Tikka t1x UPR=>Oryx projekti

Aloittaja Zetori, joulukuu 07, 2021, 14:09

« edellinen - seuraava »

Koheltaja

Lainaus käyttäjältä: jthyttin - tammikuu 03, 2022, 09:08Tätä on jo hankala uskoa. Radalla ammuttu, 50lks taustakasat jotka peittyy jopa yhdellä paikkalapulla?

EDIT: ajatushäiriö paikkalapun suhteen, mutta silti hankala uskoa; tuossa kuvat aiemmin mainituista Eleyn kasoista:

http://bulletin.accurateshooter.com/2014/01/12-4-mm-for-40-shots-at-50m-new-record-at-eley-test-center/

Jotkut ei usko puheita, toiset ei usko kuvia ja sitten on vielä niitä jotka eivät usko näkemäänsä.
Kylätason ampuja

capo


Melko tasalaatusta tuokin RWS r50

https://www.euroshooting.eu/en/index.php?detail=50

Omalla P94, päässy usein alle 20 mm/10L  100m.

iippo777

Millaista käyntiä tässä tavoitellaan tälle otsikon laitteelle ?

Zetori

#108
Lainaus käyttäjältä: iippo777 - tammikuu 03, 2022, 19:10
Millaista käyntiä tässä tavoitellaan tälle otsikon laitteelle ?

Alle MOA 50m 5lks. Tärkeintä ei ole super tiukat kasat vaan tasainen käynti ilman isompia kärpäsiä..eikä osumapisteen vaeltelua aseesta johtuen.

Long Range

#109
14.3.2015 pidimme kokouksen lomassa LPR:n sisäradalla 2x10 ls kasakisan ja siinäkin tuli hyvin esille HUIPPUkäyntisen ase&patruunayhdistelmän ero vrt.HYVÄkäyntiseen.

Kasat ammuttiin 48 m:iin ja mitattiin ulkolaidasta eli Tomin parhaan kasan hajonta oli siis 9,5-5,7 = 3,8 mm 10 ls.

Tuolla ase&patruuna (Lapua XAct) yhdistelmällä Tomi Korpi ja hänen poikansa Aappo voittivat useita maailmanmestaruuksia Australiassa v.2015 ja Tomi valittiin myös vuoden ampujaurheilijaksi saman vuoden lopulla.

www.ampumaurheiluliitto.fi/2015/10/31/tomi-korpi-valittiin-vuoden-ampumaurheilijaksi/

Ja kun Risto Murisoja ampui MM pronssia Australiassa,niin voidaan sanoa,että tämä kotimaan vertailu v.2015 tehtiin ihan maaimanluokan piekkareilla.
Itse ammuin tuolla HYVÄkäyntisellä Ansulla ja noistakin tuloksista näkee,että HYVÄN käynnin ja HUIPPUkäynnin ero on n.2 mm hajonnassa 48-50 m.

---------

Piekkaritiimi kokoontui viime viikonloppuna 14.3.2015 Lappeenrannassa ja muun mietinnän ohessa ammuimme 2 x 10 ls kasakisan piekkareilla.Ampumamatka LPR:n sisäradalla on etäisyysmittarini mukaan 48 m eli 53 jaardia.

Parhaalle ASEELLE luovutettiin pieni pytty,jossa kyltin teksti aikas mahtaileva: "Suomen Paraskäyntisin Pienoiskivääri v.2015.
Kasat sai ampua testipenkistä tai 2-osaisilta kasa-ammunta tuilta halunsa mukaan.

Kasat mitattu ulkolaidasta ulkolaitaan.

Tulokset / ohjastajat kärjen osalta: Kehys / Piippu / kasat / aseen kantaja(t).

1) Falcon / Broughton / 9,50 mm / 9,83 mm / T.Korpi.

2) Ansu / Lilja / 10,19 mm / 11,62 mm /R.Murisoja

3) Ansu / Ansu 11,3 mm / 11,9 mm P.Valtonen / T.Kokkonen

Onnittelut Falconille & Broughtonille -:).

Meillä riiteli siis aseet eikä miehet!

rum

Lainaus käyttäjältä: Zetori - tammikuu 03, 2022, 11:39
Soittelin Korven Tomille piipunvaihdosta ja hän meinasi että ennen vaihtoa kannattaisi tulkata toi orkkispiippu. Hän oli sitä mieltä että noi piiput on ihan hyvää tavaraa. Sovittiin että lähetän aseen hänelle ja hän tulkkaa piipun ja mikäli se osoittautuu kehityskelpoiseksi niin hän tarvittaessa katkaisee sen, pesittää sen ja säätää sulkuvälin joka kuulemma on horo turvallisuussyistä. Meinas että näillä operaatiolla saa käyntiä paremmaksi ja ainakin tasaisemmaksi.

