Kiikaria etsimässä

Aloittaja ossi98, joulukuu 29, 2013, 13:13

« edellinen - seuraava »

Ippe69

#75
Lainaus käyttäjältä: MikaSNiin, luulin että hakusessa on tapa, jolloin zoomia käännettäessä myös mildotin mitat muuttuvat. Tällöin saadaan sopivalla zoomilla sopiva kohdistuspallero, tietylle matkalle. Tuo vastaisi mielestäsi paremmin tarvettasi kokeilemalla hakea osumapistettä.  Toki se ykköstasolla ristikolla voi tuurilla onnistua ja pallerojen välillä kun voi arviolta tähdätä.


Sehän olis yksi tapa, ja se onnistuisi nykyiselläkin kiikarilla, kun käyttäisi alhaalla olevan tolpan paksumman osan päätä. Haluaisin kuitenki mahdollisimman vähän muuttujia tuohon hommaan ja joskus ampumamatkat on todella lyhyitä jolloin iso suurennus on hankala. Ajattelin sopivalla latauksella tarvittaessa hakea osuman pallon/viivan kohdalle.



Subsonicin tarpeellisuudesta voi olla montaa mieltä, mutta kyllä se paljon antaa anteeksi jos sattuu huono osuma. 308 on kuitenki reilusti ylitehoinen linnulle. Luonnollisesti osuma merkitsee enemmän kuin ammus, mutta kun ne pirulaiset aika harvoin istuu avonaisella oksalla kylki ampujaa päin. Tarkkuus sinänsä ei ole ongelma, syksyn testeissä niillä tuli aivan yhtähyvää kasaa kuin täysitehoisillakin. Lentorata pitäis ainaki 80 metriin olla muutaman sentin sisällä tähtäyslinjasta, kun ei pienoiskiväärikään paljoa putoa noille matkoille. Pidemmille matkoille voikin käyttää täysitehoisia paukkuja. Etäisyyden arviointikaan ei ole sinänsä ongelma, sen hoitaa puun juurella haukkuva tutkapannalla varustettu koira. Varsinaisena lintuaseena mulla on .22wmr, joka kokovaippaluodeilla on aika optimaalinen nuihin hommiin. Toisinaan vain pitäisi pystyä ampumaan isompaakin riistaa, jos sattuu vastaan tulemaan.



Tuo Vortex vielä ainakin näyttää parhaalta vaihtoehdolta, jos ei sopivaa käytettyä löydy. Laajemmalla zoomilla olevat, laadultaan kelvolliset kiikarit on yksinkertaisesti liian kalliita.

jsr85

#76
Lainaus käyttäjältä: Ippe69Lentorata pitäis ainaki 80 metriin olla muutaman sentin sisällä tähtäyslinjasta, kun ei pienoiskiväärikään paljoa putoa noille matkoille.


Kyllä se ei kovinkaan lähellä oo ainakaan 100m kohdistuksella, Lentorata kyllä melkein sentilleen sama 308sub ja 22lr center-x



https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170314/0f25363eab45cf1e1874c3e88ee4d53b.jpg">

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170314/20e8e47f1bbec1c4c97a5db226ed6d6e.jpg">





JR
<t></t>

Ippe69

#77
Kokeileppa laittaa tähtäyspiste 60-70 metriin, niin näyttää paljon paremmalta. Eli käy jonkin verran ylempänä ja siinä 80m kohdalla on x määrän tippunu. Kokeilla tuo luonnollisesti pitää tauluun etukäteen. Sinänsä ammuksen ei ole pakko olla aliääninen. Voihan sen ladata vaikka 400m/s nopeuteen jos lentorata on muuten liian kaareva. Se on silti puolet hitaampi kuin täysitehoinen panos.

jsr85

#78
65m



https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170314/527fbcb3aaea3bf086885b309e75923e.jpg">



JR
<t></t>

Ippe69

#79
Nyt näyttää paremmalta. Jos kohdistaa niin, että käy enimmillään 4cm tähtäyslinjan yläpuolella, niin on suunnilleen samanverran tippunu tuossa 80 metrin kohdalla. Viimesyksynä en tainnut ampua yhtään lintua sen kauemmas ja lyhin matka oli n. 15 metriä.

