TARKKA-AMPUJAKILTA

Avoin Keskustelu => Ballistiikka ja jälleenlataus => Aiheen aloitti: SMä - toukokuu 18, 2022, 00:03

Otsikko: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 18, 2022, 00:03
Värkkäilin pienen kasasimulaattorin, jonka tarkoituksena on visualisoida, millaisia kasoja voisi sattumalta syntyä erilaisilla laukausmäärillä siinä tapauksessa, että aseen ja ampujan käynti pysyy todellisuudessa koko ajan samana. Idea lähti liikkeelle, kun mietin kohdistuksia tarkistellessa, että millainen vaikkapa viiden laukauksen kasa voisi olla normaali, ja milloin puolestaan olisi säädöille ehkä tarvetta. Voi myös katsella millaisia "kärpäsiä" saattaa syntyä ihan normaalin vaihtelun rajoissa.

Alla on pari kuvaa, jossa on ammuttu 9 virtuaalista kasaa eri laukausmäärillä. ATK tuottaa noita napinpainalluksella aina uuden 9 kasan setin, joten kasoja pääsee katselemaan enemmänkin.

Kuvissa maalitaulun taustalla on värisävyinä 50%, 90%,99% ja 99.9% osuma-alueet. Voi ajatella, että jos ammuttaisiin tuhansia laukauksia, osumia löytyisi alueilta noiden prosenttien mukaan. Vihreä risti näyttää osumakeskipisteen. Jokaiseen tauluun on laskettu lisäksi osumien y-koordinaatin keskihajonta (SD), vaihteluväli (ES) ja kasan ulkomitta (group).

Olisiko tällaiselle hupi- ja/tai hyötykäyttöä nähtävissä, jos simulaattori olisi nettisivun muodossa saatavilla? Käyttäjän säädettävänä olevia muuttujia olisivat ainakin


Mielessä on, että lisäksi näkyvillä voisi olla myös koostetaulu, johon kaikki kasojen laukaukset ja keskipisteet kerätään. Samalla voisi harjoittaa vähän tilastopäättelyä: kuinka tarkasti laukausmäärästä on mahdollista päätellä todellinen käynti?
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: LSa - toukokuu 18, 2022, 07:23
Ajatuksena mielenkiintoinen. Hyötykäyttöön moista voisi käyttää hahmottamaan kohdistuksen edellyttämien laukausten määrää.

Moni säätää kolmen laukauksen perusteella - kun ne kolme ovat hajonnan sisällä, mutta eivät keskeisesti, niin siinä sitä sitten ihmetellään, että missä vika on.
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: MTä - toukokuu 18, 2022, 07:31
Näyttää hyvälle ja arvostan kyllä värkkäilyä.

Vaikka itse kuviin/laskentaan sillä ei taida olla merkitystä niin erottelisin aseen ja ampujan tarkkuuden erillisiksi muuttujiksi. Silloin voisi fiilistellä miten esim. asento voisi vaikuttaa.
Etäisyys myös, jos eilen vaikea lisätä.
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 18, 2022, 10:14
Kiitos kannustuksesta.

Tuollapa voi käydä kokeilemassa protoa, mille vaikuttaa:

https://virtualrange.shinyapps.io/groupsimulator/

Voisi periaatteessa lisätätä etäisyyden, ja 90% osuma-alueen voisi silloin määritellä vaikka kulmaminuuttien kautta.
Hajonnan voisi kyllä jakaa myös kahteen (tai useampaankin komponenttiin).

Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: jli - toukokuu 18, 2022, 10:31
Liippaa aika läheltä tätä ballistiikkaohjelman wez-osuutta, jos tuosta jotain synergiaa löytyisi:

https://appliedballisticsllc.com/wp-content/uploads/2021/06/Weapon-Employment-Zone-Analysis.pdf
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 19, 2022, 09:53
Lainaus käyttäjältä: jli - toukokuu 18, 2022, 10:31
Liippaa aika läheltä tätä ballistiikkaohjelman wez-osuutta, jos tuosta jotain synergiaa löytyisi:

https://appliedballisticsllc.com/wp-content/uploads/2021/06/Weapon-Employment-Zone-Analysis.pdf

Kiinnostava linkki, kiitoksia!

