6.5x55 aliäänilataus

Aloittaja MOj, huhtikuu 10, 2015, 22:18

« edellinen - seuraava »

MOj

Onko kokemuksia swedun lataamisesta aliääniseksi. Mielellään kuulisi käytetyistä luodeista, ruudista, käynnistä ym.

torrehaa

#1
Pikainen vastaus aiemmin kirjoittelemiini kokemuksiin...perus GalleGustaassa hyvää käyntiä osoitti mm. 12gr Wihtahousun 310 polttoainetta ja nokassa 10.1g Lapuan Mega



Sewwerran asiaan palatakseni näinkun aikaa on enemmän...tarkkuuskäyntiä oli kyseisellä paukulla alle 50mm / 100m ja peurkytismatkalle 30-50m sitten parempi..



Aseeseen tekaistiin jenkha piipunsuulle ja jenkhahan asennettiin uus waimennin..tarkkuus säilyi hyvänä ja ääni on sellainen lopsahdus kuin kintaita yhteen lyötäisiin.



Rihlauksesta ei tietoa..aseella ammuttu kymmeniä vuosia puhdistamatta..tehty wanhasta Kallekustaasta kuten jo mainitsin..kin  :clap:



Vähäisemmälläkin annostuksella sammaa polttoainetta sain hyvää osuntaa ja hiljaista suupamausta mutta pienemmät annokset vaatisivat aseen piipulta huolenpitoa ennen hyshyspaukkujen ampumista ja ehkä muutenkin  :D



Waippaaineen pikeämään piippuun saattaa tarttua kuulajumi ja aseen omistajan/ampujan tuntien samaan tukkoon saattaa tulla ammutuksi laatikollinen paukkuja ennen piipunläpi wilkuilua  :shock:  joten sellainen annostus Wihtahousun ruutia on paikallaan että ryyni tulee taatusti piipusta ulos jonkinasteisen äänen saattelemana.....annostus on turvallinen käyttää...nopeutta muistaakseni kelaantui himpunpäälle 330m/s ja tehoa noilla wauhdeilla n.550J/3m.



BT1

K.Helin

#2
Kannattaa kokeilla vastaavilla latauksilla H&N luoteja. Tunnun itse aina kämmäävän jotain tarkkuustestejä tehtäessä mutta samaan käyntiin kuin yllä väittäisin päästävän H&N:lläkin. Hinta vaan on murto-osan Lapualaisista. Itse olen käyttänyt TinStaria paremman täyttöasteen takia mutta muistaakseni kokeneemmat ovat pitäneet muita esim. N310 parempina.

torrehaa

#3
H&N luodeilla samanlaisia tarkkuushavaintoja kuin kalliimmillakin kuulilla..taisin kirjoitella niistä jossain säikeessä...sopiva annostus samansuuntainen ...eli 12gr paikkeilla wihtahousun  310 pulveria...ei tarvinnut isommin kuulia woidella ammuwainaalla  :lol:

Sipa

#4
260:ssä H&N 140 gr on toiminut hyvin aliäänisenä. 40-50 mm / 10 lauk / 100 m. Varuiksi olen mölyttänyt noi vielä.

Valkoselkätikka

Olisi mukava kokeilla kuinka hiljaiseksi oman swedun voisi saada, piippua on 550mm ja rihlannousukin 1/9" eli lähtökohdat siinä mallissa että aliääniseksi ei taida edes saada ja vakautuvat luodit keveitä. Pistooliruutien kanssa en ikinä ole pelannut, GRT:stä ei taida saada apua kun sinne syöttää arvoja jotka ilmeisesti ylilatauksen puolelle on mennyt ei tuo ohjelma anna häävejäkään paineita. Jos vaikka 130g hornadyn eld-m haluaisi mahdollisimman hitaaksi ladata niin millä ajoaineella/määrällä

expressload

130gr luokassa olevalle kuulalle N310 pulveria 10gr ja alle ...ehkä johonkin 8gr paikkeille asti,edellyttäen että piippu on peltipuhtaaksi jynssätty mekaanisesti/kemiallisesti..Forrest  tms..ettei juutu kryyni putkeen..

