Vixenin elvyttäminen

Aloittaja Peränkävijä, maaliskuu 19, 2017, 20:42

« edellinen - seuraava »

Peränkävijä

Kävin eilen 222 ulkoiluttamassa. Ammuin aseella viimeksi viime keväänä ja käynti oli jokseenkin hukassa.

Alkutalvesta luin jostain että nuo mikrorihlatut(?) piiput ovat herkkiä kuparille ja tein aikani kuluksi Forestin vaahdon ja ajan kanssa kunnon puhdistuksen piipulle.

Eilen otin asiaksi kokeilla pikaisesti mitä tuo vaikutti. Paikkana heinäpelto, paali etutukin alla ja kyynärpäät kovetuuneeseen hankeen. Kiikarina tuossa on Leupoldin kiinteä 6x ja matkaa noin 100m.



Tulokset:

Sako tehdas fmj 2 laukausta 38 mm.

Sako tehdas sp   2 laukausta 43 mm.

Itseladattu kokeilupaukku Sakon FMJ kuulalla 3 laukausta 60mm.



Viimeajat on menneet melko vähällä ampumisella, mutta väittäisin tuon olevan aika rajusti ampujan tasoa huonompi tulos.



Jos oletetaan että kiikarin tarkastuksessa toisen aseen päällä ei mitään uutta ilmene (tietääkseni tuota en ole kolhinut eikä mitään tunnu tai kuulosta olevan löysällä), niin onko tuolle tehtävissä mitään järkevää vai onko piipunvaihto tai aseen myynti ainoat vaihtoehdot?

Uutena kyseinen ase on tehdaspaukulla kuulemma ampunut "yhtä reikää" tuolta matkalta.
<t></t>

M31

#1
Eilen kohdistelin omani kiikarin(4x) irroituksen jälkeen, Sakon Rangella 3lks n 50mm/100m, Noslerin BT 3lks n. 30mm. Tuli ajatus pistää kiertoon tai elintenluovutukseen, ehkä kuiteniin kokeilen vielä kerran....

T3 sport

#2
Uutta piipua kehiin. 222 pitää mennä 10c kolikkoon/100m...

Koheltaja

#3
2 ja 3lks kasat ei vielä kerro mitään mutta antaa ehkä suuntaa käynnistä. Tarkista ottaako piippu kiinni tukkiin, ei saisi ottaa kiinni. Jos piippu on vapaana, petaus kunnossa ja 5lks kasat näyttää samalta niin piippu vaihtoon.
Kylätason ampuja

Peränkävijä

#4
Yhteen tai edes kahteen 2 laukauksen kasaan en luottaisi, mutta että noissa kaikissa olisi kärpäsiä on aika epätodennäköistä. Pitää kokeilla vielä toisenlaiseen tauluun 5lk. Tuli tehtyä ex-temporee haaska kun koira tappoi karitsan, niin piti testata saako tuolla osumaa varikseen tai supiin.



Lähetetty minun Lenovo TB3-730X laitteesta Tapatalkilla
<t></t>

Tappi

#5
Tarkista että piippu on irti puista eikä alla ole metsän roskaa.

Poista kuparit

Jos hajonta sivusuuntainen, kiristä rautojen ruuvit, etumainen erittäin tiukkaan ja takinmainen vain tiukkaan.

Tarkista ja korjaa piipunsuun viiste.

Hanki uusia patruunoita, toiseen vertailuerään.

Varmuuden vuoksi vielä toinen vertailuampuja mukaan.

Viimeisenä, jos aikaisemmat eivät riitä, kolvaa piippu.
Raudassa on raha turvassa!

Tuulos

#6
Tarkista myös että ylimeno on kunnossa. Muistaakseni se myös vaikuttaa tarkkuuteen.

Tappi

#7
Eikä tähtäimen kunto tai kiinnityksetkään ole pois luettuja.

Eräässä Mauser 98:ssa ei ollut kuin 2 kierrettä ehyenä, 2:ssa oli pelkkä reikä.

Eli kumpikin jalusta oli 1 ruuvilla kiinni.
Raudassa on raha turvassa!

