Kuvia ja videoita: Gaza/Israel

Aloittaja tt, tammikuu 13, 2009, 23:10

« edellinen - seuraava »

Chillie

#30
Voi pojat kun tietäisitte.. :wink:

Kyllä sitä kurjuutta on jakaa myös ulkona palveleville, ja siitä huolimatta toimeen on tultava varsin haasteellisissa toimintaympäristöissä.

Ne päälle 50 000 henkilötyövuotta joilla on haettu kosketuspintaa erillaisiin kansainvälisiin kriisitilanteisiin palvelevat tämänkin maan puolustamista hyvin moninaisin keinoin. On "ruutia haistettu" ja myös jossakin mielessä näytetty niille muille kansallisuuksille, ettei suomalaiset siitä loppujen lopuksi ole paljon muuttuneet.. :twisted:

Jääkärit olivat aikoinaan puolustuksemme perusta, ja hakivat oppinsa ulkomailta.. On edelleenkin tärkeää hakea perspektiiviä ulkoa, ettei se tuo maailmankuva ole liian yksipuolinen..

Ikäluokat pienenevät, ja niiltä vähiltä edellytetään entistä enemmän.. Sille ei mahda mitään..

..Tai siis voi.. Lopettaa valittamisen ja tehdä jotakin ainakin sen oman kouluttautumisen eteen.. Jos ei valtiolla ole vara kertauttaa, niin aina voi mennä MPK:n kursseille..

Itse aikonaan ilman sijoitusta olleena aloin asiaa ajatella.. Sit kun eka sijoitus tuli, eikä kertauksia tullut toivottuun tahtiin.. Aloin miettiä omia keinoja kouluttautua. Kursseja käytyä huomasin kuitenkin, etteivät ne palvele omaa sijoitusta.. Niinpä sitten kouluttauduin kouluttajaksi ja pidin aiheista kursseja..

Myohemmin myös aihetta tukevia..



Jokainen taaplaa tyylillään.. Ollaan eriarvoisessa asemassa ja erillaisilla motivaatioilla varustettuja.. Mahdollisuuksia kuitenkin on, jos vain on tahtoa, Sen se tuo systeemi kuitenkin, kaikkine puutteineenkin tarjoaa..



Suomalais kansallisesti aletaan purnata, mutta suomalais kansallisesti sitä löytyy myös sitä sisua.. Tehdä monenlaisia juttuja, jos tavoite on selvänä mielessä.







S

KAF

#31
Lainaus käyttäjältä: Chillie
Jokainen taaplaa tyylillään.. Ollaan eriarvoisessa asemassa ja erillaisilla motivaatioilla varustettuja.. Mahdollisuuksia kuitenkin on, jos vain on tahtoa, Sen se tuo systeemi kuitenkin, kaikkine puutteineenkin tarjoaa..



Suomalais kansallisesti aletaan purnata, mutta suomalais kansallisesti sitä löytyy myös sitä sisua.. Tehdä monenlaisia juttuja, jos tavoite on selvänä mielessä.







S


Tämähän se on pienen maan ainoa konsti! Ei voi olla että niin pienellä maalla kuin Suomi, olisi joukkoja joka tarpeeseeen, jotka sokeasti tottelisivat ylemmän johdon määräyksiä. Ainoa todellinen voimavara on ajattelevat ihmiset ja joukot.



Se kuka kiertää, oppii ja ehkä jopa ymmärtää. :wink:

Chillie

#32
Purnaus ja tottelemattomuus ovat eri asioita.. On vaarallista alkaa niitä sotkemaan.

Pientä tolkkua sentään..



S

KAF

#33
Lainaus käyttäjältä: ChilliePurnaus ja tottelemattomuus ovat eri asioita.. On vaarallista alkaa niitä sotkemaan.

Pientä tolkkua sentään..



S


Jos jäi epäselvää, niin "sokeasti tottelevat" Isojen poikien armeijat, joissa ei kyseenalaistamista ja omilla aivoilla ajattelua ole koskaan katsottu hyvällä.



"Sokeasti totteleminen" ei ole auttanut minkään valtakunnan keskitysleirien vartioita. Käskyt tulevat aina jostain ja on jokaisen itseharkittava voiko käskyjen kanssa elää, kun poikkeuksellinen tilanne on ohi.



Taitaa olla veteenpiirretty viiva, mutta otetaan helppo esimerkki:

1) käsketään ampua mielenosoittajia omassa maassa

2) käsketään ampua aseistauneita päällehyökkääjiä rintamalla



Ei ole varmaan mitään epäselvää? Entä jos 1)kohtaan laitetaan että komentaja kertoo mielenosoittajien olevan aseistautuneta ja käskee ampua?



Ihan samanlainen soppa nykyisissä "selkkauksissa". Ainahan tuolla näyttää olleen hieman levotonta: http://en.wikipedia.org/wiki/Second_Battle_of_Gaza">http://en.wikipedia.org/wiki/Second_Battle_of_Gaza



Ei näy kukaan tuolla kunnioittavan ketään

http://www.smh.com.au/ffximage/2006/02/03/gaza2_narrowweb__300x437,0.jpg">



Onneksi hepuilla on turva-asiat kunnossa! :D

http://amysrobot.com/files/gaza_security.JPG">



Vaikka asia onkin vakava niin eihän nyt kuitenkaan meidän tarvitse provosoitua. Tämä riittänee osaltani. :oops:

Chillie

#34
He he..

Minä jo aloin luulla että keskustellaan ruotsin armeijasta jossa "Diskuteerataan" joka asiasta..

Suomalainen omalla kokemuksella.. Ja puhun nyt niistä joita alaisena on toiminu.. Voi ja sanoo kantansa, mutta tekee myös asian välittömästi.

Nuo vertaukset omien siviileiden ampumisesta ja vihollisen tulittamisesta jätän omaan arvoonsa, koska ROE ei salli moista toimintaa, ja vastuuta ei voi paeta johtajan taakse.

Kansallisissa ohjeistuksissa on eroja, mutta ne on laadittu, tai ainakin olisi laadittava siten, että ne kestävät kansainvälisen oikeuden silmissä..

Muutoin ollaan pääsääntöisesti Haagissa ennemmin tai myöhemmin..

Tästä tietty tekee poikkeuksen eräät suurvallat ja niiden läheiset suojatit.. joista tässäkin on ollu puhe.



S