Lsa-55 243win piipun lyhennys

Aloittaja astalo, heinäkuu 26, 2025, 09:35

« edellinen - seuraava »

astalo

Paljonkohan tuosta voisi lyhentää piippua?Ohutpiippuinen ja päähän tulis A-tec Hunter vaimennin.

Kumpumäen seppä

Itsellä on samanlainen. Kaliperi on tunnetusti hieman hankala saada käymään. Omassa sai muutaman laukauksen ajaksi todella hyvää käyntiä 5,8 g scenarilla, kun vauhdit oli siinä 950 - 960 m/s. Eli käytännössä taulukko maksimien luokassa. Itse en tuota lähtisi lyhentämään, kun omassa aseessa ainakaan ei tuon jälkeen enää olisi luultavasti mahdollista saada käyntiä aikaan. 50 mm pätkäisy tiputtaa lähtöjä reilun 20 m/s. Luultavasti joutuu lataamaan melko kovilla paineilla, jos meinaa saada tuon vielä käymään esim. tuolla scenarilla.

MK

Minulla on T3 light tuossa kaliiberissa ja piippu lyhennettynä 420mm. 90gr scenarilla 900-920 m/s latauksella on ihan hyväkäyntinen vaimentimen kanssa.

astalo

Lainaus käyttäjältä: MK - elokuu 01, 2025, 16:09Minulla on T3 light tuossa kaliiberissa ja piippu lyhennettynä 420mm. 90gr scenarilla 900-920 m/s latauksella on ihan hyväkäyntinen vaimentimen kanssa.

Millä ruudilla?

MK