, homma on näpertelyä...\"

FelisLeo

#43
Lainaus käyttäjältä: kumitassuMulla on "totsin" päällä Bushnell Buckhorn 3X-9X 40.


Lainaus käyttäjältä: Hollow PointUutta halpaa kiikaritähtäintä ei kannata ostaa, varsinkaan variaabelia


Päättelen tästä, että kyse on lähinnä tasapainosta henkilökohtaisen mieltymyksen ja laadun välillä.

FelisLeo

#44
Tein valintani: http://www.opticsplanet.net/tasco-3-9x40m-worldclass.html">Tasco 3-9x40 World Class mildot-ristikolla. Nyt kyselen tarjouksia eri liikkeistä.