Forster luodinpoistoholkki

Aloittaja VITE, helmikuu 26, 2024, 19:49

« edellinen - seuraava »

VITE

Tervehdys,

Tuli hommattu otsikon kapistus purkuhommiin...
Ja seuraavanlainen ongelma ilmeni heti alkuun:
Eli kaliberikohtainen colletti jysähtää luodin kanssa itse holkin sisään kiinni ku tauti kiristämisen jälkeen.
Etenkin 223rem colletti, kun tarvii melko paljon kovempaa kiristää kun suuremmilla luodeilla. Tässä tosin lienee kyse ihan vaan pinta-alasta kun ohut luoti ja melko lyhyt latauspituus.
Vähän tossa tutkin noita tarkemmin ja totesin että aika ronski koneistusjälki kartiossa holkin sisällä, eikä noissa colleteissakaan nyt mikään maailmanluokan killotus ole tossa kartiopinnassa.
Kyllähän sen colletin vapautettua saa esim. tekemällä puristuksen ammutulla supistamattomalla hylsyllä, jolloin luoti putoaa hylsyn sisään.
Mut onhan toi aika aivot sulattavaa touhua.

Onko muut taistellu saman ongelman kanssa?
Rupeenko kiillottelemaan, vai otanko yhteyden myyjään?
Ei kai toi nyt ihan tollanen kuuluisa olla?
Ja on kokeilu vaikka millä rasvalla ja ilman, mut aina sama homma.

VITE

#1
Selvästi kyllä tuntuu että paremmin kiillotetut colletit irtoaa paremmin holkista.

HJu

Eikös se luoti vapaudu kun kiristyksen aukaisee/vapauttaa? Luodin pitääkin jäädä aluksi collettiin jotta sen voi vetää hylsystä pois mutta colleti  vapautuksen jälkeen luodin pitäisi irrota. Jos ei irtoa enää niin sitten on ongelma. Lisähaastetta tukee jos luoti alkaa muuttaa isommin muotoaan puristusvaiheessa, silloin se ei välttämättä mahdu putoamaan pois colletista alas.

Kiillottelu auttaa varmaan mutta voi käydä niinkin että luoti ei enää irtoa ja takuu meni hionnan myötä.
Terveisin,


HJu

VITE

Tolla 224 colletilla luoti/coletti ei todellakaan irtoa/vapaudu kun kiristyksen avaa.
Sitten kun vaihtaa puretun hylsyn tilalle supistamattoman ammutun, joka painaa tuota collettia irti kartiosta niin oikeen napsahtaa kun irtoaa holkista, sitten kyllä luotikin toki irtoaa.
.30 colletti jää jumiin ehkä vain n. joka 5:s kerta, joten ei sekään kaiketi ihan oikein toimi.

KJJ

minä porasin reiän kiristys mutteriin ja tasapäinen tappi tai sorvauttaa siihen sellasen mutterin ja lukkopihdeillä kiristys(pysyy se avain siinä)
hiominen vois auttaa

ps paljo makso holkki

VITE

Mulla on siis se malli jossa kiristystappi jo valmiina holkissa.
Kyllä tässä on jo mielessä käyny että olis pitäny ottaa rcbs, joka kuvien perusteella näyttäis olevan "vetävää" mallia tuon kiristyksen suhteen.
Laittelin jo keskiviikkona viestiä asiasta asetarvikkeelle, mutta aika hiljasta minkäänlaisen vastauksen kanssa...

VITE

Noniin, ongelma ratkaistu.

Eli edelleen vailla myyjäliikkeen vastausta asiaan, ratkaisin kiukkupäissäni homman ite.
Eli tein colleteille sopivat karat jolla pyörittelemään ja vesihiomapaperilla öljyn kanssa pintaa sileäksi.
400-800-1200 ja lopuksi 2000, en sentään lähteny tahnalla vetämään peiliksi kun homma näköjään ratkes tolla käsittelyllä.
Myöskään holkin sisäpinnalle ei loppujen lopuksi tarvinu mitään tehdä.
Loppuen lopuksi oli hommana aika pieni, mutta luulis kuitenkin että rahalla saa valmistakin tavaraa.

metsienmies

Rcbs on hyvä, ei mitään ongelmia niin 30cal ku 6.5mm collettien kanssa.