Tikka T3 6,5x55 ostamassa

Aloittaja sensei, syyskuu 03, 2016, 18:34

« edellinen - seuraava »

fr0z

#30
Ja kannattaa miettiä jo etukäteen mahdollista äänenvaimentimen asennusta, se kuitenkin istuu paremmin siihen 500mm piippuun. Vaimennin tuo mukanaan myös hieman lähtönopeuden nousua, joka tasoittaa lyhemmän ja pidemmän piipun eroa.

jsr85

#31
Mittasin kesällä kyllä päinvastaista, hmr.n lähtönopeus tipahti keskimäärin 11m/s vaimennin paikoillaan. Kymmenen laukausta vaimentimella ja ilman.



JR
<t></t>

fr0z

#32
HRM:stä en kyllä tiedä. Mutta esmes Riista-lehden vaimennintestissä jokainen kymmenestä vaimentimesta nosti lähtönopeutta 308win-kaliiperissa verrattuna siihen että ammuttiin ilman vaimenninta. Pienin nousu oli 2m/s ja suurin 35m/s. Esmes Jaki 3i ja Classic nostivat nopeutta 12m/s.

ALa

#33
Lainaus käyttäjältä: FINZKIMinä en ole kyllä ainoassakaan Tikassa huomannut olevan etuvetoa, eritoten herkistinkoneistolla varustetussa kiväärissä.

Kadex taitanee olla ainut optio osavalmistaja jolla on etuvedollinen koneisto Tikkaan saatavana, tai sitten TRG koneiston asentaa.

Tikan vakiokoneiston saa erinomaiseksi sillä jousenvaihdolla.


Kokemus perustuu kahteen T3een joissa herkistin. Selkeä klappi/tyhjä ennen kuin pamahtaa. Siksi myös etuveto laitettu lainausmerkkeihin alkup. postauksessa.

Riksa

#34
Mulla 6.5x55:ssa ei vaimennin (Aseutra Jet-Z) muuta lähtönopeutta yhtään. Tämä on todennettu useampaan otteeseen mittaamalla. Osumapiste kyllä vaimentimella hiukan muuttuu. Piipun pituus on 580mm ja Lapuan tehdaspaukku 8.0 gramman scenu lähtee 865m/s piipusta. Lapuan ilmoittama nopeus on 920m/s (720mm pitkästä piipusta).

FINZKI

#35
Tikan kun kuitenkin merkkinä ostat, niin et voi hommaa paskoa.

sensei

#36
Lainaus käyttäjältä: FINZKITikan kun kuitenkin merkkinä ostat, niin et voi hommaa paskoa.


Se on jo varmaa ;) T3 tai T3x paksulla piipulla. Uusi tai toooooosi hyvä käytetty tulee talvella hommattua, kunhan tuo lupakäsittely on käyty läpi täällä Helsingin poliisilaitoksella ja rahat säästöpossuun saatu kasattua.



Hassua sinänsä, olin menossa hakemaan pienoiskivääriin ostolupaa. Rupesin vaan miettimään, että minkähän takia. Pelkän ammuntaharjoittelun takia? Metsästyksessä en siitä pienarista hyödy, koska omistan jo .22 Hornetin. Joka on vielä tarkempikin.

Tajusin samaan rytäkkään, jotta eihän minulla ole rihlapiipullista asetta pidemmille matkoille ja suuremmalle riistalle (mahdollisuus villisika, metsäkauris yms.) Rinnakkaisluvat löytyy isäni aseisiin, mutta ovat kaukana pohjoisessa.

Ammunta harrastusta olen onneksi pitänyt yllä .25 pcp ilma-aseilla ja niiden ansiosta olen saanut takaisin kiinnostuksen ja innostuksen ammuntaan ja sitä kautta metsästykseen. Onneksi olen pitänyt vuosien saatossa riistanhoitomaksun suoritettuna.



Näin ne oikeastaan karkaa hommat hanskasta.

sensei

#37
Jos joskus haaveilen "taktisesta" tukista, niin onko 6,5x55 long action?

Ile__

#38
On

sensei

#39
Kiitoksia. Oikein olin ymmärtänyt.

sensei

#40
No niin. Ase on ostettu ja halppis vector ruuvattu katolle, jotta pääsee hieman kokeilemaan. Viikon kahden sisään tulee siis oikea kiikari

(Kahles CSX 3--12x56).

