S&B Short Dot 1-8x24 vs. Leupold Mark 8 1,1-8x24

Aloittaja Finnfire, heinäkuu 09, 2011, 11:07

« edellinen - seuraava »

Finnfire


JL

#1
molempia kokeilleena, benderi tuntui mieluisemmalta.

Finnfire

#2
Itsekin varmaan kallistuisin Benderin puoleen jos olisin tuon kokoluokan optiikkaa vailla.



Ominaisuudet, ja ennen kaikkea hinta, olisi kohdallaan. Leupoldihan on noin $1300-$1400 kalliimpi eli yli $3000...

HJu

#3
Leupoldin 34mm runkoputki ei tuo juuri etuja mutta kustannuksia se lisää.

Benderissä on 1X laajempi näkökenttä (30,7m vs. 35,3m)

Leupoldin lukittuvat tornit eivät todennäköisesti pelitä hyvin jäässä ja ravassa. Luulisin että S&B:n ratkaisu toimisi Suomen keleissä paremmin.



Se että Leupoldissa ei ole daylight capablea valopistettä on kyllä aivan käsittämätöntä. 3000 USD maksavassa CQB-tähtäimessä !?!?



Sitten kun huomioidaan noin +1000 Euron hintaetu Benderille ja parempi saatavuus Suomessa niin kyllä tuon Leupoldin ostoa on Suomessa aika vaikea perustella muulla kuin harvinaisuusaspektilla. Jopa Leupoldin ristikko tuntuu vähän kököltä tst-kivääriin. TA-kivääriin ok mutta lähisomoon ei kovin hyvä.



HUOM Putkien käyttö tähtäämiseen ja millaista putkinäköä/kuvanlaatua niissä on tarjolla, ei ole tiedossani kun en ole päässyt vertaamaan. Tämä merkkaa aika paljon käyttäjälle joten aivan kirjoituspöytätyönä valintaa noiden välillä ei kannata tehdä eikä tässä hintaluokassa muutenkaan ilman käpistelyä.



Silti vaikuttaa siltä että S&B 1-8X24 Short Dot olisi oma valinta näistä kahdesta. Myös sen takia että tuota Leupoldia ei Suomeen kovin helposti saisi edes rahalla.
Terveisin,


HJu

JL

#4
Leuppari tunneloituu selvästi just ennen kun suurennos on minimissä. Ei se silti paha ole, mutta kuitenkin. Näkee avausviestin videostakin selvästi, siinä kohtaa kun kuvataan läpi ja kääntää suurennoksen alas. Testaaja ei tosin kommentoi sitä ollenkaan... :)

Sama ilmiö näkyi muuten 1-10 IORissa, mutta erittäin pahana.



Teknisesti leuppari kyllä vakuutti. Erittäin jämyn oloinen ja hyvin viimeistelty. Tornien "puristuslukitus" on niin löysän oloinen että toiminee pakkasellakin hyvin. Toisaalta leuppari on sangen ison, painavan ja kolhon tuntuinen 1-8 benderin jälkeen.

HJu

#5
dLeuppari on samaa pituusluokkaa ja painokaan ei eroa juurikaan. Puristuslukituksen kenttäkelpoisuutta epäilen siltä osin että vipujen ja tornin väliin voi päästä jäätä, rapaa ja männyneulaisia. Jos sinne ei mahdu/pääse niin ei kai siinä sitten ole ongelmaa.



No aika näyttää mihin noista on.
Terveisin,


HJu

H5N1

#6
Onkos JL tai muut verrannut tuota S&B:ä tuohon Swaron Z6i 1-6:een, jos on niin mitenkäs tuo näkökentän leveys ja muu optinen tuntuma?

Onko mitään ovisilmäefektiä tai muuta vääristymää tuossa S&B:ssä. Entäpä valaisun kirkkaus päiväkäytössä?

Hande muistaakseni joskus haukkui tuota S&B kuvanlaatua mutta se taisi olla joku varastettavaksi tarkoitettu proto.