Mielenkiintonen tämä "horo sulkuväli" perusteliko tarkemmin horoa sulkuväliä? ite kans pyörittelin HMR hylsyä suurennuslasin alla ja näytti että hylsyn kanta olis hieman kupera zetorilla ammuttu VMR:ä oli kyllä tasanen.

Zetori

Lainaus käyttäjältä: rum - tammikuu 04, 2022, 08:08
Lainaus käyttäjältä: Zetori - tammikuu 03, 2022, 11:39
Soittelin Korven Tomille piipunvaihdosta ja hän meinasi että ennen vaihtoa kannattaisi tulkata toi orkkispiippu. Hän oli sitä mieltä että noi piiput on ihan hyvää tavaraa. Sovittiin että lähetän aseen hänelle ja hän tulkkaa piipun ja mikäli se osoittautuu kehityskelpoiseksi niin hän tarvittaessa katkaisee sen, pesittää sen ja säätää sulkuvälin joka kuulemma on horo turvallisuussyistä. Meinas että näillä operaatiolla saa käyntiä paremmaksi ja ainakin tasaisemmaksi.

Mielenkiintonen tämä "horo sulkuväli" perusteliko tarkemmin horoa sulkuväliä? ite kans pyörittelin HMR hylsyä suurennuslasin alla ja näytti että hylsyn kanta olis hieman kupera zetorilla ammuttu VMR:ä oli kyllä tasanen.

Sanoi että sulkuväli tehdään varmuudeksi liian isoksi koska noilla massatuotantopiekkareilla ammutaan myös halpoja bulkkipaukkuja joissa kannan paksuus vaihtelee paljon ja sen vuoksi sulkuvälin täytyy olla ns. horo että mahtuu pesittymään kaikenlaiset patruunat.

Zetori

Pössykän ollessa sepitettävänä jää aikaa suunnitella kaikenlaista. Oliskohan tosta Oryxin tukista mahdollista modata joko taittuvaperäistä tai sitten ihan irralliseksi mutta niin että sen saa kohtuu nopeasti kasattua ilman työkalupakkia. Ajatuksena lähinnä kuljetettavuus pidemmillä siirtymillä ja muutenkin. Ei siis tarvi välttämättä pikalukituksella olevaa systeemiä.

Zetori

Projekti etenee pikkuhiljaa. Ase on ollut Korven Tomilla sepitettävänä ja Tomi pääsi nyt vasta koeampumaan sisätiloissa ja ei hän ihan turhaa työtä tehnytkään. Eli siis hän teki uuden tiukemman pesityksen, sääti sulkuvälin ja läppäsi piipusta jonkin työstöjäljen pois joka oli ollut patruunapesän puoleisessa päässä.

Huonoa tässä on se että käyntihalut löytyi sitten sillä hyllyn arvokkaimmalla patruunalla eli Eleyn Tenexillä... No pääasia että käy 😊.

Tässä yksi 10lks koekasa Tenexillä. Omaan tarpeeseen riittävää käyntiä...




Koheltaja

Hyvin näyttää käyntiä löytyvän huippupaukulla sepityksen jälkeen, kertoo siitä että halpis Tikassa on potentiaalia kun kaikki on kohdallaan.

Kun pääset ampumaan "normi" paukuilla niin laita raporttia miten käy niillä.
Kylätason ampuja

Zetori

Joo pitää raportoida kunhan saan aseen takaisin. 13.93-5.7=8.23mm. Tuommoinen 10lks kasa ilman isompia kärpäsiä on kyllä parempaa mitä uskalsin odottaa. Tärkeintä ei mulle oo ihan viimeisen päälle tiukka käynti vaan tasaisuus että pystyy erottamaan harjoittelussa omat virheet aseen aiheuttamasta hajonnasta. En ehtinyt eilen jutella Korven kanssa pidempään mutta kuulemma 15-17mm kasoja eli kansanomaisesti 10-12mm käyntiä löytyi muillakin paukuilla. Uskoisin että kyseessä on ollut aika pitkälti Lapualaisia...

Mielenkiinnolla odotan että löytyykö pidemmille matkoille (100-200m) käyntiä jollain paukuilla että pääsee harjoittelemaan niitä TA-ammuntoja mihin kyseinen ase tuli hankittuakin.