Oikeastaan ei edes menty topikin otsikoinnin mukaan, kuin ainoastaan kaliberin osalta. Vaihtui aseen merkki. Ostetaan se Tikka sitten seuraavalla yrittämällä toisee  kaliberiin. :)



Rupesin miettimään tavoitteita ja toiveita aseen ja sen varustelun suhteen ja huomasin sijoittavani tässä suurinpiirtein saman verran rahaa, kuin Tikkaankin olisi mennyt.



Schultz & Larsen classic DL

Jaki vaimennin

Caldwell bipod

GRS hunter tukki



http://senseiblog.kuvat.fi/kuvat/Nettih%C3%B6p%C3%B6ilyt/IMG_0943.jpg/_smaller.jpg">



http://senseiblog.kuvat.fi/kuvat/Nettih%C3%B6p%C3%B6ilyt/IMG_0949.jpg/_smaller.jpg">



Ensimmäinen kokemus itselleni tämän kokoisella kaliberilla. Aikaisemmat harrastukset ovat olleet .22  -  22-250 välillä.



Kohdistuksen jälkeen Norma jaktmakt elektron 7,8g alle MOA kasaa. Tästä on ihan hyvä jatkaa.



Ja tosiaan kertaan, että tuo kiikari ei tuohon jää. Nyt vain pienen hetken ajan käytössä.

Ile__

#41
Nyt sulla jäi sitten Tikka saamatta  8)

Noh vielä kerkee ku eka ampuilee tuon sulzin kanssa.

Vaeltaako kasa miten paljon tuolla ohutpiippuisella?

Ratakaverillashan näkyy olevan T3 Super Varmint.

sensei

#42
Vaikea tuohon vaelteluun on vastata. Ehkä se hieman alkaa vaeltamaan, kun piippukin oli aika lämmin. Ammuin tänään tosiaan vain yhteensä 16 laukausta, sisältäen kohdistuksen piipun läpi katsoen ja kiikarin säätäen.

Näiden säätöjen  jälkeen tosiaan ammuin kaksi 3 lks kasaa ja kumpikin moa ja hieman alle. Vikaa on varmasti kiikarissa ja peränpitäjässäkin. Kova vastavalo (aurinko) ei edesauttanut tilannetta yhtään.  



Tämä vieressä oleva Tikan omistaja ei ollut minulle entuudestaan tuttu, mutta voin kyllä kehua nättiä kasaa tekevän. Samaa reikää näytti tulevan .308:lla.



Menin nyt tämän aseen valinnassa metsästys edellä, vaikka topikkia aloittaessani oli tilanne ehkä enemmän toisinpäin. Parempi näin, kun appiukkokin antoi luvan metsästää maillaan. Toki kyllä tämänkin kanssa varmasti radalla viihtyy.



Edit: ja sen verran tuosta aseen yleisestä fiiliksestä ja laadusta. Tikka tuntuu aika rankasti "työkalulta" tämän rinnalla. Ei välttämättä pahalla tavalla, olenhan siltikin sellaista vielä hommaamassa

Joni08

#43
Itsellänikin on nyt tarkoitus hommata nyt Tikka T3 6,5x55 ja Varminttina, vaimentimella ja GRS:n tukilla, joten kaipaisin muutamiin kysymyksiin vastauksia teiltä, jotka olette jo asetta käyttäneet ja modailleet:



-Kannattaako ostaa ennemmin tämä ns. "vanha" malli, kuin T3x, koska vanhassa piipun pituus on hieman pidempi kuin T3x:ssä?

-Oletteko lyhennyttäneet "vanhan" mallin piippua, kun olette asennuttaneet vaimentimen? Jotkut asesepät kuulemma sitä suosittelee? I

-Onko rihlannousu molemmissa sama?



Kiitokset jo vastauksista etukäteen. (saatan kysellä tyhmiä jatkossakin) :D

sensei

#44
Ei nyt vielä mitään ihmeellistä Schultz&Larsen rintamalla, mutta kävin radalla kokeilemassa Lapuan tehdas Scenaria 8g (920m/s lähtönopeudella).

100 metrin matkalla 3 lks. kasat niputtuu 10mm kokoluokkaan.

Vielähän tuohon on tutustumista ja seuraavaksi siirretään taulua pidemmälle matkalle ja harjoitellaan sillä. Kokeilin toki tänäänkin 200m matkalle, mutta hieman sakea lumisade häiritsi. Sain sinne kuitenkin 30mm nipun suoritettua.



Piippuhan tuossa on 56cm pitkä ja rihlan nousu 210mm, eli aika lähelle taitaa tuumamitoissa olla 8,5".

Riistalaukauksia en ole suorittanut vielä yhtään.  :neutral: