Häyhä - osallistumispisteytysmalli

Aloittaja LSa, joulukuu 03, 2016, 10:56

« edellinen - seuraava »

MMä

#30
Lainaus käyttäjältä: LSaTässä vaiheessa SIMOT!

(Toiminta havaittaessa miinoja tai viitteitä niistä: Seis-Ilmoita-Merkitse-Opasta-Tehtävä)



HJu ei näissä nettiralleissa just virheitä tee, joten tämä haiskahtaa miinoitteelta. :D

SIMOT = Seis - Ilmoita sijainti - Merkitse etureuna - Opasta takaa tulevia joukkoja - Tiedustelee kiertotien. Lähde: ohjesääntö.

LSa

#31
Ja vaikka HJu on liki virheetön, niin minä en todellakaan ole, piti siis ottaa opas käteen ja tarkistaa.



Vedin aiheesta Rovajärven Häyhä 2014 -kisoissa tehtävärastin. Käyttämäni muistisääntö löytyy vuoden 2013 Taistelijan oppaasta sivulta 129. :D

JHa

#32
Jos jätetään ohjesäännöt ja palataan alkuperäiseen aiheeseen.



On tullut oltua mukana ensimmäisen ja viimeisen Häyhän järjestämisessä ja lopuissa kisaajana. Mikä on muuttunut? Osaaminen niin Häyhän järjestämisessä kuin kisaajienkin osalta on kasvanut hurjasti! Välineet on myös kisaajien osalta kehittyneet huimasti. Paperityöt taas tehdään edelleen toimitsijoiden vaihtelevalla kalustolla ja ammattitaidolla --> kuormittaa järjestäjiä.. Muutamat Häyhä 2016 rasteista kuvattiin SRA konkareiden työkaluilla ja tulos oli komiaa... Olisiko aika hankkia vastaavat työkalut TA kisojen rastien suunnittelua, pistelaskua ja dokumentointia helpottamaan?



Kisan nykyisen konseptin uudistaminen tulisi lähteä ainoan tehokkaan kokoonpanon eli TA- parin (2 henkilöä) pohjalta. Kisoissa on kokeiltu onnistuneesti laajentaa 2--> 3 mieheen liittämällä toimitsija kolmanneksi partioon. Tällöin pari saa haastetta esim. kyvyttömästä johtajasta tai luoteja keräävästä lähetistä jne...



Riittävän harjoittelumäärän saaminen jo parinkin kesken aiheuttaa pääosalle isoja haasteita eli sitä on turha lisätä väkeä lisäämällä. Määrä ei lisää laatua! Tuli seurattua Häyhä 2016 paritoimintaa ja se tuki em. näkemystä.



Nykyinen osallistumispisteytysmalli on aivan toimiva valinnoissa koska kisojen ja kisaavien harrastajien määrä on vielä kohtuu pieni eli karsintakisoille ei ole tilausta. Osallistumisen kisan järjestelyihin ennen kisaamista on mielestäni hyvä olla pakollista --> kilpailuoikeus. Uusia pareja saadaan näin hiukan sisään ajettuna mukaan. PV:n edustajien mukanaoloa niin kisaajina kuin toimitsijoina pidän hyvänä kisan tasoa ja statusta nostavana ja samalla  kilpailua kehittävänä.



Kisa tarvitsee paljon järjestäjiä ja on hyvä kannuste paikata välillä huonompaa kisamenestystä ja saada lisää kokemusta --> toimitsijatyöllä pääsy testaamaan välillä rajojaan kisaajana :-)



Jos väkeä kisaamaan halutaan lisätä niin paras tapa on tehdä kisasta nykyistä pitempi eli aloittaa rastien rakentaminen jo To ja kisaaminen jo Pe aamusta. Tällöin kisaan saisi mahdutettua enemmän pareja. Tämän mallin isoin haaste on PV:n alueiden ja valvojien saaminen sekä toimitsijoiden saamisen vaikeutuminen kokoajalle. Rastikierrossa kuitenkin tärkeää olisi edelleen pyrkiä saamaan pitkänmatkan ammunnan rastit samalle päivälle = suurinpiirtein samalle viivalle.

JKr

#33
Tämän hetkinen pisteytysmalli on hyvä. Hakatkaa sinne sääntöihin myös tuo "partio" mukaan.

