Howa 308:n käynti? Tyhmiä ajatuksia?

Aloittaja itm, syyskuu 27, 2012, 12:54

« edellinen - seuraava »

itm

Itsellä on ollut käsissä parin vuoden aikana kaksi Howaa. Ohutpiippuinen nyt jo uuden kodin löytänyt yksilö kävi Sakon 8g Rangella ja 11,7g Super Hammerheadilla (tehdaslatauksia) säännöllisesti 15 - 25 mm kasaa 100m:iin ilman suurempaa yrittämistä, jopa 4 x suurentavalla kiikarilla tuon 25 mm kasan ampuminen ei ollut ongelma. Aseessa oli Northstarin vaimennin lyhennetyssä piipussa kiinni.



Nyt käsissä on uusi yksilö, 20" paksulla piipulla, myöskin vaimentimella varustettuna. Nyt tosin BR:n pönttö. Ja tässä jo totean, että vaimennin on asennettu oikein ja on linjassa rihlauksen kanssa.

Uusi ase käy parhaiten 11,7 g Hammerheadilla n. 40 mm kasaa 150m:iin. 10g Scenarilla kasa on hieman suurempi, n 45 - 50mm. Rangella kasat ovat olleet n. 30 mm / 100m ja mielitietty 10,7g Powewrheadilla n 40 mm /100m. Kyllähän tuolla tarkkuudella hirveen osuu, mutta odottaisin parempaa kun verrokkina on edellinen Howa ja 29 v wanha Petra joka tikkaa Powerheadilla ja Hammerheadilla 150m:iin järkiään 35 mm kasaa...



Onko nyt vain jatkettava sitkeästi sisäänampumista ja jos sitten ei osumat pienene niin uskottava että tämä yksilö ei käy???



Ja tiedoksi "näsäviisaille" itselatauksen ehdottajille, jälleenlataus on tuttua n. 10 000 ptr verran mutta kun ei enää jaksa pelata latausten ym kanssa niin jää paremmin aikaa muullekin toiminnalle  :D
<t></t>

HJu

#1
Tarkista ainakin rautojen petaus, kiikarikiskon kiinnitys, renkaiden kiinnitys ja piipun kruunaus. Kokeile myös ilman vaimenninta. Eikä se tähtäimen vaihtokaan ainakaan hankaloita virhemahdollisuuksiwn eliminointia.



Lyhytpiippuinen ei välttämättä tykkää hitaimmista ruudeista kuten N550.



Jos saa ehdotaa niin kokeile satsi 155 Scenareita niin pitkiksi ladattuina kuin patruunapesään mahtuu. Hylsy Lapua, nalli Fed 210 ja ruutia 47,0 greiniä N150:stä. Jos ei toimi niin aseessa on vikaa. Suuliekkiä voi antaa jonkin verran.
Terveisin,


HJu

itm

#2
Joo, jäi mainitsematta että raudat on pedattu ja kiikarikisko ja kiikari ovat kiinni. Nyt aseessa kiinni sama 2-10x50 Minox mikä oli loppupeleissä myös ohutpiippuisessa. Kruunaus näyttäisi silmämääräisesti olevan OK mutta täytyy hieman luupilla katsella lisää. Voihan se olla että vaatii sen +/-1000 laukausta jotta alkaa käymään kunnolla.



Täytyy tuossa kopaista ilman vaimenninta että mikä on tarkkuus sen jälkeen....  Jos ei ala tehdaslataukset käymään niin sit on pakko kokeilla itseladattuja. Eihän noita tosin hirvi ja lintuhommissa mene montaakaan syksyn aikana, joten ei mene kaikki vapaa-aika latailuihin :-)
<t></t>

bajaman

#3
Heitä tuo br mäkeen ja osta kunnon vaimennin.

Ase utra ja takuulla se kasa pienenee.

Tiedä vaikka ottaa vaimentimen haittoihin kiinni luoti piipusta lähtiessä, ja kuka on ne kierteet tehnyt, joku kyläseppä??