Ei oikein löydy lähialueilta liikettä jossa pääsisi testaamaan, K-Dot kaipaa seuraajaa/lisää suurennosta :violin:



Leupparia tuskin tulee saaman suomesta hintaan jota voisi edes harkita.
<t></t>

JL

#7
Juu, Swaro on edelleen ykkönen mitä näkökenttään tulee. Johtuu siitä että ovat onnistuneet patentoimaan erään rakenteeseen liittyvän asian, siksi muut eivät pääse samaan.



Mutta ei Benderi tosiaan huono ole missään nimessä, kuten sanoin. Sanoisin että näkökentän laajuus on ainoa jossa bender ei pärjää (kuten ei kai mikään muukaan markkinoiden putkista), muuta "moitetta" siihen verrattuna ei oikein tuu mieleen. Mutta koska Swaroissa ei ole rumpuja eikä ristikoita ollenkaan, ei semmoinen ole mulle vaihtoehto. Eikä suurennos 6 tahdo oikein riittää sekään.

Benderin kierrettävässä valaisunamikassa on kaksi suuntaa, yökäyttö ja päiväkäyttö.

Päiväasennot ovat kaikki kirkkaita, niin kuin pitääkin. Toimii. Ajattelin hommata itsellenikin.



Sitkeät myytit benderin huonoudesta lähtivät liikkeelle 2010 SHOTista ja IWA:sta. Bender piti näytillä räkissään (mm lehdistön käpisteltävänä) protoa joka oli todellakin proto. Siinä lukikin niin.

Oli roskaa linsseissä, mälsää näkökentässä ja niin edelleen.

Mutta takahuoneesta löytyi jo silloin jemmapiilosta "varsinainen" the putki, joka olikin sitten kaikin puolin priima ja hyvä.

MSa

#8
Noniin. PM 1-8x ShortDot saapui.



Tornit

- mrad tornit, lukittavaa mallia.

- Nostettaessa ylös tulee rungosta esille vihreä viiva ja torni säätyy normaalisti. Painettaessa torni alas, lukittuu.

- 10mrad per kierros, rajoitettu pysymään yhdellä kierroksella

- 0.1mrad rasteriväli numeroinnissa, olisi musta saanut olla 0.2mrad merkinnät, mutta tuntuu olevan varsin helppo säätää kuitenkin nopeasti kohdalleen

- Korosäätövaran kun kävin läpi, niin sitä oli luokkaa 44,5mrad. Pitäisi riittää kierommankin aseen kohdistamiseen  :lol:



Ristikko

- Putken ristikko on Mildot CC 1.kuvatasossa. Perusmildot, mutta klo6 askselissa on 7 palloa korojen ottamista varten. Reunapalkit ontot.

- Erottuu hyvin suurennoksilla 4-8x, pienemmillä häviää lähes kokonaan

- Hämärävalaistu osa ristikosta on keskiristi.

- Käännettäessä FlashDot päälle syttyy valaisemattoman ristin keskelle yksi kirkas dot, joka on 2. kuvatasossa.



Näkökenttä + optiikka

- ei piiruakaan tunnelointia, eli mustien reunojen kasvamista suurennoksen pienentyessä

- suurennos on "true 1x" noin 15m alkaen. molemmat silmä auki maisema vaihtuu tasaiseen.

- lähemmillä matkoilla vaikuttaa siltä että suurennosta on aivan karvan verran. Tosin merkityksetön eikä varmasti haittaa ammuttaessa molemmat silmät auki.

- 1x suurennoksella reuna-aleella on benderimäistä "sameutta", eli kuva ei ole täysin terävä aivan äärilaidoilla. varsin merkityksetöntä.

- optiikka on muuten benderiä, eli hyvältä näyttää.



Runko

- 30mm runko, viimeistely taattua benderiä.

- säädöt jämäkät ja ei toleranssia

- valaisun säätö on kolmannessa tornissa, eli siirretty pois rungosta => hyvä parannus ja mahdollistaa helpon kiinnittämisen



Kaikenkaikkiaan selvä homma että Swaron Z6i 1-6x on saanut itselleen haastajan. Taktisen puolen snaippereille näkisin jopa että tästä tulee de facto tulitukiasetähtäin, joka mahdollistaa sujuvan lähisomottamisen ja tarvittaessa ulottaa jasterien sujuvan pommittamisen aina 600-800m matkoille.