Partiomallia kokeiltiin Arctic Sniperissa hyvällä menestyksellä ?  



http://www.takilta.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=3&t=7049&hilit=arctic">http://www.takilta.fi/keskustelu/viewtopic. ... lit=arctic">http://www.takilta.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=3&t=7049&hilit=arctic
Sniper - Taxi / One Mile Club / Jäykkä Kampi / sPurkuvasara / Sufferfest participant

Karhuma

#34
En ole vähään aikaan foorumia lukenut ja piti ihan kokeilla, että toimiiko tunnukset!

Mutta, nykyinen pisteytysmalli on hyvä, selkeä ja toimiva. Antaa mahdollisuuden myös uusille.

Kannatan myös sitä, että jossain vaiheessa uraa toimii toimitsijana. Oppii vähän arvostamaan sitä työtä mitä järjestäjät tekevät sen eteen, että kisaajat saavat rymytä metsässä viikonlopun.

galwran

#35
Lainaus käyttäjältä: LSa


Tuon partiokoon mahdollistaminen tuo lisäoptioita tilanteisiin, joihin tässä on vuosien varrella törmännyt. Jollain hajoaa selkä, joltain ase - peruutuksia tulee mitä ihmeellisimmistä syistä. Yhden tippuessa voi edelleen tulla parina. Ja jos perustoimintamallit on opeteltu yhteensopivalla tavalla, lahjakkaalle kaverille voi parin pudotessa löytyä kolmannen paikka jonkun toisen parin tukena.


Komppaan tätä. Kaikki harrastajat eivät ole "kihloissa" treenikaverinsa kanssa, vaan saattaa olla useita kavereita joiden kanssa treenataan ja käydään vaikka SRA kisoja. Samanlaisella porukalla on mieluisaa lähteä myös TA kisoihin, ja tämä mahdollistaa osallistujille myös sen, että yhden kaverin hellasärö/työkiireet/jne ei estä osallistumista. Mieluummin treenaan parin kaverin kanssa ja sovimme osallistuvamme kolmestaan, kuin että ilmoittaudun yhden kaverin kanssa ja sitten parin päivän varoitusajalla koitan saada peruutukselle varamiestä, joka ei ole voinut mitenkään sitoutua kisaamaan tiettynä viikonloppuna.



Mitä itse ammuntaan tai rasteihin tulee, niin toki niissä on haasteita jos osa on pareja ja osa on kolmikkoja. Ainakin tietyillä rasteilla voisi tarvittaessa olla ohjeena että kaksi ampuu, ja jos toisella rastilla on sama rajoite, niin se aiemmin ampumatta ollut astuu peliin. Nythän on jo sellaisia rasteja joissa vain yksi ampuu kerrallaan.



Mitäpä jos erikseen palkitaan paras pari ja paras kolmikko, vrt SRA luokat?

Decies

#36
En näe erilaisia luokkia järkevänä TA-kisoissa. Kannatan kuitenkin kolmen mahdollistavaa partiosääntöä. Se antaa useammalle mahdolisuuden osallistua kisaan.



JHa hyviä pointteja. 16 häyhässä oli liian vajaa toimitsijaporukka ja liian kireä aikataulu joka kuormitti aavistuksen liikaa. Aikataulua tosin sotki paljon santiksen toimintamalli. Toimitsijoita ei oikeastan koskaan ole liikaa, ainakaan nohevia ajoluvallisia moniosaajia. Rastivastaavat on niitä avainhenkilöitä ratamestarin lisäksi.
[i]Ei tämä niin vakavaa ole...[/i]

er

#37
Periaatteessa kannatan nykyistä pistemallia, kun olen ollut yhtenä pääpiruna sitä luomassa.



 Silti nyt kun muutama vuosi on kulunut välissä, se näyttää hiukan monimutkaiselle/insinöörihimmelille ja tunnistan siinä joitan puutteita. On hyvä että toimitsijaksi osallistumisesta palkitaan. Tosiasia kuitenkin on, että tämä asettaa maan eri osissa asuvat hiukan epätasa-arvoiseen asemaan. Häyhä kisat kun ovat etupäässä Etelä-Suomessa. Toki idästä ja pohjoisesta voi lähteä liikkeelle, mutta matkan kasvaessa lähtökynnys kasvaa väistämättä.



