.260 Rem jälleee lataaminen

Aloittaja Anttari, huhtikuu 04, 2017, 08:41

« edellinen - seuraava »

FINZKI

#45
Oma kokemus ja samoin kaverin, että 243 hylsystä joutuu lastun ottamaan että menee pesään luodituksen jälkeen.

Norman hylsyjä olivat.

Anttari

#46
"Tässä on nyt jotain outoa. Ettei olisi hylsyn muokkaus jotenkin muuten epäonnistunut. Kyllä 243:sta on aina se ohutkaulaisin tullut 260:een. Ainakin, jos puhutaan Lapuan ja Norman hylsyistä."



Olen samaa mieltä. Hylsyt ovat paineastioita, jotka ja joidenka seinämävahvuudet mitoitetaan niihin kohdistuvien kuormitusten mukaisesti!

jsr85

#47
Eipä oo tarvinnut sorvata yhtään 243/308 hylsyä että olis pesään mahtunut, liekö trg.ssä väliä pesä, käytössä sako/lpua/norma hylsyt. En kyllä ymmärrä miten kaulalle vois lisää materiaalia tulla kun sitä venyttää, lähtökohtaisesti näyttää omat 243/308 hylsyn kaulat yhtä paksulta ainevahvuudeltaan.



Lähetetty minun SM-G388F laitteesta Tapatalkilla



<t></t>

Sipa

#48
S-type holkeilla helppo todeta asia. Mulla Lapuan kevyesti sorvattu 308 tarttee .293:n, Lapuan 243 .292:n ja Remingtonin 260 .291:n jotta kuula pysyy paikoillaan.

FINZKI

#49
Oliko teidän, jotka 243win hylsyistä 260rem hylsyjä muokaanneet, hylsyt olleet ammuttuja, vaiko uusia hylsyjä?

Tuli vain mieleen, että ne Norman 243win hylsyt joista tein joskus viime vuonna, tai yritin tehdä 260rem hylsyjä, oli siis ammuttu 243win kiväärillä, en tiedä oliko ne jo ladattukkin kertaalleen.

Eli ovat voineet olla jo niin turvonneita sen kiväärin pesään, ettei omien holkkien kokosupistus riittänyt niitä tarpeeksi supistamaan.

Nyt kun varastossa on myös 260rem body die holkki, niin sillä holkilla jos olisi ekana hylsyt vakiomittaan supistanut ja sitten vasta muokannut ne FL 260rem holkilla, niin ehkä ne olisivat voineet mennäkkin oman kiväärin pesään.

jsr85

#50
Ite ammuin sakon 243 omat, itseasiassa moneen kertaan.



Lähetetty minun SM-G388F laitteesta Tapatalkilla
<t></t>

FINZKI

#51
Omituista tuo kyllä on, olisiko joku moka voinut tulla, nuo olivat ensimmäiset 243win hylsyt joita muokkasin.

En ole kokeillut nyt muokata tuota hylsyä kun ei ole radalta löytynyt, voisi koettaa jos eteen tulee materiaalia.

Antero H

#52
Koska noista lyhin kaula on .243:ssa ja pisin .308:ssa .260:n jäädessä niiden väliin.

Epäilen että .243:sta tehdessä joissain hylsy laaduissa vaan on hartiasta kaulalle siirtyvä

materiaali sen verran paksumpaa, että luodistuksen jälkeen alkaa ahdistaa pesään laittaessa (donitsi).

Todennäköisesti supistettu hylsy yksinään menee pesään, mutta luoditettu ei, jos et käytä karassa laajenninta.

Jos on mikroa, niin mittaa luoditetun kaulan halkaisija sekä kaulan suulta, että aivan

hartian vierestä! Sillä selviää tämäkin ja ratkaisuksi tarjoan sorvausta.
Ite kun tekee, niin saa sellasen kun sattuu tulemaan

FINZKI

#53
[quote="Antero H" post_id=83325 time=1498110665 user_id=4512]
Koska noista lyhin kaula on .243:ssa ja pisin .308:ssa .260:n jäädessä niiden väliin.

Epäilen että .243:sta tehdessä joissain hylsy laaduissa vaan on hartiasta kaulalle siirtyvä

materiaali sen verran paksumpaa, että luodistuksen jälkeen alkaa ahdistaa pesään laittaessa (donitsi).

Todennäköisesti supistettu hylsy yksinään menee pesään, mutta luoditettu ei, jos et käytä karassa laajenninta.

Jos on mikroa, niin mittaa luoditetun kaulan halkaisija sekä kaulan suulta, että aivan

hartian vierestä! Sillä selviää tämäkin ja ratkaisuksi tarjoan sorvausta.
[/quote]




Tuo mitä sanoit tuosta 243win hylsystä supistettuna 260rem, taidat olla juuri oikeassa.

Nimittän asiahan oli juuri noin, että supistettu hylsy meni pesään, mutta luodituksen jälkeen ei.

jussi83

#54
En kyllä ymmärrä miten 243win hylsy ei menis ongelmitta 260rem pesään. Vaikka olis inan tiukka pesä niin on toimittava. Jos ei niin ei toimi 260 oma hylsykään

FINZKI

#55
Kaikkea ei voi aina ymmärtää :)

Perkeleen_Luoma

#56
No eihän se teknisesti enää 243 hylsy olekaan kun kaula on 6,5mm luodille laajennettu. Hylsy on paksumpi hartiasta, joka laajennettaessa siirty osaksi kaulaa.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

jussi83

#57
No jankutetaan vähän. vasemalla uusi sako 243win hylsy, vain kaula avarrettu 6.5mm. Luoditettuna kaulan ulkohalk .294" oikealla ammuttuna sama hylsy, kaulan halkaisia .298"

Ei ainakaan minun aseessa ole kovin tiukka mitoitus.



Aseena tikka t3 260rem.



FINZKI Mitä aseita teillä on jos ette saa menee 243 hylsyjä aseittesi pesii ilman kaulan sorvaus ?



Osaako joku sanoa kuinka paljon em setupissa 243 hylsyn kaulan alalle on siirtynyt enemmän materiaalia kun esm 260rem original hylsyssä?





http://aijaa.com/HXMONQ">

Ile__

#58
Lainaus käyttäjältä: Poikma post_id=83154 time=1497507107 user_id=9
Lainaus käyttäjältä: Anttari post_id=83150 time=1497471392 user_id=6367
Heh!



Ei luoti ammuttuunkaan hylsyyn putoa!


Usko nyt jo hyvä mies että joissakin tapauksissa putoaa..... ihan hylsyn pohjalle asti....ja ihan pelkästään luodin massan avittamana!!


Minkälaisia aseita Anttarilla on? Jotain custom tiukkoja pesiä?

Eilen ammuin 308 paukkuja 60kpl ja ihan mielen kiinnosta kokeilin moneenko hylsyyn luoti tipahtaa, niin kuudesta kymmenestä hylsystö tipahti painovoiman avulla 58 hylsyyn. Niihin kahteen joihin ei tipahtanut, oli tulut suulle pieni lommo joihin vöhön painamalla myös meni luoti kevyesti.

HJu

#59
Eiköhän se donitsiongelma ilmoittele itsestään lähinnä jos luodin perää tungetaan esim lyhyen lippaan vuoksi hylsyn kaulan ja olkapään risteyksestä syvemmälle hylsyyn. Tuolloin patruuna turpoaa hylsynkaulan juurelta ja ei välttämättä mahdu pesään vaikka hylsyn etupäästä halkaisija olisikin pienempi kuin patruunapesä.



Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla



Terveisin,


HJu