Lunta piipussa?

Aloittaja Long Range, helmikuu 08, 2022, 20:13

« edellinen - seuraava »

Long Range


www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kadetti-loukkaantui-ampumaharjoituksessa/8350466#gs.oil9zt

Ekana tulee mieleen oliko lunta piipussa?

Monia voi tämä hymyilyttää,mutta jänisjahdissa lumisessa metsässä laitoimme usein kondomin haulikon piipun suulle.
(Safety shot)

Työturvallisuus ennen muuta.Mitäs muita hyviä konsteja estää lumen meno piippuun? Jotkut ainakin jesus teippiä käyttäneet haulikoissa , jättäneet reunoille pienen ilmaraon ettei paineet pomppaa.Kivääreissä?

Timppa

jli

Samaa uutista itsekin ihmettelin. Lähinnä, että pitääkö olla huolissaan -  todennäköisesti ei.
Metsällä käytän piipun päässä korvatulppaa, joskus paikkalappua, teipinpalaa tms.

HJu


Tuo metalliosien sinkoilu viittaisi SVD-kivääriin.
Mosin-Nagant TAK-85 kestää melkoisia paineita vaikka hylsy pettäisi. Tietty vanha ase voi ratketa mistä vaan.

TRG-42 kestää myös aika kovia paineita.

SVD:stä voi laatikon kansi lähteä takaviistoon D166-luodilla ladatuilla TAK-85:n patruunoilla jos kaasuportti on isoimmassa asennossaan. Siksi niitä ei SVD:ssä saakaan käyttää. Samantyyppisen lopputuloksen voisi saada aikaan myös  tukkeutuneella piipulla ja vakiopatruunalla.

Viallinen patruuna voi aiheuttaa ongelmia missä tahansa aseessa.

Touvottavasti kadetti selviää ilman pysyvämpiä vammoja.


Lähetetty minun D5503 laitteesta Tapatalkilla

Terveisin,


HJu

metsienmies

Itse en ikinä käytä piipun edessä tulppia eikä toistaiseksi ollut ongelmaa. Ompa pari kertaa tullut testattua kun haulikon piippu käynyt pakkaslumessa hangessa ampua läpi, eikä mitään hätää. Kyseessä yli 40v vanha winsu.

Tilanne olisi eri jos tamppaantunutta suojalunta olisi kokobpiipunmitan, mutta epäilen että pari senttiä pakkaslunta piipussa vielä ratkaisevan muutoksen tekee. Toki jos lataukset yms on jo valmiiks ihan äärirajoilla.

Toki ei oo kiväärinpiippua vielä tullut uitettua hangessa.

jli

Ei se ongelma tule siitä, että lumi jotenkin luodin vauhtia hidastaisi vaan siitä, että joutuu jatkuvasti kuivattelemaan/putsailemaan asetta silloinkin, vaikkei yhtään laukausta olisi ampunut. Pahimmillaan voi sitten tulla korroosiota, jos motivaatio ei iltapimeässä riitä tarpeeksi huolelliseen putsaukseen.

metsienmies

Lainaus käyttäjältä: jli - helmikuu 09, 2022, 14:19
Ei se ongelma tule siitä, että lumi jotenkin luodin vauhtia hidastaisi

En mitään tällaista viitannutkaan vaan ymmärsin että tässä spekuloitaisiin sitä olisiko lumitulppa aiheuttanut ylipaineen jonka seurauksena velivenäläisen valmistama vanha rauta olisi lahonnut ampujan kasvoille.

Meitä intissä yritettiin peloitella sillä, että ase poksahtaa het jos vähänkään menee piippu lumesta tukkoon ja pyrin omalla esimerkillä havainnollistamaan, ettei lumi piipussa ole niin suuri vaaranaiheuttaja kuin monesti puhutaan. Ainakaan haulikossa.

JNiem

Yhden 5,7 olen onnistunut piippuun menneellä lumella laajentamaan. Laajentuman aiheuttanee vesipatja? Joka tapauksessa puhutaan isoista energioista kun teräs antaa periksi.

