Vaihtolupa käytännön lisääminen ampuma-aselakiin

Aloittaja THuh, elokuu 19, 2014, 01:50

« edellinen - seuraava »

THuh

Terve,



Kansalaisaloite.fi sivustolla on vireillä mielenkiintoinen aloite -joka koskee valtaosaa tämänkin sivuston käyttäjiä.. Kehotan kaikkia kiinnostuneita tutustumaan aiheeseen: Kansalaisaloite.fi:n sivuilta.. Aloite N:o 870



https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/870">https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/870



Juttu noin pähkinän kuoressa



-Kansalaisaloitteen otsikko: Vaihtolupa -käytännön lisääminen ampuma-aselakiin

-Aloitteen muoto: Ehdotus lainvalmisteluun ryhtymisestä

-Oikeusministeriön asianumero: OM 71/52/2014



Aloitteen sisältö: Ampuma-aseen tai sen osan vaihtaminen uuteen



1) Aseen tai sen osan voi vaihtaa uuteen saman tai pienemmän kaliberin omaavaan vastaavanlaiseen aseeseen, viranomaiselta hankittavalla vaihtoluvalla (ei vaadi mitään muita todistuksia, kuin vanhan aseen hallussapitoluvan numeron)



2) Vaihtolupa myönnetään olemassa olevaa hallussapitoluvan numeroa vastaan



3) Vaihtoluvalla tapahtuneen asekaupan jälkeen, ase tai sen osa esitetään viranomaiselle viimeistään 1kk kaupanteon jälkeen



4) Vaihtolupa on voimassa 6kk



Perustelut aloitteelle: Voimassa oleva aselaki on hankaloittanut, ampumaurheilun ja metsästysharrastajien ampuma-ase kaluston hankintaa ja päivittämistä kohtuuttoman paljon..



Ps. Yhdyn aloitteen -allekirjoittaneisiin..