Virittelin simulaattoria hieman eteenpäin:

https://virtualrange.shinyapps.io/groupsimulator/

Muutoksia:

- Ampumaetäisyys lisätty, jonka perusteella lasketaan, millaista käyntiä 90% osuma-alue ja etäisyys tarkoittavat kulmaminuutteina ja milliradiaaneina.
- Mahdollisuus ampua näkyviin 1-9 kasaa kerralla
- Koontitaulu, jossa kaikki laukaukset näkyvät

Parannusehdotuksia?
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: jli - toukokuu 19, 2022, 10:46
Jotenkin pitäisi keksiä miten saa mukaan elementin "Act of God" eli tuuli. Muiden hajontaa aiheuttavien häiriötekijöiden kohdalla on tilanne, että häiriön suuruus on normaalijakautunut ja ampujien määrän kasvattaminen kasvattaa osumistodennäköisyyttä samassa suhteessa. Jos vaikkapa kaksi henkilöä ampuu oleellisesti samaan aikaan 90% osumistodennäköisyydellä, niin varmasti osuu.

Jos taas hajonta johtuukin tuulesta, käy niin, että molemmat ampuvat ohi tai molemmat osuvat (koska molemmat sattuvat joko "huonoon" tai "hyvään" tuulirakoon). V-mäisyyttä lisää se, ettei edes mitatun tuulen keskinopeudesta voi suoraan päätellä, mikä on todennäköisin nopeus luodin lentoaikana (koska nopeus noudattaa weibull-jakaumaa eikä normaalijakaumaa).

Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: Corvus - toukokuu 19, 2022, 15:18
Erittäin kiinnostava ja hyödyllinen idea! Sillä yhdellä kolmen laukauksen otannalla ei tosiaankaan välttämättä tule ajatelleeksi miten hurjan erinäköisiä ja -kokoisia kasoja voi odottaa ihan vaan normaalin hajonnan perusteella. Ja toisin päin, välillä voi tulla joku ihan älytön "kaikki kolme samaan reikään"-onnenkantamoinen, joka sekään ei kerro totuutta aseen käynnistä tai omasta osumatarkkuudesta.

Pienenä käyttöliittymän kehitysehdotuksena, Shoot (again) -nappi voisi olla heti sivun yläreunassa niin ei tarvitse pienemmällä ruudulla skrollailla ylös ja alas taulut nähdäkseen. Tai nappi voisi olla sekä ylhäällä että alhaalla? Muuten todella jees, peukku tälle!

Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: LSa - toukokuu 19, 2022, 16:22
Mites eri sarjojen keskipisteiden keskipiste vs. kaikkien laukausten keskipiste?
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 19, 2022, 16:28
Lainaus käyttäjältä: Corvus - toukokuu 19, 2022, 15:18
Pienenä käyttöliittymän kehitysehdotuksena, Shoot (again) -nappi voisi olla heti sivun yläreunassa niin ei tarvitse pienemmällä ruudulla skrollailla ylös ja alas taulut nähdäkseen. Tai nappi voisi olla sekä ylhäällä että alhaalla? Muuten todella jees, peukku tälle!

Hyvä idea, nyt sieltä löytyy toinenkin nappi!
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 19, 2022, 16:51
Lainaus käyttäjältä: LSa - toukokuu 19, 2022, 16:22
Mites eri sarjojen keskipisteiden keskipiste vs. kaikkien laukausten keskipiste?

Nehän eivät ole tosiaan aivan sama asia. Kävin lisäämässä myös keskipisteiden keskipisteen samaan kuvaan. Tuotahan voisikin jossain vaiheessa vähän simuloida, onko jommassa kummassa oleellisesti enemmän satunnaisvaihtelua.
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 19, 2022, 17:03
Lainaus käyttäjältä: jli - toukokuu 19, 2022, 10:46
Jotenkin pitäisi keksiä miten saa mukaan elementin "Act of God" eli tuuli. Muiden hajontaa aiheuttavien häiriötekijöiden kohdalla on tilanne, että häiriön suuruus on normaalijakautunut ja ampujien määrän kasvattaminen kasvattaa osumistodennäköisyyttä samassa suhteessa.

