Norma ruudit, latausdataa

Aloittaja Jerkko, maaliskuu 06, 2013, 18:55

« edellinen - seuraava »

Jerkko

Ja kun kohta Norma alkaa olla ajankohtaista niin miten on immeisillä kokemuksia ko ruudeista? Lähinnä kun katselin Norman sivuilta taulukoita niin aika vaisut sivut ja rajoitettu määrä luoteja/ruuteja/yhdistelmiä. Lisäksi esim 222/223REM taulukoissa tuntui olevan jopa virheitä tai muuten vaan omituisuuksia.

Ehkä tässä on VV taulukoihin tottuneena edessä hieman kulttuurishokki... :o  Norman taulukoissa ei selkeästi ole haettu jokaisella järkevästi mahdollisella ruuti/luoti-yhdistelmällä min-max dataa vaan jotain muuta. Kenties mietitty jo liikaa loppukäyttäjän puolesta? => (et sinä kuitenkaan lataa tuolla hitaimmalla ruudilla...)



Mietin vaan että oisko kellään virtaa pyöräytellä QL taulukoita jossa olisi esim yleisimmät kaliperit, 223REM, 6.5-variantit, 308W, 300WM/WSM, 338LM jne? Semmoset min-max-omalla vastuulla yleisimmillä TA-luodeilla varmaan riittää? Lisäillään sitten muita tarpeen mukaan mikäli QL-guruilla vielä  :clap:  potkua löytyy.



Esim. karkeita esimerkkejä:

* 223REM luodit 55grs ja 69grs, ruudit 200...202..(203B) ?

*6.5x55, 6.5-284, Scenarit, ruudit 203B, 204, URP, MRP, (MRP2), 217 ?????

* 308W, scenarit, ruudit 200...URP ?

*300 magnumit, scenarit, 204..URP..MRP..217 ??

*338LM, 250grs, 300grs, MRP/217 ?????



Toki jos joku osaa sanoa että Norman viralliset taulukot ovat kuin r__matun sivut eikä tarvetta ole haikailla muun totuuden perään niin mikäs siinä.. :oops:

Sebastian Ossi

#1
Laittelen viikonlopun jälkeen käytännössä testattua latausdataa .223 rem 69gr kuulalla ja Norma 202 ladattuna, pitäisi olla ainakin Urosen mukaan erittäin toimiva yhdistelmä.

Paineet ja vauhdit on erittäin hyvässä linjassa ainakin QL:n mukaan.

Tarkoitus kokeilla lataukset haarukassa 22.5-24gr COL 58mm, Nosler 69gr ja mahdollisesti GB501 Scenar 69gr.

veeteetee

#2
Paanasen kirjasta löytyy reseptejä & mitatut ts. ei-QL-arvot.

Pxt

#3
Hei, kokemusta Norman ruudeista, 69smk kuulasta ja .223 yhdistelmästä löytyy parin kilon verran. Laitan vanhat lataukset lähtönopeuksineen jakoon, kun pääsen manuaalin ääreen.



P

Kumisaapas

#4
http://www.robsoft.nu/databaser_se/laddata/loads.asp?MainID=4">//http://www.robsoft.nu/databaser_se/laddata/loads.asp?MainID=4 Tossa on jotain reseptejä

Sebastian Ossi

#5
Testattu muutamaa eri latausta Norma 202 + Nosler 69gr, ase OA-15 20" bb, lähtönopeusmittaria ei käytössä.

22.5gr aloituslataus todella löysä, hylsy kantaan asti musta ja hajonta yli 50mm/5lks/100m. Paras käynti löytyi 23.5-24gr, lipastueltakin 20mm pintaan @ 100m ja 500 metriin paras kasa 95mm/5lks tuolla 23.5gr latauksella. Latauspituus 58mm H&K lippaasta syötettynä. 24gr ei antanut tiukasta pesästä minkaanlaisia painemerkkejä, joten kiristämisen varaa on hieman.