Hylsyn supistus ongelma

Aloittaja Samppale, kesäkuu 23, 2009, 19:48

« edellinen - seuraava »

Koheltaja

#15
Hylsyn voitelusta sen verran että kiväärin hylsyjen supistuskessa tarvitaan aina supistusrasvaa, poislukien kaulansupistusholkit joissa käytetään karbidirenkaita.



Hylsyrasvoja on monia ja laadut sekä ominaisuudet vaihtelee suuresti niiden välillä. Parhaat kokemukset on Hornady Unique hylsyrasvasta, on erittäin liukas ja tällä on mahdotonta saada hylsyjä jumiin. On myös erittäin riittoisaa koska rasvan tarve on vähäistä, riittää kun välillä sipaisee hieman sormiin ja pyöräyttää hylsyn sormissa ennen supistusta, riittää kun sormen dippaa rasvaan joka 5-10 hylsy ja silloinkin rasvaa sormeen vain sen verran että sitä siinä on. Jos käytetään liikaa rasvaa niin sotku kasvaa ja hylsyt alkaa lommontua kaulasta.



Hornadyn rasva on siitä hyvää töhnää että se käy myös nahkajalkineiden kyllästämiseen, toimii siinä hommassa pirun hyvin :mrgreen:
Kylätason ampuja

Samppale

#16
No itsellä on nyt käytössä jotain Leen rasvaa (tuli lataussarjan mukana). Ei ole vertailu kohtaa mihinkään toiseen rasvaan, mutta jotenkin tuntuu että räkäkin olisi parempaa kuin tuo. Rasva on kuivahkoa ja huono levittymään.



Pariin hylsyyn tulikin jo lommo tuon liika rasvauksen takia. Lommo ei vissiin aiheuta mitään vaaraa ampuessa?

Y-P

#17
Hyvä kun homma ratkesi. Kyllä hylsyt meikäläisenkin mielestä kannattaa aina voidella ennen supistusta. Siinä säästää sekä hylsyä että holkkia. Muistaa vaan päräyttää öljyt pois ennen ruuditusta sitten. Holkin säätöjä kannattaa muutamalla hylsyllä kokeilla. Homma riippuu tietty siitä mitä hakee. Itse supistan 338LM hylsyt niin että noin 2/3 kaulan mitasta supistuu, loppu jää keskittämään patruunaa pesään. Mun täytyy noin viiden latauskerran jälkeen "lyhennyssupistaa" hylsyt body die:lla jottei kampi ala ahdistaa liikaa. Kaulat alkaa halkeilla 7-8 laakin jälkeen joten kahta kertaa en tuota "runttausta" hylsylle tee. Hehkutella en viitsi.

Loppumatkan kitkassa kannattaa kiinnittää huomio laajennuskaraan, hylsyn kaulassa olisi hyvä olla öljyä myös sisäpuolella. Kara kannattaa mielestäni asettaa mahdollisimman ylös niin että kun kaula tulee supistuksesta niin se törmää mahdollisimman pian karaan joka vakioi sisämitan. Näin toimien karan kierreakseli on mahdollisimman lyhyt. Karan akseli kannattaa vielä asentaa holkkiin pehmeän O-renkaan kanssa (kiristysmutterin prikan alle) "kelluvaksi" niin ettei se pakota kaulaa kieroon hylsyä ulos vedettäessä, kuten saattaa käydä jos kara on väkisin väännetty tiukalle, jolloin se tuskin koskaan täysin keskityy.. No olikohan tämä nyt taas sitä hifistelyä..?
-Y-P-

Koheltaja

#18
Kaulan suun voiteluun olen käyttänyt piipun puhdistusmoppia joka on "kyllästetty" grafiitilla, sitä saa näppärästi puisesta lyijykynästä purkamalla sisuksen ("lyijyn") ja hienontamalla sen.



Leen supistusmömmön voi lahjoittaa parhaalle kaverille joka on aina pummaamassa jotain lainaan eikä koskaan palauta mitään, muuta käyttöä sillä ei ole...



Hornadyn hylsyrasva, vai pitäisikö oikeastaan sanoa hylsyvaha, on siitä hyvää että se ei valu ja voiteluominaisuudet on omaa luokkaansa.



Kaulan halkeilu johtuu pääsääntöisesti siitä että messinki kovettuu jokaisessa muokkauksessa. Siitä syystä itse vältän holkkeja jotka vaatii laajennuskaran käytön. Mielummin sorvaan kaulat tasamittoihin ja käytän Reddingin holkkeja joissa voi kaulan supistusasteen optimoida vaihdettavilla kaularenkailla, tällä saadaan kauloille uskomattoman pitkä käyttöikä.
Kylätason ampuja

Y-P

#19
Jo taas mennään OT:n puolelle mutta kuitenkin... Tapoja on tässäkin erilaisia. Sorvi ja oman pesän mukaan valitut karbidirenkaat kaulasupparissa toki lisäävät hylsyn käyttöikää huomattavasti. Hyvä niille jotka sitä tarvitsee. Mulle riittää se kahdeksan kertaa ja antaa sitten heittää.

