Main Menu

KRG tukit

Aloittaja FINZKI, huhtikuu 21, 2016, 20:55

« edellinen - seuraava »

JEPN

#75
Tukki tulikin nopeammin kuin oletin niin eihän mulla ollut edes vielä piekkaria mitä siihen laittaa. Laitoin tukkiin (muoveihin) testiksi 260-TRG:n, että pääsee vähän mallailemaan:



https://farm1.staticflickr.com/795/40553982514_8f756b2616_c.jpg">



Koneistusjälki on omaan amatöörisilmään hyvän näköistä ja tukki muutenkin laadukkaan oloinen. Kylmätestailuissa liipasinkäden asento ei tuntunut suoraan yhtä luonnolliselta kuin TRG:n omalla tukilla ja kuten kuvasta arvata voi, etutukki tuntuu sirolta verrattuna TRG:n vastaavaan. Jälkimmäinen kohta ei ole välttämättä ollenkaan negatiivinen asia. Tukista on toivottavasti ampumakokemusta viikonlopun jälkeen, jos kerkeää Santikseen.

FINZKI

#76
Ai perkule että on komia paketti 8)

TRG:n bipodikin istuu tuohon heittämällä?

JEPN

#77
Lainaus käyttäjältä: FINZKI post_id=90297 time=1522992305 user_id=6358
TRG:n bipodikin istuu tuohon heittämällä?


Tuossa siis muovit vaan mallin vuoksi TRG:n ruodossa, mutta bipodi lukittui Bravonkin ruotoon. Bravon ruodossa ei tosin ole teräksistä vastakappaletta kuten TRG:ssä, joten en tiedä onko kovin pitkäikäinen ratkaisu.

FINZKI

#78
Katoinkin että erikoinen setti on :)

FINZKI

#79
Finnish skogen ja Sakon vihreä Bravo sopii hyvin yhteen 8)

https://i.imgur.com/gGfSY5B.jpg">

Herrahyeena

#80
Typerä kysymys mutta hieman jeesiä tarvisin. Paketista otettuna poskituki ei ole tikka t3x sopiva. Tähän täytyy vaihtaa tuki, josta löytyy pieni lovi. (Paketissa mukana 2 poskitukea)



https://preview.ibb.co/dafsGL/16-E8-C0-A5-C99-E-4810-A1-DD-65805-BD781-BD.jpg">



Apua tarvin juuri tähän tuen vaihtoon. Täytyisi saada nämä mustat tapit irti ja siirrettyä toiseen. Niitä ei kuitenkaan pääse irroittamaan, koska tulpat tökätty niin tiukast päältä kiiinni. Onko kukaan fiksumpi keksinyt näiden tappien irrottamiseen mitään väkivallatonta keinoa?

Vihtavuori

#81
Onko näistä Krg Bravoista arvon käyttäjillä pahaa sanottavaa? Tai hyvää? Rosteri t3 lähtee Jalosen jatkajalle piipun vaihtoon lähiaikoina ja nykyseen pähkinäpuiseen sporteriin ei mahu tuleva Shilenin 308 piippu. Nyt ois tarkotus hommata uus tukki ja pedata vanha sporteri tukki ysikolmosen mettäpyssyn tukiksi.



Suomesta näitä kuulema saapi lippaineen päivineen.

anttim

#82
KRG Whiskey-3 taittoperällä TRG:n kanssa tuli hommattua.

Taittoperän toiminta on jämäkkä, lukittuu hyvin kiinni ja auki asentoihin.

Säätövarat hyvät peränpituudessä.



Pientä ihmettelyä vaati kun keskimmäisen kiinnityspultin veti kiinni,

tukki taipui sisäänpäin ja ahdisti lippaan kiinni...

0.5 mm prikka tukin ja rautojen väliin korjasi tilanteen.

JoensuunSAR

#83
Lainaus käyttäjältä: Herrahyeena post_id=94491 time=1540032118 user_id=7689
Typerä kysymys mutta hieman jeesiä tarvisin. Paketista otettuna poskituki ei ole tikka t3x sopiva. Tähän täytyy vaihtaa tuki, josta löytyy pieni lovi. (Paketissa mukana 2 poskitukea)



https://preview.ibb.co/dafsGL/16-E8-C0-A5-C99-E-4810-A1-DD-65805-BD781-BD.jpg">



Apua tarvin juuri tähän tuen vaihtoon. Täytyisi saada nämä mustat tapit irti ja siirrettyä toiseen. Niitä ei kuitenkaan pääse irroittamaan, koska tulpat tökätty niin tiukast päältä kiiinni. Onko kukaan fiksumpi keksinyt näiden tappien irrottamiseen mitään väkivallatonta keinoa?


Tulppa irti vanhasta poskipakasta, esim pikku ruuvi siihen tulppaan kiinni ja irti.