Onko tuo joku sovellus, millä nuita lentoratoja katsot? Onko se yleisesti saatavilla? Näyttää kätevältä.

jsr85

#80
On joo, Lapua ballistic play kaupassa.



JR
<t></t>

Ippe69

#81
Pitääpä tutustua.



Hoksasinpa, että tuossa vortexissakin on ristikko toisella tasolla. On se perkele kumma, kun tuota ei voi suoraan ilmoittaa teknisissä tiedoissa.

HJu

#82
Vortex ilmoittaa 1-tason ristikkonsa FFP-lyhenteellä. Suurin  osa heidän(kin) tuotteista on kuitenkin 2-tason SFP-ristikoita.
Terveisin,


HJu

Ippe69

#83
Vortexin sivuilta löytyi Viper PST Gen II 2-10x32 FFP. Se olis ainakin tähän asti löytyneistä parhaalta tuntuva vaihtoehto. Ristikko on oikeassa paikassa ja ainakin kuvien perusteella luulisin toimivaksi. Korkotornillakin säätö pitäis onnistua näppärästi jos sitä haluaa käyttää. Pienimmällä suurennoksella ihan kohtalainen näkökenttä ja suurin suurennos riittää minun ampumisiin. Lähinnä osumapisteiden etsimiseen taulusta olisin kaivannut isompaa suurennosta, mutta jostain nyt täytyy tinkiä. Suomessa ei näyttäny olevan myynnissä, mutta ainakin Finnaccuracyllä oli muita saman sarjan kiikareita tonnin hintaluokassa. Pitänee sieltä kysellä, jos tuohon päädyn. Sopivan käytetyn löytyminen voi olla melko toivotonta, kun meinaa olla hankalaa löytää sopivaa uutenakaan.

Perkeleen_Luoma

#84
Gen II pst:tä tulee tuurilla kesäksi. Hinta nousee mahdollisesti johonkin vähän alle 1500€ luokkaan.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

Ippe69

#85
Lainaus käyttäjältä: Perkeleen_LuomaGen II pst:tä tulee tuurilla kesäksi. Hinta nousee mahdollisesti johonkin vähän alle 1500€ luokkaan.

Joo, juuri luin tuon vortex ketjun läpi ja tajusin, että nuo mitä suomessa on myynnissä on vanhempaa sarjaa. Jos hintakin nousee noin kovasti, niin jää ostamatta. Samaa ketjua lukiessa törmäsin kuvaan jossa punapistetähtäin oli kiikarin kyljessä kiinni. Sitä ilmeisesti ehdotit minulle tuolla aiemmassa viestissä? Ensin käsitin, että tarkoitit kiinteäsuurennoksista tähtäintä punapisteellä ja ihmettelinkin, että miten se muka mulle sopis. Tuo yhdistelmä vois ollakin ihan toimiva, tosin kiinteälle suurennokselle en lämpene, mutta nuo pieneimmät suurennokset vois sitte unohtaa. Pitääpä perehtyä vähän tuohon.



Edit. Italiassa PST Gen II 5-25 suurennoksella 1099 euroa http://www.ebay.com/itm/Vortex-Optics-Viper-PST-GEN-II-5-25x50-ret-EBR-4-MOA-/132114113254?hash=item1ec29d62e6:g:KsoAAOSw4CFYuY6c">http://www.ebay.com/itm/Vortex-Optics-V ... Sw4CFYuY6c">http://www.ebay.com/itm/Vortex-Optics-Viper-PST-GEN-II-5-25x50-ret-EBR-4-MOA-/132114113254?hash=item1ec29d62e6:g:KsoAAOSw4CFYuY6c



Edit. 2. Nuita vanhemman mallin 2,5-10 suurennoksella olevia tuntuu ihmisillä olevan jonkin verran, pitänee tehdä ostoilmoitus. Vaikka se ei paras mahdollinen ole, niin sopivalla hinnalla ehkä hyvä ostos.

Perkeleen_Luoma

#86
Juu tosiaan kiikarin päälle tai sivuun asennettavaa erillistä tarkoitin. Kiinteä suurennoksista kiikaria tarjosin, notta kustannukset pysyy kohtuullisena.