Mielenkiintoisia ideoita! Toistaiseksi tässä simuloidaan vielä tällaista aika yksinkertaista tilannetta, jotta laukausmääriin liittyvä pointti tulisi jo häirittömissäkin oloissa hyvin esille. Mutta jännää olisi lisätä myös tuulen vaikutusta, ja katsoa, mille kasat voisivat näyttää, ja mitä mieli lähtisi niistä tulkitsemaan. Joko pitäisi upottaa simulaattorin sisälle kunnon ballistiikkalaskuri, tai sitten approksimoida sellaisen toimintaa jollakin yksinkertaistuksella. Karvalakkimallissa käyttäjä voisi syöttää omasta ballistiikkakortistaan/apistaan valitsemalleen tuulelle tarvittavan sivukorjauksen, jonka avulla simulaattori venyttelisi tuota osuma-aluetta ja sitä myötä myös osumia vastaavasti. Tuulta voisi laukauksien välillä vähän heilutella vaikkapa sillä weibull-jakaumalla.

Lainaa
Jos vaikkapa kaksi henkilöä ampuu oleellisesti samaan aikaan 90% osumistodennäköisyydellä, niin varmasti osuu.
Jos taas hajonta johtuukin tuulesta, käy niin, että molemmat ampuvat ohi tai molemmat osuvat (koska molemmat sattuvat joko "huonoon" tai "hyvään" tuulirakoon). V-mäisyyttä lisää se, ettei edes mitatun tuulen keskinopeudesta voi suoraan päätellä, mikä on todennäköisin nopeus luodin lentoaikana (koska nopeus noudattaa weibull-jakaumaa eikä normaalijakaumaa).

Näinhän se on, kun kaksi ehdollisesti riippumatonta satunnaismuuttujaa riippuvat molemmat kolmannen arvosta.



Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 19, 2022, 22:48
https://virtualrange.shinyapps.io/groupsimulator/

Lisäsin osumakuvien keskustaan kiikarin naksun kokoisen neliön.  Jos kasan keskusta on sen sisällä, ei ehkä tee mieli säätää tähtäintä, koska odotettavissa olisi osumakeskipisteen siirtyminen entistä kauemmas keskustasta. Jos taas keskipiste on laatikon ulkopuolella, joutunee miettimään, pitäisikö tähtäintä siirtää vaiko ampua lisää laukauksia. Koska simulaattorissa nyt oletetaan, että tähtäin on jo täydellisesti nollattu, pääsee simulaatiolla haarukoimaan, kuinka usein siinä tapauksessa saattaisi päätyä säätämään tähtäintä turhan päiten, jos asiaa haluaa tarkistaa pienellä laukausmäärällä.

Naksun milliradiaanimäärän voi säätää haluamakseen, oletuksena on 0.1 MRAD.
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 19, 2022, 23:56
https://virtualrange.shinyapps.io/groupsimulator/

Innostuin vielä lisäämään simulaatiotyökalun, jonka avulla voi arvioida, kuinka usein osumakeskipiste sattuu erilaisilla laukausmäärillä alueelle, jossa voi tehdä mieli säätää tähtäintä.

Voi esimerkiksi huomata, että ase, joka ampuisi 1 MOA:n alueelle 90% todennäköisyydellä, tuottaisi noin 35-40% todennäköisyydellä 5 laukauksen osumakeskipisteitä, jotka ovat yli puolen naksun päässä tähtäyspisteestä, vaikka tähtäin olisi täsmälleen oikein kohdistettu.

20 laukauksella tällaisia vääriä hälyytyksiä sattuisi vain muutaman prosentin todennäköisyydellä.

Toisaalta, jos aseen tarkkuus on vaikkapa 2 MOA, niin 20 laukauksen kasoista taas noin 40% menee säätöharkintaan.

