Masters of Camouflage valmistautuminen & DIY reagoiva maali

Aloittaja HKR, helmikuu 15, 2008, 22:40

« edellinen - seuraava »

SO

#15
Noi on just noita 2.tason ongelmia. Pakko myöntää että olin väärässä etteikö 2.tason ristikolla voi mennä sekaisin.



 Kyllä sellaista interpolointikaavaa on tehty joka tasoittaisi taktikal-aseita että:

(pikatinakiskon yhteenlaskettu pituus / tähtäimen pituus) * osumat = tehtäväpisteet



joten kiskoa tulee olla FF-handguardissa vähintäänkin neljällä sivulla että tehtäväpisteet ovat vertailtavissa tavallisen kertalaukeavan leijonan kanssa.

:wink:

HKR

#16
Lainaus käyttäjältä: aoSe on hyvä että oot treenannut sitä myös kertalaukeavana, jos kisoissa sattuu olemaan pakkasta... :wink:


Tänään tuli käytyä taas radalla. Lämpötila oli n.+1 ja nyt V-22 jaksoi melkein ladata Master L:llä. Muutaman kerran ei käynyt lukko tarpeeksi takana että olisi virittänyt vasaran :(. Testasin Cci Standardia joka latasi moitteetta. ONKO JOKU KOITTANUT TOTA CCI:TÄ PIDEMMÄLLE MATKALLE?? Jos kisoissa on pakkasta on vähän tuskasta ampua Masteria :(.



Tossa se rakas on voittovarusteissa :mrgreen: :



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/17022008252.jpg">



Eli bipodi vaihtu Harrisiin ja Iorin alle tuli Hahnin kisko. Isoin homma oli saada kisko CZ:n päälle, sitä kun piti fiilata ja höylätä ja moukaroida sinne. Lopulta se kuitenkin antautui ja sujahti sisään:



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/16022008241_edited.jpg">



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/16022008242.jpg">



Kokeiltiin uutta kehitysversiota reagoivasta maalista mutta alumiinipleitillä se ei oikein ollut hyvä, pitää kokeilla metalliapupleitillä:



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/17022008251.jpg">


Lainaus käyttäjältä: JRuhttp://video.google.com/videoplay?docid=89445647276606624&hl=en">//http://video.google.com/videoplay?docid=89445647276606624&hl=en

Lainaus käyttäjältä: mikabushnell taitaa olla 1.75. tason retikkelillä varustettu tuubi... :)


Bushnell taitaa olla baska :mrgreen:.

mika

#17
Lainaus käyttäjältä: HKR
Kokeiltiin uutta kehitysversiota reagoivasta maalista mutta alumiinipleitillä se ei oikein ollut hyvä, pitää kokeilla metalliapupleitillä


Oliko se liian pieni? :)
CHAIRBORNE - USB Troop

SO

#18
Lainaus käyttäjältä: mika
Lainaus käyttäjältä: HKR
Kokeiltiin uutta kehitysversiota reagoivasta maalista mutta alumiinipleitillä se ei oikein ollut hyvä, pitää kokeilla metalliapupleitillä


Oliko se liian pieni? :)


 :lol:

HKR

#19
Lainaus käyttäjältä: SO
Lainaus käyttäjältä: mika
Lainaus käyttäjältä: HKR
Kokeiltiin uutta kehitysversiota reagoivasta maalista mutta alumiinipleitillä se ei oikein ollut hyvä, pitää kokeilla metalliapupleitillä


Oliko se liian pieni? :)


 :lol:


Kyllä tolla ARSKALLA ja 1.TASON ristikolla osui mutta PULTTILUKOLLA ja 2.TASON RISTIKOLLA EI OSUNUT :mrgreen:.

Pakko myöntää että pienessä tuulessa varsinkin koroltaan se oli hieman liian pieni. Ja kun siihen osui se ei pitänyt ääntä, heilahti kylläkin.

mamannon

#20
HKR kirjoitti:


LainaaONKO JOKU KOITTANUT TOTA CCI:TÄ PIDEMMÄLLE MATKALLE??


