Main Menu

McMilan 2017

Aloittaja timpa, joulukuu 28, 2016, 12:15

« edellinen - seuraava »

timpa

#15
kyselin siltä niin ei muistanu hintoja mutta arveli a5 olevan liki tonnia, a3 oli sitte jos en ihan väärin muista paljonki huokeampi.

Perkeleen_Luoma

#16
Pelkkä tukki vai sovitettuna? Millä optioilla mahtaa Joukon tukit olla?
If you haven't failed, you're not trying hard enough.

timpa

#17
Siis joukon kans puhuttiin ihan sokeasta tukista ja hinnasta, asennuksesta ei juteltu mitään.

JEPN

#18
Kun Matkahuolto nyt toi tuollaisen Mcmillanin, niin kennellekkäs sitä voisi eteläisessä Suomessa tarjota työstettäväksi? Vanhaa keskustelua aiheesta löytyi, mutta missäs on rautoja viime aikoina istutettu Millaneihin?

Finnfire

#19
Wilska & Landen kannattanee kysäistä.



http://www.wlfirearms.com/index.php">//http://www.wlfirearms.com/index.php

KaTu

#20
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja post_id=78332 time=1483612352 user_id=27
Ja voi valita minkälaisen poskipakan säädön laittaa, sekä saa aina yhtä hyvän ja monipuolisen TRG/Sporter säätöperän.

Olen miettinyt tukin perälevyn muuttamista ja sitä, millainen olisi hyvä perälevy. Säätöjen puolesta TRG/Range/Sporterin perälevy on varmaan yksi monipuolisimmista. Katsoin TRG:n manuaalista, niin sen perälevyä voi säätää ainakin seuraaviin suuntiin:

-   Perälevyn korkeus

-   Vetopituus säätöpalojen avulla

-   Kääntää vasemmalle ja oikealle, eli ylhäältäpäin katsottuna pieni kiertoliike myötä- ja vastapäivään

-   Takaapäin katsottuna perälevyä voi siirtää vasemmalle ja oikealle

-   Takaapäin katsottuna perälevyä voi kiertää myötä- ja vastapäivään

-   Perälevyn pystykallistusta voi säätää etu-takasuunnassa säätöpalojen avulla



Millainen tilanne on käytännössä, eli onko näille kaikille säädöille käyttöä kivääriammunnassa makuulta tai pöydältä? Korkeus ja vetopituus ovat selviä, mutta meinaan lähinnä näitä muita säätöjä.



Entä onko porukalla kokemusta siihen, onko peräkumin paksuudella ja pehmeydellä vaikutusta kiväärin käyntiin? Paksu ja pehmeähkö peräkumi olisi rekyylin kannalta tietysti houkuttelevin. Sakon esitteen mukaan TRG sai vuonna 2013 perälevypäivityksen ja kuvan perusteella kiinteäperäisessä tukissa on nyt ainakin melko paksu peräkumi.

FINZKI

#21
Mitä enemmän säätöjä tukista löytyyy, sen paremmin sen saat omalle ergonimialle säädettyä.

Vaikka esim pöydältä joku kivääri olisi loistava ampua, niin makuulta se voi olla ihan kelvoton, mutta jos siinä on muutamat perus säädöt, niin se soveltuu moneen tarkoitukseen.

Itse ainakin tykkään vetopituuden säädöstä perälevyssä sekä korkeusäädöstä, poskipakansäätö pitäisi olla perustarve tarkkuukivääsissä.

Perkeleen_Luoma

#22
Perälevyn pituus ja korkeus. Poskipakan korkeus. Niillä pärjää jo pitkälle.

Kallistukset ja kierrot mielestäni turhia, jos ampuu bipodilla, ampuja suorana aseen takana. Ja tarve on ampua myös muista asennoista tilanteen mukaan.
If you haven't failed, you're not trying hard enough.