Muukon radalla pieni savotta

Aloittaja Long Range, toukokuu 12, 2022, 07:19

« edellinen - seuraava »

Long Range


Laitoin Lappeenrannan Kaupungille ao viestin ja lupa poistaa levyt YHDESTÄ väliköstä heltisi.Siis jos näette minut purkuraudan & rautakangen kanssa siellä heiluvan,niin älkää tilatko hakijoita...

Huomenta!

Muukon 100 m:n ampumaradalla on vaneriset tasot kaikissa ampumaväleissä.Ne ovat sellaisella korkeudella etteivät ne mahdollista istualtaan tapahtuvaa aseiden kohdistusta tai kasa-ammuntaa.

Kenen kanssa voisi neuvotella olisiko yhdestä väliköstä tuo taso poistettavissa? Toimittaisin 2 kpl kasa-ammunta pöytiä ja tuoleja siihen välikköön omilla kustannuksillani.

Nuo pöydät palvelisivat kaikkia aseiden kohdistajia ja mahdollistaisivat myös kasa-ammunnan harjoittelun.

Tason poistoon löytyy kyllä talkoolaiset,jos vain lupa muutokseen saataisiin Lappeenrannan Kaupungin suunnasta!

Terveisin,

Timo Kokkonen

RK-75

"Taso" on osa radan kimmoke estoa/suojausta tason päällä olevat levyt ovat osa vaadittua kimmokesuojausta. Oletko siis purkamassa radan kimmokesuojaa ?  Ennen  purkamista kannattanee varmistaa vaikutukset radan käytölupaan ja turvallisuuteen. Kuten tiedettyä ko. Ampumapaikan kimmokesuojaukset ovat merkittävät ja vuosien saatossa niitä on jouduttu lisäämään (jotta rataa on saanut käyttää). Nimimerkillä huolestunut radankäyttäjä.

Long Range


Tarkoitatko kimmokesuojilla välikössä noin 1 metrin korkeudella vaakatasossa olevia vaneritasoja?

Purkurauta on edelleen varastossa ja olit ilmeisesti ollut yhteydessä LPR:n kaupungin suuntaan kun sieltä soittivatkin.

Katsotaan että kaikki menee pykälien mukaan.

Timppa


esase

Terve

Jos muutosehdotus menee häneksi.
Niin varana kannattaa tarkistaa, josko pystyisi nostamaan lattiatasoa ampumapaikalla?
-Kompurointivaarahan siinä on pelkona, ....

Esa

Long Range


Kaupungin liikuntatoimi antanee vastauksen RK-75:lle ihan hlökohtaisesti.

Timppa

Long Range


Kävin konttailemassa ja rakennetta tutkimassa.Vaneriosan poistaminen ei turvallisuutta vaarantaisi,mutta eipä tuo paljon korkoon auttaisi kun seuraavana on betoninen tasopinta,joka vain vajaan 10 cm vaneritasoa alempana.

Eli Esase:n ehdotus otettava framille eli pöydät ja tuolit korkeammalle ja ammutaan tason yli.Katsotaan mitä keksin tuohon.Betonivalu ei lattian korottamiseen tule kysymykseen vaikka olisikin tukevin vaihtoehto.

Yksinkertaisinta lienee vain korottaa pöytien jalkoja ja korkeammat jakkarat.Kun radan on palveltava monia ampumalajeja,niin nuo about 50 kg painavat pöydät on tarvittaessa helposti nostettavissa sivuun,jos kaikkia väliköitä tarvitaan esim. kisa hommissa tms.

Timppa