Main Menu

Aktion päivitys

Aloittaja T3 sport, tammikuu 06, 2017, 23:14

« edellinen - seuraava »

T3 sport

Lähtökohtaisesti "308-mittainen"

Mikä ois passeli alusta piiiitkälle tulevaisuuteen?

- helpot piiputukset nyt ja tulevaisuudessa, eli kai sulkee pois enimmäkseen lukonpäät jotka kytkeytyy suoraan piippuun.

- jouheva ja luotttava toiminta.

- tikapuukiskolla, jos ei kallistettu niin edes suora.

- mahdollistaa myös mag pituudet, eri lukolla/päällä.

- päältä ladattavissa tai ainakin hyvin käsinsyöttävä.

- lipas/makasiini vähintään sen 5 paukkua.

- lisävarustelu/pimppausmahdollisuudet tukeille ja varusteille.

Koheltaja

#1
Tikka T3 jos pitää saada magnum mittaiset sopimaan lukkoon, paitsi siihen ei saa erikseen lukkoja.



Jos tarkoitit short magnumeja niin sitten Jalonen JJ-93, mutta sitäkään ei jälkeen enään muuteta short magnumille koska lipasaukko pitää muotoilla syvemmäksi kehyksen valmistusvaiheessa, karkaisun jälkeen ei seppä enään halua koskea siihen. Pidempään JJ-90 lukkoon menee sitten melkein mikä vaan paukku ja samalta sepältä saa lukkoja tarpeen mukaan, varmuutta ei ole saako tämän integroidulla picatinnyllä. Jos unohdetaan magnumit niin edelleen JJ-93 kiinteällä picatinnyllä, samalla voi pyytää lukkopultin 0.5mm ohennuksen joka jouhevoittaa lukon toimintaa. Samalla tilaa piipunvaihtotyökalun niin piiput vaihtuu kotona tai radalla. Tukkeja tähän ei sitten markinoilta löydy, mutta Ensio Firearmsilla on oma alumiinitukki ja raudat saa sopimaan mihin takansa puu tai kuitutukkiin.



http://www.ensiofirearms.com/galleria/kuvat/kuva7.jpg">
Kylätason ampuja

T3 sport

#2
Räyhäkkään näköinen peli! Onko tuo JJ??

Mikä lipas tuohon menee?

HJu

#3
Lompakon mukaan Tikka T3, Ensio Firearmsin JJ90 (pitkä lukko) tai JJ93 (lyhyt lukko), Schultz & Larsen Tactical tai Sako TRG M10.



Toki jostain Tikka M65 308:sta voi myös aloittaa mutta kun jo varalippaiden saatavuus on marginaalista niin ei oikeasti voi suositella.
Terveisin,


HJu

T3 sport

#4
Tuo S&L on ollut vahvasti "työpöydällä". Kokeiltukin on, kyllä liikku lukko kun "isä äitees :D "aiheutti kyllä heti omistamisen haluja!

Miinuksena siinä, et lukonpää lukittuu piipun sisään. Eli piipunvaihdot onnistuu vain valmiilla Larseneilla.

Ei suostu Riku tuollasia rakenteita tekemään, tai ei ole soveltuvia koneita.

Larsenilla tekevät kustomia juu, mutta tuollaisen pienen pajan toiminta vaan voi loppua näinäaikoin ihan koska tahansa tai sitten ei... Eli tulevaisuus ei ole turvattu.



Yksi Tikka 3 on ollut ja kyllä sen lukko oli aika lotko, juuri tuollanen ehdotettu 0,5mm pois, ettei takertele...  Minusta ei mitenkään luottamustaherättävä ja jouheva. Tuossa 579:ssä on vielä 40vuoden käytön jälkeen napakampi meininki.

Toki T3 on aina kohtuullinen kompromissi, muitakin vanhoja rakenneltavia aktioita on kyl kaapissakin, mutta nissä on sit nuo lipas, kulumis ja tylsyys-ongelmat. Ennemmin sitten JJ-lukko, kun että ostaa Tikan josta käyttöön jää vain lukko.



