Main Menu

M28-30 ja D166

Aloittaja sakke81, syyskuu 17, 2011, 20:41

« edellinen - seuraava »

sakke81

Tervehdys



Tuli viime syksynä ostettua M28-30 metsästystukilla. Mukana tuli erinäinen määrä panoksia, mm 70kpl S-285 luodilla olevia matalapainepatruunoita ja lisäksi 3 rasiaa D-166 luodilla olevia panoksia. Kaikkiin D-166 rasioihin on kirjoitettu mustekynällä ylisuuret. Aikani nettiä selattuani sain mielikuvan ettei d-166 luoti käy kaikkiin pystykorviin. Mistä saan vahvistuksen asiaan, niin tietäisin mitä luotia hommata/ ladata tulevaisuudessa? Sarjanumero on luokkaa 100500.

Jonkinlaisella aikataululla on ajatus alkaa itse lataamaan ja koittaa entisöidä tuo pystykorva ennalleen.



Entisöintiin liittyen, löytyykö jostain oikeaoppista "korvallista" etutähtäintä? Miun aseessa metsästystukki jonka aion korvata alkuperäisellä, mutta etutähtäinkin on muokattu pelkästään jyvälliseksi. Tukin löysin netistä, mutta löytyykö metalliosia?



T:Heikki

JL

#1
Varmaan tiedätkin, 28-30 piippu on tiukemmalla pikkukaliberillä kuin esimerkiksi M39.

Kuitenkin, PV:n siirtyessä uuteen isompihalkaisijaiseen D-166 luotiin uuden M39 kiväärin myötä, varmaankin käytännössä kaikki M28-30 kiväärin muokattiin uudelle patruunalle soveltuvaksi.

Homma tehtiin niin että ylimeno kalvattiin hieman pidemmäksi. Piippu on edelleen hieman pinkeä, mutta paineet pysyvät turvallisena.

Em kalvaus merkittiin leimaamalla lukkokehyksen päälle (takatähtäimen taakse) iso "D", tarkoittaen siis yhteensopivuutta uuden D -luodin kanssa. Omassakin S.K.Y. M28-30:ssa on tämä stanssaus. Stanssin tarkka kohta on Sakon hammasrataslogon ja sarjanumeron välissä.



Olen tosin kuullut, vaan en tiedä varmaksi, että muokkaamatonkin M28-30 toimii turvallisesti alkuperäisen D-166 patruunan kanssa.

Jos lataat itse, kannattaa kokeilla 12g D46:sta. Tämä on M28-30:n alkuperäinen luoti- jolle avotähtäimen matka-asteikko on kalibroitu. Pitää muuten hämmästyttävän hyvin vielä kutinsakin, aina kahteen kilsaan asti. M39:ssä on ilmeisesti sama tähtäin vaikka luoti (ja lentorata) uuden patruunan myötä muuttuivatkin.







Edit:

Jaa, unohtui.

Tähtäimiä kannattaa kysellä asesepiltä. Vaikka ei ekalla tärppääkään, tietävät yleensä neuvoa oikean miehen puheille. Osajemmoja kyllä on suomalaisilla diilereillä, messuilla näkee läjiä.

Jos palauttelet omaasi alkuperäiseen kuosiin, katso samalla takatähtäimen  numerot. Jos asteikko alkaa "1.5" lukemasta (=150m), on osa otettu M39 kivääristä. Muutenhan tähtäin on sama.

Samaten patruunamakasiinin oikealla kyljellä pitäisi olla leima "HV". M39:n makasiini on identtinen,mutta leima puuttuu.

Orggis hihnat sitten onkin harvinaisempia kuin kanan hampaat. Sääli, hihna on todella hyvä- M39:n hihnaan verrattuna niin hyvä että se on erikseen kielletty perinneasekilpailuissa.

Eikä auta vaikka hihna olisi kiinni M28-30 kiväärissä!

KL

#2
Itse jättäisin nuo ilmeisesti vanhemmat PV:n D166 -parruunat tyystin ampumatta ja keräilykäyttöön.

Niissähän on useammanlaista latausta ja ainakin tuhdimmat, jotka toimivat hyvin m39:ssä, nostavat paineen melko korkealle m28-30:ssä.



D46 ja 12g scenar itseladattuina ovat tarkkoja ja Vihtavuoren latausarvot tuntuvat pitävän paikkansa 28-30: kohdalla(ilmeisesti koepiippu on 308 -kaliberinen)

Oma 28-30 on ilman D -leimausta ja kyllä siinäkin olen D166 -latauksia kokeillut, mutta käynnin kannalta hieman huonommalla menestyksellä.

Sammy

#3
Moro! täältä saat ainain etutähtäimen ja muutakin sälää! :)

http://www.aseetjavaraosatkaihakkinen.fi/?sivu=tuotteet&cid=varaosat&scid=6">http://www.aseetjavaraosatkaihakkinen.fi/?sivu=tuotteet&cid=varaosat&scid=6

Koodi 243 ja hinta näytäis olevan 10€



toinen jolla on näitä hippeitä löytyy täältä...

http://www.saunalahti.fi/~vinski25/tuotteet.php#kivaariM-39osat">http://www.saunalahti.fi/~vinski25/tuot ... riM-39osat">http://www.saunalahti.fi/~vinski25/tuotteet.php#kivaariM-39osat



varmasti monta muutakin mestaa on ja keräilijöitä tietty jotka myy vaikka mitä! :)

sakke81

#4
Kiitoksia kovasti vastauksista! Pakko kehua tätä foorumia, monesti eri foorumeilla tulee tämän tyyppisiin kysymyksiin vastauksia tyyliin, kato googlella.



Noniin, muistaakseni ei tuota D-merkintää löydy, joten taidanpa jättää nuo vanhat rasiat kaapin perukoille. Tosin jos oikein muistan, ei siinä ole tuota sakon leimaakaan.

Onkos M39 ja tuon 28-30:sen etutähtäin identtinen? Takatähtäin muistaakseni on alkuperäinen.



Saakos sarjanumeron perusteella selvää valmistusvuodesta ja jatkuuko 28-30 numerointi suoraan M39, vai onko M39 jo omanaan?

Isällä on tuollainen samanlainen, mutta se on numeroltaan jossain 30 000 luokassa ja piipultaan paljon lyhyenpi, hämärä mielikuva on ettei isällä olisi etutukin läpi tulevaa kiinnitysruuviakaan. Hittolainen kun aseet ei ole nyt saatavilla niin voisin tarkastaa, jääpi häirihtemään.



Onkos perinnekivääritoimintaan estettä jos aseessa on 28-30 ja M39 osia sotkettu?



Tulipas taas paljon kysymyksiä. Ajatuksena on alkaa pikkuhiljaa kehittää harrastusta, mahdollisesti tuo perinnekiväärihomma ja alkaa itse lataamaan panoksia. Varsinainen metsästysase on erikseen, mutta jossain määrin voisi pystäriäkin hirvimetsällä käyttää.

JL

#5
http://mosinnagant.net/finland/MosinNagant-M2830rifle-introduction.asp">http://mosinnagant.net/finland/MosinNag ... uction.asp">http://mosinnagant.net/finland/MosinNagant-M2830rifle-introduction.asp



Tuolla asiaa- kuvat selventää paljon vaikka lontoo ei taipuisikaan.

Yhdessä kuvassa on kolme kehystä vierekkäin, kaksi D leimalla ja yksi ilman.



Etutähtäin taisi olla M39:ssä sama. Jos hommaat alkuperäisen tukin, kannattaa asentaa ennen etutähtäimen kiinnittämistä alumiininen holkki piipun ympärille. Holkki tulee tukin ja piipun väliin, etutukin etupään sisälle. M39:ssä tätä ei enää ole koska sitä ei periaatteessa tarvitse. Mutta jos palautat aseen alkuperäiseen kuosiin niin sen kuuluu siellä olla.



Perinnesäännöistä ei ole tarkkaa tietoa. En silti usko että on merkitystä jos joku tarkkuuden kannalta merkityksetön osa onkin vaihtunut ristiin.

sakke81

#6
Nonnin, piti ihan asia saada selväksi ja soitaltaa isälle jotta kahtoo molemmat läpi. Kummassakaan ei ole mitään leimoja, ei Sakon, D, tai HV- merkintää, miun kiväärissä pelkästään jokin leima lukkokehyksen puolella, samanlainen löytyy itseasiassa tuosta edellämainitusta kuvasta vasemmanpuoleisesta aseesta.

Piipuissa on pelkästään sarjanumerot, miulla 100500 ja isällä 2000.



Eli varsinaiset sekasikiöt, oisko sitten molenpiin vaihdettu jotkin muut piiput? Miun kiväärissä on n 15cm pitempi piippu isän aseeseen verrattuna. Kantoluvassa on minulla malli 28-30, isällä pelkästään sotilaskivääri.



