sakon optilock kiikarinjalat

Aloittaja john, helmikuu 22, 2005, 15:03

« edellinen - seuraava »

john

Huomasin aseeni maalauksen jälkeen, että kiikarista loppui säädöt kesken jo 750 matkalla. Ihmettelin asiaa parille kaverille ja sain kuulla eräältä ammatilaiselta, että optilockin jaloissa saattaa olla suuriakin heittoja korkeudessa. Tästä ei vain ole liiemmin ilmoiteltu.



Olinkin asentanut jalat siten, että edessä olleet jalat olivat nyt takana. Kun asetin jalat tasaiselle alustalle huomasin, että jaloissa oli n. yhden millin ero korkeudessa. Eli "oikein" asennettuna optilockit asettavat kiikarin automaattisesti hieman nenälleen ja säädöt rittävät jälleen reilusti yli kilometriin.



Jos kiikarissasi ei riitä säädöt pitkälle matkalle, kannattaa ehkä tarkistaa jalat, josko niiden asettaminen toisin päin auttaisi asiaan.

PL

#1
Jos rakentelee kolmen tai neljän renkaan kiikarin kiinnitysjärjestelmiä aseeseen (näillä saa enemmän respektiä radalla :P ) on vaarana että tähtäimen runkoputkesta tulee vuoristoradan mallinen.

Hintavat ammattikäyttöön suunnitellut huipputähtäimet varmasti kestänevät tämänkin rasituksen.

MSa

#2
No huhheijaa! Hyvä Sako!



Tuo olisi ihan kiva fiitseri Optilock-rengaspareja ostaessa, jos saisi valita valmiina esim 20MOA kallistuksen, mutta jos kallistusta toimitetaan on sattumanvaraisena paketeissa, niin ... jätänpä sanomatta.



Heti kävi kylmä rinki, sillä itsellä on TRG:ssä kolmirenkainen versio kiikarinjalasta, että onko sen kallistus hoidettu "renkaita viilaamalla" ja että erityisesti olenkohan sattumalta laittanut renkaat oikeaan järjestykseen vai vuoristorataan...



MSA
[url=https]

PL

#3
Optilockin renkaiden valmistustoleranssi on +/- 0,2mm korkeuden osalta (tieto perustuu asiasta hyvin perillä olevan henkilön kertomukseen).

Itse havaitsin renkaiden korkeuseron juuri tällaisen monirenkaisen konstruktion kasaamisvaiheessa. Asensin neljä Optilockin rengasta yhtenäiseen alapalaan ja huomasin silmämääräisessä tarkastelussa että nyt kaikki ei ole kohdallaan, renkaathan ovat eri korkuisia ! Mittaus työntömitalla paljasti että renkaissa oli n.0,1mm heittoja molempiin suuntiin. Heitot olivat kuitenkin toleranssien sisällä.

Ratkaisin ongelman asentamalla vain kaksi rengasta ja hyvin on putki pysynyt paikoillaan (.338LM).

TM, et ilmeisesti mitannut renkaiden korkeuseroja millään mittavälineellä vaan ilmoittamasi 1mm perustuu silmämääräiseen arvioon ?

Joka tapauksessa olen kaikesta huolimatta käyttänyt Optilock renkaita tämänkin havainnon jälkeen muissakin aseissa, koska mielestäni ne ovat edelleen parasta A-ryhmää :D

PS.Renkaat eivät ole ymmärtääkseni Sakon koneistamia vaan jonkun alihankkijan

SO

#4
Jospa optilockin idea onkin ettei tarvii koneistaa niin tarkkoihin mittoihin...  :wink:

Aika löysät toleranssit jos eroa sallitaan 0,4mm.

Poikma

#5
Vähän tarkennusta tuohon "alihankkija/toleranssi-juttuun" ettei kenellekään jää käsitystä, että alihankkija tekee näistä jaloista "sutta ja sekundaa".

Jos valmistustoleranssi on korkeuden osalta se +/-0,2mm, niin silloin se tarkoittaa sitä, että piirustuksessa on tuo toleranssi ja osan valmistaja saa tehdä osan korkeuden tuohon toleranssiin ja osa on tällöin tehty "oikein", piirustuksen mukaisesti.

Jerkko

#6
Taitaa saanto ja hinta nousta kivasti jos toleransssi kiristetään 0.05 mm huitelle...0.1mm kuulostaa ihan järkevältä. Paljonko on sen muovirinkulan toleranssit?

PL

#7
Joo, en tarkoittanut että alihankkija olisi niinkuin ryssinyt homman vaan sitä että kaikki Sako merkkiset tavarat eivät ole Suojeluskuntain ase-ja konepajan itse tekemiä.