Aliäänisyyden myötä tuppaa osunta huononemaan ratikaalisesti..kuulan lento pakkaa olemaan vaappuvaa kuin harakan lento ja sattumanvaraista aseyksilön spekseistä riippuen..yleensä toistaan huonompaa.

Hiljaista ei saa millään,ilman waimenninta paukahtaa piipunsuulla wietävästi vaikka olisi kuinka aaää...waimenninta käytettäessä luodin lentomelu kuuluu hyvin,aina paremmin kun nopeus lisääntyy tarkkuuden kannalta otolliselle alueelle ++350-400m/s,ilman waimenninta ammuttaessa saattaa jäädä huomaamatta lähtikö kuti vaikoei jos piippu on waippa-aineesta täkkääntynyt,joten puhastus tulee suorittaa huolella ennen aaääammuntoja radalla tahi mehtuulla.

  b.t /a.d 2020

Valkoselkätikka

Joo jäi sanomatta että vaimennin toki on nokalla. Ilmeisesti moly-pinnote olis myös hyväjuttu tuon piippuun kiinnijäämisen välttämiseks, peltipuhtaaksi hinkkaamisen lisäksi. Tohon vissiin käy ihan normi nallit, ettei tarvi mangnumeita? Tosta ruutimäärästä vielä, onko näissähommissa ihan samat painemerkit havaittavissa kuin muutenkin, nallin pullistumat, kammen jäykkyys jne vai miten latauksia pitäisi seurata? Käsitykseni mukaan noilla pistooliruudeilla menee ylilataamisen puolelle nopeastikkin eikä alilataus niinkään ole se riski? Ehdoin tahdoin en aliäänisyyteen pyri vaan ihan 450m/s voisi olla riittävä, tai mitenkä se käynti alkaa löytymäänkin. jokatapauksessa turvallisuus edellä

expressload

#8
Molyakin voi käyttää,edesmenneen harrastajan tiedetään käyttäneen munkkiraswaa kuulan kylkeen sipaistuna..kokeilin sitäkin..on vähän nysväämisen puolella kun muitakin aineita on...kuten molya jota voi laittaa vaikkapurkkiin ja kolistella tarvittavat kuulat siinä.

Hyllystä katsoin ja muistin että CRCn mos2 sisältävää spraytä käytin aaääpaukkuihin,pyöreäpohjainen muovikulho,kourallinen luoteja ja suihkaus ceeärceetä päälle,rawistelua ja kuulat hylsyjen nokkaan.

Pistooliruudeilla ladattaessa pitää tosiaankin tietää mitä ja paljonko annostelee ettei mene monikertaista annosta...

Painemerkkejä ei näy nallissa,nalli on kuin tyhjällä hylsyllä laukaistu,joten tieto nopeudesta  ja ehdoton tieto siitä mitä annostelee kulloinkin...vähäinenkin ruutimäärän lisäys kyllä sitten litistää nallia,esim. tuplamällin huomaa jo nallista ja lukon avautuisestakin.. 8)

Hylsy kannattaa täyssupista jotta saa hyvän puristuksen kaulaan,latauspituus sellaiseksi että on mahdollisimman pitkä raskailla kuulilla ja keweillä kuulilla niin pitkäksi kuin saa,asekohtaiset vaihtelut huomioiden,wanhoissa hurrimausereissa oli toooosi pitkä ylimenot ettei  mikään ylltänyt rihloihin..

Tavallista nallia olen käyttänyt niissä kalibereissa joissa muutenkin käytetään tavallista kiväärinallia,magnumia niissä joissa muutenkin magnumnalli..300vm 338 winmag 338 LM 50BMG jne..mitään täyteaineita EN suosittele käytettäväksi MISSÄÄN kaliberissa ruudin lisäksi,toisaalla olen aikoinaan kirjoittanut kokeesta 53R kaliberissa,ammunnan suoritin piippu ensin alaspäin käännettynä ja siitä vaakasuoraan/piippu ylöspäin käännettynä ja siitä vaakasuoraan,nopeusmittarin näytti n.+-3m/s hajontaa ylös/alas asennoissa,ruutimäärät 12gr N310 ja kuulana 10g ja 12g painoiset matkaan saatettavat heitteet..