Toisinsanoen ei taida entisöinnillä olla mitään merkitystä, pitää kuletella metällä tuota mukana ja radalla ampuilla millon tuntuu. Pitää vaan hyvä panos koittaa löytää siihen. Kiikaria en ala virittelemään tuon päälle, isällä omassaan on, mutta eikös tuonvertainen käyttö menne nostalgiamielessä avotähtäimillä.



Jos jossain vaiheessa tuohon perinnehommaan tulee innostus, niin täytyy hommata vielä se sitten erikseen.



Kiitoksia asiantuntevista vastauksista!

KL

#7
No se on sitten Sako Range 7,62x53R, suhteellisen edullinen tehdaspaukku harjoitteluun ja vaikka linnustukseen.

Tuntuu käyvän kohtuullisesti olipa piippu mikä hyvänsä.

JL

#8
Ei minkäänlaisia leimoja paitsi sarjanumero? Leimaamattomia 28-30:iä oli PV:n kilpakivääreinä, niitä valmistettiin niinkin myöhään kuin 60-70 luvun vaihteessa.

sakke81

#9
Lainaus käyttäjältä: JLEi minkäänlaisia leimoja paitsi sarjanumero? Leimaamattomia 28-30:iä oli PV:n kilpakivääreinä, niitä valmistettiin niinkin myöhään kuin 60-70 luvun vaihteessa.




Mitenkähän tuon jäljille pääsisi? Ois ihan mielenkiintoista tietää tarkemmin aseen historia...

JJR

#10
Olisi hauska nähdä kuva aseesta.



Se on kuitenkin selvä asia, että jos ase on m/28-30 100500 sarjanumerolla, se ei ole suojeluskuntajärjestön tilaamaa sarjaa vaan kaupalliseen myyntiin tehtyjä. Silloin aseessa merkintä sako riihimäki.



Voit korvata tähtäimet hyvin m/39 tähtäimillä. Etutähtäin on sama (jos luetaan pois alkupään kiväärit, jossa oli m/28 etutähtäin). Kukaan ei tule asiaan puuttumaan kisoissa. Kannattaa muistaa kuitenkin se, että m/28-30 kiväärissä jyvänjalka on lähempänä piipun suuta kuin m/39.



m/28-30 piipun pituus kuuluu olla 68,5 cm.



Kaksiosaista m/30 hihnaa saa (ja pitää  :violin:) käyttää kisoissa. Jos se on joissain kielletty niin  :naughty:  SM-kisoissa on sallittu ja miksi ei olisi. Pitäisikö suojeluskuntakivääriin kiinnittää armeijan hihna? No ei.

sakke81

#11
Lainaus käyttäjältä: JJROlisi hauska nähdä kuva aseesta.


Saatanpa tuosta jonkinlaisen napata kunhan ens vkl tulee kotosalla käytyä, samalla pitää tuo piipun pituus mittailla.

sakke81

#12
Tervehdys



Tuolta löytyy kuvia, tosin kännykkäkameralaatuisia, mutta kyllä noista jotain selvinnee. Piipun pituus piipun päästä tuohon lukkorungon reunaan (kantikas osa) oli muistaakseni 670mm. Onko tuo 685mm mistä mihin mitattuna?





http://www.aijaa.com/albums.php?album&a=52611">http://www.aijaa.com/albums.php?album&a=52611

Finnfire

#13
Iskupohjasta piipun suulle taitaa olla yleisin mittaustapa.

hasaki

#14
Hyytisen arma fennica 2 kertoo aiheesta seuraavaa:



suunnitteluvuosi 1929-1933

vuosina 33-40 n.40 000 asetta sarjanumerot n.33000-n72000 kaupallinen malli numerot 100.000-n.101500, yksittäisiä kappaleita n:oon 105000 saakka, joissa teksti "SAKO, Riihimäki".

Sarja alkoi huhtikuussa 1933 ja päättyi 23.10.1940



Erityispiirteet:

takatähtäimen tanko muutettu suoraksi ja varustettu korvakkeilla, etujyvän säätö portaattomasti sivussa olevilla ruuveilla. Etusiderengas tuettu tukin sisään sijoitetulla metallikiskoilla. Piipun päällä leimat "S" tai "Sk.Y" ,sarjanumero ja valmistusvuosi. Vuodesta 38 yleisesti kotimainen sormiliitoksella varustettu koivutukki. Suojeluskunnan tilaamissa tukeissa S-leima ja vuosiluvun kaksi viimeistä numeroa.



En mää mistään mitään tiiä, mutta tommonen tuli esiin kun ite mielenkiinnosta kettelin kirjahyllyä.



-Tuomas