Myydään JJ-91 762x39 ja tähtäimiä NF ja Vortex

Aloittaja VilleV, syyskuu 15, 2018, 14:38

« edellinen - seuraava »

VilleV

Hieno JJ-91 762x39, .310-.311, 50cm peurala piisi, 5/8x24 kierre, uit kisko. Asella on ammuttu 1000 laukausta ja se on sisäänammutussa kunnossa.



Pakettiin kuuluu:

-ase ja tukki

-varauiskurikokonaisuus (jalosessa koko sisuskalu samassa paketissa)

-2x 10 patr lipas ja 1x 5 patr lipas orkkis

-uit kiskoon kiinnitettävä hihnalenkki tai bipod adapterinasta oulun työstökeskus

-harris 6-9" keinuva bipodi

-warne maxima picatinny laadukkaat 30mm matalat kiikarinjalat, joilla saa tähän aseeseen kiikarin kiinni aina 56mm objektiiviin saakka.

-aseessa kiinni kallistamaton picatinny kisko

-muovinen iskurin vireen vapautin/viritin



Ase on laitettu hirvenhiihtoon ja -juoksuun halvaksi harjoittelu ja kilpa-aseeksi. Ase on tällä ajatuksella rakennettu alusta loppuun ja lopputulos on sanalla sanoen erinomainen. Aseessahan on vaimentimella varustettuna käytännössä pienoiskiväärin rekyyli. Olen käyttänyt asetta myös 300 metrin kiväärilajien harjoitteluun, mutta myöhemmin ymmärsin pienoiskiväärin ja ilmakiväärin soveltuvan asiaan paremmin.



Aktio pedattu vahvalla ainevahvuudella käsintehtyyn pähkinätukkiin mallia erinomainen, säädettävä poskipakka ja ylös alas säädettävä perälevy.  Ase on sanalla sanoen tarkka, itseladatulla patruunalla voi olettaa tuelta ammuttessa alittavansa kulmaminuutin osunnan.



Aseen ostajan on huomioitava, että aseen piippu on väljyydessä .310-.311 ELI .308 väljyyden luodeilla ei saa muuta kuin harmaita hiuksia. Ko väljyydessä luotejahan on itselataajan iloksi sakolla ja lapualla muiden muassa. Lapualta ja Sakolta saa laadukkaat hylsyt boxer nallireiällä eikä näin ollen nykypäivänä tarvitse enää kuokkia nalleja irti.



Aseen ominaisuuksien ulosmittaamiseksi suosittelen ostamaan Sakon tai Lapuan tehdaspatruunoita tai lataamaan patruunat itse. Kaikenlainen ryssäbulkki syötetään AK:iin.



Kaliiperia vierastavalle tässähän on suora aihio esimerkiksi Dasher- kaliipereille ja 6.5 grendel kaliiperille ainoastaan piippu vaihtamalla.  Oma ajatukseni oli muuntaa tästä PRS ase, mutta siihenkin on jo olemassa yksi ase niin mitä suotta pilaamaan jotain mikä jo toimii. Ko. Kaliiperin piippuahan ei ampumalla saa piloille eli siitä ei tarvitse murehtia.



Asehan myydään perinteisistä syistä eli ajanpuutteen vuoksi. Näyttää kolme muuta lajia vievän kaiken käytössä olevan ajan ja vähän ylitsekkin.



Hintapyyntö paketilla 2200 euroa.

Perinteisesti mikään ei mene pakettina kaupaksi niin myydään noita komponentteja pois vasta sitten kun ase on myyty. Myyn pakettina koska sattui itselleni hyväksi todettuna kokonaisuutena olemaan tallella.



Ovh paketin komponenteillehan on

-raudat kierteellä ja kolme lipasta noin 1700

-tukki ja petaus noin 700

-varaiskurikokonaisuus ja vapautin/viritin noin 100

-uit bipod nasta noin 30

-harris noin 130

-warne maxima jalat noin 100

-yhteensä noin 2760



Myynnissä lisäksi kahdet sako optilock picatinny 30mm high jalkaparit. Molemmat reilusti käytettyjä ja pinnassa NFM paint maalia. Kaikissa yläosa ja alaosa liimattu toisiinsa kiinni mallia kestävällä tavaralla eli irroitus vaatii reilun kuumennuksen. Jos käytät itselataavan päällä jätä liima paikalleen koska lukon ja luistin rynkytys löysyttää osat toisistaan yllättävällä vauhdilla.