Latauksia kehiteltäessä on nopeusmittari ehdoton must,joko oma tahi wa..lainattu.

bt1

T0mppa

Mikäli täyssupistaa hylsyt, niin sitten ei yhtään liikaa...lukon saa juuri kiinni ilman ylimääräistä vastusta. Kokeilin joskus tehdashylsyihin, niin oli melkoista nopeusvaihtelua ja välillä pössähti rutikaasuja naamalle. Täytteitä en ole myöskään laittanut hylsyyn ja samaten kokeillut käänttä piipua ylös/alas...ei vaikutusta. Jos tuota tuplalatausta pelkää, niin voin suositella (taas) Vihtavuoren N32C:tä. Ainakin 308:ssa voi laittaa hylsyn lähes täyteen(20grain) 8g FMj:n kanssa ilman mitään painemerkkejä. Nopus tällä 627m/s.

expressload

Juurtamyöten supistetuissa sekä tehdasuusissa on vaarana että painetta purkautuu taaksepäin,joten tarkkana kakarana kaulasupistus on oivallinen menetelmä.
Itse tein 7/8" kierretangosta kaulasuppareita..joku 8.5mm reikä kiillotettuna,hylsynmallinen suuviiste vielä suulle,semmosella lyhyellä tumpilla suppasin kaulat...eri kalibereihin omansalainen tietenkin...ainakin niihin kalibereihin joilla tuli aaäätä ammuttua enemmänkin kuin akateemisesta mielenkiinnosta.

   8) BT1


expressload

Omalta osaltani jälleenlataaminen oli tarkkuuden metsästystä täystehoisilla  ja aaääpaukuissa riemastuttavaa puuhastelua tiedon syrjäisemmillä kujilla,kuin BRIOlelujen mainoksessa..pienen ihmisen ilo osata.  ;D..tai niinko Tuntemattomas..hei tsiigatkaa kundit,mää osasi.. 8)
Tottahan voi kantaa rahansa ,marmoritiskille..mikä sekin on oikein..muttakun saman voi tehdä olemassaolevistakin välineistä ja laitteilla.

a.d 2020  ;)


Valkoselkätikka

#13
Miten sitä sitä ruutimäärän määrää voi lukea ettei mene yliannostuksen puolelle jossei se jätä painemerkkejä? Meinaan jos haluaa käyntiä koittaa vauhteja nostamalla tai laskemalla. Ja jos n32c:sä sopii 308:n laittaa turvallisesti lähes täyteen niin mitäs mitäs?? Vähän salatieteeltä tämä pistooliruutihomma tällai kokemattomalle.

Aiheen sivust mutta samaan liittyen, jos haluaisi kivääriruudeilla ampua hitaampia lähtönopeuksia, mikä on alin hylsyn täyttöaste/alimmat paineet jonka alle ei saisi mennä? Ja mitenkä siihen vaikuttaa nopeat/hitaat ruudit. GRT:lä kun pallottelin trajosi se hitaimpia lähtöjä (550ms) tuosta swedusta hitaimmalla(vvn170) ruudilla, 85% täyttöaste hylsynruutitilavuudesta, paineet oli 1800baaria. Kiväärinruudeilla pitää sitä alilataustakin varoa, mutta mikäs se raja on jollon se alkaa menemään alalatinkin

expressload

Salatiedettä tämä onkin  8) tietämättömälle&taitamattomalle,ei kannata edes kokeilla ilman ymmärrystä.

Tällaisiin latauksiin pitäisi tehdä kirjanen jossa olis minimit ja maksimit nopeusolettamineen luodinpainoineen ja ruutilaatuineen,koska niitäkään eivät kaikki/kukaan lue eikä usko on omalla vastuulla kaikki jälleenlataaminen  ;D niin täystehoihin kuin muihinkin .

Kivääriruutien min ja max arwot löytyvät esim Wihtahousun latausmanuaalista.

Jatkossa latausohjeita voidaan jakaa yyveellä jotta vältetään kriminaalipolitiikasta tuttu eipäjuupawaarinhousutkeskustelu ja julkinen riitely tällä palstalla.

     :-X a.d 2020