Huonoa tilanteessa on se, että PM 1-8x ShortDotin kaupallinen saatavuus ei ole vielä selvillä. Viranomaistoimituksia on tehty ja tehdään paraikaa ja joitain arvailuita on että syksyllä/jouluna/ensi vappuna.  :(
[url=https]

HJu

#9
Tuo oli hyvä tieto tuo varsinainen korosäätövara. 100cm / 100m kuulostikin hieman vähäiseltä.
Terveisin,


HJu

rilsu

#10
Onko kukaan päässyt käpistelemään tota premier reticlesin V8 1.1-8x24 Tactical tähtäintä? Vaikuttaa toikin aika hyvältä vaihtoedolta. Finnaccuracy noita mainostaa sivuillaan, mutta mahtaakohan olla yhtään maassa. Itsellä on ar15 päällä zeissin varipoint 1.1-4x24 hyvä toikin on, mutta toi nelosen max suurennos alkaa ahdistaa kun ammutaan pidempää matkaa..

HJu

#11
34mm runkoputki yhdistettynä Short Dottia 500 euroa kovempaan hintaan ei tee putkesta aivan hirvittävän haluttavaa. En ole kuitenkaan päässyt käpistelemään joten tämä vain tällainen yleishuomio.
Terveisin,


HJu

JL

#12
Kun otin Premierin kouraani, tykkäsin heti. Teknisesti viimeisen päälle fiksu ja hyvin viimeistelty.

Optisesti vaikutti yhtä lailla hyvältä, näkökentistä ym paha sanoa kun ei ollut mahdollisuutta verrata rinnakkain. Tornit muistaakseni CCW.

Tornien lukitus on vähän totutusta poikkeava, "lukkoasennossa" torni suttaa/luistaa eikä ristikko liiku.

galwran

#13
Lainaus käyttäjältä: MSaNoniin. PM 1-8x ShortDot saapui.





Ristikko

- Erottuu hyvin suurennoksilla 4-8x, pienemmillä häviää lähes kokonaan

 
 


Tarkoittaakos tuo sitä, että ns. lähisomossa tai muuten alle 4 suurennoksilla on pakko mennä vain pisteen kanssa? Olisi kiva jos ristikossa olisi edes yksi tumma täplä joka näkyisi aina... Lähinnä pohdin sitä, että aikamoinen handicappihan se on jos ristikkoa ei pienellä suurennoksella näe; tuolloin jokin 4-16x ja punapiste voisivat olla aika vahva vastus, vai kuinka? 16 on kuitenkin enemmän kuin 8 :)



 Miten paljon se CC moodi vaikuttaa lähelle ampuessa? Muuttaa ilmeisesti parallaksin 25 metriin tms?

MSa

#14
Lainaus käyttäjältä: galwran
Lainaus käyttäjältä: MSaNoniin. PM 1-8x ShortDot saapui.





Ristikko

- Erottuu hyvin suurennoksilla 4-8x, pienemmillä häviää lähes kokonaan

 
 


Tarkoittaakos tuo sitä, että ns. lähisomossa tai muuten alle 4 suurennoksilla on pakko mennä vain pisteen kanssa? Olisi kiva jos ristikossa olisi edes yksi tumma täplä joka näkyisi aina... Lähinnä pohdin sitä, että aikamoinen handicappihan se on jos ristikkoa ei pienellä suurennoksella näe; tuolloin jokin 4-16x ja punapiste voisivat olla aika vahva vastus, vai kuinka? 16 on kuitenkin enemmän kuin 8 :)



 Miten paljon se CC moodi vaikuttaa lähelle ampuessa? Muuttaa ilmeisesti parallaksin 25 metriin tms?


Kyllä se varsin ohut ristikon puolesta on pienillä suurennoksilla. Ontot sivulaatikot tekevät kuvasta vielä ilmavamman. Toki siitä ristikkoa erottuu keskeltäkin, mutta punapisteen ollessä huomio kiinnittyy lähes täysin pisteeseen ja ristikko unohtuu. Pitää ottaa kuvia jotta selviää mitä tarkoittaa.



CC moodi on juuri toi että vekotin ruksuttaa parallaksit 25m asentoon (kuulee hyvin, kun kääntää 1.1x alle)
[url=https]