Jaz

Ikivanhassa Metsästäjän oppaassa oli muistaakseni havainnekuva eri lumimäärillä ammutuista haulikon piipuista.

MMä

Kyseessä oli TAK-85 jonka lukko oli alustavien selvitysten mukaan ilmeisesti koottu väärin, mutta riittävästi oikein että sulku meni sen verran kiinni että laukesi, mutta lukko tuli silmille.

TAK-85:t ovat tällä hetkellä tilapäiseseti ampumakiellossa. Kielto purettaneen tutkimusten valmistuttua, jos syy on nyt uskottu.

EVä

Eräs aseseppä näytti Tikka 512 piippuja, jossa oli ollut lunta piipussa ja yläpiippu oli ammuttaessa revennyt n. 10 cm matkalta ja haulit ja paineet tulleet siitä ulos aivan etutukin pään kohdalta, elikkä puuosat eivät olleet vaurioituneet mutta jos peukalo oisi ollut kohdalla oisi amputaatio ollut varma. Ei ole muistiini jäänyt oliko lunta ollut piippu täynnä vai oliko se jäätynyt. Itse käytän kivääreissä lumi aikaan perinteistä nahkatuppea kuminauhan varassa tai vaimennin aseissa paikkalappua tai teippiä, paine kyllä repäisee lapun irti ennen kuin luoti tulee enkä usko että se osuntaan vaikuttaa. Haulikossakin, tosin käytän sitä aika vähän, pidän  talviaikaan teippiä, koska sen läpi voi ampua kun yleensä haulikko tilanne tulee nopeasti, eikä siinä jouda nahka tuppeja irrottelemaan. Repussa ja autossa kulkee puhdistusvälineet jos nyt sattuisi että joutuisi piipusta mönjää puhistelemaan. Viime syksynä hirviporukan kaveri oli saanut liejua piippuun kun oli teutaroinut aseensa kanssa mutta itsellään oli ollut rassi autossa, niin oli piipun pukannut auki.

ttimonen

Jossain youtuben syövereissä oli hidastusvideo miten eri patruunat poistuvat palokaasujen kanssa piipusta.
Yleensä tuli kaasupaine aina ennen luotia mutta jäi mieleen 6.5 creedmoor vaimentimen läpi ammuttuna jossa ensimmäisenä tuli luoti ennen kaasua. Tässä tapauksessa vois olettaa paikkatarran jo muuttavan osumaistettä.

EVä

Omistamissani toisessa 9.3 ja toisessa .308, Jalonen, joissa BR:n vaimentimet en kyllä ole huomannut osunnan muuttumista teipin läpi ampuessa, mutta otanta aika suppea ja varmaan siinä 6.5 paineet on jäänyt vaimentimeen ja voi olla että teippi tai muuttuneet paineet voi keikauttaa luotia epävakaaksi joka sitten voi vaikuttaa osuntaan, varsinkin pitkällä matkalla. Liekö tuosta tutkimusta julkaistu. Voihan olla että BR vaimentimet tehottomampia nykyisiin vaimentimiin verrattuna, hankittu jo valovuosia sitten, mutta hyvin ovat toimineet.

Juri

Lainaus käyttäjältä: ttimonen - maaliskuu 09, 2022, 08:40
Jossain youtuben syövereissä oli hidastusvideo miten eri patruunat poistuvat palokaasujen kanssa piipusta.
Yleensä tuli kaasupaine aina ennen luotia mutta jäi mieleen 6.5 creedmoor vaimentimen läpi ammuttuna jossa ensimmäisenä tuli luoti ennen kaasua. Tässä tapauksessa vois olettaa paikkatarran jo muuttavan osumaistettä.
Vaimentimen kanssahan tilanne on tosiaan se, että se kaasu jää (pääosin) sinne vaimentimeen, ja luoti livahtaa siitä ohi.

Ohessa mielenkiintoinen demonstraatio siitä paljonko haulikko saattaa kestää tukosta piipussa (videon jäljemmällä osalla). Melkoista perseilyä toki, mutta tuollaista se kai jenkeissä on... ::)