Scenar 10 g vs. 10,85 g

Aloittaja 1/2MOA, helmikuu 10, 2011, 20:19

« edellinen - seuraava »

HJu

#30
Varo vaan. Sitten kun noi tikkaa 0,5 moan kasoja niin maku ampua Rangea on tiessään ja patruunakulut moninkertaistuvat.



Sitten hankit latausvälineitä jotta saat halpaa laatupatruunaa.



Ennem kuin huomaatkaan niin asunto on vaihtunut sellaiseen jossa hyvä lataustila ja asehuone.



Harkitse siis tarkkaan haluatko edes kokeilla mitään laatupatruunaa. Seuraukset  voivat tulla kalliiksi.



Ai mistäkö tiedän ?  
Terveisin,


HJu

Olbe

#31
Itseasiassa vähän jo tutkailin latausvälineitä ja tukevaa pöytää... :)

Olisko kehä3 sisäpuolella tiedossa kauppaa mistä voisi saada puolet ja puolet testiin ? Olisi huomenna työkeikka etelään...

Koheltaja

#32
Tuo on vähän kaksipiippuinen juttu. Patruunoita ei saa myydä irrallaan vaan ne pitää olla niille varatussa pakkauksessa jonka merkinnät on yhteneväisiä pakkauksessa olevien patruunoiden kanssa. Toki joku liike voi myydä puolikkaan askin mutta ei kannata pettyä jos ei onnistu.
Kylätason ampuja

Olbe

#33
No niinhän siinä pääsi käymään että kasa pieneni... 8)

Nyt sitten ruvetaan tilaamaan lataussarjaa.



Nyt muutama vinkki olisi tarpeen 10g scenarin latauksesta. Eli millä kannattaisi lähteä alkuun että pääsisi edes lähelle tehdas latausta.

Jos haluaisi ruutia mikä toimisi -5 ja +25, onko semmoista ? Miettinyt N150 ? Nalli cci 200 ?

Sitten paljonko sitä laittaisi alkuun ja paljonko patruunalle pituutta ?



Aseena on Tikka T3x 308 varmint.



Tosiaan ihan uusi maailma aukeamassa meikäläiselle ja netistä koittanut opiskella. Jos joku haluaisi näyttää mallisuorituksen Hämeenlinnan lähistöllä niin voin pulla kahvit tarjota :)

HJu

#34
Ns. luottolataus 155 Scenarille on nalli Fed 210, hylsy Lapua, N150 47,0 grein ja latauspituus niin pitkä kuin patruunapesään ja lippaaseen menee.



Kannattaa aloittaa jostain 45 greinin tasalta ja kokeilla 0,3 greinin portailla mikä omalle aseelle sopii.



HUOM 47,0 N150:stä on puristelataus ja omalla vastuulla lataat. Moni tuota latausta kuitenkin käyttää. Reddingin Comp luodinasetusholkin rikoin noilla puristelatauksilla eli varovaisuutta.
Terveisin,


HJu

HJu

#35
Niin ja edellinen lataus tietenkin 308 Winiin.
Terveisin,


HJu

Olbe

#36
Kiitoksi, kokeillaan tuota setuppia.

Mites eroaako federal 210 nalli paljon cci200:sta ?

Hylsyillä ei varmaan merkitystä ? itseltä kun löytyy noita sakon range hylsyjä muutamia laatikoita... :)

HJu

#37
CCI 200 ja Fed 210 lienee aika samankaltaisia. Hylsyillä ON merkitystä ruutitilavuuden suhteen. Ei ongelmaa, aloita vaan turvallisesti hieman alempaa ettet vedä suoraan 47,0 greiniä hylsyyn joka voi raketoida paineet tappiin.
Terveisin,


HJu

Tappi

#38
Esim. Sakon hylsyissä kanta merkinnällä "308W", jossa "Sako" tekstin ja "308W" välissä on kaarevat viivat. on eroa muihin sakolaisiin tasan 1 gramma.

Kun vertaa messingin tiheyttä ruudin tiheyteen, niin ko. olevaan hylsyyn mahtuu , yli 4%  enemmän ruutia.



Myös Lapuan "7,62x51" tekstillä on huomattava ero muihin lapuan hylsyihin, terävälakinen A-kirjain ja tasalakinen A-kirjain hylsyn kannassa Lapua tekstissä ovat saman painoisia.



Lisäksi nallitilan liekkireiät ovat erisuuruisia.
Raudassa on raha turvassa!