Joo, minä olen ampunut CCL standardilla, kun se on aika halpaa. Noita mastereita taas en ole kokeillut, ja ammun piekkarilla diopterilla, joten tarkkuusvaatimukset ovat ehkä vähän väljemmät kun sulla...



Mutta mitä ballistiikkaan tulee, niin jotain osviittaa saat varmaan Kivääriballistikka-keskustelusta. Sinne olen laittanut ampumani CCL standardin lentoratataulukon.



T: mamannon

mika

#21
Lainaus käyttäjältä: MSa
Lainaus käyttäjältä: ao
Eihän sitä tiedä, vaikka sun pitäisi asentaa piekkarin päälle vähän laadukkaampaa optiikkaa seuraavaan cupiin, että erotat kauimmatkin maalit  :lol:


Rahalla saa, mersulla pääsee ja 72mm Hensulla näkee...  :lol:

 tollanen sulta vielä puuttuu.. http://www.vaisala.com/weather/products/weatherstations">http://www.vaisala.com/weather/products/weatherstations
CHAIRBORNE - USB Troop

HKR

#22
Ei tarvitse ottaa aseitanne kisoihin, voitte tulla kyllä katsomaan kun vien voiton kotiin :D. Eli tuli käytyä taas radalla hakemassa lisädataa, testaamassa arskan uudistunutta toimintaa ja myös uusittua maalia.



Lämpötila +2

Ilmanpaine 1000mbar

Tuuli n.1m/s suoraan oikealta, välillä puuskittaista, loppua kohden tyyntyi.

Patruuna: Lapua Master L ja CCI Standard Velocity



Asehan ei oikein toiminut Masterilla varsinkaan pakkasella (ei jaksanut ladata vasaraa, heitti ja syötti kyllä), joten ostin uudet kevyemmät jouset triggeriin. Tarkoitus oli ostaa Jardin koko säädettävä koneisto mutta lähikaupassa ei juuri nyt ollut sellaisia joten oli tyytyminen pelkkiin jousiin. Ne oli n. puolet ohuemmat kuin alkuperäiset ja ohjeissa luvattiin 1,5kg laukaisua jota kyllä syvästi epäilin.

Tässä uudet jouset paikallaan:



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/23022008267.jpg">



Kyllä se laukaisu hieman keveni mutta ei se lähelläkään puoltatoista kiloa ole. Suuri tarkkuuden syöjä aseessa on edelleen laukaisu joka on siis aivan kauhea. Jardia odotellessa... Mutta pääseikka jousien ostoon oli että ase olisi itselataava niinkuin se on ilmeisesti tehtaalta lähtiessään tarkoitettu.



Ammunta aloitettiin 50 metrin matkalta johon ase myös zerottiin. Ensiksi Masterilla ampuen. Ammutiin normi 5 laukauksen kásoja. Paras kasa tässä, tosin vain 4 laukauksen kun loppui patruunat lippaasta kesken ammunnan :roll::



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/23022008259.jpg">



Pari lisää:



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/23022008256.jpg">



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/23022008260_edited.jpg">



Mutta mikä tarkeintä ase pelasi moitteetta :D!!!!! Jippii!! Jousien vaihto näemmä auttoi mutta se selviää vasta kunnolla pakkasella.



Piti myös kokeilla CCI:tä kun sitä tuli ostettua mutta jo tällä matkalla alkoi tulla eroa Masteriin ja ei ainakaan positiiviseen suuntaan. Tässä kuitenkin paras kasa:



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/23022008261_edited.jpg">



Loput kasat CCI:llä oli suunnilleen tuplat tosta (ei nyt ihan mutta kuitenkin :)). Nopeuksia CCI:lle ei mitattu, Masterille keskimäärin 325m/s tosin ei arskalla.