Itse olen muuten käyttänyt ladatessa hylsyliukasteena aseöljyä. Kastan about joka kolmannen hylsyn kaulan pään noin 3-4mm syvyydeltä anti-corroll:iin (sisä- ja ulkopuoli tulee voideltua samalla kertaa) ennen supistusta ja homma toimii. Tietysti päräytän puruissa rasvat pois ennen ruuditusta. Koskaan en ole mitään erikseen tehtyjä hylsyvahoja edes harkinnut.
-Y-P-

JL

#20
Pikkupullollinen RCBS:n lubea on riittänyt jo vuosia, enkä kyllä osaa litkua moittia.

Uskomattoman riittoisaa, sopivasti levittyvää, liukasta, jne. Samaa taidan ostaa tilalle kun pullo ehtyy.



Itsekään en "rankaise rasvatta"  338 -hylsyjä, edes pelkässä kaulasupistuksessa.



Kaulasupistusvoitelun teen niin että hieron RCBS:n solukumi/neopreeni/tmv hylsynrasvausalustaan n. 3x3cm alueelle.

Joka toisen tai kolmannen hylsynsuun pyöräytän alustaa vasten, samalla kevyesti painaen.

Tämä rasva kulkeutuu hylsyn sisä -ja ulkopuolella sekä supistusosaan että laajennuskaraan, ja antaa kestovoitelua muutamalle

seuraavallekin hylsylle. Supistan kaulat n. 3/4 koko mitasta.

heke

#21
Supistus holkkista tai hylsynpidikkeestä pois sen verran kuin tarve vaatii...itsellä on joskus joutunut ottamaan reilun millinkin pois.Sillä ongelma on poistunut, kun eka kerran säätää kannattaa olla huolellinen ettei supista taikka paina hartiaa alemma kuin mitä on tarpeen....kiertää holkkia alemma ja supistaa kokeilee hylsyä pasään ( jos ottaa nallipiikin pois kokeilun ajax kampi toimii kevyemmin ) ja kun pesittyy ja kampi toimii kevyesti asetukset tarkasti siihen....minä olen lyhentänyt holkkia sorvissa, se on aika kovaa kamaa...Aivan kanta osastaan siis liekkireiän matkalta hylsy on ( umpiluuta )ja ei supistu.....

Samppale

#22
Palatakseni vielä supistukseen. Supistin koe-eräksi 50kpl 300 win magin hylsyjä. Jonka jälkeen kokeilin niitä aseen patruunapesään. Osa meni todella hyvin ja osassa lukonkampi ei mennyt ollenkaan kiinni. Eli epätasainen supistus. Leen alumiinirunkoinen puristin antaa myötä supistetteassa isojahylsyjä. Hommasin tilalle Reddingin Big bossin, jolla supistaminen tuntuu olevan tasaista.

torrehaa

#23
Kerran vielä..kertakin riittää kun keräilee muitten haaskiohylsyjä hyvintehdyn pyssyn muonaksi..jos kanta on mitoitukseltaan edes yläkantissa niin ei se mene tiukkaan pesään sovinnolla..osta uudet hylsyt siihen pyssyyn ja trimmaa ne kaikki samoihin mittoihin.

toki sen voi kokeilla et sorvaa kympin tai kaks pois holkin alapäästä mut se menee jo poppamiesten konsteiks ja on tavallaan turhaa nuukuutta kun pilallisia hylsyjä herätetään henkiin,mitä seuraavaks..halpoja sekalaisia kuulia ja alilatauksia ettei kulu ruutia liikaa.

Kantsii ostaa rynkky tai 308 paukulla soiva niin on suhteellisesti hehheh halavempaa :lol:  :naughty:  :violin:

                                    kaikella ystävyydellä

Samppale

#24
Lainaus käyttäjältä: torrehaaKerran vielä..kertakin riittää kun keräilee muitten haaskiohylsyjä hyvintehdyn pyssyn muonaksi..jos kanta on mitoitukseltaan edes yläkantissa niin ei se mene tiukkaan pesään sovinnolla..osta uudet hylsyt siihen pyssyyn ja trimmaa ne kaikki samoihin mittoihin.

toki sen voi kokeilla et sorvaa kympin tai kaks pois holkin alapäästä mut se menee jo poppamiesten konsteiks ja on tavallaan turhaa nuukuutta kun pilallisia hylsyjä herätetään henkiin,mitä seuraavaks..halpoja sekalaisia kuulia ja alilatauksia ettei kulu ruutia liikaa.

Kantsii ostaa rynkky tai 308 paukulla soiva niin on suhteellisesti hehheh halavempaa :lol:  :naughty:  :violin:

                                    kaikella ystävyydellä


No hylsyjä ei todellakaan ole kereilty mistään ampumaratojen hylsyastioista. Hylsyistä tiedetään kyllä millä aseella ja millaisia panoksia niillä on ammuttu. Ja tässä ei ole mistään piheydestä kiinni, vaan siitä kun koko kiväärinpanosten lataus on vielä harjoittelua ja kokeilua. Niin en itse näe mitään järkea olla heti ostamassa uusia hylsyjä ja hajottaa/pilata ne sitten itse harjoitteluvaiheessa. Mutta en näe kyllä järkeä niitä keräillä sieltä ampuradaltakaan.



