Kiväärin kallistuksen laskeminen

Aloittaja HJu, syyskuu 14, 2018, 07:26

« edellinen - seuraava »

HJu

Millä softalla helpoiten laskee kiväärin sivukallisttuksen vaikutukset osumapisteeseen? Löytyykö kännykkään sopivaa versiota ?



Tarve lähinnä AR-15 -kiväärille lähimatkoille kaliperissa 223. Tähtäinlinja 67mm piippulinjasta ja kallistukset 45 ja 90 astetta. Matkat 25-300m.



Joku käytännön kokemus asiasta jo on mutta millä noi voisi laskea?
Terveisin,


HJu

Poikanen

#1
Eikös "cant angle" löydy ainaki tuosta lapuan kännykkäsoftasta.

WhoEver

#2
JBM ballisticsissa on myös cant angle

HJu

#3
Toi Lapua oli hyvä bongaus, oli luurissa jo valmiina :-)
Terveisin,


HJu

MMä

#4
Lainaus käyttäjältä: HJuToi Lapua oli hyvä bongaus, oli luurissa jo valmiina :-)
Empiiristen havaintojen perusteella LB laskee kallistuksen 45 ja 90 astetta väärin ainakin .338LM:lle. Tämän todensi ennen Saksan kisaa niin MAASK:n kun JPR:nkin partiot. Käsittääkseni tästä myös meni reklamaatio LB:n kehitystiimiin. En tiedä onko jo korjattu.

HJu

#5
Pitämee siinä tapauksessa turvautua JBM Ballisticsiin netissä. SRAssa aina silloin tällöin törmää hankaliin asentoihin ja ahtaisiin ampuma-aukkoihin ja kello käy.
Terveisin,


HJu

MMä

#6
Lainaus käyttäjältä: HJuPitämee siinä tapauksessa turvautua JBM Ballisticsiin netissä. SRAssa aina silloin tällöin törmää hankaliin asentoihin ja ahtaisiin ampuma-aukkoihin ja kello käy.
Jos oot testannut omalla aseella, niin vertaa LB dataan.  Jos ei toimi, laita ihmeessä sinäkin palautetta niin saadaan korjaus. LB on ainakin aikasemmin kiitettävästi ottanut huomioon palautteet.

mjpaanan

#7
JBM Ballisticsilla olen laskenut ja pitänyt aika hyvin kutinsa mutta lopullisen varmennuksen olen hakenut radalla.

Tuohon vaikuttaa aika paljon se miten korkea tähtäyslinja on sekä millainen kallistus kiikarinjalassa.
PAUTAC-asetarvikkeet

MOj

#8
Lainaus käyttäjältä: MMä post_id=93930 time=1536919205 user_id=5771
Lainaus käyttäjältä: HJuToi Lapua oli hyvä bongaus, oli luurissa jo valmiina :-)
Empiiristen havaintojen perusteella LB laskee kallistuksen 45 ja 90 astetta väärin ainakin .338LM:lle. Tämän todensi ennen Saksan kisaa niin MAASK:n kun JPR:nkin partiot. Käsittääkseni tästä myös meni reklamaatio LB:n kehitystiimiin. En tiedä onko jo korjattu.


Empiirisiin havaintoihin perustuen Lapuan softa laskee myös kiertopoikkeaman väärin. Postasin tästä jo noin kaksi vuotta sitten mutta ei ole korjattu.

urbo

#9
Tuon 90 asteen kallistuksen poikkeamanhan saa suoraan lentoratataulukosta kun ajattelee vaan 90 astetta kallellaan...

mjpaanan

#10
Lainaus käyttäjältä: urbo post_id=93939 time=1536940819 user_id=1742
Tuon 90 asteen kallistuksen poikkeamanhan saa suoraan lentoratataulukosta kun ajattelee vaan 90 astetta kallellaan...


Tuo ei ole ihan noin yksinkertainen asia, jos käyt radalla ampumassa satkuun 90 kallistetulla aseella niin osumapistehän ei ole sama kuin normaalisti ammuttaessa.
PAUTAC-asetarvikkeet

urbo

#11
No ei tietenkään normaalisti. Korkoahan tuossa 90 astetta kallellan ammuttaessa ei ole ollenkaan, joten luoti putoaa het piipun suun jälkeen alaspäin. Eli esim. 150m matkalle 15 senttiä, 70 senttiä 300m. Ja jotta pyssyllä osuu normaalisti ammuttaessa, pitää piipun osoittaa sen 15 senttiä yli 150 matkalle. Kallistetussa se menee sitten sivuun sen 15 senttiä 150m ja 30 senttiä 300m.

urbo

#12
Ja jos oikein pähkäilin päissäni, niin tuosta sivupoikkeamasta pitää vähentää tähtäinlinjan korkeus. Eli 150m, 15 senttiä miinus 67mm. 300m, 30 senttiä miinus 67mm.

mjpaanan

#13
Jeps, eli osumat lähtee alas heti tuosta piipunsuulta ja samalla pitää huomioida että kun kiikari on kohdistettu esim. 100m niin tähtäinlinja on sivulle eikä sama kuin osumapiste. Tästä syystä osumat tulevat alas ja vasemmalle jos asetta kallistaa vasemmalle kyljelle.



Tuolla on lyhyt juttu aiheesta: https://www.thefirearmblog.com/blog/2015/04/09/off-axis-shooting/">https://www.thefirearmblog.com/blog/201 ... -shooting/">https://www.thefirearmblog.com/blog/2015/04/09/off-axis-shooting/



https://www.thefirearmblog.com/blog/wp-content/uploads/2015/04/Off-axis-cant-2.jpg">
PAUTAC-asetarvikkeet

jthyttin

#14
Lainaus käyttäjältä: mjpaanan post_id=93934 time=1536925577 user_id=4724
Tuohon vaikuttaa aika paljon ... sekä millainen kallistus kiikarinjalassa.


Ööh?