Ongelma kasojen ja piipun siirtymisen kanssa

Aloittaja koomikko, elokuu 19, 2023, 15:12

« edellinen - seuraava »

Koheltaja

Jälkipito +1

Usein kysytään miksi jälkipito?

Jälkipito on se hetki kun tehdään nopea analyysi ammutusta laukauksesta, jonka perusteella voidaan tehdä korjaukset seuraavalle laukaukselle.

Omalla kohdalla jälkipidon aikana, joka kestää tilanteesta riippuen sekunnin murto-osista pariin sekunttiin, teen pikaisen analyysin suoritetusta laukauksesta. Tuliko osuma, karkasiko laukaus kasasta, siirtyikö ase rekyylin seurauksena, siirtyiko osuma samalla, oliko asennossa korjattavaa, onnistuiko hengitystekniikka, tuntuiko että jotain oli pielessä jne. En toki kaikkia käy läpi mutta jälkipidon aikana joku asia usein nousee esille ja on mahdollisuus tehdä korjaukset seuraavalle laukaukselle.

Ampuma asentoa hakiessa ja treenatessa on hyvä tehdä muutamia testejä asennon aikana. Kun tähtäinkuva on otettu, laita silmät kiinni 10-15sek ajaksi ja avaa, jos tähtäinkuvaan tuli muutoksia, korjaa asentoa. Toinen mitä teen välillä on tähtäinkuvan ottaminen, silmät kiinni 5sek ajaksi, laukaus ja jälkipidon kohdalla silmät auki ja taas pikainen analyysi jälkipidon kohdalla ennen kun puretaan asento tai otetaan uusi tähtäinkuva.

Monet tekee asiat toisin ja näkemyksiä on erilaisia, nämä on niitä menetelmiä jotka on toimineet mulla ja yllättävän monilla joita on opastanut harrastuksen alkumetreillä tai solmukohdissa. En ole huippuampuja, en kouluttaja tai asiantuntija, ihan tavallinen kylätason ampuja joka joskus onnistuu suorituksessa, usein ei.

Kylätason ampuja

Kumpumäen seppä

Monta kertaa noita kameroita miettinyt, mutta en mitään muuta sillä rintamalla olekaan saanut aikaan. Melko hyvä olisi noita omia ampumisia jälkikäteen analysoida, jos olisi tuollainen kamera, joka kuvaa kiikarin läpi, sekä samaan aikaan toinen kamera, joka tallentaa ympäristöä, tarkoittaen siis tuuliolosuhteita. Jälkeenpäin nuo pystyy sitten tahdistamaan ihan laukauksen mukaan. Varsinkin tuo tuuli muuttuu niin nopeasti ja on ohi taas hetkessä.

Jokke Espoosta

#17
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja - elokuu 20, 2023, 10:41
Ampuma asentoa hakiessa ja treenatessa on hyvä tehdä muutamia testejä asennon aikana. Kun tähtäinkuva on otettu, laita silmät kiinni 10-15sek ajaksi ja avaa, jos tähtäinkuvaan tuli muutoksia, korjaa asentoa.

Mulla ei ole kyllä koskaan ollut ampuma-asento niin hyvä etteikö se tähtäinkuva siirtyisi hieman tällaisen aikana. Toki on iso ero siirtyykö se tähtäinkuva sentin, kymmenen senttiä vai metrin, mutta vaikea kuvitella että ase ei siirtyisi vähääkään jos ase ei pelkästään lepää kasatukien päällä vaan siitä pidetään lihasvoimin kiinni. Paljonko Koheltajalla on hyväksyttävä siirtymä, vai onko millikin liikaa?

Niin vähän kuin käytännön aseenkäytössä pääseekin ampumaan loistavalta tuelta kaikessa rauhassa, tuntuu silti että olisi hyvä opetella se homma tarpeeksi hyvin. Ainakin itselläni ampumatekniikka on aika itseopittua ja vaikka sillä nyt sub-MOA pääsee hyvällä aseella ja tuella, niin varmasti olisi paljon opittavaakin.

Oma metsästyskäytössä oleva .30-06 ohuella piipulla ja vaimentimella hukkaa kyllä tähtäinkuvan 100% laukauksista. Pienoiskivääreillä pystyn näkemään osuman, mutta keskisytytteinen kyllä hyppää sen verran että ei toivoakaan. Olisi mielenkiintoista tietää pystyykö joku muu samalla aseella säilyttämään tähtäinkuvan rekyylin jälkeen.

Oma kokemus on että oikein hyvän ja ihan hyvän ampumatekniikan ero kasan koossa ei ole kovin iso. Jos ei kovin pahasti nykäise laukausta ja on kohtalainen tuki, niin ei se ampumatekniikan säätämisellä pahemmin parane. Kasan leviäminen johtuu oman vähäisen otokseni perusteella yleensä joko patruunan sopimattomuudesta aseeseen, reiluista virheistä ampumatekniikassa, piipun osumisesta tukkiin, löysällä olevista ruuveista, huonosti kiinni olevasta kiikarista tms. Aika usein menetetään aikaa, rahaa ja hermoja kun jahdataan syytä, ja lopulta homma ratkeaa patruunan tai latauksen vaihtamisella.

P.S. Bipodin pidän kyllä pehmeällä tai vaikka makuualustan päällä mieluummin kuin betonilla.

P.P.S. Lienee syytä myös pitää realismi näissä tarkkuusvaatimuksissa. Millaista kasaa nyt siis syntyy patruunalla, jota ei ole suuremmin optimoitu juuri tälle nykyiselle asekonfiguraatiolle?
Trying is the first step towards failure
-Homer Simpson

HxM

Lainaus käyttäjältä: Jokke Espoosta - elokuu 21, 2023, 12:17

Oma kokemus on että oikein hyvän ja ihan hyvän ampumatekniikan ero kasan koossa ei ole kovin iso. Jos ei kovin pahasti nykäise laukausta ja on kohtalainen tuki, niin ei se ampumatekniikan säätämisellä pahemmin parane. Kasan leviäminen johtuu oman vähäisen otokseni perusteella yleensä joko patruunan sopimattomuudesta aseeseen, reiluista virheistä ampumatekniikassa, piipun osumisesta tukkiin, löysällä olevista ruuveista, huonosti kiinni olevasta kiikarista tms. Aika usein menetetään aikaa, rahaa ja hermoja kun jahdataan syytä, ja lopulta homma ratkeaa patruunan tai latauksen vaihtamisella.

P.S. Bipodin pidän kyllä pehmeällä tai vaikka makuualustan päällä mieluummin kuin betonilla.

Samoja kokemuksia täällä. Jos tuki on hyvä ja tähtäinristikko pysyy vakaasti tähtäyspisteessä ennen laukausta ja laukaisun hetkellä, etsisin syytä huonoon kasan kokoon jostain muualta kuin ampumatekniikasta. Jos ase on kunnossa, niin ei muuta kuin kokeilemaan jotain toista luotia tai ruutia. Itsekin olen ollut huomaavinani, että bipodin ja betonin väliin kannattaa laittaa vaikka räsymatto tai vastaava. Saattaa hieman parantaa kasan kokoa ja/tai helpottaa tuossa ristikon siirtymisessä.

Ristikon siirtymiseen toinen juttu on se, että jos poskella antaa todella paljon painetta tukkiin, saattaa ampumakädellä huomaamatta painaa asetta vastakkaiseen suuntaan pitääkseen ristikon keskellä tähtäyspistettä. Rekyylissä nuo posken ja käden voimat muuttuvat ja ase kääntyy. Kannattaa ehkä havainnoida hieman millä tavalla aseeseen antaa painetta ampuessa ja kokeilla ampua siten, että varoo painamasta asetta yhtään sivusuunnassa kädellä. Se sivusuuntainen paine tulee todella huomaamatta, kun keskittyy pitämään ristikon keskellä tähtäyspistettä.

Koheltaja

#19
Lainaus käyttäjältä: Jokke Espoosta - elokuu 21, 2023, 12:17Mulla ei ole kyllä koskaan ollut ampuma-asento niin hyvä etteikö se tähtäinkuva siirtyisi hieman tällaisen aikana. Toki on iso ero siirtyykö se tähtäinkuva sentin, kymmenen senttiä vai metrin, mutta vaikea kuvitella että ase ei siirtyisi vähääkään jos ase ei pelkästään lepää kasatukien päällä vaan siitä pidetään lihasvoimin kiinni. Paljonko Koheltajalla on hyväksyttävä siirtymä, vai onko millikin liikaa?

Milliä ei huomaa kuin pankkitilillä, ei edes ole millitarkkaa kivääriä, eikä myöskään vanha silmä erota 18-24 suurennoksella millin siirtymää 150 metrillä.

Ase elää koko ajan vaikka miten asetta tukee, se on hyväksyttävä asia koska ase on osittain tuettu elävään biomassaan. Hengitys, syke ja lihaksiston liikkuminen harvoin saadaan lukittua täysin liikkumattomaksi. Riittävällä harjoittelulla oppii löytämään oman toimintamallin miten saa laukaisun aikana biomassan vakioitua mahdollisimman hyvin. Joskus on hyvä ottaa radalla aikaa asennon ja pidon treeniin missä ammutaan normaalia vähemmän laukauksia, piekkarilla kulut on pienet ja sillä on hyvä treenata omaa rutiinia niin että siitä tulee automaatio. 8 vuoden tauon jälkeen ammuin piekkarilla eri asennoista +20000lks 4 kuukauden aikana että sai rutiinin kasaan. EDIT: piekkari TT2 ja kaikki tähdättyjä laukauksia.