Sitten siirryttiin 100 metrin hujakoille jonne laitettiin reagoiva maali ja muutama taulu. Koroa 50 metristä 1,75mrad Kasojen koot CCI:llä oli suunnilleen tuplat Masteriin nähden ja kun Masteri alkoi aseessa toimimaan niin CCI voitiin jättää pois laskuista. Maali ammunnan jälkeen tämännäköinen, uusi etupleitti näkyy huonosti maassa lumen seassa:



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/23022008257.jpg">



100 metristä etupleittiin (koko 5cmx10cm, osui joka laukauksella suht helposti melkein myös CCI:llä. Maalin värejä pitää tosin muuttaa. Punaissa takapleitissä ei näy osumat oikein hyvin. Se tulee näillä näkymin valkoiseksi ja etupleitti mustaksi johon tökätään paikkalappu tai joku muu vastaava johon voi tarkasti tähdätä.



Masterin paras kasa, tosin 4 laukaista, taas loppui patruunat kesken (pakko saada lisää lippaita, tosin tilattu jo on) :mrgreen:. Loput oli vähän yli MOA:



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/23022008262_edited.jpg">



150 metrissä alkoi sitten tulla jo ongelmia. Etupleittiin ei aluksi meinannut osua. Sitten kun lyötiin päätä yhteen ja huomioitiin kevyt sivutuuli ja otettiin tuulikorjausta 0,5mrad oikealle niin alkoi osumia tulla, tosin ei kyllä joka laukauksella kuitenkaan :(.

Tossa yksi kasa 150 metristä josta huomaa kyllä tuulen vaikutuksen. Kasa tähdätty keskelle taulua:



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/23022008264_edited.jpg">



Siinäpä sitä. Tärkein tuli nyt tehtyä eli saatiin ase itselataavaksi ja zerottua 50 metriin.

Ai niin, meinasi unohtua. Lajiteltiin 300kpl Masteria painon mukaan, ihan testimielessä. Löytyi 5:ttä eri painoa:

51,6

51,7

51,8

51,9

52grs



Mittasin myös muutaman CCI:n painon, eroa oli huomattavasti enemmän, parhaimmillaan tai siis huonommillaan 1grs :shock:. Mittaus suoritettin chargemasterilla.

En tiedä auttoiko lajittelu vai oliko enemmän henkistä apua mutta on myönnettävä että pidemmillä matkoilla vaivanneet ihmeelliset "kärpäset" (ei ampujasta johtuvat) loppuivat kokonaan! Go an figure..



Lopussa V-22 alkoi tehdä muutamia syöttöhäiriöitä mutta olihan silla ammuttu jo varmaan kolmattasataa patruunaa. Puhdistaessa ei sitten enää ihmetyttänyt miksi se alkoi lopussa pykimään, paskaa oli lukossa lähes senttitolkulla:



http://i99.photobucket.com/albums/l314/honohessu/23022008266.jpg">



Vaviskaa, voittaja on löytynyt :wink:.



Viime hetken lisäys; Korot ei täsmää ballistiikkataulukkoihin, jossain mättää. Suurin epäluulo on matkoihin, pitää käydä mittamassa matkat laserilla ja varmistaa ettei radantekijöille ole käynyt mittahäröä :). 100 metrin koro on VARMA 1,75mrad.

SO

#23
Paljo oli lähtönopeus?



-> siis 325m/s

ao

#24
Lainaus käyttäjältä: HKRAmmutiin normi 5 laukauksen kásoja. Paras kasa tässä, tosin vain 4 laukauksen kun loppui patruunat lippaasta kesken ammunnan :roll::

Lainaus käyttäjältä: HKR
Masterin paras kasa, tosin 4 laukaista, taas loppui patruunat kesken (pakko saada lisää lippaita, tosin tilattu jo on) :mrgreen:. Loput oli vähän yli MOA:


Eli voidaanko näistä päätellä, että Arskassa on vain 4 patruunan lippaita, vai että parhaat 5lks kasat saa ampumalla 4 laukausta  :wink:


Lainaus käyttäjältä: HKRNopeuksia CCI:lle ei mitattu, Masterille keskimäärin 325m/s tosin ei arskalla.


Millä torslaakilla nopeudet on mitattu / mitattiinko arskalla laisinkaan?

HKR

#25
Lainaus käyttäjältä: SOPaljo oli lähtönopeus?