SO

#4
BRn vaimennin on ihan hyvä siinä kuin AUkin. Asennuksen suoruuden näkee kun katsoo patruunapesästä piipunläpi, ja jos piipun kierre on vinossa niin että luoti osuu vaimentimeen niin sen näkee vaimentimestakin. Ohutpiippuiset metsästyskiväärit ei yleensä ole kasa-pyssyjä, 1 MOA on ihan normaalia käyntiä joskin nyt on vähän sen ylikin.

ampuja

#5
Br vaimentimen kanssa ammuttu 300m alle 40mm kasoja (4lk) .308:lla että ihan paska vaimennin....
Onhan se niinkin niin.

itm

#6
Lainaus käyttäjältä: bajamanHeitä tuo br mäkeen ja osta kunnon vaimennin.

Ase utra ja takuulla se kasa pienenee.

Tiedä vaikka ottaa vaimentimen haittoihin kiinni luoti piipusta lähtiessä, ja kuka on ne kierteet tehnyt, joku kyläseppä??


Ei ota haittoihin kiinni.. ja vaimentimen suulla palokaasujen jäljet tasaiset joka puolella. Vaimentimen paksupiippuiseen asentanut sama "kyläseppä" kuin aikaisempaan ohutpiippuiseenkin asianmukaisesti keskitettynä ja kiinnitettynä


Lainaus käyttäjältä: SOBRn vaimennin on ihan hyvä siinä kuin AUkin. Asennuksen suoruuden näkee kun katsoo patruunapesästä piipunläpi, ja jos piipun kierre on vinossa niin että luoti osuu vaimentimeen niin sen näkee vaimentimestakin. Ohutpiippuiset metsästyskiväärit ei yleensä ole kasa-pyssyjä, 1 MOA on ihan normaalia käyntiä joskin nyt on vähän sen ylikin.


Eipä noissa taida olla paljoakaan eroa että kumpaa käyttää, BR:ää vai Northstaria... Eikös se BR:n refleksi ollut eka?

Syy miksi hankin BR:n on sen hieman parempi kiinnitys johtuen siitä sorvattavasta muovosesta ohjainrinkulasta verrattuna avoimeen Northstariin. Arvatkaapa onko siellä aina suota ja murua välissä kun ei ole minkaanlaista tiivistystä refleksiosan ja piipun välissä :-)



Anyway, loppuviikolla pääsee taas ampumaan ja pitää kokeilla eri patruunoita ja myös ilman vaimenninta että onko siinä mitään eroa.
<t></t>

mika

#7
se muovirekkula ei sais ottaa kiinni piippuun. Jos se ottaa niin käyntiä ei tahdo löytyä. Omasta olen sen nakannut kokonaan mäelle.
CHAIRBORNE - USB Troop

Aake1

#8
Lainaus käyttäjältä: mikase muovirekkula ei sais ottaa kiinni piippuun. Jos se ottaa niin käyntiä ei tahdo löytyä. Omasta olen sen nakannut kokonaan mäelle.


Eikös osa noista BR:n vaimintimista vuoda hieman jos sen ottaa kokonaan pois? Muistelisin vaa et kaverilla lensi jotai öljyy tms. etulinssiin kun ampui.

JL

#9
Pieni välys pitäisi muovirenkaan (vanhemmissa messinkiä) ja piipun välillä olla.

Linssipinnotteet ovat erittäin, erittäin allergisia mm ruudin palojätteille, joten kannattaa tarkkailla tilannetta mikäli piippu nokeentuu tukirenkaan kohdalta.



Mika ei käytä tukirengasta ollenkaan, mutta onkin poikkeuksellisen kova jätkä.

Tukirenkaalla lienee tarkoituksena estää vaimentimen kiinnityskierteeseen syntyvä toistuva vääntö aseella ammuttaessa.

bajaman

#10
Itellä ollut br, ja toista ei tule, juurikin tuon muovirinkulan takia, sitten oli au northstar, ehkä paras all round vaimennin, oli sit ton jälkeen au jet-z kun fihistelemään lähin, ja ei ollut läheskään yhtä hyvä kuin nortti..

Br vaimennin on kans ihan ok, mut ohut seinämäinen, ruostuu puhki, olen niitä parit nähnyt..

Nykyäänhän noi tehään samalla tehtaalla Joensuussa, joten siinä mielessä saman talon tuotteita ovat, vaikka on tuo au kuitenkin parempi, onhan sen lehetkin ja sadat käyttäjät todenneet, mutta ei siit sen enempää, ei tässä ollu vaimentimesta vaan aseesta kyse.

