TA-käyttöön sopivat rinkat/reput

Aloittaja Petsku, huhtikuu 25, 2024, 21:52

« edellinen - seuraava »

HJu

NIR-materiaaleista sen verran että Lekasta saa NIR-speksattuja M05-sadehuppuja reppuihin. Jos repun kantohihnojen pelkää loistavan kannettaessa niin homma on jo mennyt vihkoon koska kyllä se liikkuva rinkkaa kantava ukko näkyy muutenkin vaikka releet olisi NIR-speksattuja.

Ei NIR -kamppeet väärin ole mutta NIR-suojaus rinkassa ei normi jv-hommissa ole niin justiinsa. Sissihommissa ehkä enemmän merkitystä. Yleensähän rinkka jätetään kätköön kun lähdetään varsinaisiin hommiin.
Terveisin,


HJu

LSa

Dronet jne. kun on yleistyneet, niin tarve hyville häiveominaisuuksille on lisääntynyt. Oletuksena on, että ollaan tähystyksen alla "koko ajan".

Olennaista on vielä sopivuus suomalaiseen ympäristöön. Esim. aavikkokäyttöön suunnitelluissa kamoissa on erilaiset häiveominaisuudet.

Joukkohan paljastuu yhdenkin huonosti itseään suojanneet ansiosta. Näkisin, että omien kamojen häiveominaisuuksista huolehtiminen on taistelutovereiden suojaamista. Samasta syystä tarkistat parisi naamioinnin. Homma on yhteispeliä.

Rinkan päälle tuleva erillinen naamiointi on ihan jees, mutta jos mahdollisuuksia on, niin mielellään se rinkkakin on samalla häiveominaisuuksiltaan riittävä.

Toki voi käyttää myös jakotavaraa. Sitä ei vaan ihan kaikille riitä.

Riski nousee, jos tekee tarkka-ammuntahommia. Vastapuoli on valmis laittamaan kaiken kykynsä peliin, saadakseen tarkka-ampujan tuhottua.