Öljynsäilytyspullo

Aloittaja Perkolaattori, syyskuu 02, 2021, 12:30

« edellinen - seuraava »

Perkolaattori

Moro. Olisiko mitään vinkkiä mistä löytäisi sopivan öljyn/puhdistusainepullon metsään kannettavaksi? Nenäsumutepulloja olen joskus käyttänyt ja käsidesipulloja, mutta kumpikaan ei ole ollut oikein optimaalinen. Nenäsuihkepullo suihkuttaa minne sattuu ja uudelleentäyttö on hankalaa. Käsidesipullo puolestaan aukeaa omia aikojaan ja sotkee muita kamppeita sitten.

HJu

Tuollaista käytän https://www.asetalo.fi/tarvikkeet/puhdistusvalineet/slip-2000/slip-2000-ewl-1oz/29-57ml-aseoljy/1492/

Tuokin kyllä vuotaa koska aseöljy kulkee pienistä raoista joten pidän sen pienessä minigrippussissa repussa.
Terveisin,


HJu

HxM

https://www.sissos.fi/metsastys/beretta-factory-official-clp-gun-oil-25ml/p/8051832217007/#description

Itsellä tuollaisessa öljyt. Pidän minigrippussissa, koska tuokaan ei ole 100% öljytiivis, jos sattuu vaikka olemaan ylösalaisin ratalaukussa. Mukavan pieni.

Carlos

Ebaysta tilasin joskus tuollaisia muovipulloja öljypulloiksi.
Annostelunokka on irrotettava, jolloin pullon täyttö onnistuu pienen suppilon avulla. Mitään sodankestäviä nuo ei ole, mutta ainakin ratalaukussa pyöriessään pitäneen öljyt sisällä.

Für diesen Moment arbeiten wir