Kokeiles N135 ja 2,85g lapuan 8g fmjtä ja sitten 10,9g scenaria N135 ja 2,55-2,6g, siis jos ite lataat.

Latauspituudella ei ole merkitystä, onko se 71mm vai millin irti rihloista, toimii jos piippu on kunnossa..

itm

#11
Ei siinä ruutikaasujen takia tartte sitä muovirinkulaa pitää, rakenne on muuttunut ja paisuntakammio on eristetty piipusta juuri kuten Northstarissakin. Eli tuossa rinkulassa voi olla "käyntivälys" piipun suhteen. Olisko ero just tuossa:



Lainaus kirjoittajalta JL:"Pieni välys pitäisi muovirenkaan (vanhemmissa messinkiä) ja piipun välillä olla. " Eli oliko ne messinkirinkulaiset niitä piippua vasten puhaltavia, en tiedä



Tossa halkileikkaus.



http://www.tacfiresystems.co.uk/wp-content/uploads/2012/02/BR-T8-diagram1.jpg">http://www.tacfiresystems.co.uk/wp-cont ... agram1.jpg">http://www.tacfiresystems.co.uk/wp-content/uploads/2012/02/BR-T8-diagram1.jpg



No, kuten edellinen kirjoittaja sanoi, kyse ei ollut tässä ketjussa vaimentimesta vaan aseesta jonka ammunnat jatkuu tänään jos ehtii karkaamaan töistä ajoissa.



Edit klo 9.08: Vähän lisätty asiaa ja lainaus
<t></t>

jthyttin

#12
Esim. M92-vaimentimessa "suujarru" venttaa kaasuja ulospäin joka taas vaimentimen rakenteen takia suuntautuu taaksepäin.

itm

#13
No nyt on ammuttu sitten ilman vaimenninta ja vaimentimen kanssa....

V@&&u se käynti miksikään muutu...  Ammuin 8 g Rangea, 9,7 Jaktmatchia, 11,7g Powerheadia ja 13 g Hammerheadia... Parhaiten noista kävi sekä vaimentimella että ilman

painava Hammerhead ja Jaktmatch... Kasat 100m kuitenkin luokkaa 30 - 40 mm. Eli vika ei ole vaimentimessa tai sen asennuksessa... Pitänee kaivaa puristin varaston syövereistä ja latailla muutamia kokeilueriä.



Kyllähän tuolla nyt hirveen tietty osuu mutta on vain tottunut siihen, että aseeni ovat käyneet huomattavasti pienempää kasaa..  Jos ei omalataamilla tokene niin pitää laittaa sepälle tarkastettavaksi, että onko piipussa/pesässä jotain häikkää



Semmoisen huomion muuten tein nyt kun ammuin Rangella  ja Powerheadilla vs muut: Lukko on tiukempi sulkea noilla kuin Hammerheadilla ja Jaktmatchilla. Normalainen oli selvästi helpoin sulkea....



By the way, oletteko sisäänampuneet Howianne?
<t></t>

bajaman

#14
Kokeile 10,9 scenaria N135 ja 2,55-2,6g, noilla kevyillä luodeilla ei välttämättä kaikki aseet ammu yhtäreikää, metsästysluodeista puhumattakkaan.

Mut oudolta kyllä kuulostaa ettei ton tarkempi ole..

Aseen kuitenkin olet uutena ostanut ja siihen tehnyt muutokset?

Onko piipun suu muuten miten kruunattu, jos se on tehty päin helevetiä, niin sekin voi aiheuttaa ongelmaa.

Ja oletko putsannut ylimenon piipusta kuin usein?

Sinne jos palaa tavaraa , niin sekin voi tehä ongelmaa.

Sitä kun ei saa pois messinkiharjalla pois.

Timanttitahna paras apuväline siihen ongelmaan pieneen vanuun tuputettuna, mutta älä rihloille sitten sitä tuppoa työntele..

Puhdistus sit kunnolla aseöljyä ja niin, että kun ylimeno on puhdas, otat uuden tupo, kastat aseöljyyn, työnnät sisään ja ulos, vaihdat tulpan.

Tätä teet niin kauan ja aina vaihdat sen tulpan, kunnen tulppa on valkea kun sitä kattoo, muuten se tahna jää sinne piippuun.

Kasa-ammunta ukot näin tekee piippuille vähän väliä, ittekki olen tehnyt silloin kun alkaa kasat hajota.