M: Valonvahvistimia päähän ja pyssyyn

Aloittaja O-zone, syyskuu 17, 2015, 17:21

« edellinen - seuraava »

O-zone

M:Sotilasvalonvahvistimia, gen 1 ja 2, €450-1350

Postby O-zone » 16.09.15 10:24



Tarjolla kaksi entistä Bundeswehrin valonvahvistinta ja Belgialainen vv-tähtäin. Kaikki ovat issue-kamaa Euroopan huippuvalmistajilta. Jos kuvat kiinnostaa, laittakaa ystävällisesti yv:tä.



BM8026 (Fero D-51) kakkulat - €1350



Gen 2+ laite jossa on todennäköisesti Photoniksen XX1441/Q80 -putket (en ole avannut näitä tarkistaakseni asiaa). Itse putkissa on vähäisiä mustia pisteitä joita ei käytössä huomaa. BM8028:n pääteline on Magnetomaisesta ulkonäöstään huolimatta todella onnistunut ja paljon mukavampi käyttää kuin esimerkiksi Norotoksen tai Cryen uusimmat luomukset. Poskituet eivät tule aseen perän tielle ammuttaessa. Parasta näissä vehkeissä on se, että syvyysnäkö säilyy kahden putken johdosta ja näkökenttä on 48 astetta, siinä missä melkein kaikissa esim. jenkkivehkeissä se on 40 astetta. Näiden kanssa liikkuminen on todella luontevaa. Itse laite painaa vähän päälle 750g ja toimii kahdella AA-paristolla tai vastaavilla akuilla. Tarkkuussäätö onnistuu molemmille putkille samanaikaisesti ja laitteessa on diopterisäätö. Yleisesti ottaen erittäin laadukas laite, kuten saksalaisilta saattaa odottaa. Laite on hyvässä kunnossa. Mukana tulee itse kakkulat, hassu hattu lyjyisellä vastapainolla, laukku, okulaarin varakumit ja ylimääräiset demist shieldit, puhdistusrätti, 4kpl alkuperäisiä akkuja ja pussi vararuuveja. Täältä löytyy vähän kuvia ja lisätietoa vastaavista vehkeistä: http://www.nightvisionforums.com/viewtopic.php?f=3&t=3139">http://www.nightvisionforums.com/viewto ... f=3&t=3139">http://www.nightvisionforums.com/viewtopic.php?f=3&t=3139



Zeiss Orion 80 I - €900



Ehkä paras ensimmäisen sukupolven tähtäin jota on koskaan valmistettu. Täysin eri eläin kuin surkeat idän "gen 1+" vehkeet joilla ei tee yhtään mitään. Triplakaskadiputki, eli siinä on kolme vahvistinelementtiä peräkkäin, jonka johdosta tähtäin on erittäin valovoimainen ja pärjää hyvin pienelläkin kuutamolla ilman ylimääräistä IR-valonlähdettä. Tähtäimessa on käytön jälkiä mutta se toimii moitteetta. Mukana tulee valtava, kova laukku, säätötyökaluja ja puhdistusliina, käyttöohje, sekä kasa erilaisia jalustoja, joista en heittämällä tunnista kuin G3:n Claw Mountin ja MG3:n kiinnikeen. Tähtäimessä Stanag-kiinnitys, jossa on kiinni A.R.M.S. #07 Stanag-Picatinny-adapteri. Toimii kahdella C-paristolla. Lisätietoa Finnaccuracyn sivuilta:

finnaccuracy.com/pimeanakolaitteet_zeissorion80I.htm



Oldelft HV 5x80AT MKIV - €450



Varsin Zeissin näköinen tähtäin, eli iso ja vihreä. 2x C-paristo. Myös tässä on gen. 1 triplakaskadiputki mutta se on selkeästi vähemmän valovoimainen kuin yllämainittu Zeiss. Käytännössä tämä vaatii kaverikseen ipunavalaisimen kaikkina, paitsi kirkkaimpina öinä. Laite on erinomaisessa kunnossa mekaanisesti. Stanag-kiinnitys. Itselläni tämä on ollut .22-kiväärissä kiinni yhdessä ipuna valaisimen kanssa ja kombo toimii hyvin kohtuullisilla matkoilla. Vähän kuvia vastaavasta täällä: http://www.nightvisionforums.com/viewtopic.php?f=4&t=6702">http://www.nightvisionforums.com/viewto ... f=4&t=6702">http://www.nightvisionforums.com/viewtopic.php?f=4&t=6702



Laitteet ovat nähtävissä Helsingissä ja mieluiten esittelisinkin niitä ihan fyysisesti ennen kaupan tekoa. Hintoihin ei sisälly rahtikuluja, jotka on erityisesti laukkuineen 15 kiloa painavan Orion 80 I:n kohdalla syytä ottaa huomioon.



Pidän nämä täällä tovin, jos kiinostusta ei löydy, laitan muualle myyntiin.

Jussikilpi

#1
Moi,



Onko Orion vielä kaupan?



Olisin kiinnostunut ja asun Vantaalla. Voisin tulla katsomaan laitetta.



Jussi