Toinen asia on että on pohdinta miksi rankingia ylipäätään tarvitaan. Pääasiallinen syy miksi koko järjestely tehtiin oli, että joinakin ta harrastuksen huippuvuosina (n 2008-2011) ilmoittautuneita pareja oli reilusti liikaa siihen nähden, kuinka paljon pareja voitiin ottaa silloisella kilpailumallilla. Ilmoittautumisjärjestys vaikutti liian raalle tavalle valita parit.



Ennen kiveen hakkaamista kannattaisi tarkistaa paljonko pareja itse asiassa viime vuosina on keskimäärin ilmoittautunut.  Jos ilmoittautuneiden parejen määrä on  keskimäärin noin 20-25, voisi kilpailun järjestejä myös valita vaihtoehdon, että sopeuttaa kilpailun rytmityksen siten että kaikki mahtuu mukaan(joilla asia muuten kunnossa). Muutaman hengen rannalle jättö vain sen takia, että ajateltu kilpailun rytmitys ei näin toimi, ei välttämättä vastaa tarkoitusta. Muutama rasti pois ja kierto ympyräkiertomallilla, niin mukaan saadaan laajempi joukko. Toki jokin katto pitää olla, jolloin ranking on varmaankin paras vaihtoehto monesta huonosta. Itse kun olen kahteen kilpailuun tehnyt aikataulutuksia, niin 20 paria on molemmissa vaikuttanut aikalailla katolta kaavailtuihin rasteihin nähden. Illan toiminnot poistaen ja rastikiertoa lauantailta jatkaen se 25:kin olisi ainakin 2014 saatu matkaan(iloottautuneita pareja oli tätä vähemmän ja osa myös perui). 2011 tämä taas ei olisi onnistunut koska kilpailu oli syyskuussa, jolloin päivän pituus oli merkittävä rajoite.
Train hard--->Fight easy

JHa

#38
Häyhä 2016 aikataulutuksen haasteet tuli käytännössä laivaliikenteen tuomista odotteluajoista muutamalle rastille. Käytännössä muutoin rastit vetivät. Osa rasteista oli myös perinteisen Häyhän rasteja huomattavasti vaativampia --> paljon toimintaa, joka pakotti varaamaan riittävästi aikaa. Itse kannatan TA- rasteja, joissa aikataulu mahdollistaa kuvaamaan toiminnan realistisuutta.



Rastikierto on toimiva malli mutta kun aikataulussa huomioidaan valoisa aika, siirtymiset, odotteluaika, rastin kesto, rastin määrä 7-10/ d --> ei voida käytännössä ylittää 20 parin rajaa toiminnan siitä kärsimättä. Jos kaikki mahtuu aina mukaan ei se kannusta myöskään hankkimaan pisteitä.



Rastikierron keston suunnittelussa pitäisi myös huomioida tasapuoliset valaistusolosuhteet ja tämä haaste tulee aina kisoille syys-toukokuu.



Jos toisista TA- kisoista saa mitallisijoista suoran kilpailuoikeuden Häyhään niin myös niiden valintamallin pitäisi perustua myös vastaavasti Häyhässä hankittuihin sijoituksiin.

LSa

#39
Lainaus käyttäjältä: JHaJos toisista TA- kisoista saa mitallisijoista suoran kilpailuoikeuden Häyhään niin myös niiden valintamallin pitäisi perustua myös vastaavasti Häyhässä hankittuihin sijoituksiin.


Finnsniperin kisaajat eivät valitse Finnsniperin osallistujia.



Kyseiset kisat ovat laadultaan sellaiset, että on ihan asiaa ottaa siellä pärjänneet mukaan SM-mittelöihin.

JHa

#40
Lainaus käyttäjältä: LSa


Finnsniperin kisaajat eivät valitse Finnsniperin osallistujia.



Kyseiset kisat ovat laadultaan sellaiset, että on ihan asiaa ottaa siellä pärjänneet mukaan SM-mittelöihin.


Voisiko puutteellisesti esitetyn näkemykseni avata, että kisajärjestäjätahot arvostavat myös toisen kisoissa saavutettua menestystä ja tämä huomioidaan tasapuolisesti järjestäjätahojen  kilpailijavalinnoissa.