Ja 0.5 MOA:n käynnillä 5 laukauksen kasat vain hyvin harvoin päätyvät mahdolliselle säätöalueelle.

Pitää vielä huomauttaa, että tässäkin simulaatiossa kuvitellaan tilannetta, jossa ase on todellisuudessa täydellisesti kohdistettu, ja pohditaan kasojen käyttäytymistä siinä tilanteessa. Tämä ei siis vastaa siihen kysymykseen, kuinka kasasta päätellään, millä varmuudella ase on nyt kohdistettu täsmälleen keskelle, tai kiikarin naksujen puitteissa riittävän keskelle. Siihen tarvitaan toisenlaiset laskelmat.
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: Corvus - toukokuu 20, 2022, 00:08
Lainaus käyttäjältä: SMä - toukokuu 19, 2022, 23:56
Innostuin vielä lisäämään simulaatiotyökalun, jonka avulla voi arvioida, kuinka usein osumakeskipiste sattuu erilaisilla laukausmäärillä alueelle, jossa voi tehdä mieli säätää tähtäintä.

Voi esimerkiksi huomata, että ase, joka ampuisi 1 MOA:n alueelle 90% todennäköisyydellä, tuottaisi noin 35-40% todennäköisyydellä 5 laukauksen osumakeskipisteitä, jotka ovat yli puolen naksun päässä tähtäyspisteestä, vaikka tähtäin olisi täsmälleen oikein kohdistettu.


Aivan kiehtova työkalu. Tämä ylläoleva on myös aika epäintuitiivinen mutta hyödyllinen asia tajuta.

Onko muuten tarkoituksella niin että simulaattori "ampuu" automaattisesti uudestaan heti kun käy säätämässä jotain slideria vasemmalla? Mulla ainakin näyttää tekevän näin. 
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 20, 2022, 07:08
Lainaus käyttäjältä: Corvus - toukokuu 20, 2022, 00:08

Onko muuten tarkoituksella niin että simulaattori "ampuu" automaattisesti uudestaan heti kun käy säätämässä jotain slideria vasemmalla? Mulla ainakin näyttää tekevän näin.

Kyllä se on tarkoitus. Ajatus, on että säästää yhden klikkauksen säätämisen jälkeen.
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 20, 2022, 23:27

https://virtualrange.shinyapps.io/groupsimulator/

Lisäsin mahdollisuuden määritellä kasojen keskipisteen joko mediaanin (keskimmäiset osumat) tai keskiarvon kautta. Keskiarvoa käytettäessa kasojen keskipisteiden keskipiste on sama kuin kaikkien laukausten keskipiste, joten niitä osoittavat symbolit menevät päällekkäin. Mediaaneilla määriteltynä nuo kaksi asiaa hieman poikkeavat toisistaan.

Lisäsin "väärien hälytysten" simulaation myös vertailun mediaanin ja keskiarvon välillä. Näyttäisi sille, että tietyllä laukausmääräalueella keskiarvo antaa vähemmän vääriä hälyytyksiä silloin, jos kohdistus on todellisuudessa aivan kohdallaan, mutta sitä tarkistellaan kasaa ampumalla. Ainakin jos patruunat ovat kovin kalliita, niin voi olla kannattavaa mitata osumien koordinaatit ja laskea niistä keskiarvot.

Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: Corvus - toukokuu 21, 2022, 01:05
Sweeeeet. Onhan toi nyt ihan v.tun hieno. Ehdottomasti kannattaisi promota jossain.. öö, en tiedä missä, mutta kansainvälisillä foorumeilla jos oot siellä aktiivinen, tai firearms-bloggaajille, tai jossain.   

8)
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 21, 2022, 08:02
Lainaus käyttäjältä: Corvus - toukokuu 21, 2022, 01:05
Sweeeeet. Onhan toi nyt ihan v.tun hieno.

Kiitos!