Tuo Italian putki on 2. Polttotason putki.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

Ippe69

#87
Vahvasti näyttää siltä, että tuo vanhempi vortex vie voiton. Jos ei sopivaa käytettyä tule vastaan. Sitten se pitäisi saada aseeseen kiinni. Tuo punapistetähtäin lisänä alkoi tuntua hyvältä ajatukselta ja voi hyvinkin olla että sen hommaan joskus myöhemmin. Yritin etsiä jalkoja, joissa olisi kiinnitysmahdollisuus kiikarin päälle, mutta kovin heikkoa on tarjonta. Spuhria löytyy, mutta hintaa on jo puolet kiikarin hinnasta. Olisko suosituksia mistä ja mitkä jalat? Picatinny kisko on tulossa kivääriin ja ajatuksena erilliset ja matalat jalat, ja mielellään toisesssa tai molemmissa sais olla yläpuolellakin kiskonpätkä, putken halkaisija 30mm. Ameriikasta noita löytyy, mutta vähän nihkeästi tuntuvät lähettävän tänne.



Edit. Burrisin Xtreme tactical jalat ja lisävarusteena saatavan kiskolla varustettu yläosa olis rahteineen n. 100 euroa, siihen mahdollisesti tulli+alv. Onko nuista hyvää tai huonoa sanottavaa?

JL

#88
Italian putki on malliston halvin, SFP ja MOA. Ja kaverithan eivät anna kavereiden ostaa SFP MOA - putkia käytännölliseen ammuntaan..  8)

GenII 5-25 FFP mrad on GenII malliston kallein. Ja tosiaan mennee karkeasti johonkin 1400-1500€, riippuen esim dollarin kurssista.



Kannattaa myös huomata että GenII ei ole nimestään huolimatta päivitetty PST, vaan täysin eri tähtäin joka on myös selvästi eri hintaluokassa.



Alkuperäinen PST porskuttaa edelleen erittäin vahvana vaihtoehtona FFP mrad - putkissa joiden hintaluokka alle 1000€.

PST 2.5-10x32 FFP:tä löytyy hyvinä tarjouksina Suomesta myös uutena.


Lainaus käyttäjältä: Ippe69 post_id=80562 time=1489601980 user_id=6915
Lainaus käyttäjältä: Perkeleen_LuomaGen II pst:tä tulee tuurilla kesäksi. Hinta nousee mahdollisesti johonkin vähän alle 1500€ luokkaan.

Joo, juuri luin tuon vortex ketjun läpi ja tajusin, että nuo mitä suomessa on myynnissä on vanhempaa sarjaa. Jos hintakin nousee noin kovasti, niin jää ostamatta.



Edit. Italiassa PST Gen II 5-25 suurennoksella 1099 euroa http://www.ebay.com/itm/Vortex-Optics-Viper-PST-GEN-II-5-25x50-ret-EBR-4-MOA-/132114113254?hash=item1ec29d62e6:g:KsoAAOSw4CFYuY6c">http://www.ebay.com/itm/Vortex-Optics-V ... Sw4CFYuY6c">http://www.ebay.com/itm/Vortex-Optics-Viper-PST-GEN-II-5-25x50-ret-EBR-4-MOA-/132114113254?hash=item1ec29d62e6:g:KsoAAOSw4CFYuY6c



Edit. 2. Nuita vanhemman mallin 2,5-10 suurennoksella olevia tuntuu ihmisillä olevan jonkin verran, pitänee tehdä ostoilmoitus. Vaikka se ei paras mahdollinen ole, niin sopivalla hinnalla ehkä hyvä ostos.

jto80

#89
Onkohan vortex saanu gen2 putkiin jo kuvan kohilleen max suurennoksella kun korot putkessa alkaa oleen lähellä maximia? https://youtu.be/8jZTU1rS6YE">https://youtu.be/8jZTU1rS6YE

Videolla näkyy mikä on kuvan laatu kun on säädöt tapissa ja max suurennos. Parin eri pst:n läpi todistanut tuon ongelman. Kuva menee maitomaiseksi.



Lähetetty minun ONEPLUS A3003 laitteesta Tapatalkilla