KJJ

#39
http://aijaa.com/MAt9VI">

Olbe

#40
heh... eka satsi tuli tehtyä, mutta niinhän siinä pääsi käymään että liikaa rutistin hylsyä(sako rangen) läjään luotia(scenar 10g) laittaessa.

Ei mene lukko kiinni kuin muutamassa  :neutral:  Testi patruunan tein ilman ruutia ja se toimi lukossa, joku vaan tais muuttua välissä holkkeja vaihdellessa.



Nyt kysymys kuuluukin paljon olisi hyvä jättää väliä holkin ja hylsyn pitimen väliin ja mitataanko rako hylsyn kanssa vai ilman ? Käytössä rcbs:än latausholkit ja hylsynpidin.

Poikma

#41
Sinulla lienee luoditusholkki jossa on hylsyn niippaus luotiin; eli kun laitat luoditusholkin koskettamaan hylsyn pidintä, tekee luoditusholkki luodittaessa niippauksen. Varsinkin jos niippaus on voimakas, saattaa myös hylsy muokkautua ja aiheuttaa kuavilemiasi ongelmia.



Tuota niippausta et pääsääntöisesti tarvi, etenkään Scenareissa joissa ei ole niippausuraakaan.

Eli nosta luoditusholkkia vaikka reilu milli ylös päin hylsyn pitimestä ettei tuota niipausta tapahtuisi.....samalla tietysti joudut säätämään luodin asetuskaraa alemmaksi että saat latauspituuden entiseksi.

Olbe

#42
Testi patruuna ladattu ja lukko sujahti kiinni :)

Kiitoksia vaan kovasti vinkistä !



Ps: koska killan jälleen latauskurssi on...  8)

espo

#43
Uudet hylsyt ammutan niitä käyttöönotettaessa ensin aseella johon ne tulevat käyttöön, oli ne siten supistettu miten tahansa. Ammuttaessa hylsy venyy hiukan pituutta hartiastaan, ja sovittuu napakasti patruunapesään kun paineet ovat korkealla. Idea on uudelleenladata hylsyt siten, että niitä muokataan holkeilla mahdollisimman vähän, vain senverran että ne sopivat juuri ja juuri uudestaanlatauksen jälkeen pesään,  eli et välttämättä aseta supistusholkkia niin syvään että se koskettaa hylsynpidintä, ja työntää hylsyn hartiaa kokosupistettaessa turhankin paljoa taaksepäin.



Kokosupistusholkkien kanssa ladatessa aseta holkki ensin aika ylös, ja kokeilemalla aina lyhyemmksi eli lähemmäksi hylsynpidintä asettaen etsiä kohta jolloin hylsyt menevät pituutensa puolesta pesään, äläkä lyttää niitä yhtään tätä lyhyemmäksi hartiamitaltaan.



Kaliperista ja paineista riippuen hylsyt venyvät enemmän tai vähemmän, ja viimeistään muutaman latauskerran jälkeen hartiaa pitää tuupata taaksepäin mikäli käytät ensimmäisen latauskerran jälkeen kokosupistusholkkien sijaan ns. kaulasupistusholkkia, joka pääsääntöisesti vain muokaaa hylsyn kaulaosaa luodille sopivaksi, eikä siirrä hartiaa taaksepäin tai supista muuta osaa hylsyä.



Mikäli olet räätälöinyt tarkat asetukset juuri tietyllä aseella ammuttujen hylsyjen muokkaamiseen, kannattaa muistaa että voi käydä niin, että samat hylsyt tai paremminkin samoilla asetuksilla supistetut hylsyt eivät sitten välttämättä sovikaan johonkin toiseen samankaliiperiseen aseeseen patruunapesien ja sulkuvälien pienten erojen johdosta.    



Kuitenkin on suositeltavaa muokata hylsyjä siten että ne ovat mahdollisimman sopivankokoisia ilman turhia klappeja, näin yleensä saavutetaan tarkempi patruunan asettuminen pesään ja myös käynti, sekä pidempi hylsyjen elinikä. Ylensä uudet hylsyt ovat sovittuneet eli muokkautuneet vasta parin ampumakerran jälkeen ja vasta tällöin saavutat niillä parhaan käynnin jos ase on muuten tarkka. No kaikki riippuu kaikesta, mutta kai noin saa väittää, yleistäen...

Olbe

#44
Nyt tiedossa 10g jatkoon pääsiät ruuti määrissä. Niin menin sitten vielä hakemaan 10.85g scenaria.

Onkos siihen antaa hyviä lähtö arvoja ? ajattelin 42gr ja siitä kohti 44,8gr (vihtavuoren opuksen mukaan maksimi) ?