Häyhä kisat ovat laadultaan sellaiset, että on ihan asiaa ottaa siellä pärjänneet mukaan muihin mittelöihin  :)

espo

#41
Miten valita kisaajat ja saada moni mukaan, sekä olla linjassa pv:n tarpeiden kanssa? Kisaajavalintaan on monta ratkaisua, kunhan se palkitsee aikaisemmasta aktiivisuudesta kumminkaan tekemättä mahdottomaksi kisaan pääsyä uusilta pareilta edellyttämällä sellaista joka vain aiemman kisaamisen kautta mahdollista. Tämä voi edellyttää kiintiöitä, mutta virheiden ja oikeusmurhien minimoimiseksi joustavia sellaisia.



Jos pv pelaa pareilla, kisan ja killan tarkoitusperä edellyttää sen huomioimista. Tuotekehitystä voidaan tehdä ja treenata muualla kuin SM-kisassakin. Emme voine kouluttaa ja arvioida osaamisen tasoa siten kuin se voisi toimia pv:n nyt käytössäolevaa tapaa paremmin joissain tilanteissa jos tarkoitus on hoitaa hommat niinkuin ne on ajateltu tehtävän pv:n alaisuudessa. En usko myöskään siihen , että kolmimiehinen partiomalli kisassa johtaisi tällaisen kokoonpanon kanssa treenaamiseen ressujen keskuudessa, joten lisäarvoa tulisi vähän, mutta sekä järjestelyt että partioiden arvostelu vaikeutuisivat, yksilösuorituksen arvioinnista puhumattakaan.



Kolmas pyörä ei luultavasti auttaisi myöskään osallistujamäärän kanssa, ainakaan sillä en usko saatavan lisää nimenomaan ta-kokemuselämyksiä ja oppimista osallistujille. Mikäli kolmattapyörää ammutettaisiin kuten muitakin, saman ajan voi ihan hyvin käyttää muodostamalla kolmansista pyöristä lisää kisaan hyväksyttäviä kahden hengen kisaajapartioita, jos resurssit kerran riittäisivät.  Em. seikat painavat mielestäni sen verran, että ne pitäisi huomioida. Uusille tulokkaille jonkin kisan toimitsijana toimiminen ennen kisaan pääsyä ei ole huono kriteeri,  rasteilla oppii todella paljon muiden toiminnasta.

LSa

#42
Lainaus käyttäjältä: JHaHäyhä kisat ovat laadultaan sellaiset, että on ihan asiaa ottaa siellä pärjänneet mukaan muihin mittelöihin  :)


Samaa mieltä. Vaan Finnsniperin väki tekee itse omat päätöksensä. Toki asiasta kannattaa keskustella. Mutta vaikka päätös olisi nykyisenlainen, eli Häyhä-menestystä ei huomioida, me voimme kuitenkin viedä tarkka-ammuntaa eteenpäin - reilua käytöstä osoittaen.

HJu

#43
Tåtä pisteytysmallia pitää kirkastaa koska ennemmin tai myöhemmin se voidaan koeponnistaa Urheilun oikeusturvalautakunnassa. Sen verran kärkkääksi on muissa reserviläislajeissa homma jo mennyt että valituksia on sinne tasolle.jo tehty kun edes Resulin hallituksen päätökset eivät ole kelvanneet valittajille. TA-kisoissa ei näin ole vielä käynyt mutta kun pelisäännöt ovat kirkkaat niin mussutuskin minimoituu.



Siksi valintasäännöt on hyvä olla selkeät ja ennustettavat. Ja siksi ne eivät voi muuttua esim kuun asennon mukaan eri vuosina eri suuntiin.
Terveisin,


HJu

MMä

#44
Toistan edelleen. Jos 3.ukko lisätään pitää sen tehdä suojamiehelle tms. tarkoitettuja tehtäviä. Ei siis mikään "rastille tultaessa arvotaan seuraavat kaksi ampujaa" vaihtoehto. Ampumarasteilla ampuu kolme ei kaksi jos kyse on partiokisasta, mutten ei ole mitään järkeä lisätä kolmatta miestä.  Tällöin myös pakotetaan kisapartiot treenaamaan partiona. Kannattaa myös huomata etä parit ja partiot eivöt voi kista samoin säännöin samassa kisassa mm. sen takia että kolme pysty kantamaan melkoisen määrän enemmän tavaraa kun pari! Se että saadaanko tästä mitään hyötyä kisan Järjestämisen näkulmasta on toinen kysymys johon mm. Espo ottikantaa paremmin kun itse pystyin.