M10 ois tietysti aika messevä peli. On vaan Sakolaiseen tapaan hinnoiteltu pitkäksi. Osien summa lie 25%, et aika hyvä kate siinä :D 4000 nurkilla jos ois hinta, voisin harkita.



Vaikeaa tää on...Mitäs noita muita on? Voere? Strasser? Ei taida olla montaa Suomessa, et kokemukset lienee ohuenpuoleisia?

HJu

#5
Ongelma on oikeastaan siinä että haluat aseen johon sopii pitkä ja lyhyt patruuna, paksu ja ohut hylsynkanta, lippaallisena mutta normaallilla piipun kierrekiinnityksellä. Ja tietenkin vielä edullisesti :-) Tuollaisia on tehty mutta vaihtopiippukivääreinä aina proprietary piipuilla koska varsinaiset asetehtaat eivät tee kierrekiinnityksellä vaihtopiippukiväärejä. Liian vaikeaa hallita sulkuvälejä kierrekiinnityksillä jos joku poropeukalo jättää sulkuvälin liikaa auki niin ase porsii ja tehdasta syytetään.



Ota JJ-900 joka on pitkä lippaaton aktio kahdella lukolla ja piipulla. Esim 260 Rem ja 300 Win Mag piipuilla ja vakio- sekä magnumlukoilla niin tuohon saa vaihtopiippua miltä tahansa sepältä. (Tosin laatupiiput hyvältä sepältä alkavat 500 eurosta ylöspäin) Syöttövarmuus myös 100% eikä lippaista tule kuluja. Muutenkin jää tolkullisen hintaiseksi laatu huomioiden.



Vaihtopiipun vaihtomekanismin tarve kannattaa miettiä. Jos ei tarvitse olla pikavaihdettava niin T3, JJ-sarjaa, Savagen match-aktio (lippaaton) tai sitten esim Defiancen 30-06 pituinen aktio kahdella lukolla USAsta (varaudu hintashokkiin).



Itse olen tullut siihen tulokseen että vaihtopiippu on joko pikavaihdettava tai se toinen piippu jää käyttämättä.



Blaserilla on 93, R8 ja LRS-sarjat mutta piippuja saa vain Blaserilta ja piipun hinta taitaa ylittää Tikka T3x:n hinnan.



Strasser on käsittääkseni noin 10v.vanha firma joten se voi hävitä vielä helpommin kartalta kuin Schultz&Larsen joka on ollut maisemissa jotain +40vuotta.



Kannattaa päättää ensin mihin käyttöön kiväärin tarvitsee. Sitten ostaa siihen optimoidun kiväärin ja tähtäimen. Toiseen käyttöön toinen ase, noi palapelit ovat aina pahimman luokan kompromissejä ja vielä kalliita sellaisia.
Terveisin,


HJu

JL

#6
Optiikan kiinnittäminen Jalosiin muuten kuin erillisrenkailla on aina hankalaa/kallista.



Tämä puolestaan hankaloittaa nykyaikaisen optiikan kiinnittämistä suuresti. Jalosen jatkaja ja samaa kehystä tekevä seppä tarjoaa vanhaa kehystä valmiiksi picatinnyn kanssa. Uuttakin aktiota/asetta on tarjolla:



http://www.ensiofirearms.com">www.ensiofirearms.com

Koheltaja

#7
Lainaus käyttäjältä: T3 sportRäyhäkkään näköinen peli! Onko tuo JJ??

Mikä lipas tuohon menee?


Toi taitaa olla 338LM ja JJ94 lukolla, tukki on Ensio Firearmsin tuotantoa jota tehdään JJ94 (pitkä magnum kehys) ja JJ93 (lyhyt 308 kehys), molempiin käy TRG:n lippaat.
Kylätason ampuja

Finnfire

#8
Pitkä ja lyhyt samaan (308-kantaisista WinMagin kautta Lämäriin), piippu kierteellä ja helposti vaihdettavissa, luotettava... -> AXMC. Pimppausmahdollisuudet toki hyvin rajalliset ja hintaa M10:n verran.



Taitaa olla ainoa isomman valmistajan vaihtopiippukivääri, jossa piipun kiinnitys on normaalilla kierteellä. Toki pienenä päänvaivana paksun kehyksen takia piipun oltava pesän puolelta 1.35" paksu kun useimmilla valmistajilla valmiin profiilin kanget taitaa olla pääsääntöisesti max. 1.25".

MikaS

#9
Etutukki on myös Rikun käsialaa keymod kiinnikkeillä ja kestää ydinsodan. Paksuus on sopiva = ei liian paksu.

T3 sport

#10
Hinta on tässä rojektissa sivuseikka, mutta en silti maksa hövelisti vain jostain "merkistä" hyvä esimerkki tuo M10.



579:ssä on 3kpl "yli 500.- laatu vaihtopiippua" ja avainkin löytyy, että se ruuvaaminenkin on tuttua.



Tuo JJ olisi kyllä siitä herkullinen vaihtoehto, että olemassaolevat piiput menee Jaloseen suoraan, sulkuvälin tarkastuksella. Riku liimaa siihen tikapuun valmiiksi niin poistuu nuo asennusongelmatkin.



Hankalaa, mutta parastahan näissä rojekteissa on löytää optimaalinen ja toimiva kokoonpano.

fr0z

#11
Lainaus käyttäjältä: HJu
Blaserilla on 93, R8 ja LRS-sarjat mutta piippuja saa vain Blaserilta ja piipun hinta taitaa ylittää Tikka T3x:n hinnan.


Blaserin peruspiiput on siinä 700-800e kpl. Välillä tarjouksesta saa kutosella alkaen. Custom piippuja saa Bix'n'andyltä. Tyyliin vaikka 300BLK:na. Ei niin kalliita kuin voisi kuvitella, vaan esmes R8 piipun perushinta on 1100€, josta sitten miinustetaan tai plussataan euroja riippuen halutuista kilkkeistä. R93 peruspiippu satasen halvempi. -> http://bixn-andy.at/en/laeufe/">http://bixn-andy.at/en/laeufe/



Mutta itse aktioon. Heittäisin Tikka M595:sen aktion vielä mukaan. Lyhyt aktio ja pitäisi olla ihan jämäkkä. Mutta kyllähän se niin on, että jos haluaa 308-pituisen aktion, niin ei sinne 30-06 pituiset paukut mahdu... mutta esmes 300wsm taitaa mennä.

HJu

#12
Taitaa vaan Tikka M595:nkin lipashuolto olla haasteellista. Ei toki yhtä haasteellista kuin esim Tikka M65 Sporterin 10ptr lippaat kaliperiin 6.5x55.
Terveisin,


HJu

fr0z

#13
Lainaus käyttäjältä: HJuTaitaa vaan Tikka M595:nkin lipashuolto olla haasteellista. Ei toki yhtä haasteellista kuin esim Tikka M65 Sporterin 10ptr lippaat kaliperiin 6.5x55.


Onhan se niinkin. Toki siihen saa AICS-alarautaa, mutta silloin joutuu vähän koneistamaan aktion alapuolelta materiaalia pois että lipas nousee riittävän ylös. Jotkut toki sovittaneet T3:sen AICS-alarautojakin.

john

#14
Jäykkähän se 595:n aktio on ja ehkä laadukkaampikin kuin T3:n.



Keskustelua edistäisi jos tietäisi minkälaisia kalipereja aktiioon on tarkoitus mahduttaa. 22 Hornet - 408 Cheytacin väliin mahtuu monenlaista. Oletan että 12mm Mauserkanta (308 Win, 30-06, 6mm BR, 6.5 Creedmoor  etc) ja Magnumkanta (300Win mag, 300 WSM, 7mm Rem mag) olisi kiinnostavat. Lipassyöttöisenä samasta aktiosta tarkoittaa läskiä lipasta jonka sisälle pienemmille patruunoille.tehdään spacereilla pienemmät tilat.