Koheltaja

Lainaus käyttäjältä: Zetori - helmikuu 23, 2022, 09:08
En ehtinyt eilen jutella Korven kanssa pidempään mutta kuulemma 15-17mm kasoja eli kansanomaisesti 10-12mm käyntiä löytyi muillakin paukuilla. Uskoisin että kyseessä on ollut aika pitkälti Lapualaisia...

Käynti kuulostaa aika lupaavalta että nyt ase pystyy "paikkalappu standardiin" joka on melkein vähimmäisvaatimus jos pitää osua pieniin maaleihin pitkiltä matkoilta. Vielä parempi jos se kykenee siihen usealla patruunalla eikä ole riippuvainen yhdestä merkistä/erästä.

Kyllä Tikassa käyntiä riittää kun on sattuu saamaan hyvä yksilön https://www.youtube.com/watch?v=wldUGFROyzQ

Kylätason ampuja

Zetori

Ja jos kyseessä on 10lks käynti luokkaa 8-12mm niin uskoisin että 5lks käynti on vieläkin parempaa. Eihän tällä sinänsä merkitystä ole mutta noin niinkuin vertailumielessä kun kuitenkin youtube on pullollaan niitä 5lks testejä. Sitä taustaa vasten uskon että jos tuosta parempaa käyntiä halajaa niin se menee sitten täysin custom puolelle ja hintalappu on ihan toinen. Ja sitten pitää miettiä että silloinkaan ei välttämättä puhuta kuin millistä tai parista kasan koossa. Onko sillä enää merkitystä TA-hommissa?

Sitä hoksaa että vaikka alkuperäinen tarkoitus on harjoitella tarkka-ammuntaa niin se huomio alkaa kiinnittymään liikaa sen loputtoman tarkkuuden metsästykseen, eikä huomaa että niillä viimeisillä milleillä ei ole merkitystä käytännön tasolla. Toisaalta taas onhan se oma kiehtova maailmansa se viimeisen millin hinkkaaminenkin...

Zetori

#118
Ase tuli ja piti käydä samantien purkamassa "paineita" radalla. Vaikka olosuhteet oli kyllä kaukana rataolosuhteista. Enemmänkin realistiset talviolosuhteet maastossa. Sykkeet katossa lumihangessa rämpimisestä ja polviasennosta yläkroppa jännityksessä bipodilta ja kevyeltä hiekkapussituelta niin voisin sanoa että hymyilyttää. 0,59 MOA keskiarvo näissä olosuhteissa antaa osviittaa mihin kalusto ja ampuja kykenee. Kaikki toi hajonta oli yks yhteen ristikon liikkeiden kanssa taululla, eli ampuja ei pystynyt parempaan.

Patruunana oli Korvelta ostettuna samaa Tenexiä millä koeammuntakasat oli ammuttu. Loput 50 säästän odottamaan parempia olosuhteita niin voin mitata omaa ampumakuntoa kun tiedän mihin koeammunnan perusteella mihin ase ja patruuna pystyy.

Nyt täytyy vaan alkaa testaamaan muita patruunoita mitkä kävis pidemmille matkoille...

Edit. Kasojen etäisyyden vaihtelu paikkatäpästä johtuu siitä että säätelin ristikkoa kohdilleen kasojen välillä...




Koheltaja

On kyllä hyvää käyntiä ja nyt vaan testaamaan muitakin patruunoita.

Yhdessä kasassa on kommentti että happi loppui ja osuma sivussa. Kokeile ampua ettet pidätä ollenkaan hengitystä vaan hengitä tasaisesti koko ajan ja rytmitä laukaus siihen kohtaan kun palkeet on tyhjät. Älä silloinkaan laukaise väkisin vaan ohita laukaisu ja jatkat hengittämistä seuraavaan keuhkojen tyhjenemiseen. Tällä tekniikalla saat pidettyä yläkehon jännityksettömänä ja hapensaanti on tasaista, hengityksen pidättäminen saattaa nostaa sykettä sekä rasittaa näön terävyyttä.

Samaa tekniikkaa käytän kun ammun RK:lla 150m, hengitän koko ajan tasaisesti ja annan jyvän liikkua pystysuunnassa hengityksen tahdissa. Kun keuhkot on tyhjät niin jyvä on noussut taulun keskiöön ja samalla rauhallinen puristus liipasimesta. Kun asento ja rytmitys on kohdallaan niin paukku käy joka kerta kun keuhkot on tyhjät ilman turhia hengityksen pidättämisestä aiheutuvaa näön sumenemista ja kropan jännittämistä.
Kylätason ampuja