Muovirenkaiden tahi muiden jalkojen osien toleransseista ei minulla ole tietoa.

Tämä toleranssijuttu ei ole ongelma jos asian tiedostaa. Onhan muunkin merkkisillä renkailla ja yleensäkin aseen osilla myös omat mittaheittonsa.

Eipä patruunapesätkään ole aina keskellä piipun reikää, kuulemma :wink:

john

#8
Mittasin eron myöhemmin tönärillä ja se oli 0.9 mm.



Ajattelin olla suurpiirteinen ja ilmoittaa sen yhtenä millinä, kun meillä ei olla niin pilkun päälle :lol:

PL

#9
Onko 0,9mm renkaiden korkeusero (ei mahdu toleranssien sisälle :shock: ) vai onko mitassa "alapalojen" korkeuserot mukana ?

john

#10
No, asetin jalat alapaloineen tasaselle alustalle ja mittasin tästä korkeuseron. Eli mukana mittauksessa oli alapala ja renkaan alempi osa.



Jos eron haluaisi mitata tarkemmin, tulisi nämä jalat kiinnittää yhteen kiskoon ja suorittaa mittaus vasta tämän jälkeen.

MSa

#11
No joo, -+0,2mm toleranza valmistuksessa lienee metsästyskäytöön tulevalle järjestelmässä sallittua, sillä



0,2mm toleranssi aiheuttaa pahimmillaan 0,4mm kallistuksen jos sattuu toleranssin reunoilta lyhyt ja pitkä rengas pakettiin. Tämä vastaa 15cm renkaidenetäisyydellä noin 27cm/100m, johon normaali metsästyskiikari säatynee ok.



TM tapauksessa kun eroa on tuo 0,9mm muodostuu ero jo 60cm/100m, joka on vähintään jo kyseenalainen.



Joka tapauksessa tästä opin itse sen, että kolmi ja useampirenkaisissa järjestelmissä on renkaiden tasaisuus varmistettava ja että normaalisitikin kannattaa renkaat mitata ennen asentamista ja asentaa ainakin TA-järjestelmissä nokalleen eli lyhyempi eteen.



MSA
[url=https]

PMK

#12
Tuntuu olevan paremminkin sääntö, kuin poikeus tuo "mittavirhe". Minulla on sama juttu, kuin TM:llä. Hitto kun paloi turhaa aikaa tämänkin takia  :evil:

Kiitos TM vinkistä !!
PMK

JpL

#13
Mikä on muuten mielestänne paras jalkasysteemi ja merkki, jos vaikka asennetaan 3-4 rengasta? Jos kiikariin laittaa toista tonnia - joskus jopa kolmatta - rahaa, ei paljoa huvittaisi runkoputkea turhaa rasitella susilla jaloilla.
- \"Olen halunnut tehdä elämässäni vain kolmea asiaa: Kirjoittaa, metsästää, ja rakastaa.\"


Koheltaja

#14
Ei sillä oikeastaan muuta merkitystä ole kuin että ostaa laadukkaat teräsjalat ja asentaa ne oikein, jos asennus on perseellään niin jalkojen merkillä ei ole sen kummempaa merkitystä. Aina kun jalustat kiinnitetään aseeseen pitää linjaus tarkistaa/hioa paikalleen renkaiden hinnasta ja merkistä riippumatta, paitsi jos käyttää Optilockeja ja niitäkin korkeintaan yhtä paria kuten MSa jo antoikin jo ymmärtää.



Optiloc on yksi parhaita valintoja silloin jos haluaa päästä asennuksesta helpolla, jos taas muoviset mullinsilmät tökkii niin sitten kannattaa investoida teräksisiin ja ammattitaidolla asennettaviin renkaisiin.



Mihin tarvitset tykkiin tarvitset 3-4 jalustaa?



Itsellä on PMII pysynyt aseen päällä kahdella renkaalla vaikeuksitta vaikka raskas tähtäin on ollut 338LM:än ja 300LM:än päällä, eikä kansien ruuvitkaan kovin tiukalla ole koskaan olleet...



Oma mielipide on se että jos kiikari ei kaksilla renkailla paikallaan pysy niin silloin renkaat ovat laaduttomat tai sitten ne ovat virheellisesti asennettu. Saattaa olla että olen pahastikkin väärässä kun itsellä ei ole koskaan ollut ongelmia kiikarin pysymisen kanssa, ehkä jonain päivänä joudun naama punaisena nielaisemaan mielipiteeni   :oops:
Kylätason ampuja