Ärmätti

#8
jos piippu on puhdistettu oikesti kuparittomaksi, voi käynti löytyä vasta 20-30 laakin jälkeen

Peränkävijä

#9
Tukin etupää otti piippuun kiinni, vaikka sen tarkistin kun aseen sain. Säilytyspaikassa on kyllä kuiva ilma. Hioin tukkia.



Mitä mieltä olette setämiehen petauksesta?

https://www.dropbox.com/s/daq76bghrzpbyu7/IMG_20170321_123942.jpg?dl=0">https://www.dropbox.com/s/daq76bghrzpby ... 2.jpg?dl=0">https://www.dropbox.com/s/daq76bghrzpbyu7/IMG_20170321_123942.jpg?dl=0



Lähetetty minun Lenovo TB3-730X laitteesta Tapatalkilla
<t></t>

Perkeleen_Luoma

#10
Vai sen puutteesta? Jättäisin kyllä piipun aina kellumaan ja petaa edes etupultin/rekyylivastimen ympärystän kunnolla.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

Peränkävijä

#11
No joo, vedin raudat paikalleen ja käyn kohta testaamassa. Joko tukin etupää on kääntynyt tai raudat ei ole suorassa tukkiin nähden, vasemmalle puolelle jäi ehkä puoli milliä ilmarakoa ja oikealla sitä on varmaan pari milliä. Eli tuo on nojannut ihan kunnolla puihin.



Lähetetty minun Lenovo TB3-730X laitteesta Tapatalkilla
<t></t>

Peränkävijä

#12
5 lks tuloksena hirveään vastatuuleen hiukan U:n muotoinen "kasa" jonka toisessa päässä kaksi reikää kiinni toisissaan. Päiden väli 36mm. Paukut 99% varmuudella Sakon tehdasladattuja, joskin vanhoja 50gr fmj:tä. 99% siksi, että lukko muissa aseissa sulkeutuu helpommin tehdaspaukulla.



Tuli mieleen että onko raudat hakeneet vielä hiukan paikkaansa ja tuon tuulen vaikutus. Varmaan käyn tyynempänä päivänä vielä koittamassa uudemman kerran isommalla otannalla. Jos hyvin käy niin petaan tuon vielä ennen tuota seuraavaa testiä.
<t></t>

Peränkävijä

#13
Noniin. Alkaisi riittämään arpominen tämän kanssa. Kunhan saan "ryssanvinsun" myytyä, lähtee ase piipunvaihtoon sepälle.

Todennäköisesti kaliberiksi tulee 300blk. Kaliberi on suunniteltu ilmeisesti niin, että kovin pitkästä piipusta ei ole kummemmin hyötyä. Ajattelin mennä lain alarajoille eli aseen kokomitaksi ilman vaimenninta 845mm. Mikäli vaimentajaksi tulee joku piipun päälle tuleva malli, joutunee etutukkia lyhentämään, mutta tarkoituksena saada ase jonka selässä raahaaminen tuottaa pusikoissa mahdollisimman vähän kiroilua. Samasta syystä mennään irrotettavalla vaimentimella. Toinen vaihtoehto olisi kiinteä, mutta se on a) hankala putsauksen kannalta ja b) melkoinen helistin jahdissa risukoissa.

Eli pari kysymystä ensin täällä, kun tuolla toimareiden puolella keskustelu karkaa kuitenkin sivuraiteille alle vuorokaudessa ja lopputuloksena on ar kolmella vaihtoyläkerralla:

1. Mikä on käytännön kokemuksien mukaan minimimitta piipulle jos halutaan polttaa kaikki ruuti tehokkaimmista latauksista?

2. Mikä vaimennin on "riittävä" tuolle kaliberille? Siis kompromissi hyvästä vaimennuksesta aliäänisille vs. fyysiset mitat pusikossa. Yksi vaimennin löytyy (M65 30-06) mutta lienee turhankin iso tälle.

3. Rihlannousuksi ajattelin 8". Mielipiteitä?

4. Mistä piippuaihio, kuinka paksu, musta vai rosteri ja kuka keski-suomea lähin seppä olisi hyvä näissä?
<t></t>

M31

#14
Aika moni seikka varmasti selkenis kun menisit käymään aseseppä Jouko Kinnusen pakeilla