Toiminnallisen pistooliammunnan kurssi

Aloittaja Kosanderi, marraskuu 03, 2012, 13:41

« edellinen - seuraava »

Kosanderi

Moro!



Aikomuksena olisi järjestää otsikon mukainen kurssi, joka olisi suunnattu vastikään aloittaneille, mutta jo jonkin verran pistoolia käyttäneille henkilöille, jotka ovat jo esim. suorittaneet SRA- tai Practical-turvallisen ampujan kurssin tai ovat muuten pidempään ampuneet mm. tavan 25m ammuntoja, sotilaspikapistoolia jne. Kurssilla ei keskitytä mihinkään tiettyyn lajiin tai taktisiin kuvioihin, vaan ainoastaan tehokkaaseen aseen käsittelyyn ja ampumiseen toiminnallisesta näkökulmasta ajatellen.



Aiheita ovat mm.:

Ote aseesta, Ampuma-asennot, Aseen valmiiksi saattaminen, Vedot, Häiriön poisto, Lippaanvaihto, Vahvemman ja heikomman käden ammunta, Maalin ja rytmin vaihto, Ampumapaikan vaihto ja Ammunta liikkeestä. Kurssin lopuksi järjestetään lyhyt kilpailu, jossa opittuja asioita testataan.



Ajankohta on vielä auki, mutta toivomus on joku lauantaipäivä tammikuun puolella. Kurssin kesto on ratavarauksesta/-saatavuudesta riippuen noin 8h. Paikaksi ollaan kaavailtu Töölöntorin luolaa. Noin puolessa välissä pidetään sopivan mittainen ruokatauko. Johtuen radan koosta ja ajan rajallisuudesta kurssin koko rajataan max 10 henkilöön. Kurssille ei ole vielä määritelty hintaa, mutta jos sellainen tulee, ei se tule olemaan paria kymppiä enempää.



Varusteet:

Pistooli ja kotelo, ainakin 3 lipasta ja kotelot, patruunoita 500 – 750, suojalasit, kuulonsuojaimet (suositellaan tuplasuojausta) ja vaatetus vapaa, mutta pakollinen. Aseen ja patruunoiden täytyy olla radan sääntöjen mukaiset.



Kysymyksiä, kommentteja ja muita mieluiten tässä säikeessä, mutta myös YV:n muodossa.

HJu

#1
Mukana ollaan.
Terveisin,


HJu

JoPo

#2
Kertaus on opintojen äiti, eli mukana  :dance:
t:-jopo
sihteeri(at)takilta.fi

PJA

#3
+1
If it isn\'t broken, let\'s take it apart and see why not.

Claus

#4
Mä kans.

Heggis

#5
Lainaus käyttäjältä: JPuammusmäärä ei kyllä tule luolassa olemaan lähellekään tuo, hyvä on jos 200/lärvi ehditään ampua, kun yhtäaikaa ampuminen ei ole mahdollista. (varsinkin, jos halutaan nähdä mihin kukakin osui)

Tota. Olen tosta HYVIN eri mieltä. Otathan huomioon käytettävän ajan? Ja voin sanoa että kun yhden ampujan kohdalla saatetaan yhdessä harjoitussuorituksessa "polttaa" se 50 kuulaa tehokasta treeniä. Ja tuohon kuluu aikaa ehkä pari minuuttia. Että saa tulla sen 200 kuulan kanssa kurssille. Voi vaan joutua lähteä hakemaan lisää ammoa kesken kurssin ;)



Ja tuolla pystytään kyllä nopealla tempolla ammuttamaan henkilöitä. Kuten tuossa mainittiin ideana on, että kurssilaiset on sellaisia kenellä on hiukan kokemusta aseen käsittelyssä = uskalletaan ottaa 2 samalle linjalle kun 2 kouluttajaa. Plus se millaisia harjoitteita vedetään ratkaisee myös tuota paikkaus yms tarvetta.



Lyhyesti sanottuna. Kurssilla on tarkoitus oppia millaisia harjoitteita voi/kannattaa harjoitella ja mitenkä. Ja ilman riittävää ammuntaa ei synny mitään käsitystä asiasta. Toistoa toistoa toistoa toistoa ;)



Annetaan esimerkki että normi harjoitteita me poltetaan kosan kanssa semmoset 300 kuulaa/naama tunnissa. Tämä tosin kun olemme kaksistaan. Ja emme tee ns. pitkiä harjoitteita ja taulut paikataan välissä.
Be quick and beat the bullet.

Kosanderi

#6
Aikasempien vastaavanlaisten tilaisuuksien perusteella sanoisin 500 olevan ehdoton minimi tai muuten on jotain mennyt perseelleen ja pahasti. Ja ainahan voi sitten voi ne ylijääneet paukut kantaa takaisin kotiin, ja naureskella foorumilla, "Jotta, mitä mä sillon sanoin!" :lol:

Heggis

#7
Se on enemmän "leikkimielinen kisa", eli suomeksi sanottuna lopussa muutama harjoitus, jossa mitataan päivän aikana opittuja juttuja.



Muuten kurssi on harjoitusta, eli ammuntaan erilaisia harjoitteita jotka todellakin vaihtelevat laukausmäärältään muutamasta muutamiin kymmeniin - per osuus. Ja toistolla tehoa... Ei tuo ole mitään "ammutaan 5lks omaan tahtiin" - käydään paikkaamassa taulut. Tuolla taulut paikataan vaihtamalla, koska ne oli niin reikäisiä ;)



Tuon kurssin on tarkoitus antaa porukalle mielikuvaa mitä tarvitsee treenata. Ja jotta siitä saa yhtään mitään käsitystä, tarvitaan jonnin verran laukauksia.
Be quick and beat the bullet.

JKontturi

#8
Tulen mieluusti mukaan, mutta teen tilaa jollekin vähemmän ampuneelle tietenkin. Eli pistäkää mut sinne jonnekin varalistalle tms.

mika

#9
Olikl ajankohdasta puhetta? Vai enkö vaan huomannut sitä?
CHAIRBORNE - USB Troop

HJu

#10
"Joku lauantai tammikuussa" on aikataulu tässä vaiheessa.
Terveisin,


HJu

Heggis

#11
Juu tässä ootetaan piiriltä tietoa koska luolassa on vapaata koko päivän kurssille.
Be quick and beat the bullet.

Kosanderi

#12
Ratavaraus 26.1.2013. Kellonaika on vielä varmistettava...