Molemmista kuluneet kiskoon jalat kiristävät ruuvit ja näin ollen ruuveihin on tehty rautasahalla viisteet eli tasapäisellä ruuvarilla kiristettävät. On paremmat kuin alkuperäiset torxit mutta ei kieltämättä mikään esteetikon valinta. Hp 50 euroa pari.



Sitten vielä tarpeettomana myyntiin pari käytettyä mutta hyväkuntoista tähtäintä joita kumpaakaan ei ole jostain käsittämättömästä syystä edes maalattu.



NF MLR 5.5-22x56. Ei zerostoppia eikäs HS torneja ja SFP tietysti 0.1 torneilla. Valaistava ristikko. Jokaisen budjettitähtäimen isä ja äiti erinomaisella hinta/laatusuhteella. Näitä on siunaantunut kaksi joten toinen joutaa pois. Tähtäinhän on omassakin toiminnassa huomattu helvetin kestäväksi nimittäin yksi tälläinen on vastikään tippunut aseen päällä tripodituelta 1.5 metrin korkeudelta lattialle okulaari edellä lopputuloksena juuttunut okulaari mutta muuten täysin käyttökelpoinen tähtäin. Ostettu joskus finnaccuracyltä ja kuitti tallessa. Olen käsittääkseni tähtäinen toinen omistaja. Kuvissa näkyy fosfatoinnissa pieniä naarmuja siellä täällä mutta linssit ok ja käyttökelpoinen laite vuosikymmeniksi eteenpäin. Mukaan erinomaiset vortex defender läpät molempiin päihin. HP 1200 eur



Vortex pst gen II 2-10x30 ffp, 0.1 tornit, valaistava ristikko ja vortex defender läpät.

Viime syksynä fa:lta ostettu erinomainen tähtäin. Ostin käytettäväksi RK päällä yhdessä kisassa ja kisan jälkeen joutaa kiertoon. Hieno tähtäin kaikenkaikkiaan ja uskaltaisin väittää että tällä hetkellä hinta/laatu/ominaisuudet kohtaa parhaiten tämän sarjan vehkeissä.  Tähtäinhän olisi omiaan esim. DMR ratkaisussa maltillisen painon ja koon vuoksi. Hommaahan ei haittaa aika pitkä rajoittamaton takuu. Pientä kulumaa siellä täällä joka ilmenee kuvissa. HP 800 eur



Jos hinnat närästelee niin laita tarjousta niin neuvotellaan. Kuvat löytyvät https://photos.app.goo.gl/PN6GACMGdRvHYJpdA">//https://photos.app.goo.gl/PN6GACMGdRvHYJpdA



Meikäläistä kiinnostaa vaihdossa SPUHR 34 mm runkoputkelle 20-40 moa kallistettu matala jalusta ilman cantileveriä ja DMR hengessä AR-15 kaliiperissä 223. Rem.



Ville



Ville.vahapassi@gmail.com

0404868759

Yv
Arctic Snipers Ry

Facebook Arctic Snipers Public
Instagram @arcticsnipersfinland

VilleV

#1
NF myyty 1100 ja postimaksuilla soviteltu päälle.



Ville
Arctic Snipers Ry

Facebook Arctic Snipers Public
Instagram @arcticsnipersfinland

VilleV

#2
Vortex vaihdettu spuhriin ja 400 e välirahaan.



Ja spuhrin tarve poistui.



Ville
Arctic Snipers Ry

Facebook Arctic Snipers Public
Instagram @arcticsnipersfinland

VilleV

#3
Pyssypaketti 2100
Arctic Snipers Ry

Facebook Arctic Snipers Public
Instagram @arcticsnipersfinland

VilleV

#4
Pyssypaketti 2000
Arctic Snipers Ry

Facebook Arctic Snipers Public
Instagram @arcticsnipersfinland

VilleV

#5
Koitetaan vielä saada pyssypaketti liikkeelle 1800 euron hintaan



Ville
Arctic Snipers Ry

Facebook Arctic Snipers Public
Instagram @arcticsnipersfinland

VilleV

#6
Painetaas vielä hieno kivääri maailmalle. HP 1600 tai tarjotkaa jotain, väliin kiinnostaa 2-10 kokoluokan tähtäimet, aseutra BL äänenvaimentimet.

Ville
Arctic Snipers Ry

Facebook Arctic Snipers Public
Instagram @arcticsnipersfinland