Sitten voi tehdä tyynellä kelillä testejä asennosta alla olevan kuvan kaltaisesti. Taulun paikka on merkattu taustapahviin ja taulu teipillä siihen kiinni -> ammutaan 5lks -> kävellään vaihtamaan uusi taulu taustapahviin -> jatketaan tätä toistoa vaikka viiden taulun verran. Nyt on ammuttu 5x5lks sekä taustakasa, kuten huomataan niin jokainen yksittäinen kasa on eri kohdassa taulua sekä karkulaisia on useassa kasassa.

Tuulta on helppo syyttää, mutta kun ei tuullut sitä vertaa että olisi vaikuttanut kasojen kokoon muutamaa milliä enempää. Aseen ja patruunan käynnistä ei myöskään kannata hakea vikaa koska kasojen sijainnin muutokset johtuvat aseen tuennasta, samoin yksittäiset karkulaiset jotka levittää taustakasan suureksi. Samanlaisessa kelissä kasapukeilta ampuessa kuvan taustakasan voi helposti puolittaa ja 5x5lks olisi 0.3moan tuntumassa. Mutta kun ei, nyt ammuttiin makuulta bipodi/hiekkapussi tuelta betonin päältä ja matka 150m.

Tämän testin perusteella uskallan uskotella itselleni että osun 150m matkalta 100% varmuudella 2moan kokoiselle alueelle, kokemus on opettanut realistiksi.

Kylätason ampuja

MTä

Tuo onkin hyvä testi. Pitää ottaa käyttöön.

koomikko

Tein tuossa matolla hieman kuivaharjoittelua kun ihan heti ei pääse radalle...

1. Nostin bipodia pari naksua niin että kroppaa sai vähän pystympään jolloin aseen perä ei tullut enää solisluun päälle. Tämä tuntui hyvältä.
2. Kokeilin myös vinompaa asentoa ja tässä pään saa huomattavasti helpommin mukavaan asentoon ja silmän etäisyys tulee hyväksi. Kokeilin myös liipaisin kädellä nykäistä taaksepäin niin ristikko siirtyy selvästi oikealle nykäisyssä.
3. Seuraavaksi koitin mennä suoraan aseen taakse. Nyt päätä oli vaikea saada hyvään asentoon ja silmä jää niin kauas kiikarista että tähtäin ei näy kokonaan. Tässä asennossa kun nykäisin taaksepäin niin ristikko pysyy paljon paremmin paikallaan.
4. Toisin tuon vinoasennon myös vasenkätisenä ja siinä nykäisyssä ristikko siirtyy vasemmalle.


koomikko

No niin, vettä on kerinnyt virrata Aurajoessa ja minä olen päässyt pari kertaa radalle sitten viime postauksen.

Tänään tuli jonkinlaista kehitystä mistä voi raportoida.

Ensin ammuin samalla aseella kuin aiemmin, mutta tällä kertaa ammuin hiekan päältä ja yritin pitää aseesta jämäkämmin kiinni sekä pitää aseen perää olkapäätä vasten jämäkämmin. En kerinnyt ampumaan kuin kymmenen kertaa, mutta sinne osui kertoja jolloin ristikko palautui enemmän tai vähemmän tauluun laukauksen jälkeen. Vielä en saanut niin paljon toistoja että vois varmaksi sanoa, mutta ehkä tuo jämäkämpi ote auttoi. Osassa laukauksissa ase ikään kuin lipesi hyppysistä ja silloin taas ristikko oli hehtaarin vasemmalla.

Sitten siirryin kohdistamaan uuden S20 aseen (308 eli sama kaliiberi) punapistettä lyhyelle matkalle, mutta ammuin edelleen makuulla. Siinä on eri ergonomia, mutta sen kanssa ei pahemmin esiintynyt tuota vasemalle hyppimista vaan piste palasi aikalailla sinne minne pitikin. Pitää jatkaa sen kanssa testailua jahka saan kiikarin siihen kiinni.

Alla vielä otos 5lks sarjasta vanhalla aseella 150m matkalta. Tuohon mahtuu sekä laukauksia missä ristikko on pysynyt paikallaan että hypännyt vasemmalle. Jos tuosta nuo kaksi huonointa jättäisi pois niin alkaisi tuo kasa olemaan omaan makuun ihan riittävä.