Tulpan alla on ruuvi, 3mm kuusiokoloavaimella saa ruuvin irti, tämä irroittaa poskipakan säätötangot.

Tangot uuteen poskipakkaan, ruuvit kiinni ja uudet tulpat, homma hoidettu.

https://i.imgur.com/6e9m68c.jpg">

KRG tukit ovat olleet erittäin suosittuja meidän myynnissä, enkä ihmettele miksi.



Esim Bravo tukista voi tehdä keveyn version Wiskey tukista perän vaihtamalla, jos modaus kiinnostaa.

Kuvan kiväärissä on Bravon etutukki ja ruoto, TRG perää vaihtamalla koko ase muuttuu.

https://i.imgur.com/nVAHNRJ.jpg">

Eli tukkia voi vielä muokata mieleisekseen, ostamisen jälkeenkin.

Koheltaja

#84
Vihreä Bravo kotiutui tänään ja Sporterin tukkiin verrattuna mukavan siro käsitellä. Nopealla kokeilulla pistoolikahva on aika outo kun on tottunut Sporterin kämmenen kuotoiseen kahvaan, Bravon kahvassa kyhmy kummallisessa paikassa eikä se osu kämmenpohjaan muussa kuin käpistelyssä. Kahvasta saa muuten hyvän otteen ja liipasinetäisyys on pidempi kun Sporterin tukissa.



Lippaan istuvuus on suurin miinus, 223 MDT lipas jää 1.5mm liian alas ja luoti tökkää lukkokehyksen reunaan, eikä tässä auta liipasinkaaren säätö millä saa lippaan istuvuuden tiukasta löysäksi tai siltä väliltä. Muovinen lipas on aika rahisevan oloinen lipaskuiluun ja melko tarkka oikeasta asennosta jov välykset on säädetty medium-tiukaksi.  Täytyy ottaa lippaanvapautin irti ja Tigillä pituutta lisää, samalla voisi tehdä ruodon nokkaan adapterin kiskolle että saa bipodin kiinni viikonlopuksi.  Katsotaan mitkä on mietteet ratakäynnin jälkeen, alkutuntuma on positiivinen, lippaan istuvuudesta huolimatta.



Löytyykö jostain metallisia 5ptr ja 10ptr lippaita?
Kylätason ampuja

Koheltaja

#85
Lippaasta hioin karheudet pois etu/takapinnasta jotka tuntui eniten rohisevan lipaskuilussa. Samalla tuunauksella lippaanvapautin sai jatkoa 1.5mm ja nyt alkoi syöttö toimimaan, 223 T3 tuntuu kolmen eri yksilön perusteella olevan erityisen herkkä lippaan toimivuudesta ettei luoti tökkää lukkokehykseen. Nyt syöttö toimii loistavasti, lipas ei tunnu hiekkaiselta laittaa paikalleen ja putoaa tyhjänä vapaasti alas.



Lipashommia tehdessä huomasin että lippaansalvan ruuvi oli melko löysä, kiristyksen ja hetken käytön jälkeen tuntui taas löysältä joten ruuvi 243 lukitteella kiinni. Muovi antaa periksi ja ruuvi löystyy ajan kanssa, siispä kannattaa laittaa tippa lukitetta ruuviin että pysyy osat kiinni.



Bipodille piti saada järkevämpi kiinnitys koska etutukin alaosassa oleva bipodi teki aseesta melko kiikkerän oloisen ja oli aika hölmön näköinen. Hetken lastuamisen jälkeen T6 alumiinista kuoriutui tuollainen kappale, silikaattipuhallettu ja maalausta vaille. Kuvat tunnetusti suttuisia kun en ole edelleenkään valokuvaaja, otan parempia kuvia kun pääsee luontoon päivänvalossa.



https://aijaa.com/FqqqKC">



https://aijaa.com/ovVQIr">



Kilikolin kuivuttua adapteri paikalleen neljällä M4 ruuvilla



https://aijaa.com/4jYAjE">



https://aijaa.com/EDlEKE">



Adapteri tehtiin niin ylös kun mahdollista, yläosassa kouru piippua varten ja adapterin/piipun välissä noin 2mm tilaa. Samalla laitoin UIT kiskon tukin vasemmalle puolelle, käy sama hihna ja kiinnikkeet kun Rangessa.



https://aijaa.com/8xB3dH">
Kylätason ampuja

jsr85

#86
Hieno tuo bipodin adapterin toteutus.



JR



<t></t>

Ile__

#87
Entäs minkä näköinen siitä pyssystä tuli?

Koko pyssystä kuvaa kehiin ; )

MOj

#88
Jotkut tekee mitä osaa, jotkut mitä haluaa👍.

Koheltaja

#89
Tänks. Kuvia tulee huomenna-ylihuomenna kun pääsee valoisassa räpsimään kännykameralla.
Kylätason ampuja