Ja ongelmahan on nyt ratkennut. Hylsyissä ei mitään vikaa. Että ei sitä rynkkyä tarvitse vielä mennä ostamaan.

JackDaniel

#25
En etsiskelystä huolimatta löytänyt vastausta ongelmaan, joten nostetaan vanhaa ketjua ja kysytään perään:



Ongelmana on siis .303 British hylsyt ja Leen kaulasupistusholkki. Hylsyt ovat Norman ja Winchesterin kerran ammuttuja. Aseina toimineet Lee-Enfieldit No.4 ja No.5.

Ko. vehkeissä on käsittääkseni yleistä että muokkaavat hylsyjä reilusti. Omat yksilöni siirtävät hartialinjaa edemmäs ja muuttavat sen pyöreämmäksi kuin ampumattomissa hylsyissä. En tiedä onko ongelman ydin juuri tässä..?



http://i164.photobucket.com/albums/u9/Ile84/Lee-Enfield/099b.jpg">



http://i164.photobucket.com/albums/u9/Ile84/Lee-Enfield/103b.jpg">



http://i164.photobucket.com/albums/u9/Ile84/Lee-Enfield/100b.jpg">



Kuvissa No.4:lla ammuttua Normaa.





http://i164.photobucket.com/albums/u9/Ile84/Lee-Enfield/b9ebe3bd-9d59-4c56-afd4-fc7cadc70b0a_zps2c5573e5.jpg">



Hartian muodossa alunpitäenkin on ollut eroa: vasemmalla Winchester No.5:lla ammuttuna ja oikealla Norma No.4:lla.





Holkin kanssa ongelmana on ettei hylsyn kaulalle juuri supistusta tule. Pienet vienot jäljet jää mutta luoti putoaa suoraan hylsyn sisään. Missä vika? Kokeitu säädöt tapissa, ilman nallinpoistopiikkiä, molemmilla hylsyillä: sama juttu.
Divide et Impera

Antero H

#26
Eihän kyseessä vaan ole ns. bushing mallinen supistusholkki, josta puuttuisi tuo "bushing" eli supistusrengas tai se olisi väärän kokoinen?

Vaikka hylsy ei menisikään jostain syystä täysin perille asti (jäisi pari milliä vajaaksi, kuten kuva näyttää hartian siirtyneen),

niin pitäisi kaulalle tulla kuitenkin osasupistus, jos holkki tai rengas on oikean kokoinen.
Ite kun tekee, niin saa sellasen kun sattuu tulemaan

JackDaniel

#27
Hylsy menee ymmärtääkseni tarpeeksi syvälle koska kaulaan jää holkista jäljet ja säätö auki kampea kääntäessä näkee hartian ja kaulan taiteessa jäljet mihin holkki stoppaa.



Itse en holkin sielunelämään ole perehtynyt ja huonosti osaan selittää joten otetaan kuvat taas avuksi. Holkki purkaantuu tähäntapaan:



http://i164.photobucket.com/albums/u9/Ile84/Lee-Enfield/eb7fa8cd-cbbf-4f19-aea3-a054127b7ce2_zpsc92bb6db.jpg">



http://i164.photobucket.com/albums/u9/Ile84/Lee-Enfield/a8430e67-387a-4d27-ad5b-4b6f6cbe02fb_zps0808bced.jpg">



http://i164.photobucket.com/albums/u9/Ile84/Lee-Enfield/70395bd1-4ebe-4742-9e65-03660658a6f3_zpsb6575655.jpg">



http://i164.photobucket.com/albums/u9/Ile84/Lee-Enfield/014e35c1-9b48-42ee-be0e-dd2997d944d6_zpsb0f48733.jpg">





Tuon karan (tai mikä ikinä onkaan, johon nallinpoistopiikki kiinnittyy) on kai tarkoitus kampea käännettäessä puristaa holkin sisällä olevia neljää pintaa kiinnipäin ja supistaa hylsyn kaula? Kahden viimeisen kuvan osat kasaantuvat kuvaan näkyvät puolet vastakkain. Molemmat siis tuollaisia kartion mallisia, mikä "holkin" kuvassa ei tahdo oiken näkyä.



Puuttuuko tuosta jotain välistä vai jääkö liike jotenkin liian lyhyeksi?
Divide et Impera

JTL

#28
Hyvä voitelu holkkiin ja reilusti voimaa supistusvaiheeseen ja homman pitäisi tulla kuntoon.

JackDaniel

#29
KYLLÄ!



Vasaralla, sopivalla tuurnalla ja reilulla voitelulla sai aikaiseksi lisää liikkuvia osia ja nyt ramppa kalkattaa!



Elikkä siis tuo viimeisessä kuvassa näkyvä mosu tuolla holkin sisällä oli todella tiukasti jumissa. Uutuuden nahkeutta vissiin.

Kiitokset tästä!  :clap:
Divide et Impera