LainaaEhdottomasti kannattaisi promota jossain.. öö, en tiedä missä, mutta kansainvälisillä foorumeilla jos oot siellä aktiivinen, tai firearms-bloggaajille, tai jossain.   
8)

En ole vielä kv. foorumeille kirjautunut, mutta on sellainen mielessä käynyt. Vähän siltä varalta ryhdyin suoraan englanniksi kirjoittamaan, että olisi jossain vaiheessa laajemmalle porukalle hyödyllinen. Toivottavasti ei karsi liikaa kotimaisia käyttäjiä.

Yksi pian eteen tuleva haaste on raha. Tuo shinyapps.io -pilvi, jossa simulaattori nyt on, tarjoaa ilmaiseksi vain 25 tuntia/kk  käyttöaikaa sovelluksille. Nyt muutamassa päivässä olemme käyttäneet tästä noin 14 tuntia, joten kohta pitää kaivaa kuvetta ettei tule on-line käyttöön kuukauden tauko. Kehittely tapahtuu omalla koneella, jossa sitä voi silti hyvin jatkaa.

Jos jollain on ajatuksia, kuinka simulaattorin ylläpitokuluja saisi katettua, niin ideoita otetaan vastaan! Mainoksiahan voi webbisivulle laittaa, mutta mieluiten toki ei. Käsittääkseni Patreon -tyyppiset järjestelmät ovat Suomen rahankeräyslain kannalta haasteellisia. Mieluiten simulaattori saisi myös olla kaikille ilmaiseksi käytettävissä.

Vaihtoehto pilvelle olisi oma shiny-palvelin. Sei ole yhtä kätevä käytellä, mutta saattaa olla halvempi, jos palvelinkone on jotain muuta tarkoitusta varten jo olemassa. Olisikohan jollain tarjota palvelinkone, johon voisi asentaa ilmaisen shiny-serverin? https://www.rstudio.com/products/shiny/shiny-server/

Suunnitteilla on muutama lisätoiminto:

- Tilastopäättely ammutun kasan perusteella: kuinka tarkasti todellinen osumapiste ja vaikkapa 90% osuma-alue on pääteltävissä laukausten perusteella? Nythän on tähän saakka oletettu, että nämä asiat tunnetaan, ja on vain katsottu, miltä satunnaiset kasat näyttävät, ja miten ne käyttäytyisivät kun ammutaan enemmän tai vähemmän.

- Tikapuutestisimulaattori: Oletetaan vaikkapa ruudin määrälle ja lähtönopeudelle lineaarinen suhde, jossa ei ole nodeja. Otetaan sitten mukaan patruunan nopeusvaihtelu ja nopeusmittarin satunnainen virhevaihtelu ja ammutaan erilaisia laukausmääriä. Mille tikapuukuvaaja näyttää? Poimiiko silmä otollisia ruutilatausnodeja, vaikka sellaisia ei oikeasti olisikaan? Oletetaan sitten, että muutamia nodeja todella on ja toistetaan sama. Paljonko pitää ampua, jotta silmä poimii oikeat nodet? Saman voi ajatella toimivan myös silloin, jos testiä ei tehdä nopeudelle, vaan iskemien y-koordinaateille taulussa.

- Kahden latauksen vertailutyökalu tilastopäättelyn avulla: syötetään eri lautauksilla ammuttujen sarjojen mittausdata (nopeus tai iskemät taulussa) ja lasketaan, millä todennäköisyydellä toinen on parempi, ja kuinka paljon eroa on.




Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: MTä - toukokuu 21, 2022, 15:52
Hyvältä näyttää.
Arvostan, kun päivitykset tulee keskellä yötä...  8)

Silmiä avaavaa on kyllä se, että ase voi käydä ihan hyvin ja tähtäinkin kohdistettu oikein, mutta kaikki kasat ei vaan ole nättejä.
Pitää vaan tuntea omat taidot ja tekniikka.
Otsikko: Vs: Kasasimulaattori
Kirjoitti: SMä - toukokuu 21, 2022, 16:08
Lainaus käyttäjältä: MTä - toukokuu 21, 2022, 15:52
Hyvältä näyttää.
Arvostan, kun päivitykset tulee keskellä yötä...  8)

Päivisin tehdään töitä, ja öisin harrastetaan :)