-> siis 325m/s


 :idea: Kyllä, kyllä :lol:. Tosin ei siis V-22:sta vaan Tozista, josta mitattiin edellisellä kerralla hieman hitaampia lähtöjä kuin arskasta.

HKR

#26
Lainaus käyttäjältä: ao
Lainaus käyttäjältä: HKRAmmutiin normi 5 laukauksen kásoja. Paras kasa tässä, tosin vain 4 laukauksen kun loppui patruunat lippaasta kesken ammunnan :roll::

Lainaus käyttäjältä: HKR
Masterin paras kasa, tosin 4 laukaista, taas loppui patruunat kesken (pakko saada lisää lippaita, tosin tilattu jo on) :mrgreen:. Loput oli vähän yli MOA:


Eli voidaanko näistä päätellä, että Arskassa on vain 4 patruunan lippaita, vai että parhaat 5lks kasat saa ampumalla 4 laukausta  :wink:


Lainaus käyttäjältä: HKRNopeuksia CCI:lle ei mitattu, Masterille keskimäärin 325m/s tosin ei arskalla.


Millä torslaakilla nopeudet on mitattu / mitattiinko arskalla laisinkaan?


Mitä, mitä,  aletaanko täällä v..tuilemaan :lol:? Ihan 10 patruunan lipas mutta oli jotain säätöä välillä niin huomaamatta kuuluikin klik kun veti liipasimesta ( esim. laukeamattomia tuli jonkun verran). Ei viitsinyt lipastaa yhtä ja ampua samaan kasaan, itsellä ainakin menee siinä vaiheessa kasojen ammunta perseelleen :).



Nopeudet mitattiin TOZilla, mallista ei tietoa, vuodelta miekka ja kirves, lippaaton, 20" piipulla.

Viimeiset 10 patruunan koitettiin mitata arskalla mutta aurinko paistoi suoraan mittariin -> ei saatu tuloksia. Edellisellä kerralla arska ampui hieman kovempia lähtöjä kuin Toz, muistaakseni 5-10m/s.

SO

#27
Lainaus käyttäjältä: HKR
Nopeudet mitattiin TOZilla, mallista ei tietoa, vuodelta miekka ja kirves, lippaaton, 20" piipulla.

Viimeiset 10 patruunan koitettiin mitata arskalla mutta aurinko paistoi suoraan mittariin -> ei saatu tuloksia. Edellisellä kerralla arska ampui hieman kovempia lähtöjä kuin Toz, muistaakseni 5-10m/s.


Oisko siinä tozissa sen verta tiukempi piippu että kuulat hiukan ahistaa rihlojen takia eikä lennä sukkana läpi. :wink:

Koheltaja

#28
Hienoa raporttia kuvien kera, näitä lisää :D
Kylätason ampuja

hasaki

#29
Ei näy tulevan paukkupakkasia kisaan ainakaan Forecan mukaan  :arrow: saattaapi arskakin toimia ihan puolarina  :wink:



Noh täytyy taas antaa pojille vähän tasoitusta ja osallistua kertalaukeavalla ansulla tascon kera 8) , ansu on muuten tehty 1964 :shock:  ja kyllä vuosiluku on kirjoitettu ihan oikein.

Ei taida meijän pistejohto JRu:n kanssa riittää ihan loppuun asti, kun tuo varustelukilpa on astunut mukaan myös tänne .22lr puolelle. :cry:  (Tarkoittaa arskoja ja kaiken maaliman Night Forceja ja Zeisseja ja IOReja)...tai eihän sitä koskaan tiedä, jos vaikka muut ei osukkaan, tai menee pupu pöksyyn eikä ilmaannukkaan paikalle  :wink:

Etkä sitten Msa tuo sinne mitään swaron kiikareita ym ym uusia juttuja käpisteltäväksi tai täytyy ottaa lisää velkaa kun kuume härveleihin nousee ja pelkkä syömmättä oleminen ei riitä varojen hankintaan :evil:



Ei kerinny meikäläisen toz projekti valmiiksi tähän kisaan, mutta ehkä ensikerralla  :?:  tai sitä seuraavalla  :oops: